Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

δηλαδη αν παρω απεξω λαδια και τους τα παω,απλα συμπληρωνω ενα χαρτι που λεει οτι εφερα δικα μου και μετα ολα οκ? ή εχει επιπτωσεις μετα? οτι σου παθει δηλαδη θα σου πουν οτι εφερες δικα σου πραγματα και τωρα δεν σε καλυπτουμε?

Λογικά μπορούν να το χρησιμοποιήσουν εις βάρος σου το χαρτί που υπέγραψες ώστε να μην σε καλύψουν σε περίπτωση που πάθει κάτι η μηχανή του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω απεξω λαδια και τους τα παω,απλα συμπληρωνω ενα χαρτι που λεει οτι εφερα δικα μου και μετα ολα οκ? ή εχει επιπτωσεις μετα? οτι σου παθει δηλαδη θα σου πουν οτι εφερες δικα σου πραγματα και τωρα δεν σε καλυπτουμε?

δεν συμπληρωνεις τιποτα.αν σου δωσουν να υπογραψεις το δελτιο εντολης και γραφει οτι εφερες δικα σου λαδια υπογραψε το.που ειναι το προβλημα;δες μονο να γραφει τον τυπο του λιπαντικου και την προδιαγραφη του πχ mobil 1 esp formula 5/30 504.00.σε τι δεν θα σε καλυψει αν χρειαστει απο την στιγμη που τα λαδια πληρουν τις προδιαγραφες;εχω κανει 2 αλλαγες και ετοιμαζομαι για την τριτη,με δικα μου λαδια και δεν ειχα προβλημα κανενα.απεναντιας τα πηραν χωρις να που απολυτως τιποτα.μην ειστε θυματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω για σερβισ στην Αγ.Παρασκευή. Στα 15000 χλμ το σερβισ πήγε 170¤ μς castrol....Στα 30000χλμ το σερβις μου πήγε 490¤

χαχαχαχα και το κλέψιμο εκτός ορίων!!! Αν είναι δυνατόν για λάδια φίλτρα να πληρώνεις πάνω απο 100 ευρώ.. παιδία ψάχτε τη λίγο την δουλειά σας φεύγουν τζάπα τα χρήματα εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω απεξω λαδια και τους τα παω,απλα συμπληρωνω ενα χαρτι που λεει οτι εφερα δικα μου και μετα ολα οκ? ή εχει επιπτωσεις μετα? οτι σου παθει δηλαδη θα σου πουν οτι εφερες δικα σου πραγματα και τωρα δεν σε καλυπτουμε?

Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση,ουτε καν χαρτι υπογραφεις.Για το μπαρομετρο εμενα μου ειχαν πει 50ευρο η τοποθετηση το πηγα και επιδει οι οδηγιες ηταν στα ιαπονικα δεν μπορεσε ο ηλεκτρολογος να το συνδεσει,το 50αρι ομως το εδωσα γιατι εβαλαν το μπαρομετρο στη θηκη και περασαν τα σωληνακια στο χορο της μηχανης thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

50 ευρω τα λαδια μου,18 το φιλτρο λαδιου και 35 εργασια με φπα.συνολικο κοστος 103 ευρω.τι 170 και δεν ξερω και γω τι αλλο χρεωνουν.εβαλα στην τσεπη 67 ευρω και ειμαι μαγκας.

εντιτ-χαρτι υπογραφεις.ειναι η εντολη service.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι 35 ευρώ για εργασία είναι αρκετά για 5 λεπτά υπόθεση..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα αντ/πια,τοσα εξοδα εχει,τοσους υπαλληλους κλπ

τωρα που τελειωνει η εγγυηση μου θ δωσω ενα 10ρικο στον Τσακουλερη και θα κανω την δουλεια μου ακομα φθηνοτερα και καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου περνουν 105ευρο για αλλαγη λαδια φιλτρου με τα λαδια δικα τους,μια φορα πηγα δικα μου λαδια και δεν μου δωσαν να υπογραψω τιποτα.

με λαδια δικα τους μονο 105 ευρω;ουτε σε παπα μην το πεις!μηπως ειχε καποια εκπτωση; :) anyway,αφου δεν υπεγραψες τιποτα,ακομη καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

καλα,οταν ερθει η ωρα να το παω,θα παω απο κει να δω τι λαδια βαζουν και να ρωτησω τι γινεται αν παω με τα δικα μου...

για τον φιλο με το μπαρομετρο τωρα, απλα σε ξεσκισανε :unsure::cry:

ακου 50 ευρω και δεν το συνδεσανε κιολας....δοξα το θεο diy υπαρχει εδω μεσα οποτε θα το βαλω μονος μου...

Link to comment
Share on other sites

ta divinol einai tis kolben και είναι αρκετά καλά λάδια δοκιμασμένα στον 20vt τώρα για τα tsi μοτέρ θα διξει... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

με λαδια δικα τους μονο 105 ευρω;ουτε σε παπα μην το πεις!μηπως ειχε καποια εκπτωση; :unsure: anyway,αφου δεν υπεγραψες τιποτα,ακομη καλυτερα :cry:

Εχω μια μικρη εκπτωση στα ανταλλακτικα η στην εργασια,δεν θυμαμαι καλα σε ενα απο τα δυο,επιδει παω απο μακρια και καθε 7500χλμ.Αλλα κανονικα ειναι καπου στα 120 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

καλα,οταν ερθει η ωρα να το παω,θα παω απο κει να δω τι λαδια βαζουν και να ρωτησω τι γινεται αν παω με τα δικα μου...

για τον φιλο με το μπαρομετρο τωρα, απλα σε ξεσκισανε :unsure::cry:

ακου 50 ευρω και δεν το συνδεσανε κιολας....δοξα το θεο diy υπαρχει εδω μεσα οποτε θα το βαλω μονος μου...

Μετα πηγα μεσο γνωστου σε συνεργειο εξω και με 20 ευρο ημουνα ετοιμος!Απλα ηθελα να παω στην αντιπροσωπεια για να ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ τα λαδάκια μου (mobil 1 esp formula) :thumbsup:

Από εβδομάδα θα πάω για το service των 15.000 με δικά μου λάδια και φίλτρο. Για να δούμε τι θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία στην Σύρο;

αρνητικον

http://www.volkswagen.gr/gr/el/1/VW_Dealers_Sales.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τελικά το service των 15.000

Έχουμε και λέμε:

Τα βασικά:

1. Λάδια δικά μου mobil 5w30 ESP FORMULA 50,00 €

2. Φίλτρο δικό μου 17,42 €

3. Εργασία αλλαγής λαδιών 44,04 €

4. Αναλώσιμα Service(δεν έχω ιδέα!!!) 3,64 €

5. Αυτοδ.μνήμη σφαλμάτων 0,06 €

------

115,93 €

Απρόβλεπτα:

1. Φίλτρο βενζίνης 38,18 €

2. Εργασία αλλαγής φίλτρου βενζ 18,88 €

--------

57,05 €

ΣΥΝΟΛΟ: 172,98 €

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ? Κλέφτες....44,04 € για 20 λεπτά εργασίας (λάδια) και 18,88 € για να αλλάξει σε 5 λεπτά το φίλτρο βενζίνης!!!

Επίσης έκαναν και την οδηγία βελτίωσης τρόπου στήριξης του αεραγωγού στα πόδια του οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

Σε κλέψανε κανονικότατα αφού ζορίστηκαν λόγω του ότι τους πήγες τα δικά σου λάδια και φίλτρο. Την επόμενη φορά τηλέφωνο σε 3-4 αντιπροσωπίες και όποια σου δώσει καλύτερη τιμή εκεί να πας.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Σε κλέψανε κανονικότατα αφού ζορίστηκαν λόγω του ότι τους πήγες τα δικά σου λάδια και φίλτρο. Την επόμενη φορά τηλέφωνο σε 3-4 αντιπροσωπίες και όποια σου δώσει καλύτερη τιμή εκεί να πας.

Όταν το κατάλαβα ήταν αργά!!! Την επόμενη όμως δεν έχει τέτοια, θα κάνω ακριβώς αυτό που είπες: Έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

η εργασια αλλαγης λαδιων μου χρεωθηκε στον Ρωρρη 30 ευρω.η εργασια αντικαταστασης φιλτρου βενζινης μου χρεωθηκε 15 ευρω επισης στον Ρωρρη.το φιλτρο βενζινης μου χρεωθηκε 28 ευρω.τιμες με φπα για το service των 15000χλμ.λαδια δικα μου με 50 ευρω απο τον Λαμπ 4μονολιτρα mobil 1 esp formula.σε χρεωσαν πολυ την εργασια αλλαγης λαδιων,βενζινης και το φιλτρο βενζινης.για το τελευταιο ειδικα,μηπως εκαναν λαθος;;;σε ποια πηγες;;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

σε χρεωσαν πολυ την εργασια αλλαγης λαδιων,βενζινης και το φιλτρο βενζινης.για το τελευταιο ειδικα,μηπως εκαναν λαθος;;;σε ποια πηγες;;

Δεν νομίζω να έχουν κάνει λάθος, απλά πήγαν να βγάλουν τα χαμένα από τα λάδια!!!

Φιλιππαίος στον Κηφισό, δίπλα από τα ΚΤΕΛ! και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη, επειδή είσαι γυναίκα και νόμιζαν προφανώς ότι δεν ξέρεις τίποτα από αυτοκίνητα σου πρόσθεσαν το φίλτρο βενζίνης στο service των 15.000 ενώ αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει, έτσι για να βγάλουν παραπάνω χρήματα... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Υ.Γ. Σε αντιπροσωπίες με τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να γίνεται μποϊκοτάζ.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το φιλτρο βενζινης Στελιο.δεν προβλεπεται στα 15 αλλα στα 30.εγω το αλλαξα στα 15 επειδη εγω το ζητησα.ειναι παρανομο παντως.δεν εχει σημασια αν ειναι αντρας ή γυναικα ο πελατης.υπαρχει τιμοκαταλογος υπηρεσιων και ειναι υποχρεωμενοι να τον τηρουν.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη, επειδή είσαι γυναίκα και νόμιζαν προφανώς ότι δεν ξέρεις τίποτα από αυτοκίνητα σου πρόσθεσαν το φίλτρο βενζίνης στο service των 15.000 ενώ αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει, έτσι για να βγάλουν παραπάνω χρήματα... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Όχι δεν το πρόσθεσαν (τουλάχιστον έτσι νομίζω) επίτηδες. Τους είπα ότι σε εκείνη την μεριά ακούω τρίξημο και όταν το έβγαλαν για να το τσεκάρουν ήταν βουλωμένο και η βενζίνη κατάμαυρη. Το φύσιξαν και μου είπαν ότι αν θέλω ξαναβάζουν το ίδιο. Προτίμησα όμως να το αλλάξω, γιατί με τα καύσιμα που έχουμε δεν το ρισκάρω. Με το καινούργιο τώρα δεν ακούγεται ο θόρυβος. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι αυτό ήταν. ¶σε που τώρα βλέπω πιο μικρή στιγμιαία κατανάλωση. Είχα παρατηρήσει ότι είχε ανέβει, αλλά δεν ήξερα γιατί. Εκτός πια κι αν είναι ιδέα μου και δεν παίζει ρόλο η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το πρόσθεσαν (τουλάχιστον έτσι νομίζω) επίτηδες. Τους είπα ότι σε εκείνη την μεριά ακούω τρίξημο και όταν το έβγαλαν για να το τσεκάρουν ήταν βουλωμένο και η βενζίνη κατάμαυρη. Το φύσιξαν και μου είπαν ότι αν θέλω ξαναβάζουν το ίδιο. Προτίμησα όμως να το αλλάξω, γιατί με τα καύσιμα που έχουμε δεν το ρισκάρω. Με το καινούργιο τώρα δεν ακούγεται ο θόρυβος. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι αυτό ήταν. Άσε που τώρα βλέπω πιο μικρή στιγμιαία κατανάλωση. Είχα παρατηρήσει ότι είχε ανέβει, αλλά δεν ήξερα γιατί. Εκτός πια κι αν είναι ιδέα μου και δεν παίζει ρόλο η αλλαγή.

Οκ τότε..αφού το ζήτησες εσύ. Τι βενζίνη βάζεις 95αρα ή 100αρα ? Βάζεις από κάποιο συγκεκριμένο πρατήριο ή από όπου τύχει ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.