Jump to content
cherouvim13

ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ? ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΗΘΙΚΟΥ..

Recommended Posts

Αισίως μετά απο 1 μηνα που εχω το αμαξι που πηρα (παρα αυτα που ακουγα) εχω να πω τα εξης

α.Τι απιστευτο αμάξι ειναι αυτο? (1.4 tsi gt sport 140ps) <_<

b.τι ηχος θεικος ειναι αυτός στις 2500 με 3000 στροφες! βββββββββββββττττττττττττττςςςςςςςςς :lol:

c.Ti χώροι αεροδρομιο ειναι τουτοι! <_<

δ.μεγαλη γκομενοπαγιδα (εκτος συζητησης bmw porsche mercedes κτλ) <_<

ε.θεικο εσωτερικο, εξωτερικο (τι θεικα μουτρα <_< )

ζ.καιει λίγο παραπανω αλλα οκ (1 ποτο στο villa αντε 2 :lol: )

η.τι auris, mx5, astra ,corsa και λοιπα μου λέγανε να παρω χαχαχαχαχαχαχα.......εδωσα 2.000 χιλιαρικα παραπανω και πηρα ΑΜΑΞΑΡΑ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.......29 χρονων βοιδι ειμαι καλυτερη αγορα δεν εχω κανει....cheers :)

Ευχαριστω τα παιδια που εκαναν ποστ και ηταν το αορατο χερι που με εσπρωξε στην αντιπροσωπεια worthy.gif

Καλοριζικο και καλοταξιδο.

Μήπως υπερβάλεις λιγο?

Το mx5 ειναι εκτός συναγωνισμού. Πολυ ανωτερο απο το Golf σχεδον σε ολα. Αυτο οντως ειναι γκομενοπαγιδα.

Ασχετο: καλυτερα που μειωσες τα ποτα στο Villa γιατι το μαγαζι ειναι Γ.Τ.Π.Κ.

Παντως απο τις καλες επιλογες και καλοριζικο και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το mx5 ειναι εκτός συναγωνισμού. Πολυ ανωτερο απο το Golf σχεδον σε ολα. Αυτο οντως ειναι γκομενοπαγιδα.

Σιγα το αμαξι. Υπερτιμημενο πολυ..και φυσικα δεν ειναι να το συγκρινεις με το Golf. κατα τη γνωμη μου μονο για ξεκαβλωμα ειναι για να κανεις καμια μπαντα με την πισω κινηση που εχει. Οσο για γκομενοπαγιδα να μου πεις....καμια SLK, TT ή Ζ4 να πω ενταξει...αλλα MX5??? ελεος....για καμια καγκουρογκομενα ναι μπορει να ειναι παγιδα.

Χωροι? ανυπαρκτοι

Ποιοτητα? μετρια

Γκαζι? Δεν παει βημα....Πολυ καλυτερα αλλα , πχ Opel GT

Ασε κιολας που απευθυνεται κατα κυριο λογο σε καγκουρες που δεν εχουν να διαθεσουν χρηματα για να παρουν TT,SLK κτλ και ολα τα παλιοτερα ειναι κωλοφτιαγμενα με καγκουροεξατμισεις που μας σπανε τα νευρα.

Οποιος θελει καμπριο ανοικτο ποιοτικο παει σε Z4, SLK ακομα και EOS. μπορει να ειναι διασκεδαστικο αμαξι το mx5 , αλλα αυτο και μονο δεν το κανει ολοκληρωμενο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το αμαξι. Υπερτιμημενο πολυ..και φυσικα δεν ειναι να το συγκρινεις με το Golf. κατα τη γνωμη μου μονο για ξεκαβλωμα ειναι για να κανεις καμια μπαντα με την πισω κινηση που εχει. Οσο για γκομενοπαγιδα να μου πεις....καμια SLK, TT ή Ζ4 να πω ενταξει...αλλα MX5??? ελεος....για καμια καγκουρογκομενα ναι μπορει να ειναι παγιδα.

Χωροι? ανυπαρκτοι

Ποιοτητα? μετρια

Γκαζι? Δεν παει βημα....Πολυ καλυτερα αλλα , πχ Opel GT

Ασε κιολας που απευθυνεται κατα κυριο λογο σε καγκουρες που δεν εχουν να διαθεσουν χρηματα για να παρουν TT,SLK κτλ και ολα τα παλιοτερα ειναι κωλοφτιαγμενα με καγκουροεξατμισεις που μας σπανε τα νευρα.

Οποιος θελει καμπριο ανοικτο ποιοτικο παει σε Z4, SLK ακομα και EOS. μπορει να ειναι διασκεδαστικο αμαξι το mx5 , αλλα αυτο και μονο δεν το κανει ολοκληρωμενο αμαξι.

Εγω δεν το συνεκρινα με SLK TT και Ζ4 . Αυτα ειναι +10.000 € το λιγότερο. Αν δεν παει βήμα το mx5 τοτε δεν παει και το golf 140.

Τωρα ποιος ειναι κάγκουρας και ποια καγκουρογκομενα!!! ειναι πολυ γενικο να βαζεις ταμπέλα σε αυτοκινητα και γκομενες!

Εχω δει Mercedes kai bmw που δεν τα ανγνωριζεις απο αυτα που εχει βαλει πανω ο ιδιοκτητης. Καγκουραμαξα και αυτα?

Η μηπως στα γκολφακια δεν τους αλλαζουν τα πεταλα για πλάκα! Κυκλοφορουν τα πάντα και μπορεις να δεις το πιο ακραιο ακομα και σε panda.

Ενας λόγος που δεν βλεπεις πολλα αλαγμενα golfakia ειναι γιατι τα εχουν αγορασει πολλοι οικογενειαρχες και γυναικες.

Το opel Gt ειναι Αμερικανια και σαν εμφανιση δεν μου αρεσει τοσο πολυ. Ασε που παλιοτερα το ξεκιναγαν 38000 € Ημαρτον!

Εγω να σου θυμισω εκανα συγκριση με το golf 140 και οχι με ολα αυτα τα αυτοκινητα που αναφερεις που ειναι πολυ πιο ακριβα.

Δεν θα αγοραζα ουτε το golf 140 ουτε το ΜΧ5 1800 αλλα αν μου χαριζαν καποιο απο τα δυο θα διαλεγα το MX5.

Φιλικα

Edited by GGT_29
Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετα offtopic πηγε το θεμα..

εγω δεν θα επερνα σε καμια περιπτωση το ΜΧ5.

EOS withe με κλιστα τα ματια αν ηταν να παω σε κατι τετοιο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

¶χ αυτοί οι φίλοι.... fire.giffire.giffire.gif

Κι εγώ ακουγα πολλά για τα TSI τύπου:::ο ξάδερφός μου έχει ένα φίλο, του οποίου ο θείος έχει ένα γνωστό,ο οποίος έχει ένα φίλο ,του οποίου η γκόμενα έχει έναν αδερφό, ο οποίος έχει golf TSI και είναι μάπα!!! :wacko::wacko::wacko:

tongue.giftongue.giftongue.gif

Μα και βέβαια είναι μάπα ο κινητήρας....άλλωστε βλέπεις ότι κανένας κάτοχος δεν έχει μείνει ευχαριστημένος....

Μήπως οι φίλοι σου θέλουν βόλτα και ντρέπονται να στο πουν αλλιώς???? ;)

Ξέρεις υπάρχει κι αυτή η πιθανότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το mx5 ειναι εκτός συναγωνισμού. Πολυ ανωτερο απο το Golf σχεδον σε ολα.

Αν δεν παει βήμα το mx5 τοτε δεν παει και το golf 140

Όπα, σε τι είναι ανώτερο το mazda? Καταρχήν συγκρίνουμε 2 τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα (Mx-5 Vs Golf), αλλά και πάλι το mx-5 1.8 δεν το φτάνει ούτε το TSi 140 σε επιδόσεις ούτε στα όνειρά του. Και επιδόσεις του αυτοκινήτου δεν είναι μόνο το 0-100 (Golf 8.8 mx-5 9,4) και η τελική (Golf 205 mx-5 196) που και εκεί το mx-5 είναι πίσω αλλά κυρίως η ροπή (Golf 22,4 mx-5 16,7)......

Και μη μπαίνεις στη λογική αν μου χάριζαν εγώ θα διάλεγα το ενα ή το άλλο επειδή όταν μας τα χαρίζουν διαλέγουμε συνήθως το αντιθετο από εκείνο που θα πέρναμε αν το πληρώναμε εμείς :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όπα, σε τι είναι ανώτερο το mazda? Καταρχήν συγκρίνουμε 2 τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα (Mx-5 Vs Golf), αλλά και πάλι το mx-5 1.8 δεν το φτάνει ούτε το TSi 140 σε επιδόσεις ούτε στα όνειρά του. Και επιδόσεις του αυτοκινήτου δεν είναι μόνο το 0-100 (Golf 8.8 mx-5 9,4) και η τελική (Golf 205 mx-5 196) που και εκεί το mx-5 είναι πίσω αλλά κυρίως η ροπή (Golf 22,4 mx-5 16,7)......

Και μη μπαίνεις στη λογική αν μου χάριζαν εγώ θα διάλεγα το ενα ή το άλλο επειδή όταν μας τα χαρίζουν διαλέγουμε συνήθως το αντιθετο από εκείνο που θα πέρναμε αν το πληρώναμε εμείς :)

Λοιπον για να τα ξεκαθαρίσω οσο μπορώ:

Τα υπερ!

ΜΧ5

Κράτημα

Αξιοπιστία

Cabrio

Νεανική Spor Εμφάνιση

Πισωκίνητο.

Μεταπώληση.

Επιδόσεις παραπλήσιες με το Golf 140

Φθηνα Service

Ατμοσφαιρικό

Golf 140

Κινητηρας

Χωροι

Καταναλωση

Τελη κυκλοφορίας

Επιδόσεις

Πρακτικότητα.

Ευκολία βελτίωσης (200+hp)

Τα κατά!

ΜΧ5

Χωροι

Καταναλωση

Πρακτικότητα.

Golf 140

Ξεπερασμένη σχεδίαση (νέο μοντέλο)

Συντηρητική εμφάνιση (ιδιαίτερα το 140)

Περίπλοκος κινητήρας (όχι αξιοπιστία)

Ακριβό Service.Αυξημένο κόστος Συντήρησης (Compressor)

Μειωμένη μεταπώληση.

Μέτριο στην αισθηση της spor οδήγησης.

Αν θες επιδόσεις και ροπή όπως λέει ο φίλος επιλέγεις κάτι αληθινά γρήγορο και όχι συμβιβασμούς όπως το golf 140.

¶λλωστε σαν το golf βρίσκεις πολλά παραπλήσια στην κατηγορία του.

Το MX5 είναι μοναδικό στην κατηγορία του. Για το EOS απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν κυκλοφορεί κανένα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ποια εμφανιση?sorry που θα στο πω αλλα οι περισσοτεροι οταν δουν ενα mx5 λενε να ενα γυφτοσ ενας βλαχος που δεν ειχε λευτα για slk και πειρα mx5 να το παιξει καποιος cαβριο και ετσι.To οδηγουν και πολλες γυναικες..ειναι ενας καλος τροπος να ξεχωριζουμε τις χαζογκομενες βαλτω και αυτο στα υπερ.

εχει ο 140 μειωμενη αξιοπηστια?αν δεις κατι τετοιο με γεγονοτα πες το και σε μας.(οχι 1 -2)

με τετοια ροπη οταν ειδα να γραφεις για πισω κινηση αρχισα να γελαω πραγματικα.ειναι χειροτερη απο μπροστα με αυτα τα δεδομενα.πιστεψε με.και στο κρατημα διαφωνω!

και σιγα τη μαρκα τι mazda η αγαπημενη μαρκα του βλαχου ειναι.και σε σχεδιαση.

οι 2 εξατμισεις απο πισω?με τετοια αποδοση δεν ειναι για γελια?γυφτος 5 οχι μχ 5 επρεπε να λεγεται.αμα σινεχισω μπορω να σου γραψω αλλα τοσα που θα πρεπε να ντρεπεσε μονο να συγκρινεις ενα σοβαρο αμαξι με μια μιξα με στρας!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

φιλε ποια εμφανιση?sorry που θα στο πω αλλα οι περισσοτεροι οταν δουν ενα mx5 λενε να ενα γυφτοσ ενας βλαχος που δεν ειχε λευτα για slk και πειρα mx5 να το παιξει καποιος cαβριο και ετσι.To οδηγουν και πολλες γυναικες..ειναι ενας καλος τροπος να ξεχωριζουμε τις χαζογκομενες βαλτω και αυτο στα υπερ.

και σιγα τη μαρκα τι mazda η αγαπημενη μαρκα του βλαχου ειναι.και σε σχεδιαση.

οι 2 εξατμισεις απο πισω?με τετοια αποδοση δεν ειναι για γελια?γυφτος 5 οχι μχ 5 επρεπε να λεγεται.αμα σινεχισω μπορω να σου γραψω αλλα τοσα που θα πρεπε να ντρεπεσε μονο να συγκρινεις ενα σοβαρο αμαξι με μια μιξα με στρας!

έχεις βάσιμα επιχειρήματα όταν μιλάς για το mx5, δεν μπορώ να πω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να τα ξεκαθαρίσω οσο μπορώ:

Τα υπερ!

ΜΧ5

Κράτημα

Αξιοπιστία

Cabrio

Νεανική Spor Εμφάνιση

Πισωκίνητο.

Μεταπώληση.

Επιδόσεις παραπλήσιες με το Golf 140

Φθηνα Service

Ατμοσφαιρικό

Golf 140

Κινητηρας

Χωροι

Καταναλωση

Τελη κυκλοφορίας

Επιδόσεις

Πρακτικότητα.

Ευκολία βελτίωσης (200+hp)

Τα κατά!

ΜΧ5

Χωροι

Καταναλωση

Πρακτικότητα.

Golf 140

Ξεπερασμένη σχεδίαση (νέο μοντέλο)

Συντηρητική εμφάνιση (ιδιαίτερα το 140)

Περίπλοκος κινητήρας (όχι αξιοπιστία)

Ακριβό Service.Αυξημένο κόστος Συντήρησης (Compressor)

Μειωμένη μεταπώληση.

Μέτριο στην αισθηση της spor οδήγησης.

Αν θες επιδόσεις και ροπή όπως λέει ο φίλος επιλέγεις κάτι αληθινά γρήγορο και όχι συμβιβασμούς όπως το golf 140.

¶λλωστε σαν το golf βρίσκεις πολλά παραπλήσια στην κατηγορία του.

Το MX5 είναι μοναδικό στην κατηγορία του. Για το EOS απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν κυκλοφορεί κανένα.

Φιλε αφου εχεις τετοια αγαπη για τα MAZDA και την πισω κινηση , γιατι δεν δινεις το GTI με την εμπρος κινηση και αφου ειναι πισω σχεδιαστικα (ειναι παλιο μοντελο πλεον οπως ειπες, μην ξεχνας οτι βγηκε τωρα το καινουριο GTI) για να παρεις κανα RX8 ή MX5, που ειναι πισωκουνες και τοσο καλα αμαξια οσο λες ??? παρε κανα τετοιο να δεις τι ωραια που θα ειναι να σε περνανε στο δρομο για πλακα κατι Corsakia OPC και μετα θα πεις.....καλο ηταν το Golfaki τελικα...

Αλλα να σου πω τι θα εκανες. στα λογια λες....καλυτερο αμαξι το MX5, μονο που στην πραγματικοτητα ποτε δε θα το επαιρνες...Θα πεις *μη επιτρεπόμενη λέξη* ειμαι να σκασω χρηματα για να παρω ενα τετοιο αμαξι??? καλυτερα να παρω ενα TSI απο ενα MX5 1.8.

Και τι ακυρα βλεπω να γραφεις??? Μειωμενη μεταπωληση???? τα TSI?? εδω ακομα FSI πουλιουνται σαν τρελα και δεν θα πουληθουν μεταχειρα TSI??? παμε καλα?

συντηρητικη εμφανιση το GT sport 140?? μια χαρα εμφανιση εχει. ικανοποιει τα γουστα των περισσοτερων.

Οχι αξιοπιστος κινητηρας?? πες μου ποσα κυκλοφορουν εξω και ποσα εχουν προβλημα. εκτος αν το να αλλαξεις μια βαλβιδα ή ενα συγχρονιζε το θεωρεις τοσο σημαντικο προβλημα.

Για να κλεισω, με τα λεγομενα σου θα σε συμβουλευα να αλλαξεις αμαξι. Ενα RX8 τουρμπισμενο (με καταναλωση 30L/100km και βαλε) πιστευω θα σε καλυπτε απολυτα. :)

φιλε ποια εμφανιση?sorry που θα στο πω αλλα οι περισσοτεροι οταν δουν ενα mx5 λενε να ενα γυφτοσ ενας βλαχος που δεν ειχε λευτα για slk και πειρα mx5 να το παιξει καποιος cαβριο και ετσι.To οδηγουν και πολλες γυναικες..ειναι ενας καλος τροπος να ξεχωριζουμε τις χαζογκομενες βαλτω και αυτο στα υπερ.

εχει ο 140 μειωμενη αξιοπηστια?αν δεις κατι τετοιο με γεγονοτα πες το και σε μας.(οχι 1 -2)

με τετοια ροπη οταν ειδα να γραφεις για πισω κινηση αρχισα να γελαω πραγματικα.ειναι χειροτερη απο μπροστα με αυτα τα δεδομενα.πιστεψε με.και στο κρατημα διαφωνω!

και σιγα τη μαρκα τι mazda η αγαπημενη μαρκα του βλαχου ειναι.και σε σχεδιαση.

οι 2 εξατμισεις απο πισω?με τετοια αποδοση δεν ειναι για γελια?γυφτος 5 οχι μχ 5 επρεπε να λεγεται.αμα σινεχισω μπορω να σου γραψω αλλα τοσα που θα πρεπε να ντρεπεσε μονο να συγκρινεις ενα σοβαρο αμαξι με μια μιξα με στρας!

Συμφωνω με τα περισσοτερα. Μεγαλο καγκουροαμαξο και το εχουμε βαρεθει να το βλεπουμε. αν ηταν μαμα οσα βλεπαμε θα το ανεχομουν, αλλα σχεδον ολα και κυριως τα παλιοτερα δεν ειναι. Καθενας κανει τις καγκουριες του στα αμαξια αυτα και προκαλουν ηχορυπανση με τις κωλοεξατμισεις τους. ασε κιολας που μονο για μοστρα τα εχουν ολοι οι γυφτοι που τα παιρνουν...δε πανε βημα και μου το παιζουν και μουρη επειδη εχουν καμπριο. Βρε ουυυυστ στα καγκουραμαξα. Δυστυχως θα το πω, αλλα εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι κατοχοι του συγκεκριμενου αμαξιου ειναι τουλαχιστον ελαφρομυαλοι.

Edited by RedGolfGT
Link to comment
Share on other sites

Για το EOS απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν κυκλοφορεί κανένα.

γιατι ειναι αμαξι για λιγους!ευτυχως...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αφου εχεις τετοια αγαπη για τα MAZDA και την πισω κινηση , γιατι δεν δινεις το GTI με την εμπρος κινηση και αφου ειναι πισω σχεδιαστικα (ειναι παλιο μοντελο πλεον οπως ειπες, μην ξεχνας οτι βγηκε τωρα το καινουριο GTI) για να παρεις κανα RX8 ή MX5, που ειναι πισωκουνες και τοσο καλα αμαξια οσο λες ??? παρε κανα τετοιο να δεις τι ωραια που θα ειναι να σε περνανε στο δρομο για πλακα κατι Corsakia OPC και μετα θα πεις.....καλο ηταν το Golfaki τελικα...

Αλλα να σου πω τι θα εκανες. στα λογια λες....καλυτερο αμαξι το MX5, μονο που στην πραγματικοτητα ποτε δε θα το επαιρνες...Θα πεις *μη επιτρεπόμενη λέξη* ειμαι να σκασω χρηματα για να παρω ενα τετοιο αμαξι??? καλυτερα να παρω ενα TSI απο ενα MX5 1.8.

Και τι ακυρα βλεπω να γραφεις??? Μειωμενη μεταπωληση???? τα TSI?? εδω ακομα FSI πουλιουνται σαν τρελα και δεν θα πουληθουν μεταχειρα TSI??? παμε καλα?

συντηρητικη εμφανιση το GT sport 140?? μια χαρα εμφανιση εχει. ικανοποιει τα γουστα των περισσοτερων.

Οχι αξιοπιστος κινητηρας?? πες μου ποσα κυκλοφορουν εξω και ποσα εχουν προβλημα. εκτος αν το να αλλαξεις μια βαλβιδα ή ενα συγχρονιζε το θεωρεις τοσο σημαντικο προβλημα.

Για να κλεισω, με τα λεγομενα σου θα σε συμβουλευα να αλλαξεις αμαξι. Ενα RX8 τουρμπισμενο (με καταναλωση 30L/100km και βαλε) πιστευω θα σε καλυπτε απολυτα. :)

Συμφωνω με τα περισσοτερα. Μεγαλο καγκουροαμαξο και το εχουμε βαρεθει να το βλεπουμε. αν ηταν μαμα οσα βλεπαμε θα το ανεχομουν, αλλα σχεδον ολα και κυριως τα παλιοτερα δεν ειναι. Καθενας κανει τις καγκουριες του στα αμαξια αυτα και προκαλουν ηχορυπανση με τις κωλοεξατμισεις τους. ασε κιολας που μονο για μοστρα τα εχουν ολοι οι γυφτοι που τα παιρνουν...δε πανε βημα και μου το παιζουν και μουρη επειδη εχουν καμπριο. Βρε ουυυυστ στα καγκουραμαξα. Δυστυχως θα το πω, αλλα εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι κατοχοι του συγκεκριμενου αμαξιου ειναι τουλαχιστον ελαφρομυαλοι.

Δηλωσα δεν θα αγοραζα κανενα απο τα δυο.Αυτο που εχω με ικανοποιεί παρα πολυ.Ουτε tsi ουτε RX8 ουτε ΜΧ5 θα αγόραζα. Μεταξυ αυτων προτιμω ομως το mx5.Δεν καταλαβαινεις τι γραφω? Τι εννοεις στα λόγια? Ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη.

Κανε ερευνα αγορας και θα δεις για την μεταπώλη.Τα προβλήματα του golf δυστυχως ειναι παραπανω απο αυτα που αναφερεις.

Ασε τις συμβουλες και τους χαρακτηρισμους. Γυφτοι χαζογκομενες καγκουρια και ολα τα αλλα που δηλωνετε με ευκολια τα θεωρω ανωριμοτητες απο μερους σας. Απο ποτε εμεις με τα golf ειμαστε Δουκες και ολοι οι αλλοι γυφτοι?

Σχετικα το με τι με καλύπτει παλι κρινεις ανωριμα και βιαστικα. Ουτε καν με ξερεις και μου δινεις συμβουλες για το τι αμαξι μου αρμοζει!

Αν ηθελα αυτο που λες για το RX8 ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ δεν θα περιμενα εσενα!

Δεν ειναι αναγκη να βγαζεις εμπαθια φιλε μου διαλογο κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις.

Αυτα απο μενα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλωσα δεν θα αγοραζα κανενα απο τα δυο.Αυτο που εχω με ικανοποιεί παρα πολυ.Ουτε tsi ουτε RX8 ουτε ΜΧ5 θα αγόραζα. Μεταξυ αυτων προτιμω ομως το mx5.Δεν καταλαβαινεις τι γραφω? Τι εννοεις στα λόγια? Ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη.

Κανε ερευνα αγορας και θα δεις για την μεταπώλη.Τα προβλήματα του golf δυστυχως ειναι παραπανω απο αυτα που αναφερεις.

Ασε τις συμβουλες και τους χαρακτηρισμους. Γυφτοι χαζογκομενες καγκουρια και ολα τα αλλα που δηλωνετε με ευκολια τα θεωρω ανωριμοτητες απο μερους σας. Απο ποτε εμεις με τα golf ειμαστε Δουκες και ολοι οι αλλοι γυφτοι?

Σχετικα το με τι με καλύπτει παλι κρινεις ανωριμα και βιαστικα. Ουτε καν με ξερεις και μου δινεις συμβουλες για το τι αμαξι μου αρμοζει!

Αν ηθελα αυτο που λες για το RX8 ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ δεν θα περιμενα εσενα!

Δεν ειναι αναγκη να βγαζεις εμπαθια φιλε μου διαλογο κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις.

Αυτα απο μενα φιλικα!

ξερεις κατι δεν ειπαμε οτι εμεις μενα vw ειαμστε δουκες.αλλα παρατηρησε στο δρομο οσους εχουν Mx5 και τοτε θα καταλαβεις περι γυφτιας και ελαφροτητας.αν εσενα σαρεσει αυτο το αυτοκινητο τι να πω. ΝΑ ΣΥΓΡΙΝΕΙΣ το πανεμορφο με υπεροχες σοβαρες γραμμες ΕΟΣ μενα αμαξι αρκετα πιο κατω σε ποιοτητα χωρους τα παντα.ειναι ιεροσυλια αν δεν μπορεις να το καταλαβεις εδω μιλαμε για ανωρημοτητα σκεψης!

Link to comment
Share on other sites

Δηλωσα δεν θα αγοραζα κανενα απο τα δυο.Αυτο που εχω με ικανοποιεί παρα πολυ.Ουτε tsi ουτε RX8 ουτε ΜΧ5 θα αγόραζα. Μεταξυ αυτων προτιμω ομως το mx5.Δεν καταλαβαινεις τι γραφω? Τι εννοεις στα λόγια? Ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη.

Κανε ερευνα αγορας και θα δεις για την μεταπώλη.Τα προβλήματα του golf δυστυχως ειναι παραπανω απο αυτα που αναφερεις.

Ασε τις συμβουλες και τους χαρακτηρισμους. Γυφτοι χαζογκομενες καγκουρια και ολα τα αλλα που δηλωνετε με ευκολια τα θεωρω ανωριμοτητες απο μερους σας. Απο ποτε εμεις με τα golf ειμαστε Δουκες και ολοι οι αλλοι γυφτοι?

Σχετικα το με τι με καλύπτει παλι κρινεις ανωριμα και βιαστικα. Ουτε καν με ξερεις και μου δινεις συμβουλες για το τι αμαξι μου αρμοζει!

Αν ηθελα αυτο που λες για το RX8 ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ δεν θα περιμενα εσενα!

Δεν ειναι αναγκη να βγαζεις εμπαθια φιλε μου διαλογο κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις.

Αυτα απο μενα φιλικα!

Eγω σου προτεινα ενα αμαξι με βαση τα λεγομενα σου, γιατι μπορει να μην ηταν τελικα το Golf αυτο που εψαχνες και να ηθελες κατι αλλο στην πραγματικοτητα.

Παντως ειναι αντιφατικα αυτα που λες, γιατι ουσιαστικα το Golf TSI ειναι το μικρο αδερφακι του GTI. αν δεν το εκτιμας το TSI, που ουσιαστικα ειναι πολυ πιο κοντα στο GTI (μπρος κινηση και τα δυο, ιδιο σασι, τουρμπο κινητηρες) σε χαρακτηριστικα συγκριτικα με το MX5 (ατμοσφαιρα, πισωκουνα) , τοτε μαλλον δεν εκτιμας και τοσο το δικο σου αμαξι !!

Και μην ξεχνας οτι γραφεις στο φορουμ του VW club κι οχι του Mazda Club, επομενως απευθυνεσαι σε ατομα που κατα κυριο λογο αγαπαμε τα VW και σε καμια περιπτωση δε μπορουμε να δεχτουμε τετοια υποτιμηση για τα αμαξια μας.....ξερουμε καλα τι αμαξια εχουμε. δεν παραμυθιαζονται οι περισσοτεροι κατοχοι VW τι αμαξι εχουν, δηλαδη ενα καλο αμαξι απο το οποιο υπαρχουν πολλα καλυτερα. Στα ιδια χρηματα ομως καλυτερο δεν βρισκεις που να συγκεντρωνει τα πλεονεκτηματα του Golf. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω σου προτεινα ενα αμαξι με βαση τα λεγομενα σου, γιατι μπορει να μην ηταν τελικα το Golf αυτο που εψαχνες και να ηθελες κατι αλλο στην πραγματικοτητα.

Παντως ειναι αντιφατικα αυτα που λες, γιατι ουσιαστικα το Golf TSI ειναι το μικρο αδερφακι του GTI. αν δεν το εκτιμας το TSI, που ουσιαστικα ειναι πολυ πιο κοντα στο GTI (μπρος κινηση και τα δυο, ιδιο σασι, τουρμπο κινητηρες) σε χαρακτηριστικα συγκριτικα με το MX5 (ατμοσφαιρα, πισωκουνα) , τοτε μαλλον δεν εκτιμας και τοσο το δικο σου αμαξι !!

Και μην ξεχνας οτι γραφεις στο φορουμ του VW club κι οχι του Mazda Club, επομενως απευθυνεσαι σε ατομα που κατα κυριο λογο αγαπαμε τα VW και σε καμια περιπτωση δε μπορουμε να δεχτουμε τετοια υποτιμηση για τα αμαξια μας.....ξερουμε καλα τι αμαξια εχουμε. δεν παραμυθιαζονται οι περισσοτεροι κατοχοι VW τι αμαξι εχουν, δηλαδη ενα καλο αμαξι απο το οποιο υπαρχουν πολλα καλυτερα. Στα ιδια χρηματα ομως καλυτερο δεν βρισκεις που να συγκεντρωνει τα πλεονεκτηματα του Golf. :)

Το tsi απο το Edition 30 με Κ04 ειναι παρα πολυ μακρια. Μην επιμεινεις αλλο για την επιλογη μου γιατι κανεις μεγαλο λαθος στις εκτιμησεις σου.

Οσα γραφω ειναι για την συγκριση που λεγαμε, μην το γενικευεις.

Δεν ειπα οτι δεν εκτιμω το Tsi απλα θα διαλεγα το MX5.

Edited by GGT_29
Link to comment
Share on other sites

καταρχην εγω δεν θα επερνα αμαξι που το φτιαχνουν σχιστοματιδες κατασκευαστες τηλεωρασεων, παιχνιδομηχανων λοιπον gadget

και ψιψινονιων χωρις καμια καινοτομια περα απο βανεκλ 1000απλα vvvvvvt και λοιπες σιχαμαρες.

για να μην ξεχνιομαστε... http://www.ukipme.com/engineoftheyear/winners_09/1_14.html

για το θεμα αξιοπιστιας κηνητηρα που τεθικε..

anyway αν υπηρχε μια περιπτωση να παρω κατι αλλο εκτος απο γρεμανικο και να επιλεξω κατασκευη σχιστοματηδων κοντων κομπιουτεραδων

απο τα λιγα που ξερω στο χορο του αυτοκηνιτου μιας και ασχολουμε μολις μερικους μηνες ισως ισως ηταν ενα honda..

αυτα... :D

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εγω δεν θα επερνα αμαξι που το φτιαχνουν σχιστοματιδες κατασκευαστες τηλεωρασεων, παιχνιδομηχανων λοιπον gadget

και ψιψινονιων χωρις καμια καινοτομια περα απο βανεκλ 1000απλα vvvvvvt και λοιπες σιχαμαρες.

για να μην ξεχνιομαστε... http://www.ukipme.com/engineoftheyear/winners_09/1_14.html

για το θεμα αξιοπιστιας κηνητηρα που τεθικε..

anyway αν υπηρχε μια περιπτωση να παρω κατι αλλο εκτος απο γρεμανικο και να επιλεξω κατασκευη σχιστοματηδων κοντων κομπιουτεραδων

απο τα λιγα που ξερω στο χορο του αυτοκηνιτου μιας και ασχολουμε μολις μερικους μηνες ισως ισως ηταν ενα honda..

αυτα... :D

axaxa με καλυψες πληρως...+σαν αυτον που παιρνει Mufa ρολεξ Και το φωναζει ειναι το mx5...

Link to comment
Share on other sites

και γω αντι για το edittion 30 me k04 θα διαλεγα το σμαρτ....κατι τετιο μας λες

Ε τωρα τι να απαντησω!

Παιδια εγω ειπα την αποψη μου , εσεις την δικια σας , απο εκει και περα οποιος καταλαβε καταλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου και εγω τη γνωμη μου ειπα ισως καπως κωμικα και μονοδιαστατα

λογο του οτι δηλωνω περιφανος κατοχος vw απλα σου παραθεσα το

σχετικο λινκ για το θεμα κηνιτηρα και τπτ παραπανω χωρις κακιες εκνευρισμο η

οτιδηποτε αλλο. φορουμ ειναι και τα λεμε σαν παρεα.. νομιζω? ;)

απλα δεν μπορω να καταλαβω πως ενω εχεις gti απο οτι καταλαβενω θα επερνες mx5 αν

ηταν να διαλεξεις αναμεσα σε tsi και mazdowannabez3ttslklp :D

φιλικα ασπρομαυρα αρκουδακια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το γκόλφ είναι ένα ολοκληρωμένο αυτοκίνητο το οποίο θα σου μείνει και σε καλύπτει σε σχεδόν όλους τους τομείς, ενώ το mx5 εμένα προσωπικά δε με καλύπτει...Το mx5 θα το πάρεις για βόλτες, να σου φύγει η κ...α ,αλλά μετά από λίγο καιρό θα καταλάβεις πως δε σου χρειάζεται πραγματικά...Αντίθετα, με το γκόλφ έχεις τα πάντα... :D

Αυτή είναι η άποψη μου και σέβομαι τις απόψεις των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι απόψεις είναι σαν τις κλ@νιες θα αφησω κι εγω την δική μου....

1.ΦΟΒΕΡΟ OFF TOPIC! Μάλλον ο φίλος μας εχει σταματήσει να ακούει τους φίλους του και διαβαζει την εξέλιξη του θέματος με έκπληξη!!!

2.Αφου συγκρίναμε το mx5 με το golf, ας συγκρίνουμε πχ το Transporter με την 911!!!

3. Το mx5, μπορεί να έχει τα αρνητικά των Ιαπωνικών (ειδικα τα πρώτα μοντέλα) αλλά σαν εικόνα εχει γίνει το κλασσικό διθέσιο cabrio αυτοκίνητο και αυτό νομίζω είναι αποδεκτό απο όλους.

4.Μπορώ να μπω στην λογική κάποιου ο οποίος έχει το gti αλλά ΔΕΝ θα αγόραζε ενα Tsi. Αλλωστε θεωρώ οτι το gti δεν είναι απλώς ενα tsi με αλλο κινητήρα.Ειναι ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

5. Το EOS απλά έχει άλλο target group.Καμια δεκαριά χρόνια μεγαλύτερο.

6. Το κακό στην Ελλάδα είναι πως ΚΑΝΕΝΑ αυτοκίνητο δεν εχει ξεφύγει απο τον Καγκουρα!!!Οπότε όποιος λέει το αμαξι του άλλου καγκουράμαξο, ας μην βιαστεί να κρίνει...

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι δεν χωρας στο mx5 (αν εισαι πανω απο 1.80) εχει καμια σημασια ή ειναι κομματι της γοητειας του?

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι δεν χωρας στο mx5 (αν εισαι πανω απο 1.80) εχει καμια σημασια ή ειναι κομματι της γοητειας του?

Aλλο ενα σημαντικο στοιχειο της ανωτεροτητας του mx5....χαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

Μα τι να συζηταμε αλλο??? απλα δεν υπαρχει αμαξι mx5... μιλαμε τωρα για ενα καρτ που απλα του εβαλαν μερικες λαμαρινες παραπανω και του πεταξαν πανω κατι αθλια μοτερ τα οποια κινουν το αμαξι μονο κ μονο επειδη ειναι ψευτικη παναλαφρη κατασκευη. το αμαξι αυτο ειναι απλα μια απατη του μαρκετινγκ και ο μονος λογος που πουλησε ειναι επειδη ηταν φτηνο. αντιθετα το Γκολφ ειναι το καλυτερο στη κατηγορια του και πουλαει σαν τρελο αν και ειναι ακριβοτερο απο τους ανταγωνιστες του. ο κοσμος αναγνωριζει την ποιοτητα και το αγοραζει.

οσο για το mx5...

Οποιος εχει τα φραγκα παει και αγοραζει πραγματικα καλο καμπριο παιρνοντας μια Z4 ή ενα TT. οποιος δεν τα εχει καταφευγει σε δευτεροτριτες φτηνες λυσεις οπως το mx5 (το καμπριο του φτωχου και του καγκουρα).

Ενας νοημων κ λογικος ανθρωπος ο οποιος θελει να εχει 1 και μονο αμαξι αν ειχε να διαλεξει αναμεσα σε TSI και mx5 στα ιδια χρηματα, θα επελεγε με κλειστα ματια το πρωτο για παρα πολλους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.