Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Τότε πρέπει να είναι καλύτερο από ότι πίστευα το XDS.

Για το άφημα του γκαζιού πάνω στο overboost, νομίζω πως το μονο που καταπονείς είναι η σκάστρα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια δεν νιώθεις ένα κόψιμο όπως είναι λογικό, αλλά νιώθεις επιπλέον.. γκάζι! :)

Γιατί όταν πιάνουν τα φρένα στον εσωτερικό τροχό η δύναμη περνάει στον εξωτερικό και έχουμε έξτρα ώθηση.

Εγω Πάντως απο το XDS και έχω εντιπωσιαστεί απο την αποτελεσματικότητά του μερικές φορές, αλλά και έχω απογοητευθεί απο την.. ανυπαρξία του! Είναι κάτι (πολύ λίγες ευτυχώς) στιγμές που δεν το νιώθω καθόλου. Αυτά φυσικά όταν έχω το ESP->TCS Off.

Απο θερμοκρασίες όταν το είχα πάρει στα πρώτα χιλιόμετρα και σε εκτός πόλης διαδρομή είχα δει και 107 βαθμούς. Στην εθνικη με 130χλμ. έχω 103 βαθμούς και με 160 έχω 104. Στην πόλη έχω 105-107 βαθμους και με γρήγορη οδήγηση έχω δει και 110 max. Τώρα που έρχεται καλοκαίρι να το δω....

Παιδιά δύο ερωτήσεις για αυτούς που ξέρουν. Πολλές φορές που οδηγώ και ξεκινάω απο στάση μου αρέσει να πατάω πολύ γκάζι, αλλά να κάνω τις αλλαγές περίπου στις 2500 στροφές. Μου αρέσει ο ήχος απο την εξάτμηση που εκτονόνεται απο το τούρμπο. Ένας φίλος μου όμως με ένα ibiza cupra που τον είχα πάει βόλτα και το έκανα μου είπε να μην αφήνω το γκάζι όταν η τουρμπίνα κάνει overboost. Ισχύει αυτό? Μπορεί να πάθει κάτι?

Και η δεύτερη ερώτηση.. Όταν είμαι σε πόλη κυρίως και ο δρόμος γλυστράει λόγο παλαιότητας όταν ανοίγω την 1η με τέρμα γκάζι απο τις 2000 στροφές και σπινιάρει το αυτοκίνητο περίπου στις 5000 στροφές χτυπάει το esp και κόβει το γκάζι. Εκείνη τι στιγμή η εξάτμηση κάνει έναν υπέροχο ήχο για εμένα. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό να το κάνω αυτό έστω και μερικές φορές.

Όσοι γνωρίζετε να πείτε...

1)Απλά σηκώνεις πίεση χωρίς λόγο.Δεν είναι και ότι καλύτερο.

2)Κόβει απότομα τον κινητήρα το esp,γιατί δεν προλαβαίνει να αποτρέψει το σπινάρισμα,και ακούγεται συνήθως ένα μικρό σκασιματάκι απο την εξάτμιση

3)Το xds(με esp off) θέλει μέτρια προς καλή άσφαλτο για να δουλέψει και επιμονή στο γκάζι.π.χ. σε κακή άσφαλτο με 2α και πολύ γκάζι απλά πας ευθεία.

4)Θερμοκρασιές δουλέυει 98-99 σε πολύ χαλαρή πορεία,103-104 στην κίνηση,σε ταξίδι με 140-150 το ίδιο(ίσως και παραπάνω),ενώ το μέγιστο που έχω δει ειναι 117 σε γρήγορο ανέβασμα Ν.Μάκρη προς Αγ.Πέτρο.

Επίσης να αναφέρω οτι άλλαξα και αντλία νερού γιατι είχε διαρροή,στα 25000 χλμ.Οι ενδιαφερόμενοι ρίξτε μια ματία στην ποδιά του κινητήρα μπας και έχει λερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε μπερδέψει.

Ο Χρήστος που έχει άπειρη ροπή, λεει ότι με δευτέρα και τερμα γκάζι στρίβει κανονικά, ενώ εσύ ότι πας ευθεία... knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε μπερδέψει.

Ο Χρήστος που έχει άπειρη ροπή, λεει ότι με δευτέρα και τερμα γκάζι στρίβει κανονικά, ενώ εσύ ότι πας ευθεία... knife.gif

μιλαω για κακη ασφαλτο,γυαλιστερη..εκει δν μπορει ν κανει και πολλα το xds και το καθε xds....σε μετρια με επιμονη στο γκαζι δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Με Esp on λειτουργεί το TCS το οποίο απλά αποτρέπει το σπινάρισμα και μάλιστα κόβει ''άγαρμπα'' το αυτοκίνητο μέσα σε μια κλειστή στροφή,όταν έχει τάση να βγάλει μούτρα.Με Esp off βγαίνει εκτός το TCS και ενεργοποιείται το XDS,το οποίο επιτρέπει σπινάρισμα τροχών,αλλά προσπαθεί να εξομοιώσει το μπλοκέ.

οταν κλεισεις το esp (το οποίο όντως απλά αποτρέπει το σπινιάρισμα) τοτε κλείνει και το xds. Δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Esp on=tcs on δηλαδη αποτρεπει το σπιναρισμα με καθε τροπο.Τι ακριβως να κανει το xds σε 2 τροχους που δεν σπιναρουν ειτε λογω περιορισμου ισχυος του κινητηρα ειτε λογω της επιδρασης των φρενων.Με esp off=tcs off κ xds on επιτρεπεται η ολισθηση των κινητηριων τροχων και προσομοιωνεται η λειτουργια του μπλοκε.δλδ η κατα το δυνατον ιση περιστροφη των τροχων..αντιγραφω απο το manual του gti:"η απενεργοποιηση του asr σημαινει οτι η τεχνολογια δεν διατιθεται ή παραμενει στην διαθεση σας σε αλλη μορφη(eds)

Link to comment
Share on other sites

Manual εχω.

Όσον αφορά όμως τον ήχο όταν με κόβει το esp αυτός είναι σαν αυτόν που κάνει η εξάτμιση όταν παίζεις με νεκρό αλλά είναι 2-3 φορές πιο δυνατός και γρήγορος και κρατάει ελάχιστα ανάλογα το πόσο απότομα θα με κόψει το esp. Και αν το esp επέμβει πολύ λίγο αντί να με κόψει αρκετά κάτι σπάνιο τότε σκάει(αρκετά δυνατά) κιόλας. Πραγματικά το λατρεύω το μαμά exhaust system! Είναι σαν γρύφος.. πότε έτσι, πότε αλλίώς..

Αυτό με την άσφαλτο και το xds το διαπιστώνω στην ίδια στροφή. Είναι λογικό σε χάλια άσφαλτο με χαμηλή πρόσφυση να πάω ευθεία..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι αντλίες νερού , έχουνε βγεί προβληματικές, κοιτάξτε μπάς και έχει γεννήσει τίποτα.. new_killpc.gif

Νεοκλη ειχαμε κανενα περιστατικο τετοιο???Κ πως τις ελεγχουμε τις αντλιες νερου???Ξερεις αν εχει βγει κατι πιο ενισχυμενο απο την VW οπως ειχαν βγαλει μεταλλικες στα 1.8???

Link to comment
Share on other sites

Νεοκλη ειχαμε κανενα περιστατικο τετοιο???Κ πως τις ελεγχουμε τις αντλιες νερου???Ξερεις αν εχει βγει κατι πιο ενισχυμενο απο την VW οπως ειχαν βγαλει μεταλλικες στα 1.8???

Εγω ειχα γεννητουρια!!Στα 25000 χλμ αναψε λαμπακι σταθμης ψυκτικου υγρου,συμπληρωσα λιγο απιονισμενο,αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια..πεφτω κατω απο το αυτοκινητο,και ειχε ροζ σημαδια η ποδια..διαγνωση αντλια νερου,αλλαγη στην εγγυηση..το καλο ειναι το ψυκτικο αφηνει σημαδια οποτε εχετε το νου σας,και παρακολουθειτε την σταθμη συχνα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. Σκεφτομαι να αγορασω το καινουργιο gti vi και θελω να σας ρωτησω τα εξης:

1.ποια ειναι τα κυριοτερα προβληματα? (πχ. καιει λαδια οπως ακουγεται/?)

2.απο καταναλωση τι λεει? (τωρα εχω ενα corsa opc 250 αλογα και βλεπω 10λιτρα / 100χμ)

3.Η τιμη για το τετραπορτο χειροκινητο ειναι 30000 ή 33000?

4.Με προγραμμα-φιλτρο μονο ποσα αλογα φτανει?

5.Ξερεται specs του κινητηρα (τουρμπινα k03 - κ04, αν εχει σφυριλατα εμβολα) και γενικα τι διαφορες εχει με τον παλιοτερο 2.0L TFSi?

6.Με 18αρες κοπαναει πολυ ή ειναι σχετικα ανετο?

Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. Σκεφτομαι να αγορασω το καινουργιο gti vi και θελω να σας ρωτησω τα εξης:

1.ποια ειναι τα κυριοτερα προβληματα? (πχ. καιει λαδια οπως ακουγεται/?)

2.απο καταναλωση τι λεει? (τωρα εχω ενα corsa opc 250 αλογα και βλεπω 10λιτρα / 100χμ)

3.Η τιμη για το τετραπορτο χειροκινητο ειναι 30000 ή 33000?

4.Με προγραμμα-φιλτρο μονο ποσα αλογα φτανει?

5.Ξερεται specs του κινητηρα (τουρμπινα k03 - κ04, αν εχει σφυριλατα εμβολα) και γενικα τι διαφορες εχει με τον παλιοτερο 2.0L TFSi?

6.Με 18αρες κοπαναει πολυ ή ειναι σχετικα ανετο?

Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

1.στα 27000 χλμ δν με εχει απασχολησει το συγκεκριμενο θεμα.φυσιολογικη καταναλωση λαδιου.Εχω αλλαξει μια αντλια νερου στα 25000χλμ και υπαρχει και ενα θεματακι με την pcv.2)γυρω στα 9,5-10 στην πολη..οταν το πατας αυξανεται φυσικα.3)βασικη τριπορτο εχει 31 νομιζω,αλλα σχεδον ολα τα ετοιμοπαραδοτα εχουν ηλιοροφη και dcc.4)με προγραμμα οι εταιριες δινουν απο 260 εως και 275..abt που φοραω ειναι στα 260(ετσι λεει η εταιρια)..5)σαν μεγεθος ειναι αντιστοιχο της κ03,αλλα ειναι της ΙΗΙ..ο κινητηρας ειναι καινουργιος,με καλυτερη αντλια βενζινης και μπεκ(αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει ποτηρακι),και υποτιθεται πως εχει ενισχυμενα σωθικα.σε εργοστασιακη μορφη ειναι πιο γρηγορο απο το 5αρι(οι κακες γλωσσες λενε για 210 τροχο :cry:),και ειναι και λιγο πιο ευστροφο.7)με 17αρες παντως τα βρισκει δυσκολα σε μερικες εγκαρσιες ανωμαλιες

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ! Χαιρετώ τον συμπατριώτη μου τον patenta και συμφωνώ μαζί του για την μαμά εξάτμιση. Θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα συστήματα εξαγωγής σε τέτοιου είδους αυτοκίνητο. Εγώ που το έχω με DSG κάνει απίστευτα σκασίματα αλλά και με χειροκίνητο δεν πάει πίσω. Όσο για το φίλο μας τον Gi@nnisR έχω να του πω σαν κάτοχος σύντομα ότι θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με την καταναλώση την δύναμη και την φιλικότητα του GTI VI. Το μοτέρ είναι αρκετά ενισχυμένο με μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης από το παλιό λόγω καλύτερης τροφοδοσίας. Κατανάλωση λαδιού φισιολογική και τέλος οι 18ρες δεν συγκρινονται σε εμφάνιση αλλά κοαπανάνε λίγο παραπάνω σε σχέση με τις 17ρες. Αυτά !

Link to comment
Share on other sites

Νεοκλη ειχαμε κανενα περιστατικο τετοιο???Κ πως τις ελεγχουμε τις αντλιες νερου???Ξερεις αν εχει βγει κατι πιο ενισχυμενο απο την VW οπως ειχαν βγαλει μεταλλικες στα 1.8???

Here you go

http://forums.fourtitude.com/zerothread?id=4832770

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ! Χαιρετώ τον συμπατριώτη μου τον patenta και συμφωνώ μαζί του για την μαμά εξάτμιση. Θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα συστήματα εξαγωγής σε τέτοιου είδους αυτοκίνητο. Εγώ που το έχω με DSG κάνει απίστευτα σκασίματα αλλά και με χειροκίνητο δεν πάει πίσω. Όσο για το φίλο μας τον Gi@nnisR έχω να του πω σαν κάτοχος σύντομα ότι θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με την καταναλώση την δύναμη και την φιλικότητα του GTI VI. Το μοτέρ είναι αρκετά ενισχυμένο με μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης από το παλιό λόγω καλύτερης τροφοδοσίας. Κατανάλωση λαδιού φισιολογική και τέλος οι 18ρες δεν συγκρινονται σε εμφάνιση αλλά κοαπανάνε λίγο παραπάνω σε σχέση με τις 17ρες. Αυτά !

Φιλε μου ειμαι ηδη κατοχος!απλα απαντησα στον aes

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα γεννητουρια!!Στα 25000 χλμ αναψε λαμπακι σταθμης ψυκτικου υγρου,συμπληρωσα λιγο απιονισμενο,αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια..πεφτω κατω απο το αυτοκινητο,και ειχε ροζ σημαδια η ποδια..διαγνωση αντλια νερου,αλλαγη στην εγγυηση..το καλο ειναι το ψυκτικο αφηνει σημαδια οποτε εχετε το νου σας,και παρακολουθειτε την σταθμη συχνα..

Eιχα δει στην αντιπροσωπεια ενα Leon που ειχε προβλημα με την αντλια νερου .

Πριν 20 ημερες και 2ο Leon φιλου μου , 1.8TSI , εβγάλε προβλημα στην αντλια νερου !

Το καλο ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με την κινηση των εκκεντροφορων , ωστε να προκυψει σοβαρη ζημια στη μηχανη . Βρισκεται χαμηλα , απο την αλλη μερια στο σασμαν . Επισης , αυτο που σπαει ειναι το πλαστικο τμημα της και οχι η φτερωτη , οποτε δεν σηκωνει θερμοκρασια το αυτοκινητο , οπως συνεβενε με τα παλια 20vt και TFSI .

Δυστυχως , δεν προεβλεψαν να κανουν μεταλλικο το κομματι αυτο , και θα σπασει σε πολλα 1.8TSI / 2.0TSI . Αυτο , μαζι με την απαραδεκτη PCV που φορανε τα μοτερ αυτα , ειναι τα ευαισθητα σημεια που απαιτoυνται αμεσα ΟΕΜ upgraded parts .

Link to comment
Share on other sites

Eιχα δει στην αντιπροσωπεια ενα Leon που ειχε προβλημα με την αντλια νερου .

Πριν 20 ημερες και 2ο Leon φιλου μου , 1.8TSI , εβγάλε προβλημα στην αντλια νερου !

Το καλο ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με την κινηση των εκκεντροφορων , ωστε να προκυψει σοβαρη ζημια στη μηχανη . Βρισκεται χαμηλα , απο την αλλη μερια στο σασμαν . Επισης , αυτο που σπαει ειναι το πλαστικο τμημα της και οχι η φτερωτη , οποτε δεν σηκωνει θερμοκρασια το αυτοκινητο , οπως συνεβενε με τα παλια 20vt και TFSI .

Δυστυχως , δεν προεβλεψαν να κανουν μεταλλικο το κομματι αυτο , και θα σπασει σε πολλα 1.8TSI / 2.0TSI . Αυτο , μαζι με την απαραδεκτη PCV που φορανε τα μοτερ αυτα , ειναι τα ευαισθητα σημεια που απαιτoυνται αμεσα ΟΕΜ upgraded parts .

Για PCV έχει βγεί upgraded απο την VW Κρίτωνα?Γιατι δεν έχω αλλάξει..Απαράδεκτη πάντως η VW...κατήργησε το ποτηράκι,έφτιαξε ενα μοτέρ με παροχή για 350+ με ΟΕΜ αντλία και μπέλκ,και τρέχουμε πάλι για τις PCV και τις αντλίες νερού thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. Σκεφτομαι να αγορασω το καινουργιο gti vi και θελω να σας ρωτησω τα εξης:

1.ποια ειναι τα κυριοτερα προβληματα? (πχ. καιει λαδια οπως ακουγεται/?)

2.απο καταναλωση τι λεει? (τωρα εχω ενα corsa opc 250 αλογα και βλεπω 10λιτρα / 100χμ)

3.Η τιμη για το τετραπορτο χειροκινητο ειναι 30000 ή 33000?

4.Με προγραμμα-φιλτρο μονο ποσα αλογα φτανει?

5.Ξερεται specs του κινητηρα (τουρμπινα k03 - κ04, αν εχει σφυριλατα εμβολα) και γενικα τι διαφορες εχει με τον παλιοτερο 2.0L TFSi?

6.Με 18αρες κοπαναει πολυ ή ειναι σχετικα ανετο?

Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

Γειά σου ρε Bill. Θα σου στείλω και pm να τα πούμε απο κοντά. Όταν είχα πάει στην αντιπροσωπεία εδω στη Λαμία δεν είχαν κανένα DSG να δοκιμάσω.

Στις απορίες του φίλου aes συμφωνώ με τον Gi@nnisR.

Όσον αφορά την κατανάλωση το θέμα θέλει ανάπτυξη απο μόνο του. Μέσα στην πόλη βλέπω σπάνια πάνω απο 10 λίτρα εκτός και αν κάνω μ@λ@κίες. Συνήθως είμαι κοντά στα 9 λίτρα. Εκτός πόλης τώρα στο στοιχείο μου, μιάς και δεν μένω μέσα στη Λαμία θα πω οτι βλέπω εντυπωσιακά πράγματα. Για παράδειγμα σε διαδρομή που έχω κάνει με την κοπέλα μου (δηλαδή χαλαρές συνθήκες) σε διαδρομή 113 χιλιομέτρων εκτός πόλης(σε χωριά σε σχετικά ορεινή περιοχή), είχα κατανάλωση 6,5 λίτρα. Άν έχω ελαφρύ πόδι κάτω απο 7 λίτρα βλέπω συχνά σε εκτός πόλης διαδρομές.

Η τιμή για το τετράπορτο είναι 32700 αρχική. Δηλαδή περίπου 33500 να υπολογίζεις.

Με πρόγραμμα και φίλτρο με βάση τις θεωρητικές τιμές των βελτιωτών βγαίνει πάνω κάτω 275 (π.χ. mtm, revo)

Μερικά specs είναι τα ενισχυμένα πιστόνια, αντλία καυσίμου, μεταβλητός ρυθμός περιστροφής αντλίας λαδιού, IHI, χαμηλότερη συμπίεση και το αγαπημένο μου.. καδένα για τον εκκεντροφόρο. Απο άλογα δεν ξέρω αν είναι 210 τροχό, η 210 στρόφαλο με 95άρα.. γιατί αυτά που έχω ακούσει για τα μοτέρ άμεσου ψεξασμού και την ευελιξία στην αξιοποίηση της 100άρας βενζίνης απο τα avans και τον τρόπο ψεκασμού, είναι πολλά..

Τέλος θα σου πω οτι ένας ξαδερφός μου έχει το opc με τις 18 άρες και με το 35 άρι προφίλ που έχουν τα λάστιχα κοπανάει αρκετά. Καμία σχέση με το golf, αλλά εγώ έχω τις 17 άρες με dcc. Αν πάρεις το gti μπορεί να μην νιώθεις αυτό το ξέσπασμα που κάνει το opc στις μεσαίες στροφές, αλλά δεν θα είσαι και τόσο εξαρτημένος απο την τουρμπίνα.

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πατρίδα μην νομίζεις ότι και εγω δοκίμασα κανένα GTI DSG από αντιπροσωπία εδώ στη Λαμία. Είχα δοκιμάσει 5αρι χειροκίνητο και DSG από φίλους στην Αθήνα και κατέληξα στο DSG. Aπλά με το χειροκίνητο δεν φοβάσε την μετάδοση σε περίπτωση που ανεβάσεις πολύ την δύναμη και την ροπή ενω με το DSG έναν φόβο τον έχεις . Οντως με την κατανάλωση έχεις δίκιο το μοτέρ είναι δυνατό αλλά αν δεν το πάτας βλέπεις κατανάλωση σαν να είναι 1300 κυβικα. Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό. Οποτε θες τα λέμε από κοντά !!!

Link to comment
Share on other sites

Για PCV έχει βγεί upgraded απο την VW Κρίτωνα?Γιατι δεν έχω αλλάξει..Απαράδεκτη πάντως η VW...κατήργησε το ποτηράκι,έφτιαξε ενα μοτέρ με παροχή για 350+ με ΟΕΜ αντλία και μπέλκ,και τρέχουμε πάλι για τις PCV και τις αντλίες νερού thumbsdown.gif

Γιαννη , καθε μοτερ εχει και τα δικα του "κουσουρια" , αυτο εχω καταλαβει .

Αλλα χαλανε τις Ν75 , αλλα τα PCV , αλλα τα cam followers κλπ κλπ .

Δεν γνωριζω αν εχει βγει upgraded PCV ή αντλια νερου , αλλα ειμαι βεβαιος οτι το φιδι απο την τρυπα θα το βγαλουν aftermarket εταιριες παλι , forge κ ΗΕPU αντιστοιχα .

Link to comment
Share on other sites

Chrisnik απ'οτι έχω δει έχεις αλλάξει το intercooler με του S3. Αυτό που έβαλες είναι το 1Κ0 145 803 P?

Όταν το άλλαξες κοίταξες τι διαφορές έχει με του gti? Έβαλα το ETKA χτες και ψάχνομαι.

Και κάτι τελευταίο, τι κωδικό έχει ο κινητήρας σου?

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Chrisnik απ'οτι έχω δει έχεις αλλάξει το intercooler με του S3. Αυτό που έβαλες είναι το 1Κ0 145 803 P?

Όταν το άλλαξες κοίταξες τι διαφορές έχει με του gti? Έβαλα το ETKA χτες και ψάχνομαι.

Και κάτι τελευταίο, τι κωδικό έχει ο κινητήρας σου?

Ναι φιλε μου αυτος ειναι ο κωδικος.Οι διαφορες με του S3 ειναι οτι του GTI στις ακρες ειναι πλαστικο ενω του S3 ειναι ολοκληρο αλουμινιο.Ο κωδικος του μοτερ ειναι CCΖΒ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.