Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Μπααα υπάρχουν και άλλοι απλά είμαστε ''μαμά''ακόμη :):lol: Chris έχεις πρόγραμμα απο etuners?Ευχαριστημένος γενικά?Είχα στο tsi κ είμουν απόλυτα ικανοποιημένος ;)

Φιλε μου ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τα παιδια.Αν κ σ'αυτο δεν του εχω βαλει προγραμμα,ειχα στο ΤΤ,συντομα θα το παρει στα χερια του ο Κριτωνας....

Οσο για την PCV τα ιδια συμπτωματα εχω κ εγω.Κολλησε κ το γκαζι στο ρελαντι μια φορα κ εχει λαδι στο κολαρο της τουρμπινας....Την δευτερα αλλαζεται κ ελπιζω να ξεγνιασω απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Κολλησε κ το γκαζι στο ρελαντι μια φορα κ εχει λαδι στο κολαρο της τουρμπινας....Την δευτερα αλλαζεται κ ελπιζω να ξεγνιασω απο αυτο...

Λεγε τετοια να με ξενερωσεις πρωτου καν το στρωσω :)

Link to comment
Share on other sites

Λεγε τετοια να με ξενερωσεις πρωτου καν το στρωσω :)

Μην αγχωνεσαι αυτο ειναι σημαδι οτι χαλασε η PCV....Ετυχε σε εμενα μαλλον προβληματικη.Δεν πειραζει τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

PCV ....ειναι η βαλβιδα που καθοριζει τις αναθυμιασεις του λαδιου ........ειναι κεφαλαιο των Tfsi .........μην ανησυχεις εσυ Στελιο !!

:D

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Η pcv (Positive Crankcase Ventilation valve) είναι και αυτή μία βαλβίδα πιεσοστατικη , η οποια καθοριζει το που θα φεύγουν οι αναθυμιασεις του λαδιου .

**mkv gti forum: The positive crankcase ventilation is supposed to let gases get sucked from the crankcase to the intake manifold when under vacuum. The problem is, when the pcv system fails, and allows positive pressure (boost) to go from the intake manifold back into the crankcase

pcv.jpg

οι αναθυμιασεις λαδιων που δεν συγκρατουνται απο το φιλτρο λαδιου (στην εικόνα : primary oil saperator ) να πηγαίνουν μεσα στην εισαγωγη και απο κει μεσα στους κυλινδρους ( η φορα που δειχνουν τα κιτρινα βελη ) . Σε κατασταση πιεσης στο κυκλωμα (μπουστ ) λόγω τούρμπο , η εν λογο βαλβιδα κλεινει και τα αερια οδηγουνται απευθείας μεσα στην τουρμπινα , στο σημειο που αυτη ρουφαει αερα , και απο κει με την σειρα τους παλι στην εισαγωγη - την φορα δειχνουν τα πράσινα βελη

pcv2.jpg

Συπτωματα :

- λαδι γυρω απο την PCV ,στο κολαρο της τουρμπινας , στο καπάκι κτλ.

- αργη επαναφορα των στροφων στο ρελαντι

- ακόμα και αυξυση της καταναλωσης

- η πίεση μειώνεται (οβερ) boost pressure , αν υπάρχει μπαρόμετρο βοηθάει

- μερικοί έχουν πει ακόμα και για έντονο σφυριγμα απο την περιοχη της εισαγωγης (?)

Πολυ ωραιο ποστ , που εξηγει ακριβως τον τροπο λειτουργιας της PCV.

Ειναι , μαζι με τις παλαιοτερες σκαστρες "διαφραγματος" , τα πιθανοτερα σημεια απο οπου μπορει ο κινητηρας να εχει διαρροη πιεσης .

Ο ελεγχος γινεται φυσωντας απο το plenum προς την PCV αερα . Αν περναει , σημαινει οτι θελει αντικατασταση .

Η σπασμενη αντεπιστροφη βαλβιδα που εχει η PCV , ειναι το συνηθες προβλημα του ανταλλακτικου αυτου και οριστικη λυση αποτελουν κιτακια που την καταργουν (οπως πχ το BSH) .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ησυχία στο τόπικ tongue.gif Απ'ότι βλ'επω οι περισσότερες εταιρίες δίνουν γύρω στα 270 με 40+ Kgm ροπή..Προσανατολίζομαι για APR ή REVO...Εχει κανείς προσωπική εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ησυχία στο τόπικ tongue.gif Απ'ότι βλ'επω οι περισσότερες εταιρίες δίνουν γύρω στα 270 με 40+ Kgm ροπή..Προσανατολίζομαι για APR ή REVO...Εχει κανείς προσωπική εμπειρία?

http://www.revotechnik.com/aboutRevo/news/golfmkvigti.aspx

Stage 1 ----> 282 hp :o:o

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό:

Hi All, for those who are interested in Dyno Chart

My Ride: Golf GTI VI, Stock rims & tires 18"

The results

Max Engine HP : 288 @ 5890rpm

Max Torque: 42.5*9.81=417Nm @ 3755

DynoGTIVINov09.gif

από ΕΔΩ

(για να δείτε πλήρως τι γράφεται πρέπει να εγγραφείτε)

Σύμφωνα με όσα γράφονται είναι VI GTI MTM Stage I (μόνο φλασάρισμα)....δέν έχει γίνει δυναμομέτρηση πριν σε stock mode όπως λέει ο ιδιοκτήτης και το δυναμόμετρο λέει ότι δεν έχει ακουστεί ως υπεραισιόδοξο...πολλά μου φαίνονται τόσα άλογα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

α ενας γνωστος μου μαμα στο 6αρι νομιζω εβγαλε πλ παραπανω απο 210, που ντρεπομαι να το πω μν μας παρουν με τις πετρες!!! παντως τετοια αποκλιση εβλεπες μονο στα gt του 2006, τα πρωτα δλδ...

Link to comment
Share on other sites

288 μονο με προγραμμα κ απο MTM που δεν φημηζεται οτι τσιτωνει τα αυτοκινητα λιγο πολλα μου φαινονται.Παντως τα 280 δεν ειναι κ ονειρο για μονο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

α ενας γνωστος μου μαμα στο 6αρι νομιζω εβγαλε πλ παραπανω απο 210, που ντρεπομαι να το πω μν μας παρουν με τις πετρες!!! παντως τετοια αποκλιση εβλεπες μονο στα gt του 2006, τα πρωτα δλδ...

Φιλε μου μην ντρεπεσαι,απο dynos στο εξωτερικο τα μοτερ μαμα παιζουν κοντα στα 235.Τις περισσοτερες που εχω δει τοσα βγαζουν.Ειναι πολυ καλα για μαμα κ να φανταστεις δουλευουν μολις 0.7 οβερ για ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου κ μετα 0.6 με 0.45 στον κοφτη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην ντρεπεσαι,απο dynos στο εξωτερικο τα μοτερ μαμα παιζουν κοντα στα 235.Τις περισσοτερες που εχω δει τοσα βγαζουν.Ειναι πολυ καλα για μαμα κ να φανταστεις δουλευουν μολις 0.7 οβερ για ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου κ μετα 0.6 με 0.45 στον κοφτη.

τοσο οσο ειπες, 235, 25αλογα παραπανω απ οτι το δινουν... πλ δυναμη παντως

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό:

Hi All, for those who are interested in Dyno Chart

My Ride: Golf GTI VI, Stock rims & tires 18"

The results

Max Engine HP : 288 @ 5890rpm

Max Torque: 42.5*9.81=417Nm @ 3755

DynoGTIVINov09.gif

από ΕΔΩ

(για να δείτε πλήρως τι γράφεται πρέπει να εγγραφείτε)

Σύμφωνα με όσα γράφονται είναι VI GTI MTM Stage I (μόνο φλασάρισμα)....δέν έχει γίνει δυναμομέτρηση πριν σε stock mode όπως λέει ο ιδιοκτήτης και το δυναμόμετρο λέει ότι δεν έχει ακουστεί ως υπεραισιόδοξο...πολλά μου φαίνονται τόσα άλογα πάντως...

Με 5sec δυναμομετρηση , το μοτερ διατηρειται "παγωμενο" και βγαζει πολυ δυναμη ψηλα .

Παντως τα νεα 2λιτρα TSI ειναι "ονειρικα" σε ροϊκοτητα! Παρα πολυ καλη ισχυς ψηλα , ακομα και με μικρη πιεση !

Εχουν να γινουν ωραια πραγματα με τα νεα μοτερ του VAG.

Link to comment
Share on other sites

Με 5sec δυναμομετρηση , το μοτερ διατηρειται "παγωμενο" και βγαζει πολυ δυναμη ψηλα .

Παντως τα νεα 2λιτρα TSI ειναι "ονειρικα" σε ροϊκοτητα! Παρα πολυ καλη ισχυς ψηλα , ακομα και με μικρη πιεση !

Εχουν να γινουν ωραια πραγματα με τα νεα μοτερ του VAG.

Να ρωτήσεω κάτι γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις...

Εσύ ως προγραμματιστής, θεωρείς ότι αυτό το νούμερο είναι λογικό;Γιατί εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά;

Και απορώ γιατί η ΜΤΜ δεν έδινε και αυτή στην σελίδα της π.χ 280+ και έχει βάλει 270 κ 365Nm!Επίσης μου κάνει εντύπωση πως η ΜΤΜ που δεν ήταν η πιο δυνατή στο V τώρα δίνει τέτοια νούμερα στο VI...

Επίσης πόσο μπορεί να κλέψει ένα δυναμόμετρο προς τα πάνω π.χ;20 άλογα;

Link to comment
Share on other sites

φιλε zoo εχουμε ξανα πει και αναλυσει ισως οχι σε αυτο το τοπικ το εξης.

οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες βελτιωσης τα νουμερα που δινουν ειναι τα χειροτερα που μπορει καποιος να δει με το προγραμμα τους.

δλδ εχουν κανει πολλες δοκιμες και μετρησεις με αρκετα αμαξια διαφορετικες θερμοκρασιες καυσιμα και τα λοιπα!

δεν μπορουν να δηλωσουν 280+ γιατι αν μετα το αμαξι καποιου πελατη δεν βγαλει τοσα θα μπορει να τους κραξει και να χαλασει σε ενα βαθμο το ονομα, φιμη, αξιοπιστια τους!

ετσι λοιπον τα νουμερα που δινουν ειναι τα χειροτερα δυνατα με 49 βαθμους αυγουστο μηνα μεγαλα φορτια λιοσιμο πριν τη μετριση και το βενζινονερο μαζι με ντιζελ και ουρα πρατηριουχου που αγοραζουμε στο ελλαδησταν για καυσιμο 100ron!

ετσι λοιπον το χ, ψ αμαξι που βγαζει παραπανω σε με μετριση απο αυτα που δηλωνουν εχει να κανει με τις συνθικες μετρισης (ιδανικες = μεγαλα νουμερα) και με το δυναμομετρο.

το να βγαλει παραπανω ειναι λοιπον λογικο και σιγουρα οχι κακο. καθως το προγραμμα δεν εχει καποια διαφορα ως προς τη δομη του!

Edited by poenstar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε zoo εχουμε ξανα πει και αναλυσει ισως οχι σε αυτο το τοπικ το εξης.

οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες βελτιωσης τα νουμερα που δινουν ειναι τα χειροτερα που μπορει καποιος να δει με το προγραμμα τους.

δλδ εχουν κανει πολλες δοκιμες και μετρησεις με αρκετα αμαξια διαφορετικες θερμοκρασιες καυσιμα και τα λοιπα!

δεν μπορουν να δηλωσουν 280+ γιατι αν μετα το αμαξι καποιου πελατη δεν βγαλει τοσα θα μπορει να τους κραξει και να χαλασει σε ενα βαθμο το ονομα, φιμη, αξιοπιστια τους!

ετσι λοιπον τα νουμερα που δινουν ειναι τα χειροτερα δυνατα με 49 βαθμους αυγουστο μηνα μεγαλα φορτια λιοσιμο πριν τη μετριση και το βενζινονερο μαζι με ντιζελ και ουρα πρατηριουχου που αγοραζουμε στο ελλαδησταν για καυσιμο 100ron!

ετσι λοιπον το χ, ψ αμαξι που βγαζει παραπανω σε με μετριση απο αυτα που δηλωνουν εχει να κανει με τις συνθικες μετρισης (ιδανικες = μεγαλα νουμερα) και με το δυναμομετρο.

το να βγαλει παραπανω ειναι λοιπον λογικο και σιγουρα οχι κακο. καθως το προγραμμα δεν εχει καποια διαφορα ως προς τη δομη του!

Η REVO δηλαδη που δινει στην σελιδα της το Golf 6 tsi 219 αλογα, ειναι τα λιγοτερα που μπορει να δει κανεις ????

Δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δει καποιο dyno απο 6αρι 160 με λιγοτερα? :D

αν ναι θελω και εγω να το δω για να ανακαλεσω

βασικά δεν έχω δει ακόμη dyno από Golf 6 tsi. δεν έχει ανεβάσει κάνεις ακόμα αν δεν κάνω λάθος ;) .

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα....δηλαδή αν είναι πραγματικά, οι άλλες εταιρίες που δεν είναι τόσο μαζεμένες (βλ. REVO) τι θα δίνουν;Αν δίνουν ό,τι δίνεται στις σελίδες τους τότε μάλλον στο VI η ΜΤΜ για αυτούς που πάνε μόνο 1ο στάδιο (παρόλο που είναι ακριβότερη από άλλες) θα κάνει πάταγο...

\\edit

Τώρα που το σκέφτηκα, ξέρει κάποιος να πει από ποιες στροφές ξεκινάει να δουλεύει το turbo σε stock; καθώς επίσης αληθεύουν όσα γράφονται ότι έχει ηλεκτρονικό περιοριστή ταχύτητας στα 260;

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα....δηλαδή αν είναι πραγματικά, οι άλλες εταιρίες που δεν είναι τόσο μαζεμένες (βλ. REVO) τι θα δίνουν;Αν δίνουν ό,τι δίνεται στις σελίδες τους τότε μάλλον στο VI η ΜΤΜ για αυτούς που πάνε μόνο 1ο στάδιο (παρόλο που είναι ακριβότερη από άλλες) θα κάνει πάταγο...

\\edit

Τώρα που το σκέφτηκα, ξέρει κάποιος να πει από ποιες στροφές ξεκινάει να δουλεύει το turbo σε stock; καθώς επίσης αληθεύουν όσα γράφονται ότι έχει ηλεκτρονικό περιοριστή ταχύτητας στα 260;

Σε stock μοτερ το turbo ξεκιναει απο τις 1.800στροφες.Οσο για τον ηλεκτρονικο περιοριστη δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο μιας κ το κοντερ εχει γραψει το μεγιστο 274....

Link to comment
Share on other sites

Η REVO δηλαδη που δινει στην σελιδα της το Golf 6 tsi 219 αλογα, ειναι τα λιγοτερα που μπορει να δει κανεις ????

Δεν νομιζω...

κι ομως μπορει να ειναι και τα λιγοτερα που μπορει να δει καποιος ... υπαρχει δυναμομετρηση με 222 αλογα :help:

Link to comment
Share on other sites

Σε stock μοτερ το turbo ξεκιναει απο τις 1.800στροφες.Οσο για τον ηλεκτρονικο περιοριστη δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο μιας κ το κοντερ εχει γραψει το μεγιστο 274....

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, στα turbo μοτερ, από το διάστημα στροφών που δίνει την ροπή καταλαβαίνουμε πότε ξεκινάει να δουλεύει και μέχρι πότε "τελειώνει" το turbo;Γιατί στα στατιστικά η ροπή που δίνεται ξεκινάει από τις στροφές που προανέφερες.

//edit

Το άλλο που μου περνάει από το μυαλό για την παραπάνω δυναμομέτρηση είναι το εξής: σε τι όρια ίππων φτάνει η Κ03 του GTI;στα 288 που φαίνεται στην δυναμομέτρηση δουλεύει υπερωρίες η τουρμπίνα;

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.