Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Πόσα κιλά είναι το 5άρι?

Αν όπως λες οτι παιζουν ρόλο οι διάφορες παράμετροι, γιατι αναφέρεσαι σε κόντρα με 6άρι που απ' οτι κατάλαβα το πέτυχες τυχαία στο δρόμο?

Το ότι ειναι υπεραρκετά τα άλογα για εσένα δεν συμαίνει οτι είναι αρκετά και για τους άλλους..

Αν το 6άρι είχε 5.000χλμ στο κοντέρ και εσυ 50.000χλμ, καλύτερα να τον περιμένεις λίγο να μάθει τις αλλαγές καλύτερα και να στρώσει το μοτέρ και τα ξαναλέτε....

Και μόνο που η ίδια εταιρία δίνει στο 5άρι 200 άλογα και στο 6άρι 210 σημαίνει οτι είναι πιο γρήγορο. Και σε δυναμομετρήσεις δίνει περισσότερη δύναμη απο πιο πρίν και την διατηρεί σε πιο πολλές στροφές σε σχέση με το 5άρι... φτάνει σχεδόν το cupra.

Φιλικά και αντικειμενικα.

Καλή χρονια!

ανεφερα την κοντρα γιατι καποιος αλλοςανεφερε αλλη κομτρα.

το ποσα κιλα ειν αι ακριβως δεν ξερω αλλα ξερω οτι ειναι πιο ελαφρυ, το ειχα δει σε συγκριση της ιδιας της ετιρειας.

οταν λες πως οι γερμανοι δινουν για το ενα 200 κ για το αλλο 200 κ αρα το ενβα ειναι ποιο γρηγορο, τι σχεη εχουν τα αλογα με το ποσο γρηγορρο ειναι; υπαρχουν αλλοι παραμετροι οπως το βαρος πχ.

δες τι δινει η εταιρεια για 0-100

το 5αρι DSG 6,9sec

το 6αρι 6,9sec παλι

οποτε ιδια επιταχυνση αλλα οταν εισαι καλος στις αλλαγες γιατι εγω με το αυτοματο πετυχιανω παντα τα 6,9 εσυ με το μηχανικο πρεπει να κανεις τελειες αλλαγες για να πετυχεις το 6,9

Link to comment
Share on other sites

ανεφερα την κοντρα γιατι καποιος αλλοςανεφερε αλλη κομτρα.

το ποσα κιλα ειν αι ακριβως δεν ξερω αλλα ξερω οτι ειναι πιο ελαφρυ, το ειχα δει σε συγκριση της ιδιας της ετιρειας.

οταν λες πως οι γερμανοι δινουν για το ενα 200 κ για το αλλο 200 κ αρα το ενβα ειναι ποιο γρηγορο, τι σχεη εχουν τα αλογα με το ποσο γρηγορρο ειναι; υπαρχουν αλλοι παραμετροι οπως το βαρος πχ.

δες τι δινει η εταιρεια για 0-100

το 5αρι DSG 6,9sec

το 6αρι 6,9sec παλι(χωρις DSG)

οποτε ιδια επιταχυνση αλλα οταν εισαι καλος στις αλλαγες γιατι εγω με το αυτοματο πετυχιανω παντα τα 6,9 εσυ με το μηχανικο πρεπει να κανεις τελειες αλλαγες για να πετυχεις το 6,9

Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει κατι οτι εσυ εισαι με DSG κ ο αλλος οχι.Αν το 6αρι ειχε κ αυτο DSG τοτε καταλαβαινεις οτι θα ησουν πισω.Απλα τα πραγματα.Κ δεν φταιει το 6αρι αν ο οδηγος δεν ξερει να το παει.Εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει αν αυτος που στηνομαι εχει DSG ή οχι κ ποσο το κανει το 0-100.Με οσους κ αν εχω στηθει απο σταση ειναι πισω ειδικα στην εκκινηση κ ας μην εχω DSG....

Edited by chrisnik
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ας λάβουμε υπόψη μας πως καμία κόντρα δε σταματάει στα 100...

Μετά τα 100 δεν παίζουν και τόσο ρόλο οι αλλαγές και ο οδηγός αλλά το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει κατι οτι εσυ εισαι με DSG κ ο αλλος οχι.Αν το 6αρι ειχε κ αυτο DSG τοτε καταλαβαινεις οτι θα ησουν πισω.Απλα τα πραγματα.Κ δεν φταιει το 6αρι αν ο οδηγος δεν ξερει να το παει.Εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει αν αυτος που στηνομαι εχει DSG ή οχι κ ποσο το κανει το 0-100.Με οσους κ αν εχω στηθει απο σταση ειναι πισω ειδικα στην εκκινηση κ ας μην εχω DSG....

απο που βγαζεις εσυ το συμπερασμα οτι θα ημουν πισω;;

δες τα στοιχεια της VW

δινει 6,9 για το 6αρι ειτε ειναι DSG ειτε οχι

και δινει 6,9 για το 5αρι DSG

λες να ειναι βλακες οι γερμανοι και να μη μετρησανε σωστα την επιταχυνση στο 6αρι αλλα μονο στο 5αρι.....

παντως πολυ παραξενο που με οσυος εχεις στηθει απο σταση εισαι μπροστα...

εγω αντιθετως και αλλοι φιλοι με 5αρι, ειμαστε παντα μπροστα η το πολυ ισα ισα.

παραξενο.

παντως σιγουρα εσυ με μηχανικο κιβωτιο δεν προκειται με τιποτα να εισαι μπροστα απο μαμα 5αρι με DSG. αποκλειεται να εισαι μπροστα γιατι και τελειες αλλαγες να κανεις κατι που αποκλειεται, παλι ισα ισα θα εισαι καθως θα πετυχεις το απολυτο 6.9

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μέχρι τα 100 να πάνε μαζί λόγω αλλαγών αλλά μετά θα φύγει μπροστά. Είτε μαμα είτε βελτιωμένα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μέχρι τα 100 να πάνε μαζί λόγω αλλαγών αλλά μετά θα φύγει μπροστά. Είτε μαμα είτε βελτιωμένα και τα δύο.

ρε παιδια η κοντρα δεν ειναι μονο στα 0-100 απο εκει και μετα ειναι εφοσον κουμπωσεις 3η ταχυτητα εκει θα φανει η δυναμη επειδη εχω κανει βολτα ακι τα δυο το 6αρι κακα τα ψεματα ειναι πιο γρηγορο ασχετως εαν ειναι ΜΟΝΟ στα 0-100 ισα που παλι δεν παιζει αλλα τεσπα ας πουμε οτι ειναι ιδια απο εκει και περα το 6αρι δεν πιανεται

Link to comment
Share on other sites

απο που βγαζεις εσυ το συμπερασμα οτι θα ημουν πισω;;

δες τα στοιχεια της VW

δινει 6,9 για το 6αρι ειτε ειναι DSG ειτε οχι

και δινει 6,9 για το 5αρι DSG

λες να ειναι βλακες οι γερμανοι και να μη μετρησανε σωστα την επιταχυνση στο 6αρι αλλα μονο στο 5αρι.....

παντως πολυ παραξενο που με οσυος εχεις στηθει απο σταση εισαι μπροστα...

εγω αντιθετως και αλλοι φιλοι με 5αρι, ειμαστε παντα μπροστα η το πολυ ισα ισα.

παραξενο.

παντως σιγουρα εσυ με μηχανικο κιβωτιο δεν προκειται με τιποτα να εισαι μπροστα απο μαμα 5αρι με DSG. αποκλειεται να εισαι μπροστα γιατι και τελειες αλλαγες να κανεις κατι που αποκλειεται, παλι ισα ισα θα εισαι καθως θα πετυχεις το απολυτο 6.9

Φιλε μου ειλικρινα δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε.Εχεις την δικη σου γνωμη.Εμενα προσωπικα απο σταση DSG δεν μου φευγει που να χτυπιεται.Εχω πατησει με τοσα αυτοκινητα απο Honda δυνατα ατμοσφαιρικα μεχρι Cupra μαμα.Σε πληροφορω μπορω κ κανω πολυ λιγοτερο απο 6.9 το 0-100.Θελει εξασκηση πολυ αλλα γινεται.Τεσπα.Ο καθενας εχει την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, ας μην το κάνουμε dsg vs manual γιατί και να το κερδίσεις το dsg δεν πιστέυω πως είναι κάτι που μπορεί να έχει επαναληψιμότητα. Δεν μπορείς να κανεις πάντα τέλειες εκκινήσεις και αλλαγές ενώ το dsg μπορεί.

Το θέμα μας είναι 5αρι vs 6αρι και είναι γεγονός πως το 6άρι είναι λίγο πιο δυνατό μαμα και αρκετά πιο δυνατό όταν δεχτεί τις ίδιες βελτιώσεις με ένα 5άρι.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, ας μην το κάνουμε dsg vs manual γιατί και να το κερδίσεις το dsg δεν πιστέυω πως είναι κάτι που μπορεί να έχει επαναληψιμότητα. Δεν μπορείς να κανεις πάντα τέλειες εκκινήσεις και αλλαγές ενώ το dsg μπορεί.

Το θέμα μας είναι 5αρι vs 6αρι και είναι γεγονός πως το 6άρι είναι λίγο πιο δυνατό μαμα και αρκετά πιο δυνατό όταν δεχτεί τις ίδιες βελτιώσεις με ένα 5άρι.

Σε αυτο συμφωνω απολυτα.Απλα μην κολλαμε στα 0-100.Δεν λενε απολυτως τιποτα αυτα.Οταν θα ανοιξεις μεχρι καποια μετρα ή χιλομετρα στο κοντερ εκει ειναι η διαφορα.Εγω το ληγω γιατι δεν νομιζω οτι ειναι κ το καταλληλο θεμα να τα λεμε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω απολυτα.Απλα μην κολλαμε στα 0-100.Δεν λενε απολυτως τιποτα αυτα.Οταν θα ανοιξεις μεχρι καποια μετρα ή χιλομετρα στο κοντερ εκει ειναι η διαφορα.Εγω το ληγω γιατι δεν νομιζω οτι ειναι κ το καταλληλο θεμα να τα λεμε αυτα.

συμφωνω απολυτα μαζι σου χρηστο το μτα ειναι το θεμα και οχι ενταξει πιασαμε τα 100 και τελος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα κλείσω λέγοντας ότι Το 6άρι είναι ελάχιστα πιο βαρύ. Περίπου 5-10 κιλά γιατί κάτι έχουν κάνει στο μοτέρ και είναι πιο ελαφρύ.

Τέλος πάντων. Το απλό gti v έχει 0-100 7.2sec. Τώρα το dsg είναι και θέμα ρυθμίσεων.

Τα άλλα τα λέω και πιο πάνω. Το έχω γράψει και αλλού οτι όταν μάζευα χρήματα για να αγοράσω το golf ήταν το V. Το θεωρώ υπέροχο! Αλλά ρε παιδιά όπως και να το κάνουμε το VI έιναι πιο καινούργιο και πιο οικονομικό, πιο ποιοτικό και με λιγότερους κραδασμούς. Και μην που πείτε οτι το κατασκεάζουν στο μισό χρόνο, γιατί το audi κατασκευάζεται σε ακόμη λιγότερο χρόνο!

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

6,9 0-100 ειναι το 5αρι DSG και τα περισσοτερα ειναι αυτοματα ουτως η αλλως,

η ιδια η εταιρια δινςει 6,9 και για το 6αρι και στς ρεπριζ εχουν επισης υοθς ιδιους χρονους.

απλα επειδη βαρυνε λιγο του εδωσαν λιγα αλογα παραπανω ωστε να εχουν ιδιους χρονους καθως το 6 αλλωστε αποτελει facelift του 5.

απο κει και περα δεν υπαρχει περιπτωση μαμα 6αρι να φευγει μπροστα απο μαμα 5αρι. με τιποτα.

το οτι ο φικος εχει βαλει κοντρα με αλλα αμξια και εφυγε μπροστα και το οτι λεει οτι κανει τα 0-100 σε 4δευ η δε ξερω ποσα, αποτελει μονο θεωρειες φαντασιας καθως αν κανεις το 0-100 σε λιγοτερο απο 6,9 τοτε μαλον η γερμανοι δεν ξερουν να οδηγουν....

και σε καμια περιπτωση ενα μηχανικο δεν μπορει να κανει τελειες αλλαγες και ακομα και να κανει τελειες αλλαγες, λογω του οτι το DSG εχει 2 συμπλεκτες και οι αλλαγες γινονται πολυ ποιο γρηγορα απ οσο εσυ χρειαζεται να πατησεις και μετα να αφησεις τον συμπλεκτη, λογω αυτου θα ειναι πολυ μπροστα το DSG

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω κόντρα 6ρι Golf 160ps tuned στα 210+ με 6ρι GTI μαμά! Έχει κάνει κανείς? Λογικά θα φύγει άνετα το tuned 1.4 λόγω υψηλότερης ροπής και χαμηλότερου βάρους.

Link to comment
Share on other sites

6,9 0-100 ειναι το 5αρι DSG και τα περισσοτερα ειναι αυτοματα ουτως η αλλως,

η ιδια η εταιρια δινςει 6,9 και για το 6αρι και στς ρεπριζ εχουν επισης υοθς ιδιους χρονους.

απλα επειδη βαρυνε λιγο του εδωσαν λιγα αλογα παραπανω ωστε να εχουν ιδιους χρονους καθως το 6 αλλωστε αποτελει facelift του 5.

απο κει και περα δεν υπαρχει περιπτωση μαμα 6αρι να φευγει μπροστα απο μαμα 5αρι. με τιποτα.

το οτι ο φικος εχει βαλει κοντρα με αλλα αμξια και εφυγε μπροστα και το οτι λεει οτι κανει τα 0-100 σε 4δευ η δε ξερω ποσα, αποτελει μονο θεωρειες φαντασιας καθως αν κανεις το 0-100 σε λιγοτερο απο 6,9 τοτε μαλον η γερμανοι δεν ξερουν να οδηγουν....

και σε καμια περιπτωση ενα μηχανικο δεν μπορει να κανει τελειες αλλαγες και ακομα και να κανει τελειες αλλαγες, λογω του οτι το DSG εχει 2 συμπλεκτες και οι αλλαγες γινονται πολυ ποιο γρηγορα απ οσο εσυ χρειαζεται να πατησεις και μετα να αφησεις τον συμπλεκτη, λογω αυτου θα ειναι πολυ μπροστα το DSG

Φιλε μου για να στο λεω ισχυει.5αρι Gti DSG ειχε ο πατερας μου κ ο κολλητος μου αλλα με μηχανικο κιβωτιο.Τα αυτοκινητα πηγαιναν κοπια.Αστο εχουν πεσει πολλες συγκρισεις.Επισης οταν ημουν μαμα πατησα κ με 5αρι προγραμμα κουλερ S3 εισαγωγη κ skastra forge κ ημουν πισω μολις 1.5 αυτοκινητο.Θες να μας πεις οτι το δικο σου παει σαν ενα 5αρι με προγραμμα?????Δν νομιζω.Οποτε ασε τις θεωριες κ τα 0-100.Στην πραξη τι γινεται.Αλλα αν συναντησες καποιον με 6αρι κ δεν ηξερε ο ανθρωπος να το παει δεν σημαινει οτι εισαι μπροστα απο 6αρι....

Link to comment
Share on other sites

παιδια το 6αρι gti εχει πλ δυναμη, εχω πατησει εγω και με 5αρι gti μαμα αλλα και με 6αρι με το tsi μου 210-29κιλα ροπης και το 5αρι ηταν πισω μου 1-1.5 αμαξι ενω το 6αρι μπροστα μου 1 αμαξι και το 6αρι δν ειχε ουτε 4000χλμ δλδ θα ανοιξει και αλλο ο κινηρας του... ενα φιλος μου το μετρησε 230!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το 6αρι gti εχει πλ δυναμη, εχω πατησει εγω και με 5αρι gti μαμα αλλα και με 6αρι με το tsi μου 210-29κιλα ροπης και το 5αρι ηταν πισω μου 1-1.5 αμαξι ενω το 6αρι μπροστα μου 1 αμαξι και το 6αρι δν ειχε ουτε 4000χλμ δλδ θα ανοιξει και αλλο ο κινηρας του... ενα φιλος μου το μετρησε 230!!!

Ακριβως φιλε μου.Καπου εκει παιζουν με μεγιστα τα 235-238....Πολυ παραπανω απο οτι δηλωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Η vw πάντα ανακοινώνει 10% κάτω την ιπποδύναμη. Απλά επειδή και το 6ρι το 1.4 160 έχει διαφορά με το 5ρι 140/170 και σε ροπή και σε ιπποδύναμη γύρω στα 10 ps και γύρω στα 2-3 kg ροπή, γι' αυτό λέω πως λογικά θα το περνάει έστω και λίγο το μαμά 6ρι GTI. Δεν έχει πατήσει κανείς να μας πει ε?

Edited by PanosA3
Link to comment
Share on other sites

Η vw πάντα ανακοινώνει 10% κάτω την ιπποδύναμη. Απλά επειδή και το 6ρι το 1.4 160 έχει διαφορά με το 5ρι 140/170 και σε ροπή και σε ιπποδύναμη γύρω στα 10 ps και γύρω στα 2-3 kg ροπή, γι' αυτό λέω πως λογικά θα το περνάει έστω και λίγο το μαμά 6ρι GTI. Δεν έχει πατήσει κανείς να μας πει ε?

Καλη χρονια σε ολους ! Φιλε μου μολις σου απαντησε ο συνονοματος σου ,ο panos18 που εχει tsi 210+ δυο post πανω. Εχω πατησει και εγω με tsi που ελεγε πισω revo, τωρα δεν ξερω τι και πως ηταν ουτε μιλησα με το παιδι,απλα ετυχε και καθησαμε μαζι μπροστα μπροστα σε φαναρι της βουλιαγμενης και ανοιξαμε μεχρι το επομενο . Ημουν 1 αυτοκινητο τουλαχιστον μπροστα και ηταν ακομα τοτε που το εστρωνα. Εχω gti6 dsg.

edit : ειμαι μαμα, και μαλλον θα παραμεινω πολυ καιρο ακομα :blush:

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά εκείνος έχει 5ρι TSI όχι 6ρι και έχει σημαντική διαφορά, εμένα μου έχουν πει πως 6ρι με πρόγραμμα μόνο πάει καλύτερο από ΦΠΕ 5ρι (1.4 TSI πάντα). Εάν είσαι από νότια προάστεια πάντως θα ήθελα να κάνουμε κάποιες δοκιμές καθώς και γω με DSG το παίρνω, οπότε θα είναι τελείως αντικειμενικά τα πράγματα. :blush: Το παίρνω την άλλη βδομάδα το αμάξι και σε κάνα μήνα θα βάλω και το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

παντως γνωστος μου με tsi 5αρι που πατησε με 6αρι 160αρι με προγραμμα στα ιδια ηταν, δν εχουν τρελη διαφορα απλα η καινουρια αντλια επιτρεπει λιγο παραπανω ροπη, δλδ στα 30 κιλα.. το δικο μου ειναι 5αρι μοντελο 2009 δν ξερω αν εχουν διαφορα με τα παλαιοτερα, παντως εχω πλ ροπη για μονο προγραμμα αλλα και αρκετα αλογα... δν ξερω κατα ποσο βλεπουν πλ τετοια νουμερα σε maha μονο προγραμμα!! τεσπα πιστευω πως και ενα καλο 6αρι δν θα καθετεται και πλ καλα σε μαμα gti 6αρι παντα! εγω παντως αν θελετε καμια δοκιμη ειμαι μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να στο λεω ισχυει.5αρι Gti DSG ειχε ο πατερας μου κ ο κολλητος μου αλλα με μηχανικο κιβωτιο.Τα αυτοκινητα πηγαιναν κοπια.Αστο εχουν πεσει πολλες συγκρισεις.Επισης οταν ημουν μαμα πατησα κ με 5αρι προγραμμα κουλερ S3 εισαγωγη κ skastra forge κ ημουν πισω μολις 1.5 αυτοκινητο.Θες να μας πεις οτι το δικο σου παει σαν ενα 5αρι με προγραμμα?????Δν νομιζω.Οποτε ασε τις θεωριες κ τα 0-100.Στην πραξη τι γινεται.Αλλα αν συναντησες καποιον με 6αρι κ δεν ηξερε ο ανθρωπος να το παει δεν σημαινει οτι εισαι μπροστα απο 6αρι....

σε ψαχνουν οι γερμανοι για να τους δωσεις τα φωτα σου...

ελεος τ ι αλλο θα ακουσουμε.

οι γερμανοι δινουν 7,2 για μηχανικο κιβωτιο και 6,9 για DSG αλλα εσυ εκανες τα δικα σου τεστ και ξερεις καλυτερα.

και παλι θα σου πω πως εχω συναντησει αρκετα 6αρια και ολα τα ασησα πολυ πολυ πισω.

προφανως δεν ηταν με προγραμμα η ηταν ασχετος ο αλλος που τα βαλατε.

αλλιως, οχι 2 αμαξια πισω αλλα πολυ πισω θα ησουν αν ηταν αυτοματος. τωρα αν ηταν μηχανικο κιβωτιο τοτε οκ λογικα θα ησουν λιγο πισω αφου εκεινος ειχε προγραμμα.

παντως ενα ειναι σιγουρο, μαμ και τα δυο με αυτοματο κιβωτιο κια τα δυο, πανε το ιδιο ακριβως.

τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν οι γερμανοι μετα απο πολλα τεστ που εκαναν. τωρα οπως ξαναειπα, ισως τα δικα σου τεστ ειναι καλυτερα........

Link to comment
Share on other sites

παιδια το 6αρι gti εχει πλ δυναμη, εχω πατησει εγω και με 5αρι gti μαμα αλλα και με 6αρι με το tsi μου 210-29κιλα ροπης και το 5αρι ηταν πισω μου 1-1.5 αμαξι ενω το 6αρι μπροστα μου 1 αμαξι και το 6αρι δν ειχε ουτε 4000χλμ δλδ θα ανοιξει και αλλο ο κινηρας του... ενα φιλος μου το μετρησε 230!!!

προφανως αυτος με το 5αρι εκανε πλακα η ηταν κουλος γιατι αλλιως θα ηταν διπλα ακριβως στο 6αρι αφου εχουν τα ιδια ρεπριζ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.