Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Φιλε μου μαλλον δεν ξερεις οτι το gti σου εχει στανταρντ LSD απο το εργοστασιο!!

Το ειπα και παραπανω, γι'αυτο εχει αυτη τη καλυτερη αισθηση στο στριψιμο και δεν σπινιαρει ευκολα.

Ελπιζω να καταλαβα σωστα οτι εχεις VI GTI, διαφορετικα ακυρο το ποστ μου.

To ξερω φιλε μου γιαυτο κ δεν κανω τιποτα για το διαφορικο......

Link to comment
Share on other sites

To ξερω φιλε μου γιαυτο κ δεν κανω τιποτα για το διαφορικο......

Chris νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό κιτάκι φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον δεν ξερεις οτι το gti σου εχει στανταρντ LSD απο το εργοστασιο!!

Το ειπα και παραπανω, γι'αυτο εχει αυτη τη καλυτερη αισθηση στο στριψιμο και δεν σπινιαρει ευκολα.

Ελπιζω να καταλαβα σωστα οτι εχεις VI GTI, διαφορετικα ακυρο το ποστ μου.

Θα το ήθελες το GTI να έχει lsd. Τίποτα τέτοιο (μηχανικό σύστημα) δεν έχει.

Το μόνο που έχει ειναι το xds, μια προσομείωση του lsd, που χρησιμοποιεί τα φρένα για για φρενάρει το τροχό που σπινιάρει και να μεράσει τη δύναμη στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έχει μηχανικό μπλοκε. Έχει το xds που κάνει αυτό που είπε ο S16.

Αυτο το Golf εχει μπλοκέ μετά το τέλος του βίντεο. rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελες το GTI να έχει lsd. Τίποτα τέτοιο (μηχανικό σύστημα) δεν έχει.

Το μόνο που έχει ειναι το xds, μια προσομείωση του lsd, που χρησιμοποιεί τα φρένα για για φρενάρει το τροχό που σπινιάρει και να μεράσει τη δύναμη στον άλλο.

Aυτο ειναι κατι σαν το παλιο EDS , που πρωτοεμφανιστηκε στο Golf IV GTI (το οποιο ειχα και ηταν καπως "ατσαλο" ) .

Το ΧDS δεν ειναι μηχανικο μπλοκε , αλλα ειναι τοσο smooth σε λειτουργια που το προσεγιζει πολυ . Η δυνατοτητα προσφυσης , αν κρινω απο το αυτοκινητο του Χρηστου που ειναι και δυνατο , ειναι τρομερη για μπροστινοκινητο . Βεβαια , το συγκεκριμενο φοραει και καλη αναρτηση ( η μεταφορα βαρους παιζει πολυ ρολο στην προσφυση ) , αλλα για δικινητο μου εκανε εντυπωση ποσο καλα ανοιγει με 1η και 2α .

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι κατι σαν το παλιο EDS , που πρωτοεμφανιστηκε στο Golf IV GTI (το οποιο ειχα και ηταν καπως "ατσαλο" ) .

Το ΧDS δεν ειναι μηχανικο μπλοκε , αλλα ειναι τοσο smooth σε λειτουργια που το προσεγιζει πολυ . Η δυνατοτητα προσφυσης , αν κρινω απο το αυτοκινητο του Χρηστου που ειναι και δυνατο , ειναι τρομερη για μπροστινοκινητο . Βεβαια , το συγκεκριμενο φοραει και καλη αναρτηση ( η μεταφορα βαρους παιζει πολυ ρολο στην προσφυση ) , αλλα για δικινητο μου εκανε εντυπωση ποσο καλα ανοιγει με 1η και 2α .

έτσι οπως τα περιγράφεις είναι...

η εξέλιξη των ηλεκτρονικών έχει κάνει το xds πολύ γραμμικο στο τρόπο που λειτουργεί

πάντως η ελκτική πρόσφυση ειναι και θέμα ελαστικών, εκτός από ανάρτησης

δε θα έλεγα οτι στην ευθεία η ελκτική πρόσφυση (τουλαχιστον με τα bridgestone) ειναι τόσο καλή (εκεί άλλωστε το xds δεν κάνει και πολλά, ώς και τίποτα), αλλα στις στροφές τα καταφέρνει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

έτσι οπως τα περιγράφεις είναι...

η εξέλιξη των ηλεκτρονικών έχει κάνει το xds πολύ γραμμικο στο τρόπο που λειτουργεί

πάντως η ελκτική πρόσφυση ειναι και θέμα ελαστικών, εκτός από ανάρτησης

δε θα έλεγα οτι στην ευθεία η ελκτική πρόσφυση (τουλαχιστον με τα bridgestone) ειναι τόσο καλή (εκεί άλλωστε το xds δεν κάνει και πολλά, ώς και τίποτα), αλλα στις στροφές τα καταφέρνει μια χαρά

Οντως παιδια τα Bridgestone RE050A σε συνδυασμο με καλη αναρτηση κανουν θαυματα.Το αυτοκινητο ξεκιναει σαν τετρακινητο κ στριβει τρελα κ ας εχει τοσα αλογα.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μη έχει σχέση με τα παραπάνω, αλλά θέλω να ρωτήσω τι θερμοκρασίες βλέπετε στο Oil Temperature από την MFD...είδα 102C και φρίκαρα, υπόψιν το αμάξι λόγω στρωσίματος πήγαινε στις 2.500-3.000 στροφές...στις 5.000-6.000 τι θα γίνει, θα ψήνω παϊδάκια;

//

ΑΑ το αναλογικό φυσικά έδειχνε 90 βαθμούς... είναι φυσιολογικό αυτό;;

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μη έχει σχέση με τα παραπάνω, αλλά θέλω να ρωτήσω τι θερμοκρασίες βλέπετε στο Oil Temperature από την MFD...είδα 102C και φρίκαρα, υπόψιν το αμάξι λόγω στρωσίματος πήγαινε στις 2.500-3.000 στροφές...στις 5.000-6.000 τι θα γίνει, θα ψήνω παϊδάκια;

//

ΑΑ το αναλογικό φυσικά έδειχνε 90 βαθμούς... είναι φυσιολογικό αυτό;;

εθνική ειμαι γύρω στους 100-105

πόλη (δε το χρησημοποιώ, αλλα δυο-τρεις φορές...) 102-107

σε οδήγηση με 170-180 στο κοντέρ τους 110 τους έχεις για την πλάκα σου

μη σε αγχώνει ιδιαίτερα

έχει μεγάλη σημασία που ειναι ο αισθητήρας που μετράει τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι κατι σαν το παλιο EDS , που πρωτοεμφανιστηκε στο Golf IV GTI (το οποιο ειχα και ηταν καπως "ατσαλο" ) .

Το ΧDS δεν ειναι μηχανικο μπλοκε , αλλα ειναι τοσο smooth σε λειτουργια που το προσεγιζει πολυ . Η δυνατοτητα προσφυσης , αν κρινω απο το αυτοκινητο του Χρηστου που ειναι και δυνατο , ειναι τρομερη για μπροστινοκινητο . Βεβαια , το συγκεκριμενο φοραει και καλη αναρτηση ( η μεταφορα βαρους παιζει πολυ ρολο στην προσφυση ) , αλλα για δικινητο μου εκανε εντυπωση ποσο καλα ανοιγει με 1η και 2α .

Με λίγα λόγια, το XDS είναι το ίδιο με ένα απλό antispin απλα πιο ομαλο και ίσως λιγο λιγοτερο παρεμβατικο, έτσι δεν είναι?

Όπως και να χει όταν μπεις επιταχυνοντας σε μια στροφη και επεμβει το XDS, θα νιωσεις ενα κοψιματακι. Δεν μπορει να ειναι εξισου καλο με ενα μηχανικο μπλοκε.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, το XDS είναι το ίδιο με ένα απλό antispin απλα πιο ομαλο και ίσως λιγο λιγοτερο παρεμβατικο, έτσι δεν είναι?

Όπως και να χει όταν μπεις επιταχυνοντας σε μια στροφη και επεμβει το XDS, θα νιωσεις ενα κοψιματακι. Δεν μπορει να ειναι εξισου καλο με ενα μηχανικο μπλοκε.

Σε 2 πολυ καλα GTI , το 5αρι του Arisgti και το 6αρι του Chrisnik , προσωπικα μιας και τα εχω προσφατα στο μυαλο μου , οι διαφορες ηταν μικρες (το 5αρι λιγο πιο ροπατο) .

Το δικο μου , ουσιαστικα ηταν κατι σαν αντισπιν , διακοπτομενο πραγμα , οχι smooth , οπως το μπλοκε ή το XDS που σε τραβαει μεσα . Προσωπικα , αν ειχα 6αρι , δεν θα ασχολιομουν με μηχανικο μπλοκε . Στο 5αρι κατα την αποψη μου ειναι απαραιτητο , για καποιον που στριβει , μετα τα 450Νm . Σε κοντρες ειναι μικροτερη η χρησιμοτητα του , αλλα δινει προσφυση .

Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελες το GTI να έχει lsd. Τίποτα τέτοιο (μηχανικό σύστημα) δεν έχει.

Το μόνο που έχει ειναι το xds, μια προσομείωση του lsd, που χρησιμοποιεί τα φρένα για για φρενάρει το τροχό που σπινιάρει και να μεράσει τη δύναμη στον άλλο.

-----

Αλλωστε η εταιρία από το Wolfsburg έχει εξοπλίσει το καμάρι της με το XDS, το οποίο είναι μια προέκταση του EDS (Electronic Differential System). Το EDS αναλαμβάνει να κλειδώσει την κατανομή ροπής στον μπροστινό άξονα με τη βοήθεια του συστήματος πέδησης. Οταν διαγνωστεί ότι ο ένας τροχός περιστρέφεται πιο γρήγορα, το σύστημα ανεβάζει υδραυλική πίεση στα φρένα ώστε να ισορροπήσει τη δύναμη στους κινητήριους τροχούς

------

Σαν LSD τα αναφερουμε για να γινεται πιο κατανοητο, ειτε ηλεκτρονικο ειναι ειτε μηχανικο, καθοτι ο σκοπος της λειτουργιας τους ειναι ιδιος, εστω και αν το differential παραπεμπει σε μηχανικο. Ακομα και η ονομασια EDS με βαση αυτη τη λογικη ονοματιστηκε γιατι εκ των πραγματων δεν γινεται να εχεις ηλεκτρονικο διαφορικο.

Link to comment
Share on other sites

. Στο 5αρι κατα την αποψη μου ειναι απαραιτητο , για καποιον που στριβει , μετα τα 450Νm . Σε κοντρες ειναι μικροτερη η χρησιμοτητα του , αλλα δινει προσφυση .

Δηλαδή κάτω από 450 Nm είσαι ok??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάτω από 450 Nm είσαι ok??

Εγω με 470Νm ειμαι μια χαρα ακομη κ με τερμα γκαζι σε κλειστες στροφες...Βεβαια με αναρτηση βασεις κ σε λιγο καιρο θα δοκιμασω κ αντιστρεπτικες γιατι δεν ειμαι μονο της ευθειας.....

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς Χρήστο αλλά πρέπει να με πας βόλτα για να το χωνέψω αυτό. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς Χρήστο αλλά πρέπει να με πας βόλτα για να το χωνέψω αυτό. :drinks:

Ευχαριστως....Απλα με λιγο παραπανω ψαξιμο σε λαστιχα αναρτηση κ καποια αλλα ψιλοπραγματα μπορει να στριψει το αυτοκινητο χωρις κανενα προβλημα κ με αυτην την ροπη κ τα αλογα...Βεβαια κ το XDS κανει κ αυτο την δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

Το XDS βγαίνει εκτός?

Αν ναι πως είναι το αυτοκίνητο χωρίς αυτο?

Link to comment
Share on other sites

nea.gif Δεν βγαινει....Εδω καλα καλα δεν βγαινει το ESP....

το esp δεν βγαίνει

ομως το xds βγαίνει οταν απενεργοποιήσεις το esp (και καλα) από το διακόπτη

Link to comment
Share on other sites

το esp δεν βγαίνει

ομως το xds βγαίνει οταν απενεργοποιήσεις το esp (και καλα) από το διακόπτη

Βγαινει μονο το ASR.Αν το xds ειναι συνδεδεμενο με το ASR τοτε ναι απενεργοποιειται κ αυτο....ΠΑντως για το στριψιμο που λεω εννοω παντα με βγαλμενα τα ηλεκτρονικα αλλιως το ESP επεμβαινει συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει μονο το ASR.Αν το xds ειναι συνδεδεμενο με το ASR τοτε ναι απενεργοποιειται κ αυτο....ΠΑντως για το στριψιμο που λεω εννοω παντα με βγαλμενα τα ηλεκτρονικα αλλιως το ESP επεμβαινει συνεχεια....

GB σε διαφορικό τώρα... new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Με Esp on λειτουργεί το TCS το οποίο απλά αποτρέπει το σπινάρισμα και μάλιστα κόβει ''άγαρμπα'' το αυτοκίνητο μέσα σε μια κλειστή στροφή,όταν έχει τάση να βγάλει μούτρα.Με Esp off βγαίνει εκτός το TCS και ενεργοποιείται το XDS,το οποίο επιτρέπει σπινάρισμα τροχών,αλλά προσπαθεί να εξομοιώσει το μπλοκέ.

Link to comment
Share on other sites

Με Esp on λειτουργεί το TCS το οποίο απλά αποτρέπει το σπινάρισμα και μάλιστα κόβει ''άγαρμπα'' το αυτοκίνητο μέσα σε μια κλειστή στροφή,όταν έχει τάση να βγάλει μούτρα.Με Esp off βγαίνει εκτός το TCS και ενεργοποιείται το XDS,το οποίο επιτρέπει σπινάρισμα τροχών,αλλά προσπαθεί να εξομοιώσει το μπλοκέ.

Αυτο ακριβως γινεται......Το ειπες πολυ καλυτερα απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, το XDS είναι το ίδιο με ένα απλό antispin απλα πιο ομαλο και ίσως λιγο λιγοτερο παρεμβατικο, έτσι δεν είναι?

Όπως και να χει όταν μπεις επιταχυνοντας σε μια στροφη και επεμβει το XDS, θα νιωσεις ενα κοψιματακι. Δεν μπορει να ειναι εξισου καλο με ενα μηχανικο μπλοκε.

Για την ακρίβεια δεν νιώθεις ένα κόψιμο όπως είναι λογικό, αλλά νιώθεις επιπλέον.. γκάζι! :)

Γιατί όταν πιάνουν τα φρένα στον εσωτερικό τροχό η δύναμη περνάει στον εξωτερικό και έχουμε έξτρα ώθηση.

Εγω Πάντως απο το XDS και έχω εντιπωσιαστεί απο την αποτελεσματικότητά του μερικές φορές, αλλά και έχω απογοητευθεί απο την.. ανυπαρξία του! Είναι κάτι (πολύ λίγες ευτυχώς) στιγμές που δεν το νιώθω καθόλου. Αυτά φυσικά όταν έχω το ESP->TCS Off.

Απο θερμοκρασίες όταν το είχα πάρει στα πρώτα χιλιόμετρα και σε εκτός πόλης διαδρομή είχα δει και 107 βαθμούς. Στην εθνικη με 130χλμ. έχω 103 βαθμούς και με 160 έχω 104. Στην πόλη έχω 105-107 βαθμους και με γρήγορη οδήγηση έχω δει και 110 max. Τώρα που έρχεται καλοκαίρι να το δω....

Παιδιά δύο ερωτήσεις για αυτούς που ξέρουν. Πολλές φορές που οδηγώ και ξεκινάω απο στάση μου αρέσει να πατάω πολύ γκάζι, αλλά να κάνω τις αλλαγές περίπου στις 2500 στροφές. Μου αρέσει ο ήχος απο την εξάτμηση που εκτονόνεται απο το τούρμπο. Ένας φίλος μου όμως με ένα ibiza cupra που τον είχα πάει βόλτα και το έκανα μου είπε να μην αφήνω το γκάζι όταν η τουρμπίνα κάνει overboost. Ισχύει αυτό? Μπορεί να πάθει κάτι?

Και η δεύτερη ερώτηση.. Όταν είμαι σε πόλη κυρίως και ο δρόμος γλυστράει λόγο παλαιότητας όταν ανοίγω την 1η με τέρμα γκάζι απο τις 2000 στροφές και σπινιάρει το αυτοκίνητο περίπου στις 5000 στροφές χτυπάει το esp και κόβει το γκάζι. Εκείνη τι στιγμή η εξάτμηση κάνει έναν υπέροχο ήχο για εμένα. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό να το κάνω αυτό έστω και μερικές φορές.

Όσοι γνωρίζετε να πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.