Jump to content
krits0s

Αξιοπηστια?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το club οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να παρω ενα golf 1.4tsi με τα 160. Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για διαφορα προβληματα,

κυριως μηχανικα θα ηθελα λοιπον τα "φωτα" σας.

Καθε πληροφορια βοηθαει.

Ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το club οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να παρω ενα golf 1.4tsi με τα 160. Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για διαφορα προβληματα,

κυριως μηχανικα θα ηθελα λοιπον τα "φωτα" σας.

Καθε πληροφορια βοηθαει.

Ευχαρηστω.

Καλησπερα φιλε. Κατ' αρχην δεν εχει περασει καιρος απ την ωρα που βγηκε στην αγορα για να σου πει καποιος για προβληματα σοβαρα που ενδεχομενως να εχει αντιμετωπισει. Οπως και να χει ολα τα αυτοκινητα κατι ''ψιλα'' θα βγαλουν. Τωρα για το 6αρι 160ιπ πιστευω ειναι κορυφη μηχανικα και σε αποδοσεις. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως ολος ο ομιλος εφοδιαζεται πλεον με tsi.

Και μην ακους τις ενα σωρο παπαριες που λενε οι ανταγωνιστες και διαφοροι καγκουρες για τα tsi.

Εχουν δειξει την αξια τους τα golfakia και με το παραπανω. Μην το φοβασαι καθολου.

Ειναι η καλυτερη επιλογη κατ' εμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωσει πως το 6αρι εχει τον ιδιο κινητηρα με το 5αρι με διαφορετικη χαρτογραφηση γι'αυτο ανοιξα το θεμα.

Για τυχον προβληματα που εχουν αντιμετωπισει κατοχοι του 5.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 140 εδώ και δύο χρόνια, το μόνο που μου έκανε μέχρι σήμερα ήταν μια φορά που μπήκε σε safe mode και πήγαινε μέχρι 3000 στροφές. Το πήγα στην αντιπροσωπεία όπου διέγνωσαν σφάλμα λογισμικού (διάβαζε λάθος δεδομένα για την εισροή του αέρα) και μου έβαλαν την καινούρια έκδοση του προγράμματος στον εγκέφαλο που όπως μου είπαν διορθώνει όλα τα bugs. Από τότε κανένα απολύτως πρόβλημα, το αμάξι πηγαίνει όπως την πρώτη μέρα είτε με 95άρα (έτυχε να βάλω 2-3 φορές που το βενζινάδικο δεν είχε super) είτε με 100άρα :)

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωσει πως το 6αρι εχει τον ιδιο κινητηρα με το 5αρι με διαφορετικη χαρτογραφηση γι'αυτο ανοιξα το θεμα.

Για τυχον προβληματα που εχουν αντιμετωπισει κατοχοι του 5.

Καλημερα.Ιδιος κινητηρας ειναι. Εγω εχω το tsi140 και περυσι ειχα αλλαξει την βαλβιδα στο τουρμπο η οποια ηταν στην εγγυηση. Κατα τα αλλα ειμαι σχεδον στα 74000χλμ και δοξα το θεο το golfaki μου ειναι power. (Αν εξαιρεσεις τους μπηνεδες που μου το εχουν γρατσουνισει ή εχουν πεσει πανω μου :) ).

Προσωπικα εγω θα διαλεγα το 6αρι με 160ιπ με κλειστα ματια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το club οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να παρω ενα golf 1.4tsi με τα 160. Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για διαφορα προβληματα,

κυριως μηχανικα θα ηθελα λοιπον τα "φωτα" σας.

Καθε πληροφορια βοηθαει.

Ευχαρηστω.

Tο αμαξι απο μηχανικης αποψεως ειναι αξιοπιστο. Το στατιστικο δειγμα ειναι μεγαλο και το αποδεικνυει.

Πιστευω βασει οσων διαβαζω οτι πιθανοτερο ειναι να σου βγαλει αλλης φυσεως προβληματα παρα μηχανικα.

Εμενα ας πουμε μου εβγαλε ηλεκτρονικης φυσεως προβλημα στα πρωτα χιλιομετρα. Ελαττωματικες κλειδαριες στις πορτες οδηγου-συνοδηγου, οι οποιες μπλοκαραν. Πιο πιθανο ειναι να χαλασουν περιφερειακα και να εχεις καποιο μικροπροβλημα παρα να σου χαλασει μοτερ. μηχανικα ειναι διαμαντι ο κινητηρας.

Φυσικα ομως καλο ειναι να παιρνεις κι εσυ λιγο τα μετρα σου και να μην το τελικιαζεις η να πιανεις κοφτες τωρα με 35αρια εξω...οι θερμοκρασιες που πιανει ο κινητηρας ειναι πολυ υψηλες, ειδικα μετα απο καμποσα χιλιομετρα συνεχους οδηγησης. Αφηνε το να κρυωνει ειδικα τωρα που εχει και ζεστη εξω και βαζε καλη βενζινη απο αξιοπιστη πηγη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωσει πως το 6αρι εχει τον ιδιο κινητηρα με το 5αρι με διαφορετικη χαρτογραφηση γι'αυτο ανοιξα το θεμα.

Για τυχον προβληματα που εχουν αντιμετωπισει κατοχοι του 5.

Καλα εκανες.Ο κινητηρας εχει δωσει ηδη δειγματα γραφης απο το 5αρι.Το μοτερ οντως ειναι πολυ καλο.Τα προβληματα που μπορει να αντιμετωπισεις ειναι πλεον δυο τρια κλασσικα.Να δουμε ποτε θα τα διορθωσουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου το εχω εδω και 1.5 βδομαδα και ειμαι 100% ευχαριστημενος οι φιλοι μου που μπηκαν μεσα επαθαν πλακα απο την οδηγηκη του συμπεριφορα και απο την αποκριση του κινητηρα αν και ειναι αρχη ακομα και το παω πολυ χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το TSI-140 εδώ και 2 χρόνια.

Εχω αλλάξει συνχρονιζε 1ης-2ης επειδή γρατζούναγε σε γρήγορες αλλαγές

και πρόσφατα βαλβίδα γιατί έκανε κάτι κομπιάσματα σε επιταχύνσεις.

Και τα δύο στη εγγύηση.

Τίποτα άλλο.

Αν είχα δυνατότητα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.

Γρήγορο, οικονομικό, αφελέστατο, στα ταξίδια ακούραστο, στιβαρό, πραγματικά χαίρεσαι να το οδηγείς.

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.