Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Βρε παιδιά ρώτησα μήπως ξερει κάποιος πόσο στοιχίζει το 2ο Service στην αντιπροσωπία

Εάν θυμάμαι καλά , είχα πληρώσει περίπου ¤250-¤260 στην αντιπροσωπεία στην Κέρκυρα (τηλεφωνικώς μου είχαν πει περίπου στα ¤200-¤220) :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακριβώς μπορώ να έχω πάρει απο εξω κατα το σερβις των 30Κ οταν θα παω στην αντιπροσωπια..?

Λάδι και ποια φίλτρα..? Κάτι άλλο..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακριβώς μπορώ να έχω πάρει απο εξω κατα το σερβις των 30Κ οταν θα παω στην αντιπροσωπια..?

Λάδι και ποια φίλτρα..? Κάτι άλλο..?

Αυτά που γράφω στην αρχή του post με τους κωδικούς τους + υγρά φρένων dot4 προδιαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφω στην αρχή του post με τους κωδικούς τους + υγρά φρένων dot4 προδιαγραφής.

Σχετικά με τα service, σε δυο μήνες κλείνω 2 χρονιά άλλα το αυτοκίνητο δεν κανει χιλιόμετρα εχει 23000 ειναι μακριά απο τα 30000 τι γίνετε σε αυτην την περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα service, σε δυο μήνες κλείνω 2 χρονιά άλλα το αυτοκίνητο δεν κανει χιλιόμετρα εχει 23000 ειναι μακριά απο τα 30000 τι γίνετε σε αυτην την περίπτωση??

Εγώ θα άλλαζα τα λάδια μόνο γιατί είναι καλό να αλλάζουνε κάθε χρόνο και επειδή αυτά που βάζεις είναι longlife θα πεις ότι το γυρίζεις σε longlife service για να μην σε αναγκάσουν να αλλάξεις και τα φίλτρα εκβιάζοντας σε ότι θα χάσεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξω υγρα φρένων..? Το αμάξι το έχω 8 μήνες.

Τα υγρά φρένων πάνε με τα χρόνια. Ανά 2 χρόνια θέλουν αλλαγή οπότε εσύ δε χρειάζεται να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το service.

Υλικά, όπως έχω αναφέρει στο post δικά μου εκτός από υγρά φρένων.

Έχουμε και λέμε :

Αλλαγή υγρού φρένων 20Ε

ΚΕΚ 10Ε

Service + διαγνωστικό 30Ε

Υλικά :

4lt λάδι Castrol EDGE 5W30 50E

Φιλτρο λαδιού 9,90 Ε

Φίλτρο βενζίνης 21,35Ε

Φίλτρο αέρα K&N 33-2865 75E

Φίλτρο γύρης 9,85Ε

226,10Ε

Αν δεν έβαζα το φίλτρο της K&N και έβαζα το ΟΕΜ της MANN θα έβγαινε 163,20Ε.

Για Αθήνα, πιστεύω καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα service, σε δυο μήνες κλείνω 2 χρονιά άλλα το αυτοκίνητο δεν κανει χιλιόμετρα εχει 23000 ειναι μακριά απο τα 30000 τι γίνετε σε αυτην την περίπτωση??

σέρβις στα 2 χρόνια ή στα 30,000χλμ όποιο έρθει πρώτο και γνώμη μου λόγω Ελληνικών συνθηκών(βενζίνες,σκόνη,ζέστη,......)άλλαξε τα όλα όσα προβλέπονται και μπουζί,κόστος +55 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το εκανες σε αντιπροσωπια φιλτατε Βαγγέλη ε?? Γιαυτό και τα λίγα εργατικά..??

Τι λέτε αξίζει να το κανω εξω μιας και εχω συγγενη πολύ καλό μηχανικό ή να το παω μεσα με δικα μου πραγματα για σερβις..?

Δεν εχω κλεισει χρονο και σκεφτομαι την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το καλό πρέπει να διαφημίζεται θα πω ότι το service έγινε στον κυρ Μάκη. Κουρτίδου 5, Κάτω Πατήσια (πολύ κοντά στη διασταύρωση των οδών Καλλάρη και Λιοσίων στα Κάτω Πατήσια).

http://www.agorainfo.gr/th-mpoutris-p-tassis.html (εδώ γράφει και το τηλέφωνο).

Δεν ήμουν μπροστά στις εργασίες λόγω της δουλειάς μου, αλλά ήταν πολύ ομιλιτικός και έδειξε ότι ασχολήθηκε με το αμάξι μου και δεν άλλαξα απλά τα φίλτρα και το λάδι. Σε καμμιά περίπτωση δεν τον εννόχλησε ότι του πήγα δικά μου υλικά ενώ τσέκαρε και το κάτω μέρος του αυτοκινήτου καθώς και τα τακάκια. Στην ουσία πλήρωσα για το διαγνωστικό και για ένα γενικό έλεγχο κάποιου μηχανικού, ο οποίος σίγουρα ξέρει πολύ περισσότερα από μένα για αυτοκίνητα. Αυτό πληρώθηκε 30Ε τα οποία δε θεωρώ πολλά. Το σημάντικότερο είναι ότι με κέρδισε σαν άτομο. Μου είπε για οτιδήποτε χρειαστώ να τον πάρω τηλ.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα για service.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το εκανες σε αντιπροσωπια φιλτατε Βαγγέλη ε?? Γιαυτό και τα λίγα εργατικά..??

Τι λέτε αξίζει να το κανω εξω μιας και εχω συγγενη πολύ καλό μηχανικό ή να το παω μεσα με δικα μου πραγματα για σερβις..?

Δεν εχω κλεισει χρονο και σκεφτομαι την εγγύηση.

Αν δεν έχεις κλείσει χρόνο κάντο σε αντιπροσωπεία καλύτερα με δικά σου υλικά. Σου συστήνω τον Φιλοσίδη. Πάρα πολύ καλό service (μην πας ποτέ για φανοποιείο). Πήγα δικά μου λάδια και φίλτρο λαδιού από www.trade-wind.gr και μ' αφήσαν να είμαι εκεί όταν έγιναν οι εργασίες. Έδωσα για εργατικά περίπου 30Ε απ' όσο θυμάμαι. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει πήρα το αμάξι και είμαι πολύ ευχαριστημένος στο θέμα εξυπηρετησης πώλησης και συμφωνίας. Εκανα και το πρώτο service εκει με δικά μου λάδια και ήμουν παρών χωρις κανενα πρόβλημα. Και εργασία 45 ευρώ.

Τώρα έχω κάνει περίπου 25k km και κοντεύω γτ ειναι να το κανω στα 27,5 λόγω του οτι εκανα το πρώτο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κλείσει χρόνο κάντο σε αντιπροσωπεία καλύτερα με δικά σου υλικά. Σου συστήνω τον Φιλοσίδη. Πάρα πολύ καλό service (μην πας ποτέ για φανοποιείο). Πήγα δικά μου λάδια και φίλτρο λαδιού από www.trade-wind.gr και μ' αφήσαν να είμαι εκεί όταν έγιναν οι εργασίες. Έδωσα για εργατικά περίπου 30Ε απ' όσο θυμάμαι. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει?

Έχω πάρει τα λάδια και τα φίλτρα θα τα πάω στον Φιλοσιδη που το πήγα και την πρώτη φορά και θα πληρώσω μόνο οτι με χρεώσει για την εργασία του 2 service .........και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα λάδια και τα φίλτρα θα τα πάω στον Φιλοσιδη που το πήγα και την πρώτη φορά και θα πληρώσω μόνο οτι με χρεώσει για την εργασία του 2 service .........και τέλος

Σωστόος !Για να μην ψάχνεσαι πολύ πάρε τα λαδάκια μόνο από www.trade-wind.gr και όλα τα άλλα από g-market. Στο post μου περιγράφω με λεπτομέρεια τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συζητούσα με ενα φιλο που εχει ένα bmw520 και μου ειπε οτι η bmw κάνει τα σερβις του αυτοκινήτου οχι προκαθορισμένα αλλα όποτε βγει η ένδειξη στο πινακα οργάνων, πράγμα που εχει και ή vw άλλα γιατι δεν παίζει και σου λεει στον χρόνο και μ@λ@κιες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνει το service των 45.000χλμ σε golf GT 170?

Και πόσο περίπου κοστίζει σε Αθηναικές αντιπροσωπίες (εχω λόγο που το λέω ξέρω ότι μας πιάνουν τον κ...λο για τα καλα)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο manual που να γραφει τι πρεπει να αλλαζουμε στο καθε service? να ξερω τι μου αλλαζουν και αν οντως χρειαζεται να αλλαχθει

Βασικά τα γράφει στο βιβλίο service. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι δεν γράφει για όλα. Επίσης όλο και κάποια έξτρα εργασία θα σου βάλουν, η οποία είναι λίγο μούφα (πχ καθαρισμός πεταλούδας 45Ε). Έγω πάντως την ψάχνω από το Internet.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συζητούσα με ενα φιλο που εχει ένα bmw520 και μου ειπε οτι η bmw κάνει τα σερβις του αυτοκινήτου οχι προκαθορισμένα αλλα όποτε βγει η ένδειξη στο πινακα οργάνων, πράγμα που εχει και ή vw άλλα γιατι δεν παίζει και σου λεει στον χρόνο και μ@λ@κιες

Αυτό που λες το έχει και η VW. Είναι το λεγόμενο longlife service. Ρώτα την αντιπροσωπεία. Θα σου πούνε ότι βεβαίως έχεις αυτήν την επιλογή αλλά δεν συνιστάται γιατί εδώ οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες σε σχέση με τη Γερμανία, το αυτοκίνητο καταπονείται κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχει και η VW. Είναι το λεγόμενο longlife service. Ρώτα την αντιπροσωπεία. Θα σου πούνε ότι βεβαίως έχεις αυτήν την επιλογή αλλά δεν συνιστάται γιατί εδώ οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες σε σχέση με τη Γερμανία, το αυτοκίνητο καταπονείται κλπ κλπ κλπ.

Το ξέρω οτι το έχει και η VW άλλωστε αυτή είναι και η ερώτηση μου γιατί η VW δεν το εφαρμόζει.

Η απάντηση για μένα είναι ότι η VW μας εκμεταλλεύεται.

Οσο για αυτό που λες και το ενα αυτοκίνητο και το άλλο στην Γερμανία παράγονται

....αυτά

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λοιπόν κάνεις ένα λιπαντικό service στην αντιπροσωπεία ΠΑΝΤΑ με δικά σου λάδια και τα επόμενα service τα κάνεις αλλού. Αν φτάσεις τα χιλιόμετρα και χρειαστείς την εγγύηση, τους λες ότι κάνεις longlife service για να μη σου βγάλόυν άκκυρη την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.