Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Το ξέρω οτι το έχει και η VW άλλωστε αυτή είναι και η ερώτηση μου γιατί η VW δεν το εφαρμόζει.

Η απάντηση για μένα είναι ότι η VW μας εκμεταλλεύεται.

Οσο για αυτό που λες και το ενα αυτοκίνητο και το άλλο στην Γερμανία παράγονται

....αυτά

Δεν είναι θέμα VW αλλά του εκάστοτε ιδιοκτήτη. Αν ακολουθήσεις σέρβις longlife, βάζοντας και λάδια αυτού του τύπου, μπορείς να ξανακάνεις σέρβις σύμφωνα με τις ενδείξεις του trip computer. Το max σ'αυτή την περίπτωση είναι τα 30.000χλμ (εκτός αν ανάψει η ένδειξη για σέρβις στην οθόνη σου) ή τα δύο χρόνια.Το λέει και στο manuall. Εναλλακτικά κάθε 15.000 χλμ. και όχι πάνω από χρόνο.

Κατα την άποψή μου όμως δεν το συνιστώ παρά μόνο σ'αυτούς που κάνουν πολλά χιλιόμετρα ετησίως και αλλάζουν συχνά αυτοκίνητο ή είναι με μίσθωση χωρίς εξαγορά. Προσοχή σε κάθε περίπτωση να γίνεται τακτά έλεγχος και συμπλήρωμα.

Προσωπικά τα αλλάζω ανά 7.500 μαζί με φίλτρο. Για κάποιον που θα το κρατήσει αρκετά νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι ανα 10.000χλμ και όχι πάνω από χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα VW αλλά του εκάστοτε ιδιοκτήτη. Αν ακολουθήσεις σέρβις longlife, βάζοντας και λάδια αυτού του τύπου, μπορείς να ξανακάνεις σέρβις σύμφωνα με τις ενδείξεις του trip computer. Το max σ'αυτή την περίπτωση είναι τα 30.000χλμ (εκτός αν ανάψει η ένδειξη για σέρβις στην οθόνη σου) ή τα δύο χρόνια.Το λέει και στο manuall. Εναλλακτικά κάθε 15.000 χλμ. και όχι πάνω από χρόνο.

Κατα την άποψή μου όμως δεν το συνιστώ παρά μόνο σ'αυτούς που κάνουν πολλά χιλιόμετρα ετησίως και αλλάζουν συχνά αυτοκίνητο ή είναι με μίσθωση χωρίς εξαγορά. Προσοχή σε κάθε περίπτωση να γίνεται τακτά έλεγχος και συμπλήρωμα.

Προσωπικά τα αλλάζω ανά 7.500 μαζί με φίλτρο. Για κάποιον που θα το κρατήσει αρκετά νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι ανα 10.000χλμ και όχι πάνω από χρόνο.

Η εγγύηση ισχύει σε αυτήν την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ισχύει σε αυτήν την περίπτωση

Προφανώς και ισχύει. Τι σε κάνει να το ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ισχύει. Τι σε κάνει να το ρωτάς;

Γιατί Η εταιρεία λέει 15000, 30000 ή χρόνος όποιο έρθει πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Η εταιρεία λέει 15000, 30000 ή χρόνος όποιο έρθει πρώτο

Αυτό σου προτείνει η εταιρεία και δεν είναι το longlife . Αν όμως θέλεις μπορείς να ακολουθήσεις εναλλακτικά to longlife και να πας σύμφωνα με την ένδειξη της οθόνης του trip computer.

Εγώ που πηγαίνω κάθε 7.500 χλμ.και αλλάζω λάδια (βάζω τα longlife ARAL 5-30), θα μπορούσα να ξαναλλάξω όταν μου ανάψει η ένδειξη στην οθόνη (συνήθως γίνεται νωρίτερα από τα 30.000 χλμ. και περί τα 22-23.000 χλμ όπως λένε κάποιοι που το ακολουθούν) ή το πολύ σε δύο χρόνια χωρίς καμμία επίπτωση στην εγγύηση του οχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τη προηγουμενη εβδομαδα τηλεφωνησα στη κοσμοκαρ και ρωτησα τι πρεπει να αλλαξουμε στα 30κ, σημερα μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν λαδια, φ λαδιου, φ καμπινας και προεραιτικα και αν βρισκομαι σε περιοχη με πολυ σκονη το φιλτρο αερος.

Αυτα που λεει και στο βιβλιαρακι δηλαδη, οποτε μη σας παραμυθιαζουν στα συνεργεια για αλλαγη ολων των φιλτρων και των υγρων φρενων.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές έκανα το service 2 ετών (23000Km) στον Φιλοσίδη

Αλλαγή Φ. Βενζίνης, Φ. Λαδιού, Φ. Καμπίνας και λάδια, όλα τα αναλώσιμα δικά μου.

Εργασία και κάρτα καυσαερίων σύνολο 80 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα όλα Hengst η οποία είναι αντίστοιχη της ΜΑΝΝ και 4 λίτρα ARAL Super Tronic LL III 5-30 συνολο 90 ευρώ...Αναμένω να δώ τι εργασία θα μου πάρουν.

Δεν πιστευω να εχω προβλημα που τα φιλτρα δεν ειναι ΜΑΝΝ..? Εξάλλου ειναι ακριβώς τα σωστα σαν κωδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα όλα Hengst η οποία είναι αντίστοιχη της ΜΑΝΝ και 4 λίτρα ARAL Super Tronic LL III 5-30 συνολο 90 ευρώ...Αναμένω να δώ τι εργασία θα μου πάρουν.

Δεν πιστευω να εχω προβλημα που τα φιλτρα δεν ειναι ΜΑΝΝ..? Εξάλλου ειναι ακριβώς τα σωστα σαν κωδικοί.

Που θα το πας??

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσίδη από όπου και το πήρα.. Στα 15κμ που εκανα με δικα μου λάδια ημουν και παρών και όλα οκ...

ΜΑ εφόσον είναι τα σωστά για το αυτοκίνητο δεν θα έχω πρόβλημα..?

Εγώ έχοντας πολύ καλό μηχανικό γνωστό τα αγόρασα και χοντρική αλλά και αυτά εμπιστεύομαι. Εβρισκα και ΜΑΝΝ αλλα δεν ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσίδη από όπου και το πήρα.. Στα 15κμ που εκανα με δικα μου λάδια ημουν και παρών και όλα οκ...

ΜΑ εφόσον είναι τα σωστά για το αυτοκίνητο δεν θα έχω πρόβλημα..?

Εγώ έχοντας πολύ καλό μηχανικό γνωστό τα αγόρασα και χοντρική αλλά και αυτά εμπιστεύομαι. Εβρισκα και ΜΑΝΝ αλλα δεν ήθελα.

Ωραία όταν κάνεις το σέρβις ενημέρωσε μας για την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο τηλεφωνο για να κλείσω ραντεβού και ζήτησα να μιλήσω και με εναν μηχανικό για να ρωτήσω για τα φίλτρα...

Τελικά αυτά που φοράει απο μαμά και συνιστά η VW είναι τα Hengst. Και είχε δίκιο κοίταξα στο δικό μου και ειναι όλα τετοια. Αρα κανενα πρόβλημα απο οτι μου ειπαν. Παω μεστην βδομαδα και σας ενημερωνω τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο τηλεφωνο για να κλείσω ραντεβού και ζήτησα να μιλήσω και με εναν μηχανικό για να ρωτήσω για τα φίλτρα...

Τελικά αυτά που φοράει απο μαμά και συνιστά η VW είναι τα Hengst. Και είχε δίκιο κοίταξα στο δικό μου και ειναι όλα τετοια. Αρα κανενα πρόβλημα απο οτι μου ειπαν. Παω μεστην βδομαδα και σας ενημερωνω τιμη.

Παντα φιλικα

Μην παιρνεις και ορκο γιατι οταν αλλαξα τοσο φιλτρο αερος οσο και καμπινας ηταν και τα δυο της ΜΑΝΝ και μαλιστα το 2ο ηταν απο το <<καλο>>. Τωρα ετυχε τι να σου πω!!! hmmm.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο αέρος, βενζινας και λαδιού που είδα ειναι της Hengst. Τώρα το καμπίνας δεν ξέρω. Και δεν εχουν αλλαχτεί πάω για πρώτη φορά.

οταν λες <καλο> δλδ..? μαπέ..?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο αέρος, βενζινας και λαδιού που είδα ειναι της Hengst. Τώρα το καμπίνας δεν ξέρω. Και δεν εχουν αλλαχτεί πάω για πρώτη φορά.

οταν λες <καλο> δλδ..? μαπέ..?

Εννοω αυτο του ενεργου ανθρακα αν το λεω σωστα. Και απο την τιμη θα δεις διαφορα το απλο μαξιμουμ 10 ευρω, ενω το καλο 15. Παντα με φ.π.α. και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αυτο του ενεργου ανθρακα αν το λεω σωστα. Και απο την τιμη θα δεις διαφορα το απλο μαξιμουμ 10 ευρω, ενω το καλο 15. Παντα με φ.π.α. και τα 2.

Δε νομίζω τα original να είναι της Hengst. Έχω την αίσθηση ότι είναι MANN. Της MANN το CUK 2939 είναι ενεργού άνθρακα και έχει 9,90Ε από www.g-market.gr.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να ερθει η αλλη βδομαδα που εκλεισα ραντεβου να παω...

Εμενα αυτα που μπορεσα και ειδα ειναι Hengst και δεν το εχω αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χθες έκανα το service των 30Κ (εχω 28Κ) με κόστος 240euro αλλάζοντας όλα τα φίλτρα+ λάδια αλλά χωρίς να χρειάζεται αλλαγή τα υγρά φρένων.

Σε σχέση με το Μini όπου στα αντίστοιχα χλμ. είχα πληρώσει περίπου 400euro μου φαίνεται αρκετά λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χθες έκανα το service των 30Κ (εχω 28Κ) με κόστος 240euro αλλάζοντας όλα τα φίλτρα+ λάδια αλλά χωρίς να χρειάζεται αλλαγή τα υγρά φρένων.

Σε σχέση με το Μini όπου στα αντίστοιχα χλμ. είχα πληρώσει περίπου 400euro μου φαίνεται αρκετά λογικό.

Αν πήγαινες εσυ τα φίλτρα και τα λάδια θα πλήρωνες 170

Edit

Sorry για την παραλληψη.

Φίλε @Vagelis231 ευχαριστώ για την ενημέρωση όσο αφορά τα αναλώσιμα.

Από ότι φαίνεται πρέπει να γλίτωσα καμιά 70αρια ευρώπουλα

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αν πήγαινες εσυ τα φίλτρα και τα λάδια θα πλήρωνες 170

Edit

Sorry για την παραλληψη.

Φίλε @Vagelis231 ευχαριστώ για την ενημέρωση όσο αφορά τα αναλώσιμα.

Από ότι φαίνεται πρέπει να γλίτωσα καμιά 70αρια ευρώπουλα

Δεν κάνει τίποτα. Και εγώ μέσω του forum άρχισα να την ψάχνω. Και ως γνωστό, ψάξιμο = χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Με γδάρανε και τα ακούσανε κιολας..

Σημερα πηγα για το γενικο (30.000km). Ώρα εναρξης με το ρολόι και λήξη ακριβώς 51 λεπτά.

Πάω να πληρώσω και μου λέει 135 ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση του απαντάω. Όλα τα ανταλλακτικά τα έφερα εγώ και 135 δλδ είναι η εργασία..?

Και μου απαντάει ναι το αυτοκίνητο εκατσε 2 ώρες στην θέση ελέγχου. Και κλασσικά άκουσε τον εξάψαλμο πως δεν γινόταν να κάτσει 2 ώρες. Γιατί μπήκε πρώτο στις 8 και δεν ηταν καν 9 οταν γινόταν ο διάλογος. Ηρθε ο υπεύθυνος εν τέλει και η δικαιολογία του ήταν οτι ώρα θεωρείται το 45λεπτο και το αμάξι ειχε περάσει τα 45 αρα επρεπε να χρεωθεί ολόκληρη ακόμα ώρα. Δεν γίνεται τμηματικά. Στην τελική πλήρωσα 114 με εκπτωση λέει.

Του τόνισα να με βγάλει μια φωτογραφία να με θυμάται γιατί δεν πρόκειται να ξαναπάω...

Ντροπή τους.

Link to comment
Share on other sites

Με γδάρανε και τα ακούσανε κιολας..

Σημερα πηγα για το γενικο (30.000km). Ώρα εναρξης με το ρολόι και λήξη ακριβώς 51 λεπτά.

Πάω να πληρώσω και μου λέει 135 ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση του απαντάω. Όλα τα ανταλλακτικά τα έφερα εγώ και 135 δλδ είναι η εργασία..?

Και μου απαντάει ναι το αυτοκίνητο εκατσε 2 ώρες στην θέση ελέγχου. Και κλασσικά άκουσε τον εξάψαλμο πως δεν γινόταν να κάτσει 2 ώρες. Γιατί μπήκε πρώτο στις 8 και δεν ηταν καν 9 οταν γινόταν ο διάλογος. Ηρθε ο υπεύθυνος εν τέλει και η δικαιολογία του ήταν οτι ώρα θεωρείται το 45λεπτο και το αμάξι ειχε περάσει τα 45 αρα επρεπε να χρεωθεί ολόκληρη ακόμα ώρα. Δεν γίνεται τμηματικά. Στην τελική πλήρωσα 114 με εκπτωση λέει.

Του τόνισα να με βγάλει μια φωτογραφία να με θυμάται γιατί δεν πρόκειται να ξαναπάω...

Ντροπή τους.

Ποιος ήταν αυτός

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω ευχαριστημενος να ειμαι με τα 90 Ευρω :(:lol: :lol: Μια χαρα γινεται τμηματικα...1.6ωρα με χρεωσαν εμενα ασχετα αν εκατσε το αυτοκινητο μια ωρα (και αν) :)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι οτι ημουν και παρών σε ολη την διάρκεια και αν ο τεχνικός δεν χάζευε κουβεντιαζοντας με τους συναδελφους του θα είχε τελειώσει απο τα 30 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.