Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Να το (ξανα)χαίρεσαι Χρήστο! Ειμαι σίγουρος ότι δεν πιάνεται.

Έκανες και νέα δυναμομέτρηση?

Και ένα βιντεο από το δρόμο θα ήταν τελειο. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Να το (ξανα)χαίρεσαι Χρήστο! Ειμαι σίγουρος ότι δεν πιάνεται.

Έκανες και νέα δυναμομέτρηση?

Και ένα βιντεο από το δρόμο θα ήταν τελειο. sillyhorse1rb5.gif

Ευχαριστω Στεφ!!!!!Δυστυχως δυναμομετρηση δεν μπορω να κανω αυτην την στιγμη γιατι ο δισκος θα μεινει με το πρωτο πατημα....Βιντεακι εννοειται καποια στιγμη θα ανεβασω....

Link to comment
Share on other sites

76MM K ΕΝΟΕΙΤΕ APR RSC SYSTEM.....

Φιλε μου ειδικα για το 6αρι η εξατμιση της APR σχεδιαστικα ειναι μια πατατα κ μιση(γνωμη μου).Βλεπεις απο πισω το αυτοκινητο κ εχει γεμισει σωληνες....Κ δεν ξερω κ κατα ποσο καλα δουλευει με αυτον τον σχεδιασμο τοσο στο μεσαιο οσο κ στο τελικο...Προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειδικα για το 6αρι η εξατμιση της APR σχεδιαστικα ειναι μια πατατα κ μιση(γνωμη μου).Βλεπεις απο πισω το αυτοκινητο κ εχει γεμισει σωληνες....Κ δεν ξερω κ κατα ποσο καλα δουλευει με αυτον τον σχεδιασμο τοσο στο μεσαιο οσο κ στο τελικο...Προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Ενδιαφερουσα αποψη, δεν κοβεις τωρα ενα καζανακι της εξατμισης σου να δουμε ποση διαμετρο έχει εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω εαν ειναι πατατα η οχι..το μονο που μπορω να πω ειναι πως το αμαξι του χρηστου ειναι οπλο και απο ηχο μαμαει και πως οταν θα υπαρξει αλλο GTI 6 που θα γινει Κ04 και το οποιο θα παρουσιαστει τοτε να βγειτε και να λετε..

Χρηστο συνεχισε ετσι και αστους να λενε...Κριτωνα τι να πω?!! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειδικα για το 6αρι η εξατμιση της APR σχεδιαστικα ειναι μια πατατα κ μιση(γνωμη μου).Βλεπεις απο πισω το αυτοκινητο κ εχει γεμισει σωληνες....Κ δεν ξερω κ κατα ποσο καλα δουλευει με αυτον τον σχεδιασμο τοσο στο μεσαιο οσο κ στο τελικο...Προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Κωστα αν διαβασες τι λεω θα ειχες καταλαβει.....Γιαυτο στο τονιζω....Ειπα σχεδιαστικα.Δεν μου αρεσει το τελικο καζανακι καθολου κ ετσι οπως βγαινουν οι σωληνες.Δεν ειπα οτι η Μιλλτεκ ειναι καλυτερη κ δεν μπορω να το ξερω αυτο.Αυτο που ειπα κ το ξαναλεω ειναι οτι σχεδιαστικα αυτο που βλεπω με τα ματια μου δεν μου αρεσει καθολου......

Link to comment
Share on other sites

Blueflame turboback έχει δοκιμάσει κανείς?

machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif !!!

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=229

Σαν ποιοτητα κατασκευης μου αρεσε , οπως και σαν κοστος .

Ο καταλυτης ειναι 100cpsi και ΟΚ σε νομιμοτητα ( καρτα καυσαεριων , κλπ ) , αν και δεν ειναι HJS .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, το έχω παραλάβει την Παρασκευή

είναι Golf GTI MK6

Carbon Steel gray

DSG

Sunroof

Xenon lights+ Golf R back LED

ζάντες 17"

το οδήγημα είναι φανταστικό

κράτημα, άνεση, ποιότητα κατασκευής, δύναμη, χώροι, οικονομία και εμφάνιση είναι περαν απο αυτά που έλπιζα να πάρω!

το DSG γ****ει πραγματικα! στην αρχή ήθελα χειροκίνητο κιβώτιο μετά ένας φίλος με έπεισε να πάρω αυτόματο

και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου

Θα ανεβάσω φώτο σύντομα μετά το πρώτο πλύσιμο και κέρωμα ;)

Edited by MKsex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, το έχω παραλάβει την Παρασκευή

είναι Golf GTI MK6

Carbon Steel gray

DSG

Sunroof

Xenon lights+ Golf R back LED

ζάντες 17"

το οδήγημα είναι φανταστικό

κράτημα, άνεση, ποιότητα κατασκευής, δύναμη, χώροι, οικονομία και εμφάνιση είναι περαν απο αυτά που έλπιζα να πάρω!

το DSG γ****ει πραγματικα! στην αρχή ήθελα χειροκίνητο κιβώτιο μετά ένας φίλος με έπεισε να πάρω αυτόματο

και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου

Θα ανεβάσω φώτο σύντομα μετά το πρώτο πλύσιμο και κέρωμα ;)

Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε, περιμένουμε photos.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, το έχω παραλάβει την Παρασκευή

είναι Golf GTI MK6

Carbon Steel gray

DSG

Sunroof

Xenon lights+ Golf R back LED

ζάντες 17"

το οδήγημα είναι φανταστικό

κράτημα, άνεση, ποιότητα κατασκευής, δύναμη, χώροι, οικονομία και εμφάνιση είναι περαν απο αυτά που έλπιζα να πάρω!

το DSG γ****ει πραγματικα! στην αρχή ήθελα χειροκίνητο κιβώτιο μετά ένας φίλος με έπεισε να πάρω αυτόματο

και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου

Θα ανεβάσω φώτο σύντομα μετά το πρώτο πλύσιμο και κέρωμα :)

καλοριζικο φιλε απο τις καλυτερεσ επιλογες εχεισ κανει κ το DSG ειναι ολα τα λεφτα..... οποιος το παρει

DSG μετα δυσκολα μπενει σε χειροκινητο.....

Edited by Speedy
επιδιορθωση κωδικα quote
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έβαλα REVO στο GTI MK6 (stage1 γιατί φοράω μόνο φίλτρο ελευθέρας στο κουτί) και το αμάξι εχτές που τα έδωσα με 95ρα(με βελτιωτικό οκτανίων στο ντεπόζιτο γιατί έβαλα ρύθμιση για 98 οκτάνια) με ένα S3 (revo και αυτό) από τα 50km/h στα 400 μέτρα ήμουν 1 μούρη μπροστά και στο χιλιόμετρο περίπου 1,5+ αμάξι…

Δεν το περίμενα να πάει έτσι μόνο με πρόγραμμα…

Τώρα έχουν σειρά εξατμίσεις και άλλα περιφερειακά…

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έβαλα REVO στο GTI MK6 (stage1 γιατί φοράω μόνο φίλτρο ελευθέρας στο κουτί) και το αμάξι εχτές που τα έδωσα με 95ρα(με βελτιωτικό οκτανίων στο ντεπόζιτο γιατί έβαλα ρύθμιση για 98 οκτάνια) με ένα S3 (revo και αυτό) από τα 50km/h στα 400 μέτρα ήμουν 1 μούρη μπροστά και στο χιλιόμετρο περίπου 1,5+ αμάξι…

Δεν το περίμενα να πάει έτσι μόνο με πρόγραμμα…

Τώρα έχουν σειρά εξατμίσεις και άλλα περιφερειακά…

φιλε μου επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για revo αν μπορεις να μου πεις περισσοτερες εντυπωσεις ?

πχ απο καταναλωση τι διαφορα εχεις δει ? σε επιδοση και ροπη εχει τρελη διαφορα απο πριν ? γενικοτερα πως το βλεπεις,αξιζει τα λεφτα του ?

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι θα πάει σε dyno για να δω την διαφορά με νούμερα… όταν η 6η σου γίνεται 4τη ταχύτητα τότε καταλαβαίνεις ότι η 4τη αρχίζει και σπινάρει τρελά… βασικά αν βάλεις απλή βενζίνη και βάλεις τη ρύθμιση για 98ρα θα έχεις κοψίματα στα ψιλά…

Μέχρι 15/1/11 έχει προσφορά τα προγράμματα για 1,4 1,8 και 2,0… οπότε με 750€ θα το φορέσεις και θα κάνεις χαμηλές πτήσεις…

Κατανάλωση από 5,6 χαμηλή πήγε στο 5,9 με το πρόγραμμα… η μέση από 8,8 στο 9,1 και η μέγιστη πήγε στον ουρανό και ακόμη παραπάνω γιατί από 48,9 είδα και κάτι ωραία 56,7 αν θυμάμαι μία στιγμή που άνοιξα την 4τη…

Αξίζει πιστεύω στο GTI 6 γιατί δεν έχει καμία σχέση με το 5ρι… η τουρμπίνα μας είναι φτιαγμένη πάνω στη ροπή και όχι στην ιπποδύναμη… βασικά τι να κάνεις τα άλογα αν δουλεύεις σαν ντιζελοκινητήρας(ροπά!!) και κάνεις προσπεράσεις που θα σκεφτόσουν πολύ περισσότερο πριν…

Η καμπύλη έχει μεγάλο μέγεθος και θα το καταλάβεις αν γνωρίζεις από φτιαγμένα αμάξια… κονσέρβα πρόγραμμα επιδόσεων αλλά δουλεύει σαν εργοστασιακό!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι θα πάει σε dyno για να δω την διαφορά με νούμερα… όταν η 6η σου γίνεται 4τη ταχύτητα τότε καταλαβαίνεις ότι η 4τη αρχίζει και σπινάρει τρελά… βασικά αν βάλεις απλή βενζίνη και βάλεις τη ρύθμιση για 98ρα θα έχεις κοψίματα στα ψιλά…

Μέχρι 15/1/11 έχει προσφορά τα προγράμματα για 1,4 1,8 και 2,0… οπότε με 750€ θα το φορέσεις και θα κάνεις χαμηλές πτήσεις…

Κατανάλωση από 5,6 χαμηλή πήγε στο 5,9 με το πρόγραμμα… η μέση από 8,8 στο 9,1 και η μέγιστη πήγε στον ουρανό και ακόμη παραπάνω γιατί από 48,9 είδα και κάτι ωραία 56,7 αν θυμάμαι μία στιγμή που άνοιξα την 4τη…

Αξίζει πιστεύω στο GTI 6 γιατί δεν έχει καμία σχέση με το 5ρι… η τουρμπίνα μας είναι φτιαγμένη πάνω στη ροπή και όχι στην ιπποδύναμη… βασικά τι να κάνεις τα άλογα αν δουλεύεις σαν ντιζελοκινητήρας(ροπά!!) και κάνεις προσπεράσεις που θα σκεφτόσουν πολύ περισσότερο πριν…

Η καμπύλη έχει μεγάλο μέγεθος και θα το καταλάβεις αν γνωρίζεις από φτιαγμένα αμάξια… κονσέρβα πρόγραμμα επιδόσεων αλλά δουλεύει σαν εργοστασιακό!!!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,μου εδωσες μια πολυ καλη εικονα για το προγραμμα..η αυξηση της ροπης στα νουμερα που δινει ειναι μεγαλο δελεαρ, και το ποσο δεν ειναι ιδιαιτερα τραγικο αν και στις εποχες που ζουμε το σκεφτεσαι,γι αυτο και ρωτησα αν αξιζει. και απο οτι καταλαβα η καταναλωση δεν αυξανεται σε ανησυχητικα επιπεδα. ειμαι ενα βημα πριν να το φορεσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Οντως το πρόγραμμα της revo με έχει δελεάσει και εμένα γιατί βλεπώ ότι όσοι το φοράνε όπως εδώ ο φίλος μας ο LIAKOS λένε ότι το αμάξι πέρνει πολύ τα πάνω του. Απλά δεν ξέρω αν εσάς είναι με DSG σασμάν. Εμένα είναι και σκέφτομαι ότι με τόση ρόπή Θα δημιουργήσω πρόβλημα στο σασμάν. Για αυτό σκέφτομαι κάτι ποιό ήπιο όπως το πρόγραμμα που δίνει η abt. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Οντως το πρόγραμμα της revo με έχει δελεάσει και εμένα γιατί βλεπώ ότι όσοι το φοράνε όπως εδώ ο φίλος μας ο LIAKOS λένε ότι το αμάξι πέρνει πολύ τα πάνω του. Απλά δεν ξέρω αν εσάς είναι με DSG σασμάν. Εμένα είναι και σκέφτομαι ότι με τόση ρόπή Θα δημιουργήσω πρόβλημα στο σασμάν. Για αυτό σκέφτομαι κάτι ποιό ήπιο όπως το πρόγραμμα που δίνει η abt. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας !

θα πληρώσεις πολλά για λίγα ... υπάρχουν κι άλλες εταιρίες που φτιάχνουν light προγράμματα όσο light το θελεις εσυ ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Οντως το πρόγραμμα της revo με έχει δελεάσει και εμένα γιατί βλεπώ ότι όσοι το φοράνε όπως εδώ ο φίλος μας ο LIAKOS λένε ότι το αμάξι πέρνει πολύ τα πάνω του. Απλά δεν ξέρω αν εσάς είναι με DSG σασμάν. Εμένα είναι και σκέφτομαι ότι με τόση ρόπή Θα δημιουργήσω πρόβλημα στο σασμάν. Για αυτό σκέφτομαι κάτι ποιό ήπιο όπως το πρόγραμμα που δίνει η abt. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας !

Υπαρχει και αναλογο προγραμμα απο Ρεβο για αναβαθμιση του 6ταχυτου dsg σε 2λιτρα μοτερ.

Απλα ρωτα τους αν υπαρχει για το δικο σου γιατι αν θυμαμαι η αναβαθμιση εχει βγει για συγκεκριμενους κωδικους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Οντως το πρόγραμμα της revo με έχει δελεάσει και εμένα γιατί βλεπώ ότι όσοι το φοράνε όπως εδώ ο φίλος μας ο LIAKOS λένε ότι το αμάξι πέρνει πολύ τα πάνω του. Απλά δεν ξέρω αν εσάς είναι με DSG σασμάν. Εμένα είναι και σκέφτομαι ότι με τόση ρόπή Θα δημιουργήσω πρόβλημα στο σασμάν. Για αυτό σκέφτομαι κάτι ποιό ήπιο όπως το πρόγραμμα που δίνει η abt. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας !

1. το πρόγραμμα είναι πολύ light και το φοράς είτε με 95ρα είτε με 98ρα και πολύ καλύτερα με 100ρα… εγώ το έβαλα ρύθμιση 98ρας και δε με κόβει πουθενά αλλά πάντοτε βάζω 95ρα και ενισχυτικό οκτανίων γιατί δοκίμασα χωρίς ενισχυτικό και με το mode της 98ρας σε κόβει στις 4.500rpm…

2. μέχρι 50kg ροπή δεν έχεις πρόβλημα… το πολύ να σου πάει μέχρι τα 46-47kg (νούμερα με 100ρα και ΦΠΕ) (το δικό μου το έβαλα σε δυναμόμετρο και μου έβγαλε με 100ρα μέσα και mode 98ρας και με φίλτρο ελευθέρας 44,5kg και 271 άλογα, νούμερα που τα πήρα προχτές (θα ανεβάσω την δυναμομέτριση όταν φτιάξω το πρόγραμμα του σκάνερ γιατί τα έπαιξε και δεν εμφανίζει έγχρωμα)

3. υπάρχει πρόγραμμα της REVO 350€ για το DSG αλλά δεν το χρειάζεσαι για 1-2 στάδιο κατά την γνώμη μου…

Link to comment
Share on other sites

για να κατεφερεις τι αναβαθμιζωντας το dsg???εχεις συνηδητοποιηση τι θα κανει η αναβαθμιση??απλα θα καργαρει ποιο πολυ τις ταχυτητες και θα σου αλλαζει στο κοφτη την ταχυτητα, οπως ανεβαζει πχ στο δικο μου (μαμα) τωρα στο "s" ε και???

αλογα δεν παιρνεις,χρονους δεν ριχνεις,σκατα...

αν θεωρεις οτι δεν σου αλλαζει στο κοφτη η αν σου αρεσει αυτο

(οπου ειναι πραγματικα ηλιθιο το αμαξι να αλλαζει σχεση στους κοφτες μιας και ολη τη δυμαμη την βγαζει ποιο νωρρις...αναλογα με το προγραμμα παει αυτο-καταριεμαι την vw για αυτη την πατατα που κανανε στο κατα αλλα πολυ καλο κιβωτιο)

ειναι κουτα λεφτα...αυτα..ασε πο θα εχεις και περισοτερες φθορες εκει μεσα οπου πιστεψε με ,ετσι και χαλασει κατι εκει μεσα παει πολυ ευκολα η υποθεση στο 1500+ θα θελεις δανειο μετα γiα ζημια στο dsg...τοσο καλα,οσο καλο ειναι στην χρηση τοσο χαλια οταν χαλασει,παιρνει και σβαρνα ολα τα παντα μεσα...ακομη γιαι να το βελτιωσεις καλυτερα πουλα το δικο σου και βαλε κατευθειαν απο ρ32 το μονο που αντεχει τετοιες κ@αυλες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Οντώς έχω ακούσει και εγώ ότι το DSG αντέχει μέχρι και 50 ΚG ροπή αλλά όσω να ναι το σκέφτομαι. Γενικώς έκλεινα προς ABT γιατί προσφέρει και εγγύηση 2 ετών αλλά ακούω συχνά πελάτες της ABT που δεν είναι ευχαριστημένοι. Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω αλλά έχω στο μυάλο μου και το πρόγραμμα της ρέβο. Για αναβάθμιση του DSG δεν το σκέφτομαι καν γιατί πιστεύω και εγώ ότι είναι περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλουνε προγραμμα αναβαθμισης στο dsg πιστευω οτι κατι υπαρχει που να το δικαιολογει.

Εγω θα πηγαινα σε εταιρια που μπορει να προσφερει και αναβαθμιση κιβωτιου εφοσον εχω ανησυχιες (αν υπηρχε για τα 140αρια θα το δοκιμαζα και εγω) θα καθομουν να ακουσω σε τι επεμβαινει και τι βελτιωνει (αν) και μετα θα αποφασιζα αν το βαλω η οχι. Σωστες εταιριες και αντιπροσωποι ενημερωνουν σωστα ωστε να μην υπαρχει παρεννοηση. Απο εκει και μετα εφοσον μπορει να μπει πακετο με το προγραμμα πετυχαινεις και καλυτερη τιμη συνολικα και εισαι κομπλε.

Το να βαλεις προγραμμα απο καπου και αν μετα χρειαστεις να βαλεις και προγραμμα αναβαθμισης κιβωτιου απο αλλου δεν παιζει. Καλυτερα απο την αρχη να βαλεις προγραμμα απο εταιρια που εχει και προγραμμα κιβωτιου και ας μην το βαλεις απο την αρχη. Ετσι οταν το θελησεις δεν θα εχεις προβλημα συμβατοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.