Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Λοιπον Σημερα εκανα το πρωτο σερβισ στο γκολφακι μου ( VI, 122 με 15000 χλμ ). κοστος 70 ευρω πολυ καλα πιστευω.

ΑΛΛΑ...

α) Το τιμολογιο λεει "λαδι κινητηρος SAE 15W 40" Ρώτησα τον "τεχνικο συμβουλο" και μου ειπε οτι παιρνει και 15-40, και 10-40...και 5-30 και δεν ξερω τι αλλο μου ειπε.

β)Τωρα που γυρισα σπιτι ανοιξα το καπο και ειδα οτι μου έχουν συμπληρωσει ψυκτικο 3 δαχτυλα πανω απο την πανω ακρη της μαρκαρισμενης περιοχης, ενω το manual λεει πως δεν πτρεπει να γινεται κατι τετοιο.

Ετσι μου 'ρχεται να ξαναπαω και να κανω φασαρια... Περιμενω σχολια σας

Το αμάξι πρέπει να πέρνει μόνο λάδια 5w-30, αν δεν κάνω λάθος.

Η στάθμη του αντιψυκτικού υγρού δεν πρέπει να ξεπερνά το MAX όταν η μηχανή είναι τελείος κρύα. Αν το ξεπερνά να πας να στο αφαιρέσουν μεχρι να φτάσει στο MAX.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα γιατί ήρθε η ώρα να αλλάξω λάδια στο φρέσκο golf μου.

Λοιπόν αρχίζω τις ερωτήσεις:

1) Έχω κάνει 7,200km, αρχικά να αλλάξω λάδια στα 7,500km ή λέτε δεν είναι υπάρχει ανάγκη? (Έχει κάψει λίγο το λαδάκι μέχρι τώρα)

2) Στα 7,500km μόνο λάδια αλλάζουμε ή και φίλτρο λαδιού?

3) Που θα βρώ μελλοντικά τους κωδικούς από φίλτρα που χρειάζομαι για το service των 15,000km ώστε να τα πάρω εγώ?

4) Να πάω Karenta, Φιλοσίδη ή κάπου αλλού?

Αυτά ήθελα να ρωτήσω και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άνοιξα καινούργιο θέμα γιατί πάνω κάτω υπάρχουν αντίστοιχα θέματα αλλά για golf 5..

4 CASTROL EDGE SAE 5W-30 1lit ¤49.96

1 ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ MANN CUK 2939

ή ¤10.53

ΜΑΝΝ W 712/90

1 ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 ¤21.99

1 ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90 ¤16.24

1 ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ MANN C 14 130 ¤14.34

Μερικό Σύνολο : ¤113.06

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! ΔΙΝΕΙ 2 ΦΙΛΤΡΑ ΛΑΔΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5/2008 ΔΙΝΕΙ HU 712/6 x ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 6/2008 ΔΙΝΕΙ W 712/90

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΚΟΛΦ 5-6 ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΑΖΕΙ ΣΤΟ 5-6 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.

ΑΡΑ ΟΙ ΚΑΤΩΧΟΙ ΤΟΥ 6 ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ W 712/90

OI KATΩΧΟΙ GOLF 5 ΠΡΑΤΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14&ktlg_01_fzart=1&ktlg_01_fzkat=0&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=17&ktlg_subpage=02

www.g-market.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Σημερα εκανα το πρωτο σερβισ στο γκολφακι μου ( VI, 122 με 15000 χλμ ). κοστος 70 ευρω πολυ καλα πιστευω.

ΑΛΛΑ...

α) Το τιμολογιο λεει "λαδι κινητηρος SAE 15W 40" Ρώτησα τον "τεχνικο συμβουλο" και μου ειπε οτι παιρνει και 15-40, και 10-40...και 5-30 και δεν ξερω τι αλλο μου ειπε.

β)Τωρα που γυρισα σπιτι ανοιξα το καπο και ειδα οτι μου έχουν συμπληρωσει ψυκτικο 3 δαχτυλα πανω απο την πανω ακρη της μαρκαρισμενης περιοχης, ενω το manual λεει πως δεν πτρεπει να γινεται κατι τετοιο.

Ετσι μου 'ρχεται να ξαναπαω και να κανω φασαρια... Περιμενω σχολια σας

τεχνικος συμβουλος my ass!5/30!!!!!!!!!!!

για το εξτρα αντιψυκτικο,το ιδιο εκαναν και σε μενα.εκατσα και το αδειασα μονος μου γιατι ουτε να τους ξαναδω δεν ηθελα.να κανεις φασαρια!

Το αμάξι πρέπει να πέρνει μόνο λάδια 5w-30, αν δεν κάνω λάθος.

Η στάθμη του αντιψυκτικού υγρού δεν πρέπει να ξεπερνά το MAX όταν η μηχανή είναι τελείος κρύα. Αν το ξεπερνά να πας να στο αφερέσουν μεχρι να φτάσει στο MAX.

συμφωνω σε ολα,+1000.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τοτε που το χω παρει το αμαξι (πριν 3 μηνες),καινουριο,ειδα την σταθμη πανω απο το max...αλλα υπεθεσα οτι το κανανε γιατι 'παγωνει' και την τουρμπινα...

να αφαιρεσω υγρο ωστε να παει στο max?

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε ρε παιδιά, κάνετε λες και είναι μωρό το αυτοκίνητο και θα αναγουλιάσει με το παραπάνω αντιψυκτικό.

Έβαλαν 3 δάχτυλα παραπάνω... Και τι έγινε; Είναι λόγος αυτός για να πας να κάνεις φασαρία στον μάστορα;

Εξάλλου, με επιφύλαξη βέβαια, νομίζω πως υπάρχει παροχέτευση διαστολής έτσι ώστε αν "φουσκώσουν" τα νερά απο τη θερμοκρασία να πέσουν κάτω στον δρόμο τα παραπανίσια....

Ψυχραιμία....

Edited by teohaik
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανεις λαθος και μαλιστα μεγαλο!αλλαξε νοοτροπια γιατι θα γινεις ο καλυτερος πελατης των συνεργειων.

Link to comment
Share on other sites

castrol 5-30

τα καλυτερα μετα απο 70,000χιλιομετρα και τεστ και σε αλλα αυτοκινητα καταληξαμε ολοι πως οντως τα καλυτερα για το αμαξι μας ειναι αυτα που δινει η αντιπροσωπια.

επισης μετα απο πολλα τεστ και αποψεις και δοκιμες φανηκε πως τελικα καθε 15000 αλλαγη ειναι μια χαρα.

νωριτερα δεν υπαρχει λογος να γινει η αλλαγη. ειδικα αν καιει και λιγο λαδι οποτε συμπληρωνεις κιολας καθε τοσο, και αρα προσθετεις φρεσκο λαδι καθε τοσο.

παντως κια να μην καιει καθολου, δεν χρειαζεται να αλλαχθει νωριτερα, καθως ουτως η αλλως τα 15000 ειναι πολυ μακρια απο τα 20000 που συμφωνα με την εταιρεια λιπαντικων, μπορουν τα λαδια να εχουν υψιστη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Σημερα εκανα το πρωτο σερβισ στο γκολφακι μου ( VI, 122 με 15000 χλμ ). κοστος 70 ευρω πολυ καλα πιστευω.

ΑΛΛΑ...

α) Το τιμολογιο λεει "λαδι κινητηρος SAE 15W 40" Ρώτησα τον "τεχνικο συμβουλο" και μου ειπε οτι παιρνει και 15-40, και 10-40...και 5-30 και δεν ξερω τι αλλο μου ειπε.

β)Τωρα που γυρισα σπιτι ανοιξα το καπο και ειδα οτι μου έχουν συμπληρωσει ψυκτικο 3 δαχτυλα πανω απο την πανω ακρη της μαρκαρισμενης περιοχης, ενω το manual λεει πως δεν πτρεπει να γινεται κατι τετοιο.

Ετσι μου 'ρχεται να ξαναπαω και να κανω φασαρια... Περιμενω σχολια σας

Που το εκανες το σερβις?Σε αντιπροσωπεια ή εξω? Η τιμη ειναι πολυ χαμηλη και το 15/40 εγκληματικο..

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε ρε παιδιά, κάνετε λες και είναι μωρό το αυτοκίνητο και θα αναγουλιάσει με το παραπάνω αντιψυκτικό.

Έβαλαν 3 δάχτυλα παραπάνω... Και τι έγινε; Είναι λόγος αυτός για να πας να κάνεις φασαρία στον μάστορα;

Εξάλλου, με επιφύλαξη βέβαια, νομίζω πως υπάρχει παροχέτευση διαστολής έτσι ώστε αν "φουσκώσουν" τα νερά απο τη θερμοκρασία να πέσουν κάτω στον δρόμο τα παραπανίσια....

Ψυχραιμία....

Τοτε ρε φίλε γιατι υπαρχει η ενδειξη πάνω στο δοχειο διαστολης? Και γιατι το βιβλιο λεει, και με εντονα γραμματα, "μη συμπληρωνετε ποτε πανω απο την πάνω ακρη της μαρκαρισμένης περιοχης? Για πλακα? Για να βαζουμε οσο να 'ναι? Εκτος αν αυτο π@π@ρι στην αντιπροσωπεια ξερει καλυτερα απο τους Γερμανους... Με την ιδια λογικη να βαζουμε και παραπανω λάδια αφου δεν "αναγουλιαζει" το μωρο...

Link to comment
Share on other sites

Που το εκανες το σερβις?Σε αντιπροσωπεια ή εξω? Η τιμη ειναι πολυ χαμηλη και το 15/40 εγκληματικο..

Σε αντιπροσωπεια φιλε μου... Τα λαδια θα τα αλλαξω και συντομα μαλιστα. Σιγα μην αφησω το αμαξι χειμωνιατικα με 15αρι λαδι. Το νερο πηρα μια συριγγα και αφαιρεσα το παραπανισιο

Link to comment
Share on other sites

το service των 30.000km το έκανα σήμερα τελικά τα μπουζί δεν τα άλλαξα μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος.

τα ανταλλακτικά τα είχα πάρει και μου στοίχησαν 109¤ μου πήραν στην αντιπροσωπεία 135¤ εργασία και 11¤ κάρτα καυσαερίων σύνολο 255¤

το καλό είναι ότι μου είπαν ότι τα λάδια που τους πήγα (castrol) τα βάζουν και αυτοί και με ρώτησαν πόσο τα πήρα και μόλις τους είπαν έπαθαν σοκ και μου είπαν αποκλείεται εκτός και εάν πήρες μεγάλη ποσότητα χαχαχαχα. και τεχνικός που το δούλευε με ρώτησε πόσο μου στοίχησαν όλα και μόλις του είπα μου λέει καλά κάνεις έτσι να συνεχίσεις. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

το service των 30.000km το έκανα σήμερα τελικά τα μπουζί δεν τα άλλαξα μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος.

τα ανταλλακτικά τα είχα πάρει και μου στοίχησαν 109¤ μου πήραν στην αντιπροσωπεία 135¤ εργασία και 11¤ κάρτα καυσαερίων σύνολο 255¤

το καλό είναι ότι μου είπαν ότι τα λάδια που τους πήγα (castrol) τα βάζουν και αυτοί και με ρώτησαν πόσο τα πήρα και μόλις τους είπαν έπαθαν σοκ και μου είπαν αποκλείεται εκτός και εάν πήρες μεγάλη ποσότητα χαχαχαχα. και τεχνικός που το δούλευε με ρώτησε πόσο μου στοίχησαν όλα και μόλις του είπα μου λέει καλά κάνεις έτσι να συνεχίσεις. Αυτά

135 εργασια??????????????????????????????????????? knife.gif δεν υπαρχει αυτο το ποσο...ελεος

Link to comment
Share on other sites

135 εργασια??????????????????????????????????????? knife.gif δεν υπαρχει αυτο το ποσο...ελεος

λιγα του πηραν.

150 λενε οι περισσοτεροι στην αθηνα και 170 λει η Καρεντα.

εγω το εκανα χθες στο φιλοσιδη με ανταλακτικα δικα μου.. μου στοιχησαν 98 ευρο (χωρις φιλτρο αερα)

και εδωσα 125 ευρο για εργασια Καρτα καυσαεριων και φιλτρο λαδιου που τελικα το ειχα παρει λαθος.

Υπερευχαρηστιμενος πολυ καλοι δεν ξαναπαω πουθενα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω υστερα απο την μεγαλη απογοητευση εξυπηρετησης απο τον Φιλοσίδη, πήγα σήμερα επαρχία μιας και επέστρεφα Αθήνα απο το χωριό μου και εμεινα εντελως ικανοποιημενος. Τα παιδια ηταν πολυ εξυπηρετικα και προθυμα να τσεκαρουν τα πάντα. Audi VW Τρίπολη rules.

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια εγω έμεινα πολυ ευχαριστημένος από τον Φιλιππαίο που πηγα το αμαξι μεχρι και τον κινητήρα καθάρισαν πανω στο αμαξι ήταν 1 ώρα και 30 λεπτα περιπου και όταν είπα στο τεχνικό ότι έχω πεσμενη απόδοση χαμηλα και του είπα για Ν75 μου απάντησε οτι περισσότερες πιθανότητες έχω να είανι βουλωμένο το φίλτρο βενζίνης εγω στράβωσα με την απάντηση του είπα δεν την αλλάζουν γιατί ειμαι κοντα στην εγγύηση και άλλες τετοιες @#$%^^&&& και τελικα ειχαν δίκιο το αμαξι είναι όπως πριν. ήταν πολυ ευγενικοί και πολυ εξυπηρετικοί δεν έχω παραπονο. το μόνο που παρατήρησα σήμερα είναι οτι έχουν ρίξει περισσοτερο λαδι στον δείκτη είναι στη μεση του πορτοκαλη πλαστικου ποσο παραπονο λαδι να εχουν βαλει???

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια εγω έμεινα πολυ ευχαριστημένος από τον Φιλιππαίο που πηγα το αμαξι μεχρι και τον κινητήρα καθάρισαν πανω στο αμαξι ήταν 1 ώρα και 30 λεπτα περιπου και όταν είπα στο τεχνικό ότι έχω πεσμενη απόδοση χαμηλα και του είπα για Ν75 μου απάντησε οτι περισσότερες πιθανότητες έχω να είανι βουλωμένο το φίλτρο βενζίνης εγω στράβωσα με την απάντηση του είπα δεν την αλλάζουν γιατί ειμαι κοντα στην εγγύηση και άλλες τετοιες @#$%^^&&& και τελικα ειχαν δίκιο το αμαξι είναι όπως πριν. ήταν πολυ ευγενικοί και πολυ εξυπηρετικοί δεν έχω παραπονο. το μόνο που παρατήρησα σήμερα είναι οτι έχουν ρίξει περισσοτερο λαδι στον δείκτη είναι στη μεση του πορτοκαλη πλαστικου ποσο παραπονο λαδι να εχουν βαλει???

Αν είναι πάνω από το max, να πας πάλι να στο αφαιρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει βγει πια απ την εγγύηση, έχω να προτείνω το συνεργείο VW Γκίκας. Δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί διαφήμιση που το λέω, αλλά πραγματικά έμεινα ευχαριστημένος. Με δικά μου λάδια που τους πήγα, το σέρβις των 2 χρόνων μαζί με αλλαγή υγρών φρένων στοίχισε εκεί 190 ευρώ, σύνολο δλδ 240.

¶ριστη εργασία, πολύ ευγενικός και προσεκτικός ο μηχανικός που ανέλαβε το αυτοκίνητό μου. Μέχρι και τις σκόνες απ τα πλαστικά της μηχανής καθάρισε για να μη δείχνει βρώμικη η μηχανή.

Εκεί θα το συντηρώ στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια εγω έμεινα πολυ ευχαριστημένος από τον Φιλιππαίο που πηγα το αμαξι μεχρι και τον κινητήρα καθάρισαν πανω στο αμαξι ήταν 1 ώρα και 30 λεπτα περιπου και όταν είπα στο τεχνικό ότι έχω πεσμενη απόδοση χαμηλα και του είπα για Ν75 μου απάντησε οτι περισσότερες πιθανότητες έχω να είανι βουλωμένο το φίλτρο βενζίνης εγω στράβωσα με την απάντηση του είπα δεν την αλλάζουν γιατί ειμαι κοντα στην εγγύηση και άλλες τετοιες @#$%^^&&& και τελικα ειχαν δίκιο το αμαξι είναι όπως πριν. ήταν πολυ ευγενικοί και πολυ εξυπηρετικοί δεν έχω παραπονο. το μόνο που παρατήρησα σήμερα είναι οτι έχουν ρίξει περισσοτερο λαδι στον δείκτη είναι στη μεση του πορτοκαλη πλαστικου ποσο παραπονο λαδι να εχουν βαλει???

400ml περιπου

Για όποιον έχει βγει πια απ την εγγύηση, έχω να προτείνω το συνεργείο VW Γκίκας. Δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί διαφήμιση που το λέω, αλλά πραγματικά έμεινα ευχαριστημένος. Με δικά μου λάδια που τους πήγα, το σέρβις των 2 χρόνων μαζί με αλλαγή υγρών φρένων στοίχισε εκεί 190 ευρώ, σύνολο δλδ 240.

¶ριστη εργασία, πολύ ευγενικός και προσεκτικός ο μηχανικός που ανέλαβε το αυτοκίνητό μου. Μέχρι και τις σκόνες απ τα πλαστικά της μηχανής καθάρισε για να μη δείχνει βρώμικη η μηχανή.

Εκεί θα το συντηρώ στο εξής.

αν θες δωσε αναλυτικα το κοστος των αντ/κων και της εργασιας...

Link to comment
Share on other sites

αν θες δωσε αναλυτικα το κοστος των αντ/κων και της εργασιας...

φίλτρο αέρος 15.13

φίλτρο βενζίνης 23.53

φίλτρο λαδιού 14.29

υγρό υαλοκαθαριστήρων 1.35

υγρό φρένων 11.78

άλλα αναλώσιμα 5.89

ΦΠΑ 19% 13.68

εργασία 80.00

ΦΠΑ 19% 15.20

Σύνολο 180.85

(λάθος το 190 που έγραψα πιο πάνω)

Λάδια πήγα εγώ, φίλτρο καμπίνας είχα αλλάξει μόνος μου (έβαλα αυτό της MANN).

σύνολο με λάδια και φίλτρο καμπίνας έδωσα 242 ευρώ.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

φίλτρο αέρος 15.13

φίλτρο βενζίνης 23.53

φίλτρο λαδιού 14.29

υγρό υαλοκαθαριστήρων 1.35

υγρό φρένων 11.78

άλλα αναλώσιμα 5.89

ΦΠΑ 19% 13.68

εργασία 80.00

ΦΠΑ 19% 15.20

Σύνολο 180.85

(λάθος το 190 που έγραψα πιο πάνω)

Λάδια πήγα εγώ, φίλτρο καμπίνας είχα αλλάξει μόνος μου (έβαλα αυτό της MANN).

σύνολο με λάδια και φίλτρο καμπίνας έδωσα 242 ευρώ.

Ποιες μερες διανυκτερευει το εν λογω φαρμακειο; sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μερες διανυκτερευει το εν λογω φαρμακειο; sillyhorse1rb5.gif

Δεν νομίζω καλουτσικες ειναι οι τιμες

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μερες διανυκτερευει το εν λογω φαρμακειο; sillyhorse1rb5.gif

Χαχα, κοίταξε δεν είναι φτηνά αλλά επειδή στο παρελθόν έδωσα 48 ευρώ σε αντιπροσωπεία μόνο για εργατικά αλλαγής λαδιών, θεωρώ ότι τα χρήματα που μου ζήτησαν για όλες αυτές τις εργασίες και την προσοχή με την οποία αντιμετώπισαν το αμάξι μου κι εμένα, άξιζαν και έπιασαν τόπο. Δεν με πειράζει να δίνω κάτι παραπάνω αρκεί να ξέρω ότι θα γίνει καλή δουλειά, ειδικά μάλιστα όταν η αντιπροσωπεία και παραπάνω χρήματα ζητάει και η ποιότητα της εργασίας είναι... να μην πω (φαντάσου μου είχαν βάλει όλο το 4λιτρο λάδι που τους πήγα και έτρεχα να τα αφαιρέσω, ενώ βρήκα και λεκκέδες στην πόρτα και το κάθισμα του οδηγού μερικοί απ τους οποίους δεν έφυγαν ποτέ).

Τέσπα μια γνώμη παρέθεσα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.