Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Αφοί Φιλοσίδη.

...και εγώ γιατί έδωσα κάρτα+service 80 Αφοί Φιλοσίδη. Μήπως είχες και κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι όλα κομπλέ. Εγινε ο ανωτερω διάλογος που εγραψα...Δεν ξέρω τι τους επιασε. 2 ευρώ ηταν τα εκτος εργατικών που ηταν καθαριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κτ ρε παιδες? Επειδη το service συνηθιζω (κακια συνηθεια :( ) να το κανω καθε 10000 και οχι 15000 οπως προτεινουν αυτοι, μεθαυριο που θα το παω στα 22.000, το μενου τι περιλαμβανει? Α να μην ξεχασω να μην ξυριστω γιατι θα πεσει κοντρα ξυρισμα με παγωμενο νερο, στομωμενο ξυραφακι και χωρις αφρο!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν να χρεώνουν το εργατο45λεπτό. Εγώ ξέρω για εργατοώρα. Τέτοοιες μ@Λ#Κ!#µδε μου έχουν πει στο Φιλόσίδη ευτυχώς. Μια φορά πήγα για το πρώτο service και ήταν εξυπηρετικότατοι. Τα χρήματα που ζήτησαν ήταν αυτά που έπρεπε και μ' αφήσανε να είμαι παρών. Όπως έχω γράψει σε άλλο post, την 1η φορά που πας είναι πολύ καλοί και σου παίρνουν ελάχιστα εργατικά και από τη 2η και μετά σε σκίζουν. Ευτυχώς που δεν έκανα επέκταση εγγύησης και το 2ο service το έκανα έξω με ελάχιστο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα και εγώ το σέρβις αλλαγής λαδιών και φίλτρου,(στα 7.500km) το φίλτρο λαδιού ήταν Hengst,το ίδιο και αυτό που τοποθετήθηκε.Λόγο έλειψης χρόνου τοποθετήθηκε γνήσιο φίλτρο λαδιού,λαδιά δικά μου εργασία στον Καψιώχα στο Αγρίνιο 26 ευρώ όταν στην Αθήνα μου ζητούσαν μόνο για εργασία Παζαρόπουλος 55,Καρέντα 35,(δεν σε αφήνουν να είσαι παρόν στην διάρκεια του σέρβις),Φιλοσίδης 50.Σε ερώτηση μου για την εργασία στο σέρβις των 30,000χλμ εργασία 65 ευρώ όταν στην Αθήνα ζητούν από 135 ευρώ.Συμπέρασμα του χρόνου που θα ξαναβρίσκομε για διακοπές στο Μεσσολόγγι με τα ανταλλακτικά μου στον Καψιώχα.

Υ.Γ. σε όλη την διάρκεια του σέρβις ήμουν δίπλα στο αυτοκινητό μου και η εξυπηρέτηση τους ήταν άψογή

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα γιατί ήρθε η ώρα να αλλάξω λάδια στο φρέσκο golf μου.

Λοιπόν αρχίζω τις ερωτήσεις:

1) Έχω κάνει 7,200km, αρχικά να αλλάξω λάδια στα 7,500km ή λέτε δεν είναι υπάρχει ανάγκη? (Έχει κάψει λίγο το λαδάκι μέχρι τώρα)

2) Στα 7,500km μόνο λάδια αλλάζουμε ή και φίλτρο λαδιού?

3) Που θα βρώ μελλοντικά τους κωδικούς από φίλτρα που χρειάζομαι για το service των 15,000km ώστε να τα πάρω εγώ?

4) Να πάω Karenta, Φιλοσίδη ή κάπου αλλού?

Αυτά ήθελα να ρωτήσω και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άνοιξα καινούργιο θέμα γιατί πάνω κάτω υπάρχουν αντίστοιχα θέματα αλλά για golf 5..

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα γιατί ήρθε η ώρα να αλλάξω λάδια στο φρέσκο golf μου.

Λοιπόν αρχίζω τις ερωτήσεις:

1) Έχω κάνει 7,200km, αρχικά να αλλάξω λάδια στα 7,500km ή λέτε δεν είναι υπάρχει ανάγκη? (Έχει κάψει λίγο το λαδάκι μέχρι τώρα)

2) Στα 7,500km μόνο λάδια αλλάζουμε ή και φίλτρο λαδιού?

3) Που θα βρώ μελλοντικά τους κωδικούς από φίλτρα που χρειάζομαι για το service των 15,000km ώστε να τα πάρω εγώ?

4) Να πάω Karenta, Φιλοσίδη ή κάπου αλλού?

Αυτά ήθελα να ρωτήσω και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άνοιξα καινούργιο θέμα γιατί πάνω κάτω υπάρχουν αντίστοιχα θέματα αλλά για golf 5..

1)δεν ειναι απαραιτητο αλλα δεν πειραζει κιολας

2)το σωστο ειναι να αλλαχτει και φιλτρο

3)δεν χρειαζεται,τους γνωριζουν οι ανταλλακτικαδες αν δωσεις τον κωδικο μηχανης και τον vin

4)οπου ειναι φθηνοτερα,κανε μια ερευνα ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, 70 ευρώ για την αλλαγή λαδιών στο Φιλοσίδη πως σας φαίνονται πολλά ή κανονικά?

Εννοώ δίνω 70(εργασία και φίλτρο λαδιού) και πάω με τα δικά μου λάδια 54 ευρώ.

Σύνολο 124 ευρώ για την πρώτη αλλαγή στις 7,500km.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έκλεισα τα 2 χρόνια απ την αγορά του tsi 140 μου και είναι καιρός να κάνω το σέρβις 2ετίας.

Σκέφτομαι να το κάνω σε εξωτερικό συνεργείο της γειτονιάς μου πηγαίνοντάς του τα ανταλλακτικά/αναλώσιμα.

Η ερώτησή μου είναι, αν υπάρχει καμιά ιδιαιτερότητα στο βάλε -βγάλε των φίλτρων στον twincharger κινητήρα σε σχέση με πιο "απλά" μοτέρ μήπως και γίνει καμιά χαζομάρα απ τον μηχανικό και ψάχνομαι μετά :wacko:

Αν και λογικά, λάδια-φίλτρα είναι τι το δύσκολο να έχει πια;!

(επέκταση εγγύησης δεν έχω πάρει)

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έκλεισα τα 2 χρόνια απ την αγορά του tsi 140 μου και είναι καιρός να κάνω το σέρβις 2ετίας.

Σκέφτομαι να το κάνω σε εξωτερικό συνεργείο της γειτονιάς μου πηγαίνοντάς του τα ανταλλακτικά/αναλώσιμα.

Η ερώτησή μου είναι, αν υπάρχει καμιά ιδιαιτερότητα στο βάλε -βγάλε των φίλτρων στον twincharger κινητήρα σε σχέση με πιο "απλά" μοτέρ μήπως και γίνει καμιά χαζομάρα απ τον μηχανικό και ψάχνομαι μετά :wacko:

Αν και λογικά, λάδια-φίλτρα είναι τι το δύσκολο να έχει πια;!

(επέκταση εγγύησης δεν έχω πάρει)

1.Ξέρει απο VW για να αλλάξει τα φιλτα?

2.Ποιος θα κάνει scan για τα λαθη?

3.Στα δυο χρόνια το golf κατά 90% θέλει αλλαγή των βαλβίδων (τούρμπο και σκαστρας)

4.Θέλει αναβάθμιση και το software του εγκεφάλου.

....αυτα

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

1.Ξέρει απο VW για να αλλάξει τα φιλτα?

2.Ποιος θα κάνει scan για τα λαθη?

3.Στα δυο χρόνια το golf κατά 90% θέλει αλλαγή των βαλβίδων (τούρμπο και σκαστρας)

4.Θέλει αναβάθμιση και το software του εγκεφάλου.

....αυτα

Από αυτά που λες μόνο το 1 με απασχολεί.

Λάθη δεν νομίζω να υπάρχουν καθώς το αμάξι λειτουργεί άψογα, ούτε αλλαγή βαλβίδων πιστεύω πως θέλει καθώς η απόδοσή του είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα χωρίς να έχει αλλαχτεί μέχρι τώρα τίποτα :wacko: Η τελευταία αναβάθμιση λογισμικού που υπάρχει έχει ήδη γίνει πριν τη λήξη της εγγύησης.

Οπότε μου αρκεί να ξέρει να αλλάξει τα φίλτρα και γι αυτό αναρωτιέμαι... αν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη γνώση ή είναι παραπλήσια η μέθοδος με άλλα αυτοκίνητα. Φυσικά αν ρωτήσεις όλοι οι μηχανικοί "ναι ναι ξέρω" θα σου πούνε για να μη χάσουν τον πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πού (σε πιο site) μπορώ να βρώ για παραγγελία online φίλτρο λαδιού για το Golf VI Tsi 160ps?

Αν δεν γίνεται online ..τότε ίσως σε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που να έχει καλές τιμές σε ανταλλακτικά?

Επίσης από τα παρακάτο λάδια πια προτείνεται να χρησιμοποιήσω?

1) CASTROL EDGE SAE 5W-30

2) MOBIL 1 SAE 5W-30 ESP FORMULA

Και κάτι ακόμα.. αν ξέρετε κανένα συνεργείο στο κέντρο που να έχει νορμάλ τιμή για αλλαγή λαδιών και φίλτρου με τα δικά μου ανταλλακτικά? (πχ 20-40 euro μόνο για την εργασία τους)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !

Link to comment
Share on other sites

1)για φιλτρο λαδιου δες σε αυτα ή τηλεφωνησε τους καλυτερα

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=tbp&...y&cat_id=81

http://www.g-market.gr/component/option,co...tpage/Itemid,1/

2)mobil 1 esp formula

3)στο κεντρο δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, πλέρωσα 120¤ σε αντιπρόσωπεία στην Λειβαδιά. Με λάδια και φίλτρα όχι δικά μου. Ούτε πολλα είναι, αλλά ούτε και λίγα. 13500 km. Golf VI@160 έχω. Ο μηχανικός (ο ίδιος έχει GΤ, όπως μου είπε) άλλαζε και αλλάζει λάδια-φίλτρα-υγρά στα προβλεπώμενα km (ανα 15000 km) και όπως είπε δεν συντρέχει λόγος για αλλαγή νωρίτερα, εκτός και αν θέλω απλά να πλερώνω περισσότερα. Το ίδιο μου εξήγησε και μηχανικός σε γνωστό (για γνώστες) VW εξιδεικευμένο συνεργείο στα Α. Πατήσια (30++ χρόνια μηχανικός σε VAG group)...

Βέβαια, όλα είναι υπό συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

jsmirlis αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι λεει μονο η πρωτη αλλαγη στα 3 χρονια και μετα καθε 2 χρονια. Εκτος αν αλλαξε κατι προσφατα.

Εχουν ανεβει ξανα αυτα τα αρχεια,

οδηγιες για το φιλτρο καμπινας

<a href="http://rapidshare.com/files/237723213/Dust_and_pollen_filter.pdf.html" target="_blank">http://rapidshare.com/files/237723213/Dust...filter.pdf.html</a>

για φιλτρο αερα

<a href="http://rapidshare.com/files/237723440/Air_filter.pdf.html" target="_blank">http://rapidshare.com/files/237723440/Air_filter.pdf.html</a>

Τα Links δεν παίζουνε μηπως μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πρόκειται να κάνω το service των 30000Km. Είμαι εδώ και 9 μέρες εκτός εγγύησης και έχω 28600 Km.

Προφανώς δε θα το κάνω σε αντιπροσωπεία και θα αγοράσω εγώ τα υλικά. Μέχρι στιγμής έχω βρει τα εξής :

Λάδι CASTROL - EDGE 5W30 13,5E X 4lt από www.trade-wind.gr

Φίλτρο λαδιού MANN HU712/6x 9,90E από g-market

Φίλτρο βενζίνης MANN WK 69 21,31 E από g-market

Φίλτρο αέρος MANN C 35154 12,5E από g-market

Φίλτρο καμπίνας MANN CUK 2939 9,85E από g-market

Νομίζω ότι γίνεται έλεγχος σε μπουζί, τακάκια αλλά δεν αλλάζουν από τώρα και ίσως θα πρέπει να αλλάξω και υγρά φρένων.

Για τα φρένα ξέρει κανείς τι και πόσο χρειαζόμαστε? Επίσης ξέρει κανείς αν έχει νόημα (για να αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας) να αγοράσω ένα φίλτρο K & N και ποιός είναι ο κωδικός και τιμή για TSi 140HP.

Συγνώμη για το κουραστικό post.

Μήπως ξέρουμε ποια είναι τα αντίστοιχα για το 1.6 Fsi? (11/05) ή που μπορώ να τα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Τα Links δεν παίζουνε μηπως μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?

Φίλτρο καμπίνας

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3302867

Εδώ δείχνει πως φτάνεις στο φίλτρο αέρα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31924

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

SORRY αλλά το πρώτο link δεν παίζει, και το δευτερο είναι για το TSI

Μια χαρά δουλεύει το πρώτο link.

Επίσης το thread είναι για tsi όπως και τα σβησμένα links στο rapidshare που ζήτησες.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις πόσο χρεώνουν οι αντιπροσωπειες την αλλαγή υγρών φρένων (εργασία-υγρά)?

Επίσης πότε προβλέπεται η αλλαγή μπουζί και πόσο πάνε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το πρώτο link.

Επίσης το thread είναι για tsi όπως και τα σβησμένα links στο rapidshare που ζήτησες.

Οχι μονο δουλεύει, μας δινει τα φώτα του αλλά κερνάει και μπιρα ο άνθρωπος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.