Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Λοιπόν έφτασα τα 22.500 που πρέπει να ξαναπάω στην αντιπροσωπεία για service. Έχω μείνει ικανοποιημένος από Φιλοσίδη οπότε θα πάω λέω σ αυτόν.. Επίσης λέω να αγοράσω τα απαραίτητα αναλώσιμα.

Είναι σωστά αυτά για το αμάξι μου?

MOBIL 1 ESP FORMULA SAE 5W-30 €50.02

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 14130 €14.58

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 €22.36

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 €10.71

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90 €16.52

Μερικό Σύνολο: €114.19

Με αυτά δικά μου ποσο λετε να παει? Με όλα δικά του μου είπανε 300 thumbsdown.gif

έχεις βάλεις 2 φίλτρα αέρος για τον κινητήρα ή κάνω λάθος?

και για τον 122άρι και για τον 160άρι κινητήρα!

για το πρώτο service αγοράζουμε μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού?

το δικό μου καλάθι για το golf 160άρι πρώτο service στα 10.000 περίπου

MOBIL 1 ESP FORMULA SAE 5W-30 Συσκευασία (1lit) 002791 001 €12.71 €50.84

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 001500 €13.60 €13.60

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90 009551 €16.52 €16.52

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 002686 €10.71 €10.71

Μερικό Σύνολο: €91.67

Σύνολο: €91.67

τα λάδια είναι long life έτσι? σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τα διαστήματα που δίνει το αμάξι

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εδω στην τριπολη οταν το πηγα στα 2000 χμ. για να αλαξο λαδια τα οποια στο χαρτη αναγραφονται sae 5w-40 μ πειραν 81 euro ...... καλα ειναι? αλιος δεν το ξαναπαω καν στιν αντιπροσοπια ....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εδω στην τριπολη οταν το πηγα στα 2000 χμ. για να αλαξο λαδια τα οποια στο χαρτη αναγραφονται sae 5w-40 μ πειραν 81 euro ...... καλα ειναι? αλιος δεν το ξαναπαω καν στιν αντιπροσοπια ....

Η τίμή καλή είναι. Ελπίζω να έκαναν τυπογραφικό λάθος γιατί αν δεν έκαναν σου έβαλαν λάθος λάδια φίλε. Τα σωστά είναι 5w-30.

Link to comment
Share on other sites

και που ξερο εγο αν εκαναν τιπογραφικο λαθος η μου εβαλαν λαθος λαδια?αν ειναι λαθος τα λαδια θα εχο προβ? εχω 8500 χιλιομετρα μεχρει τωρα και αλαξα λαδια στα 2000 χιλιομετρα δεν παρουσιαστικε κατι...

Link to comment
Share on other sites

και που ξερο εγο αν εκαναν τιπογραφικο λαθος η μου εβαλαν λαθος λαδια?αν ειναι λαθος τα λαδια θα εχο προβ? εχω 8500 χιλιομετρα μεχρει τωρα και αλαξα λαδια στα 2000 χιλιομετρα δεν παρουσιαστικε κατι...

Αν σου έβαλαν λάθος λάδια θα πρέπει να πας να τα αλλάξεις και να βάλεις τα σωστά, γιατί αυτοί οι καινούργιοι κινητήρες είναι ευαίσθητοι και έχουν αυστηρές προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πριν λιγο πηγα στην Autonet Βαρης-Κορωπιου να ρωτησω για το πρωτο service.μου πανε οι κοπελες στην reception οτι θα κοστισει καπου 130ευρω και θα κανει καμια ωρα.

εγω εχω 11500χλμ τωρα. λετε να το παω τωρα ή να το φρεναρω λιγο?

επισης κατι αλλο.θελω να βαλω ενα απλο μπαρομετρακι γλυκερινης και ρωτησα εκει τις κοπελες αν τοποθετουνε εκει.φυσικα δεν ξερανε thumbsdown.gif και μου πανε να παρω τηλεφωνο στο service κατευθειαν.τεσπα θελω να ρωτησω αν θα με χρεωσουνε,και ποσο,για την τοποθετηση.

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Golfάκι έκλεισε αισίως 1 χρόνο απροβλημάτιστης λειτουργείας πριν από 1-2 βδομάδες, και έπρεπε να το πάω για την πρώτη αλλαγή λαδιών. Τα χιλιόμετρα μέχρι σήμερα ηταν 13600κάτι. Πήρα τηλέφωνο στο σέρβις της έκθεσης που το πήρα και είπαν να περάσω έτσι όπως είμαι. Ο λόγος που πήγα εκεί, δεν είναι μόνο ότι είναι κοντά, αλλά επειδή ήθελα να τους πω για ένα σημείο στην αριστερή πλευρά του προφυλακτήρα που δεν έκανε καλή επαφή. Όχι ότι έχει πρόβλημα, αλλά φαίνεται σαν να μην έχει κουμπώσει καλά. Και ήταν έτσι από την πρώτη μέρα που το πήραμε. Βλακεία μου γενικά που δεν το είχα πάει πιο έγκαιρα, αλλά πίστευα πως θα ήταν κάτι απλό και γνωστό σε αυτούς, μιας και το εκθεσιακό golf που είχα δει, είχε ακριβώς το ίδιο. Τέλος πάντων, μου απέκλεισε το ενδεχόμενο φτιαξίματος στην εγγύηση, και δεν το κούρασα παραπάνω γιατί δεν άξιζε. Πάμε στα του σέρβις. Από την αρχή αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι που συμπλήρωσε στο βιβλίο για το επόμενο σέρβις. Τώρα ο κατασκευαστής,αν δεν κάνω λάθος, λέει κάθε 15000 αλλαγή λαδιών(ή σέρβις λίπανσης όπως το λένε αυτοί) και σέρβις καθε 30.000. Ωραία. Εγώ το πήγα στα 13600 και μου γράφει το επόμενο σε ένα χρόνο από τώρα ή στα 28600. Είναι σωστό κάτι τέτοιο? Το είχαν γράψει έτσι και σε ένα φίλο μου που είχε πάει σε άλλο υποκατάστημα της εν λόγω εταιρείας, και πάλι μου φάνηκε περίεργο.... Το πήρα σε 1,5 ώρα περίπου με κόστος 154¤. Το τιμολόγιο έγραφε ότι κόστιζαν 88¤ περίπου τα λάδια, και τα υπόλοιπα ήταν εργασία, έκδοση κάρτα καυσαερίων, και υγρό πλυστικού παρμπρίζ. Αυτά. Γενικά η πρώτη μου εντύπωση δεν είναι και η καλύτερη. Κυρίως για το κόστος. Εννοείται ότι στα 30 θα πάω αλλού, και με δικά μου λάδια.

Link to comment
Share on other sites

εγω ελεγα να παω με τα λαδια μου,οπως κανουν οι πιο πολλοι...αλλα θα το σκεφτω αν θα μπω σε τετοια διαδικασια.

οσο αναφορα τα χιλιομετρα του επομενου service,αυτοι απλα προσθεσανε 15.000χλμ (με το σκεπτικο οτι γινεται αλλαγη λαιων καθε 15κ)...κανονικα θα πρεπει να το πας στα 27.200,αλλα λιγα χλμ διαφορα εχετε οποτε μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εκανα το πρωτο μου service στον Καψιωχα Γιάννενα σε golf 6 tsi122 και πληρωσα 100 ευρω μονο!Και επειδη εβγαλα και καρτα καυσαεριων συνολο 116 ευρω.

Επισης μου βαλαν(δωρεαν) και ενα σφικτηρα στον αεραγωγο λεει που βρισκεται στα ποδια του οδηγου.Οδηγια απο την VW να τοποθετειθει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εκανα το πρωτο μου service στον Καψιωχα Γιάννενα σε golf 6 tsi122 και πληρωσα 100 ευρω μονο!Και επειδη εβγαλα και καρτα καυσαεριων συνολο 116 ευρω.

Επισης μου βαλαν(δωρεαν) και ενα σφικτηρα στον αεραγωγο λεει που βρισκεται στα ποδια του οδηγου.Οδηγια απο την VW να τοποθετειθει.

Έχει έρθει οδηγία να μπει σε κάθε Golf 6. Προφανώς ο σφικτήρας μπαίνει για να μην υπάρχει θόρυβος από τον αεραγωγό στα πόδια του οδηγού. Μου το άλλαξαν και εμένα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Α, ναι και σε μένα το κάνανε αυτό. Μου είπε ότι έχει να κάνει με τη στήριξη του αεραγωγού του οδηγού, και ότι είναι δωρεάν...

Edited by Markk
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πριν λιγο πηγα στην Autonet Βαρης-Κορωπιου να ρωτησω για το πρωτο service.μου πανε οι κοπελες στην reception οτι θα κοστισει καπου 130ευρω και θα κανει καμια ωρα.

εγω εχω 11500χλμ τωρα. λετε να το παω τωρα ή να το φρεναρω λιγο?

επισης κατι αλλο.θελω να βαλω ενα απλο μπαρομετρακι γλυκερινης και ρωτησα εκει τις κοπελες αν τοποθετουνε εκει.φυσικα δεν ξερανε thumbsdown.gif και μου πανε να παρω τηλεφωνο στο service κατευθειαν.τεσπα θελω να ρωτησω αν θα με χρεωσουνε,και ποσο,για την τοποθετηση.

για το θεμα το δικο μου τι λετε? :)

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα το δικο μου τι λετε? ;)

και εγώ το καθυστέρησα ενα μήνα και όλα κομπλέ.. σήμερα εγινε το σέρβις δλδ εντός αντιπροσωπίας 155 ευρα..+

ελέγχους στο σασμάν προληπτικά + τον σφικτηρα που έγινε οδηγία.. παιδια όντος τώρα μηδενικοί τριγμοί στο εσωτερικο!!!!! μια ερώτηση τι μάρκα λάδια σας έβαλαν εσάς?(εμενα divinol)απλα περιμενα οτι θα βαλουν castrol όπως λέει στιν τάπα!!

Link to comment
Share on other sites

divinol? τι ειναι αυτα?δεν τα ξερω...

για την συνδεση του μπαρομετρου λες να χρεωνουνε?

τα divinol πολύ καλα ειναι, στο πασσατ μας αυτά βάζουμε κ βάζαμε...(ειναι εισαγωγη για τιν κοσμοκαρ τα λαδια) απλά με παραξένεψε που δεν έβαλαν castrol που αυτα γράφει η ταπα στην μηχανη...

εσυ τι λες? σου κανει τζαμπα εργασια κανεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

οτι ναναι.οτι εχει μικροτερο κοστος ή καλυτερα συμφωνια μεταξυ λαδα και αντ/πιας.δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν τα αγοραζετε απ'εξω.φθηνοτερα και πολυ καλυτερα απο αυτα που σας βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω απεξω λαδια και τους τα παω,απλα συμπληρωνω ενα χαρτι που λεει οτι εφερα δικα μου και μετα ολα οκ? ή εχει επιπτωσεις μετα? οτι σου παθει δηλαδη θα σου πουν οτι εφερες δικα σου πραγματα και τωρα δεν σε καλυπτουμε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.