Jump to content
passat_doc

Πολύ τριξιμο

Recommended Posts

Χαιρετώ ολα τα μελη του club μας !!! Εχω το passat του 2006 και τελευταία παρατηρησα κατι που μ εχει στραβωσει πολύ...

Με το που καθομαι στο καθισμα ακουω ενα τριξιμο απο τη πισω αναρτηση. Ειδικα οταν μπαινεις στα πισω καθισματα το τριξιμο ειναι πολυ περισσοτερο!

Το αυτοκινητο δεν εχει φορτωθει ποτε πολυ και κατα 99% κινειται το πολυ με δυο ατομα.

Τι μπορει να φταιει? Τα ελατηρια?

Ειναι πολυ ασχημος θορυβος και θελω τη βοηθεια σας.

Ευχαριστώ!!!

(Αν πρεπει να μεταφερθει το θεμα στα προβληματα σορρυ)

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις έναν καλό καθαρισμό του αυτοκινήτου από κάτω?? Ίσως τα ελατήρια αλλά και η διαδρομή στην οποία κινούνται τα αμορτισέρ, να έχουν βρωμιές κλπ. Ίσως από τις βρωμιές να έχει τραβήξει και όλη την τυχών λίπανση (αν και δεν χρειάζονται). Έχεις πολλά χλμ? Σε τι δρόμους κινείσαι συνήθως? Διάσταση από ζαντολάστιχο? Έχεις την απλή την ανάρτηση ή αυτή του Sportline (αυτή που την διαθέτει ως sport ανάρτηση, με 15mm χαμήλωμα η VW)??...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις έναν καλό καθαρισμό του αυτοκινήτου από κάτω?? Ίσως τα ελατήρια αλλά και η διαδρομή στην οποία κινούνται τα αμορτισέρ, να έχουν βρωμιές κλπ. Ίσως από τις βρωμιές να έχει τραβήξει και όλη την τυχών λίπανση (αν και δεν χρειάζονται). Έχεις πολλά χλμ? Σε τι δρόμους κινείσαι συνήθως? Διάσταση από ζαντολάστιχο? Έχεις την απλή την ανάρτηση ή αυτή του Sportline (αυτή που την διαθέτει ως sport ανάρτηση, με 15mm χαμήλωμα η VW)??...

Φιλε Νικο εχω ενα κλασικο sportline με 215/55 R16 και τη μαμα αναρτηση αυτη που μου λες(τη χαληλωμενη κατα 15mm)

Εχω κανει 43.000 χλμ συνολικα.Τα μισα σε δρομους επαρχιακους αλλα χωρις πολλες ανωμαλιες και τα αλλα εθνικη (Αθηνα - Ναυπλιο).

Λες ενα πλυσιμο να λυσει το προβλημα?

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω το passat είχα ένα golf 4 2002 μοντέλο το οποίο κάποια στιγμή (16 μήνες μετά την αγορά) άρχισε να τρίζει η ανάρτηση. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία με δούλευαν λέγοντάς μου πως θέλει πλύσιμο. Το άφησα λοιπόν να εξελιχθεί σαν πρόβλημα, μέσα σε λίγους μήνες το αυτοκίνητο, πεντακάθαρο, έτριζε σα datsun της λαϊκής. Τότε λοιπόν αποφάσισαν να με δουν σοβαρά, αφού αποτελούσε πλέον ντροπή για την εταιρεία το αυτοκίνητό μου και αλλάξαν σινεμπλόκ. Από τότε το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω το passat είχα ένα golf 4 2002 μοντέλο το οποίο κάποια στιγμή (16 μήνες μετά την αγορά) άρχισε να τρίζει η ανάρτηση. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία με δούλευαν λέγοντάς μου πως θέλει πλύσιμο. Το άφησα λοιπόν να εξελιχθεί σαν πρόβλημα, μέσα σε λίγους μήνες το αυτοκίνητο, πεντακάθαρο, έτριζε σα datsun της λαϊκής. Τότε λοιπόν αποφάσισαν να με δουν σοβαρά, αφού αποτελούσε πλέον ντροπή για την εταιρεία το αυτοκίνητό μου και αλλάξαν σινεμπλόκ. Από τότε το πρόβλημα λύθηκε.

Πω πω... Τι να πω... Πια δε ξερεις τι να περιμενεις απο τ αμαξι σου, κι ας ειναι passat και ας ειναι γνωστο για τη ποιοτητα κτλ...

Ευτυχως εμενα μαλλον θεμα πλυσιματος ηταν, η λογω τις ακινησιας αφου καθεται αρκετες μερες στη κουκουλα καποιες φορες. :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου εύχομαι να ήταν μόνο αυτό. Κράτα όμως αυτά που σου έγραψα, εγώ ευτυχώς ήμουν ακόμη στην εγγύηση γιατί η αλλαγή σινεμπλόκ κοστίζει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - γινεται και μια προσωρινη λιπανση τους με σπρευ αν χρειαστει ,σε πολλα ιταλικα αμαξια πιανει το κολπο και σταματα το τριξιμο με την προ¨θποθεση οτι δεν υπαρχει μεγαλη φθορα (!)
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - γινεται και μια προσωρινη λιπανση τους με σπρευ αν χρειαστει ,σε πολλα ιταλικα αμαξια πιανει το κολπο και σταματα το τριξιμο με την προ¨θποθεση οτι δεν υπαρχει μεγαλη φθορα (!)

Δε ξερω ... Παντως γενικα το τριξιμο δε σημαινει και καινουρια ελατηρια... Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ... Παντως γενικα το τριξιμο δε σημαινει και καινουρια ελατηρια... Σωστα?

Το τρίξιμο δεν έχει να κάνει με τα ελατήρια αλλά με τα σινεμπλόκ. B)

Link to comment
Share on other sites

αν ποτε σου ξανατυχει δοκιμασε να ξανακατσεις χωρις δεμενο το χειροφρενο ή φρενα και δες αν δεν κανει θορυβο.
νομιζω εχεις και εσυ την ιδια γεωμετρια στην ανάρτηση οταν βαζεις βαρος τεινει να στριψει λιγες μοιρες την ροδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.