Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

οτι ειναι 286 στο αντιστοιχο του www.golfmkv.com gia ta vi

και πως γινετε πχ www.ecstuning.com να εχουν ιδιους κωδικους σε τακακια κ δισκους?εχεις ετκα?

link ?

Link to comment
Share on other sites

mk5:

The Golf GT features the same brakes as the Golf GTI, with 312 mm (12.3 in) ventilated front discs, and 286 mm (11.3 in) solid rears. It has also 15 mm (0.59 in) lowered suspension, which lowers its centre of gravity, it borrows the GTI's suspension/damper settings, uses 7Jx17" "ClassiXs" alloy wheels fitted with wide 225/45 R17 tyres, and has twin exhaust outlets.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:r9GKj5yAeIkJ:en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk5+vw+gti+mk6+rear+brakes+mm&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a&source=www.google.gr

mk6:

Brakes are ventilated discs up-front measuring 312mm while the sold rear discs come in at 282mm.

http://www.goauto.com.au/mellor/mellor.nsf/story2/989DEAD021700A97CA25765B0079EA43

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ιδια εχουν....Σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζαν μικροτερα φρενα απο το 5αρι....rolleyes.gif

Φίλε για δες καλύτερα το ETKA πρώτα. :whistling:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για δες καλύτερα το ETKA πρώτα. :zorro:

δεν θα το συνιστούσα μιας και γίνεται τρελό μπα....ο εκεί μέσα ... δεν βγαίνει άκρη ... επάνω γράφει άλλα και ο κωδικός έχει άλλη διάσταση ... :zorro:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το συνιστούσα μιας και γίνεται τρελό μπα....ο εκεί μέσα ... δεν βγαίνει άκρη ... επάνω γράφει άλλα και ο κωδικός έχει άλλη διάσταση ... :zorro:

ρε speedy λιγη βοηθεια εχω χασει το μπουσουλα ο καθενας λεει τα δικα του...θα ερθει ενας φιλος μου απο αμερικι και εχω βρει ενα σετακι gti vi σε πολη καλη τιμη..και μυο λεει η δαγκανα και ολα ειναι ιδια με το v...ειναι?

επισης πολλα site λενε για το gt οτι ο πισω ειναι ιδιος με gti και εχουν ιδιους κωδικους σε δισκους και τακακια...to pr μου ειναι το 1KP Που ειναι μεσα και στον αριθμο πλαισου ετσι?βεβαια με αριθμο πλαισιου στην αντιπροσωπια μου δωσαν 256 δισκο....τι γινεται τελικα εχω ιδια δαγκανα η δεν εχω?μου φαινεται ιδια με το ματι...

τελικα να μη παρω το set απο το 6ari?και αν εχω ιδια δαγκανα με gti?

Link to comment
Share on other sites

ρε speedy λιγη βοηθεια εχω χασει το μπουσουλα ο καθενας λεει τα δικα του...θα ερθει ενας φιλος μου απο αμερικι και εχω βρει ενα σετακι gti vi σε πολη καλη τιμη..και μυο λεει η δαγκανα και ολα ειναι ιδια με το v...ειναι?

επισης πολλα site λενε για το gt οτι ο πισω ειναι ιδιος με gti και εχουν ιδιους κωδικους σε δισκους και τακακια...to pr μου ειναι το 1KP Που ειναι μεσα και στον αριθμο πλαισου ετσι?βεβαια με αριθμο πλαισιου στην αντιπροσωπια μου δωσαν 256 δισκο....τι γινεται τελικα εχω ιδια δαγκανα η δεν εχω?μου φαινεται ιδια με το ματι...

τελικα να μη παρω το set απο το 6ari?και αν εχω ιδια δαγκανα με gti?

Δεν έχεις δαγκάνα από GTI. Πρέπει να πάρεις ολόκληρο το set του GTI.

Link to comment
Share on other sites

http://www.carfolio....car/?car=134497

Οσο για το 6αρι και το 5αρι σοβαρες μαρκες δινουν ιδια τακακια και δισκους για τα 2 μοντελα...τι λετε?

και για το gt μερικα site ιδια!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενα σχόλιο θα ηθελα να κάνω. Στην δυναμομέτρηση της Overload το συγκεκριμένο αμάξι το ξέρω και ξέρω καλά και τον ιδιοκτήτη. Το αυτοκίνητο δεν έχει σεταριστεί στο πρόγραμμα για να δουλεύει μόνο με πρόσθετα. Απλά με τα πρόσθετα έβγαλε 7 άλογα παραπάνω. Εχει ενα file στο προγραμμα για τα προσθετα αλλα κανονικα δουλευει με το προγραμμα για 100 οκτανια. Είναι 310 δυναμομετρημενα και παει παρα πολυ καλα ακομα και με την IHI τουρμπίνα. Εχει πολυ ψαγμενη εισαγωγη και εχει φαει το παιδι ατελειωτες ωρες στον δρομο και στο δυναμομετρο για να σεταρουν το προγραμμα. Ειναι ισως το πιο δυνατο GTI VI με μαμα τουρμπίνα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενα σχόλιο θα ηθελα να κάνω. Στην δυναμομέτρηση της Overload το συγκεκριμένο αμάξι το ξέρω και ξέρω καλά και τον ιδιοκτήτη. Το αυτοκίνητο δεν έχει σεταριστεί στο πρόγραμμα για να δουλεύει μόνο με πρόσθετα. Απλά με τα πρόσθετα έβγαλε 7 άλογα παραπάνω. Εχει ενα file στο προγραμμα για τα προσθετα αλλα κανονικα δουλευει με το προγραμμα για 100 οκτανια. Είναι 310 δυναμομετρημενα και παει παρα πολυ καλα ακομα και με την IHI τουρμπίνα. Εχει πολυ ψαγμενη εισαγωγη και εχει φαει το παιδι ατελειωτες ωρες στον δρομο και στο δυναμομετρο για να σεταρουν το προγραμμα. Ειναι ισως το πιο δυνατο GTI VI με μαμα τουρμπίνα .

Το εγραψα σε 3 ποστ αλλα κανεις δεν ελεγε να το καταλαβει. Αν διαβασεις λιγο πισω θα το δεις φιλε bill.

Link to comment
Share on other sites

Tο είδα που το έγραψες dynamite ! Σε ευχαριστώ ! Με έχει ψήσει το παίδι να βάλω και εγώ πρόγραμμα αλλά ακόμα το σκέφτομαι ! Αλλά μάλλον δεν θα αντισταθώ πολύ ακόμα ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι το κατάλληλο thread να πω κι εγώ την ιστορία μου περί tuning...

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Golf VI GTI DSG, που ευτυχώς το είχε κάποιος ηλικιωμένος με μόλις 31Κ χλμ.

Μετά λοιπόν από ένα προληπτικό γενικό service και έλεγχο στην μαμά KARENTA, με έβγαλε ο δρόμος στην MillTek Hellas (DTM Homologe - Μεταμόρφωση)...

Το αποτέλεσμα:

- Εισαγωγή αέρος: Carbonic PiperCross.

- Εξάτμιση: Ολοκληρωμένη Milltek 76mm (Downpipe+Catback+...).

- Πρόγραμμα: Viezu Performance ECU Remap + DSG Tuning.

- Βάση μηχανής PowerFlex.

και στην συνέχεια μια βόλτα από την APR για αντιστρεπτικές μπάρες μπρος-πίσω.

Το αμάξι έγινε πύραυλος!!! Θέλω να προλάβω να πάω για δυναμομέτρηση να δω τι έπιασε, αν και μου κάνει για 300+ HP!

(Το τεστ έγινε στο δρόμο... Αθηνών-Λαμίας με μια Porsche Cayman S... Με 5η είχα 223χλμ και κάπου έκει το DSG κάρφωσε την 6η

με έναν εκπληκτικό ήχο... Αυτός της Porsche απλά άναψε από πίσω τα αλάρμ του και έπαιξε ταπεινομένος τα φώτα! :D ).

Έχουμε και συνέχεια αλλά μάλλον με μόνο εξωτερικό tuning :lol:

Edited by Markos Pap.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι το κατάλληλο thread να πω κι εγώ την ιστορία μου περί tuning...

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Golf VI GTI DSG, που ευτυχώς το είχε κάποιος ηλικιωμένος με μόλις 31Κ χλμ.

Μετά λοιπόν από ένα προληπτικό γενικό service και έλεγχο στην μαμά KARENTA, με έβγαλε ο δρόμος στην MillTek Hellas (DTM Homologe - Μεταμόρφωση)...

Το αποτέλεσμα:

- Εισαγωγή αέρος: Carbonic PiperCross.

- Εξάτμιση: Ολοκληρωμένη Milltek 76mm (Downpipe+Catback+...).

- Πρόγραμμα: Viezu Performance ECU Remap + DSG Tuning.

- Βάση μηχανής PowerFlex.

και στην συνέχεια μια βόλτα από την APR για αντιστρεπτικές μπάρες μπρος-πίσω.

Το αμάξι έγινε πύραυλος!!! Θέλω να προλάβω να πάω για δυναμομέτρηση να δω τι έπιασε, αν και μου κάνει για 300+ HP!

(Το τεστ έγινε στο δρόμο... Αθηνών-Λαμίας με μια Porsche Cayman S... Με 5η είχα 223χλμ και κάπου έκει το DSG κάρφωσε την 6η

με έναν εκπληκτικό ήχο... Αυτός της Porsche απλά άναψε από πίσω τα αλάρμ του και έπαιξε ταπεινομένος τα φώτα! :shifty: ).

Έχουμε και συνέχεια αλλά μάλλον με μόνο εξωτερικό tuning :thumbsup:

φιλε μου 300 δεν εισαι

την porsche δεν την πιανεις...

κατα τα αλλα ομως εχεις κανει πολυ καλες επιλογες για το αυτοκινητο σου

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βρω χρόνο να έρθω πάλι Αθήνα να πάω για δυναμομέτρηση.... Πάντως πλέον "σκοτώνει" στην Ε.Ο. Αθηνών-Πατρών, αν και η κατανάλωση ξέφυγε ανησυχητικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μαρκο επειδη δουλευω πολυ καιρο το προγραμμα της VIEZU και εχω μετρησει 6αρι ακριβως με τα πραγματα που φορας, εβγαλε 282 αλογα, τωρα οσο αφορα το θεμα της καταναλωσης, επειδη το συγκεκριμενο δινει μεχρι και 15% μειωση, μαλλον το πας συνεχεια ταπα λογω πορωσης.

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αυτο συμβαινει..και στο φιναλε ολοι ετσι καναμε οταν βελτιωναμε το μοτερ...δολοφονοι της βενζινης!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αυτο συμβαινει..και στο φιναλε ολοι ετσι καναμε οταν βελτιωναμε το μοτερ...δολοφονοι της βενζινης!!

Eγω ακομα το κανω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει παιδιά, τουλάχιστον όσους οδηγούς χρησιμοποιούν ούτως ή άλλως 100άρα δεν τους επηρεάζουν οι απεργίες στα Διυλιστήρια.

Είχε πλάκα ωστόσο που όλοι άρχισαν να οδηγούν σαν άνθρωποι μόλις διαδόθηκαν οι φήμες για την δήθεν επικείμενη έλλειψη καυσίμων.

Δυστυχώς στο θέμα της ισχύος, τα άλογα έρχονται από τη βενζίνη.

Δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη ο τρόπος να δημιουργήσουμε ισχύ χωρίς καύσιμο.

Βέβαια υπάρχουν όρια ανάμεσα στην ισχύ που πληρώνεις όταν χρησιμοποιείς την βελτίωση

για να κινηθείς γρήγορα και στο καύσιμο που καις λόγω επιθετικότερων ρυθμίσεων, για να μην λιώσουν όλα.

Η ισορροπία ανάμεσα στα δύο είναι αυτό που παρέχει τις καλύτερες βελτιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι 300 με τιποτα και για κανεναν λογο...280 θα ειναι μια χαρα αν εισαι.

Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι 300 , αλλα ο κινητηρας αυτος (CCZB) , με ασφαλεστατες ρυθμισεις ( λ 0.78-0.79 , χωρις κουφωμα των knock sensors , κλπ ) και με καυσιμο πρατηριου μπορει να αποδωσει 295-300ΗΡ / 45+kgrm , με full περιφερειακα ( intercooler , turboback εξατμιση , εισαγωγη ) .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μαρκο επειδη δουλευω πολυ καιρο το προγραμμα της VIEZU και εχω μετρησει 6αρι ακριβως με τα πραγματα που φορας, εβγαλε 282 αλογα, τωρα οσο αφορα το θεμα της καταναλωσης, επειδη το συγκεκριμενο δινει μεχρι και 15% μειωση, μαλλον το πας συνεχεια ταπα λογω πορωσης.

Σε ευχαριστώ φίλε GroupA για την απάντηση σου... Οτί παίζει λίγο τάπα, είναι αλήθεια.... αλλά με τόση ροπή και υποδύναμη, μου λές πως να κρατηθώ;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε GroupA για την απάντηση σου... Οτί παίζει λίγο τάπα, είναι αλήθεια.... αλλά με τόση ροπή και υποδύναμη, μου λές πως να κρατηθώ;;;!!!

Κρατησου γιατι ο Γιωργακης θα βαλει και αλλο φορο στη βενζινη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε GroupA για την απάντηση σου... Οτί παίζει λίγο τάπα, είναι αλήθεια.... αλλά με τόση ροπή και υποδύναμη, μου λές πως να κρατηθώ;;;!!!

Ωραίος ρε φίλε, πολύ καλό πακέτο πέρασες στο αυτοκίνητο..! Να το χαίρεσαι και πάντα με προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.