Jump to content
Gaalans

Λάστιχα 195/45/16 για Pasat 1.8t

Recommended Posts

Καλησπέρα είναι ο καιρός να αλλάξω λάστιχα και σκέφτομαι να βάλω τα continental 195/45/16 με τις γνήσιες ζάντες και αναρτήσεις Bilstein κίτρινες.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για αυτο τον συνδιασμό. Έχω το Passat 1.8T.

Edited by Galans
Link to comment
Share on other sites

Η διασταση που λες να βαλεις ειναι τελειως λαθος και δεν εχεις λογο να το κανεις.

Βαλε 205/55/16 που ειναι και οι σωστες αλλα και πιο οικονομικες απο τα 195/45/16

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, Θα παώ στο 205/55/16. Για τις αναρτήσεις μου είπαν πως οι κίτιρνες θα είναι πολύ σκληρές. Συνδιασμός Bilstein μαύρες με ένα πιό σκληρό ελατήριο θα ήταν καλύτερα ? Δεν θελω να χαμηλώσω το αμάξι. Έχω το Passat 1.8T του 1999.

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα bilstein ειναι οτι χειροτερο φιλε.

εγω εβαλα τα κιτρινα (σπορτ) με μαμα ελατηρια. ειναι παρα πολυ καλα και οχι τοσο σκληρα.

εχουμε βαρυ αμαξι ...

οσο για το προφιλ απεφυγε το 45.τοτε οτι και να βαλεις απο αμορτισερ θα ειναι κουτσουρο (δεν ζουμε γερμανια)

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

για τα κιτρινα αν δεν κανω λαθος υπαρχει σπορ κ σπριντ ε?τα σπορ ειναι λιγο πιο μαλακα κ δεν ειναι για χαμηλωμα ενω τα σπριντ ειναι που ειναι πιο χαμηλα...κανω λαθος?το βαρος παντως δεν ξερω αν εχει καποια σχεση.το λεω γιατι δεν μπαινουν σε ολα τα αμαξια τα ιδια.μηπως ο κατασκευαστης το λαμβανει υποψιν του κ για τα πιο βαρυα αυτοκινητα τα κατασκευαζει λιγο διαφορετικα?

Link to comment
Share on other sites

για τα κιτρινα αν δεν κανω λαθος υπαρχει σπορ κ σπριντ ε?τα σπορ ειναι λιγο πιο μαλακα κ δεν ειναι για χαμηλωμα ενω τα σπριντ ειναι που ειναι πιο χαμηλα...κανω λαθος?το βαρος παντως δεν ξερω αν εχει καποια σχεση.το λεω γιατι δεν μπαινουν σε ολα τα αμαξια τα ιδια.μηπως ο κατασκευαστης το λαμβανει υποψιν του κ για τα πιο βαρυα αυτοκινητα τα κατασκευαζει λιγο διαφορετικα?

καλα τα ξερεις για sport/spring

σιγουρα ο κατασκευαστης τα φτιαχνει με κριτηριο το συγκεκριμενο αμαξι.

οπως και να εχει με τα σπορ που εβαλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα στους κραδασμους, αλλα ειδα διαφορα στα κρατηματα!!! :o

παντως αν θες την γνωμη μου μην το χαμηλωσεις κιαλλο, γιατι ηδη ειναι αρκετα κατω...

νομιζω με 205-215/55/16 και τα bilstein sport (χωρις αλλαγη ελατηρια ή το πολυ πολυ ανεβα σε ποιοτητα, οχι σε χαμηλωμα), θα κανεις δουλεια χωρις να στερηθεις ΑΝΕΣΗ!!!!

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Galans λεει οτι εχει το 1.8Τ που ειναι πιο χαμηλό απο το 1.6 .Οπότε δεν ξερω τι παίζει εκει...μάλλον θα πρέπει να βάλει τα sprint για χαμηλωμα κιολας,εγω αυτα θα εβαζα γιατι μου φαινεται λιγο ψηλο τωρα να πώ την αλήθεια μου..κατα τα αλλα με τα sport ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Galans λεει οτι εχει το 1.8Τ που ειναι πιο χαμηλό απο το 1.6 .Οπότε δεν ξερω τι παίζει εκει...μάλλον θα πρέπει να βάλει τα sprint για χαμηλωμα κιολας,εγω αυτα θα εβαζα γιατι μου φαινεται λιγο ψηλο τωρα να πώ την αλήθεια μου..κατα τα αλλα με τα sport ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Όταν στα έλεγα εγώ δεν με άκουγες tongue.gif

φίλε Galans βάλε Bilstein B8 Sprint με H&R ελατήρια στο μαμά ύψος και είσαι ΟΚ... εάν και το Passat είναι λίγο ψυλό... θα σου έλεγα 3,5cm είναι ότι πρέπει B) είχα κάτι καιρούς αυτο το συνδιασμό στο Passat μου αλλά βέβεα δεν μπορέσα να μίνω εκεί... :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 205/55/16 Continental Premioum Contact II έκανα και το μεγάλο service και μου εμείναν μονο οι αναρτήσεις. Είχα καταλήξει στις Bilstein κίτρινες αλλα ο μηχανικός μου πρότεινε Sachs μαύρη αέρος-λαδιού για μεγαλύτερη άνεση γιατί έχω και 2 μικρά παιδάκια, την Bilstein την μαύρη μου είπε να την αποφύγω. Το κακό είναι οτι κανείς γνωστός μου δεν έχει Passat με τα Bilstein κίτρινα αμορτισερ για να καταλάβω την διαφορά.

Πάντως το service κάνει θαύματα το αμάξι είναι τελείως διαφορετικό και πολύ πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 205/55/16 Continental Premioum Contact II έκανα και το μεγάλο service και μου εμείναν μονο οι αναρτήσεις. Είχα καταλήξει στις Bilstein κίτρινες αλλα ο μηχανικός μου πρότεινε Sachs μαύρη αέρος-λαδιού για μεγαλύτερη άνεση γιατί έχω και 2 μικρά παιδάκια, την Bilstein την μαύρη μου είπε να την αποφύγω. Το κακό είναι οτι κανείς γνωστός μου δεν έχει Passat με τα Bilstein κίτρινα αμορτισερ για να καταλάβω την διαφορά.

Πάντως το service κάνει θαύματα το αμάξι είναι τελείως διαφορετικό και πολύ πιο οικονομικό.

νομιζω αυτη η αναρτηση (sachs μαυρα) ειναι η μαμα.

βρε βαλε τα bilstein sport (οταν λες κιτρινα εννοεις τα ΟΧΙ χαμηλωματος, σωστα?) να εχεις αναρτηση...

και εγω εχω παιδακι και ειμαι καταευχαριστιμενος δεν ειναι τοσο σκληρα!!!

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αυτη η αναρτηση (sachs μαυρα) ειναι η μαμα.

βρε βαλε τα bilstein sport (οταν λες κιτρινα εννοεις τα ΟΧΙ χαμηλωματος, σωστα?) να εχεις αναρτηση...

και εγω εχω παιδακι και ειμαι καταευχαριστιμενος δεν ειναι τοσο σκληρα!!!

+1

Δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχει σε Passat, αλλά ένας φίλος μου που τα είχε βάλει σε Stilo και μετά σε Alfa 147, ήταν πολύ ευχαριστημένος. Δεν κοπανούσε στην πόλη, και στις στροφές έσφιγγε προοδευτικά κάνοντας το κράτημα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

+1

Δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχει σε Passat, αλλά ένας φίλος μου που τα είχε βάλει σε Stilo και μετά σε Alfa 147, ήταν πολύ ευχαριστημένος. Δεν κοπανούσε στην πόλη, και στις στροφές έσφιγγε προοδευτικά κάνοντας το κράτημα καλύτερο.

+1000 και γω που τα φοραω στο golf ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.