Jump to content
nikoslg

Ανύψωση παραθύρων με τηλεχειρισμό

Recommended Posts

Υπάρχει δυνατότητα μέσω ρύθμισης, χωρίς τη χρήση επιπλέον εξοπλισμού να ανεβαίνουν τα παράθυρα κλείνοντας με το remote control;

και χωρις ρυθμιση απλα κρατας το διακοπτη παρατεταμενα...και οταν το ανοιγεις κατεβαινουν κι ολας(με το διακοπτη ανοιγματος παρετεταμενα)

ρε παιδια εμενα παντως τα πισω καμια φορα δεν ανεβαινουν κολανε ειτε στο ανεβασμα ειτε το κατεβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα μέσω ρύθμισης, χωρίς τη χρήση επιπλέον εξοπλισμού να ανεβαίνουν τα παράθυρα κλείνοντας με το remote control;

Πατάς παρατεταμένα το κλείδωμα στο remote control (κλειδί) και κλείνουν

Χαχα με πρόλαβες καλα δεν κοιμάται κανείς :lol:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα το κλείδωμα στο remote control (κλειδί) και κλείνουν

Χμμμ, δε νομίζω πως γίνεται αυτό από το τηλεχειριστήριο... (σε μένα τουλάχιστον) μόνο αν κλειδώσεις με το κλειδί και το κρατάς για λίγα δευτερόλεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδια στο δικο μου που ειναι πολο 9ν3 δεν γινεται αυτο...

Εμενα πρεπει να κρατησω το κλειδι γυρισμενο στην κλειδαρια ειτε για κλειδωμα ειτε για ξεκλειδωμα και ανεβαινουν ή κατεβαινουν αντιστιχα...

Πως μπορω να το κανω να ανεβοκατεβαινουν με τον συναγερμο???

Στον παζαροπουλο μου ειπαν οτι δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να το κανω να ανεβοκατεβαινουν με τον συναγερμο???

Στον παζαροπουλο μου ειπαν οτι δεν γινεται...

Να ανεβοκατεβαινουν δν το γνωριζω, αλλα να ανεβαινουν γινεται καλλιστα.. Μονο που εχω κ εγω το ιδιο προβλημα στο οτι κολλαει το δεξι παραθυρο κι εκει που ανεβαινει, ξανακατεβαινει.. Το μονο που μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ειναι να το καθαριζεις συχνα στα λαστιχακια..

Επισης φιλαρακι μου που δουλευει σε αλλη αντιπροσωπεια, μου ειπε οτι ο καλυτερος τροπος καθαρισμου ειναι να παρεις λιγο υγρο πιατων περιπου 4-5 σταγονες, το διαλυεις στο 1/4 του ποτηριου με νερο και με ενα κουταλακι το κανεις στα λαστιχακια.. Απλα θελει συνεχως ανεβοκατεβασμα κ με καθαρο πανακι να καθαριζεις το τζαμι συνεχεια.

Οταν το ειχα κανει πρωτη φορα σταματησε να το κανει, τωρα εχω καιρο να το ξανακανω..

Link to comment
Share on other sites

και χωρις ρυθμιση απλα κρατας το διακοπτη παρατεταμενα...και οταν το ανοιγεις κατεβαινουν κι ολας(με το διακοπτη ανοιγματος παρετεταμενα)

ρε παιδια εμενα παντως τα πισω καμια φορα δεν ανεβαινουν κολανε ειτε στο ανεβασμα ειτε το κατεβασμα...

εισαι σιγουρος οτι ανοιγουν;στο δικο μου(golf5 2006) δεν ανοιγουν. γνωριζει κανεις αλλος αν ανοιγουν;

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ανοιγουν;στο δικο μου(golf5 2006) δεν ανοιγουν. γνωριζει κανεις αλλος αν ανοιγουν;

ΝΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου (Golf V 2008) ανεβαίνουν και κατεβαίνουν όταν πατάω παρατεταμένα κλείδωμα ή ξεκλείδωμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρυθμιστεί μέσω vag com να ανοίγουν- κλείνουν τα παράθυρα χωρίς να χρειάζεται να κρατάτε πατημένο το κουμπί του κλειδώματοσ-ξεκλειδώματος.

Το έκανα στο δικό μου Audi s3 ;) , δέν ξέρω αμα είναι ίδια η διαδικασία και για το golf.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρυθμιστεί μέσω vag com να ανοίγουν- κλείνουν τα παράθυρα χωρίς να χρειάζεται να κρατάτε πατημένο το κουμπί του κλειδώματοσ-ξεκλειδώματος.

Το έκανα στο δικό μου Audi s3 ;) , δέν ξέρω αμα είναι ίδια η διαδικασία και για το golf.

εχεις την κωδικοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου.

Απο εδώ http://en.openobd.org/vw/golf_1k.htm#46 το έκανα και εγω στο section {Comfort System}

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρυθμιστεί μέσω vag com να ανοίγουν- κλείνουν τα παράθυρα χωρίς να χρειάζεται να κρατάτε πατημένο το κουμπί του κλειδώματοσ-ξεκλειδώματος.

Το έκανα στο δικό μου Audi s3 8P , δέν ξέρω αμα είναι ίδια η διαδικασία και για το golf.

Αυτό δεν είναι καλό γιατί κάθε φορά που ξεκλειδώνεις ή κλειδώνεις θα ανοιγοκλείνουν και τα παράθυρα!!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

@ευχαριστω πολυ stavreas! 8P

γινεται ενας χαμος ομως απο επιλογες,θυμασαι ποια επιλογη ειναι για την λειτουργια που λες;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι καλό γιατί κάθε φορά που ξεκλειδώνεις ή κλειδώνεις θα ανοιγοκλείνουν και τα παράθυρα!!!

Όχι δέν γίνεται αυτό που λές. Απλά το πατάς μία φορά για να κλείδώσει και άλη μία ( το κρατάς λίγο πατημένο1-2 sec) και ανοίγουν- κλείνειουν τα παράθυρα.

@ευχαριστω πολυ stavreas! 8P

γινεται ενας χαμος ομως απο επιλογες,θυμασαι ποια επιλογη ειναι για την λειτουργια που λες;

Αν συνδεθείς με Vag com και πάς Comfort system-49 μετά πατάς long coding-07 και το κουμπάκι που λέει long coding helper.

Μετα κλικάροντας πάνω το κάθε byte θα σου βγάζει κουτάκια για να κλίκαρεις και δίπλα σου λεεί τί κάνει το καθέ ένα.

Επειδεί είμαι στην δουλεια μόλις γυρίσω θα βάλω screen shots απο το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

o.k ευχαριστω,εχω κανει την κωδικοποιηση για ανοιγμα/κλεισιμο πατωντας συνεχομενα το εκαστοτε κουμπι αλλα δεν μπορω να βρω πως ενεργοποιητε πατωντας μονο μια φορα το εκαστοτε κουμπι.θα περιμενω την βοηθεια σου 8P

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβοκατεβαινουν δν το γνωριζω, αλλα να ανεβαινουν γινεται καλλιστα.. Μονο που εχω κ εγω το ιδιο προβλημα στο οτι κολλαει το δεξι παραθυρο κι εκει που ανεβαινει, ξανακατεβαινει.. Το μονο που μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ειναι να το καθαριζεις συχνα στα λαστιχακια..

Επισης φιλαρακι μου που δουλευει σε αλλη αντιπροσωπεια, μου ειπε οτι ο καλυτερος τροπος καθαρισμου ειναι να παρεις λιγο υγρο πιατων περιπου 4-5 σταγονες, το διαλυεις στο 1/4 του ποτηριου με νερο και με ενα κουταλακι το κανεις στα λαστιχακια.. Απλα θελει συνεχως ανεβοκατεβασμα κ με καθαρο πανακι να καθαριζεις το τζαμι συνεχεια.

Οταν το ειχα κανει πρωτη φορα σταματησε να το κανει, τωρα εχω καιρο να το ξανακανω..

Ευχαριστω Billgr4 αλλα στο δικο μου δεν κατεβαινουν ουτε ανεβαινουν... ^_^ Αν γινοταν δεν θα το ειχα δει εδω και 1 χρονο που το εχω το αμαξι???

Αν ξερεις κατι παραπανω πες μου...Μου ειναι χρησιμο...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως υποσχέθηκα παραθέτω screenshots απο την διαδικασία.

1.Ανοίγουμε το vag com και πατάμε 46-Central Convinience

78296734.th.png

2.Ανοίγουμε τον controler και πατάμε Coding-07

99419153.th.png

3.Επειτα πατάμε Long Coding Helper

35339363.th.png

4.και τέλος κλικάροντας στα κουτάκια (π.χ 9D,19,κλπ) ΠΡΟΣΟΧΗ μήν αλλάξετε την τιμή στα κουτάκια χειροκίνητα, αλλαζει μόνη της αναλογα πιο κουτάκι απο αυτά που είναι απο κάτω chekaroyme.Αυτά που πρέπει τα έχω κυκλώσει.

84949433.th.png

37287882.th.png

21751033.th.png

5.Αφού τελειώσουμε τις επιλογές μας κάνουμε κλικ κατω αριστερα που γράφει "TRANSFER CODING"

6.Κλείνουμε αυτο το παραθυράκι και σε αυτό που πρίν είχαμε επιλέξει "LONG CODING HELPER " πατάμε το κουμπάκι DO IT! και είμαστε κομπλέ.

Ελπίζω να δουλέβει και στα δικά σας ουτος ή άλλως μία "οικογένεια" είμαστε ;):mellow::lol:

Edited by Stavreas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα παντως τα πισω καμια φορα δεν ανεβαινουν κολανε ειτε στο ανεβασμα ειτε το κατεβασμα...

Ψέκασε τους οδηγούς των παραθύρων σου με ένα σπρέυ σιλικόνης. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στις τσιμούχες των πορτών. Μαλακώνει, συντηρεί και λιπαίνει τα πλαστικά και τα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια στο δικο μου (πολο 9ν3 μοντ.2008 inspired) δεν ανεβαινουν με τον συναγερμο...και μαλιστα στον παζαροπουλο μου ειπαν πως το δοκιμασαν και τα παραθυρα κατεβαιναν μετα απο λιγο.αυτο ,λεει, γινοταν γιατι ο εγκεφαλος δεν κραταει την εντολη παραπανω απο 20-25 δευτερα...

αν υπαρχει καποιος τροπος να το δουλεψω θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα

Jetta Tsi 9/2008

τα παραθυρα οντως οταν κλειδωνεις το αυτοκινητο και κρατας παρατεταμενα το κουμπι κλειδωματος στο τηλεχειριστηριο ανεβαινουν. Το ιδιο ισχυει και για το καατεβασμα των παραθυρων πατωντας παρατεταμενα το μπουτον ξεκλειδωματος του τηλεχηριστηριου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια στο δικο μου (πολο 9ν3 μοντ.2008 inspired) δεν ανεβαινουν με τον συναγερμο...και μαλιστα στον παζαροπουλο μου ειπαν πως το δοκιμασαν και τα παραθυρα κατεβαιναν μετα απο λιγο.αυτο ,λεει, γινοταν γιατι ο εγκεφαλος δεν κραταει την εντολη παραπανω απο 20-25 δευτερα...

αν υπαρχει καποιος τροπος να το δουλεψω θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

ευχαριστω

Αν γνωρίζω καλά η εντολή για τα παράθυρα δίνεται από μια πλακετούλα που την βάζεις έξτρα από τον συνεγιαρμό και στοιχίζει γύρω στα 40€ για τα 2 παράθυρα(μπροστά ή πίσω)!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζω καλά η εντολή για τα παράθυρα δίνεται από μια πλακετούλα που την βάζεις έξτρα από τον συνεγιαρμό και στοιχίζει γύρω στα 40¤ για τα 2 παράθυρα(μπροστά ή πίσω)!!!

Ετσι ειναι.. Εγω ειχα δωσει γυρω στα 150-200¤ (με τοποθετηση) για να κλεινουν τα παραθυρα μεσω συναγερμου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.. Εγω ειχα δωσει γυρω στα 150-200¤ (με τοποθετηση) για να κλεινουν τα παραθυρα μεσω συναγερμου.

βασικα δεν το δέχονται όλοι οι συναγερμοί....

ο δικός μου πχ δεν παίρνει πλακέτα.... B)

σχετικά με το όλο ζήτημα βρήκα κάτι σχετικό...

εδω

έχει δοκιμαστεί από κανένα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.