Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Μπουζι (NGK PZFR6R) καθε ποσα χλμ αλλαζονται κανονικα , ανα 30.000 ή ανα 60.000 ?

εγω εβαλα το καινουργιο κωδικο!που εβγαλα η vw και διορθωσε το διακενο! αυτο βγαζει και για το a1
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 30.000 ..λαδια και τα 4 φιλτρα αγορασμενα απο μενα 125 ευρω... δυστυχως με χρεωσαν θεωρω υπερβολικα τα εργατικα 104 ευρω αφου δεν χρειαστηκε κατι αλλο περα απο τον προβλεπομενο ελεγχο, κριμα γιατι οταν ειχα παει στον ιδιο για αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου παλι δικα μου, με χρεωσανε τοτε εργατικα στην λογικη τιμη των 30 ευρω. ας προσεχα ομως

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 30.000 ..λαδια και τα 4 φιλτρα αγορασμενα απο μενα 125 ευρω... δυστυχως με χρεωσαν θεωρω υπερβολικα τα εργατικα 104 ευρω αφου δεν χρειαστηκε κατι αλλο περα απο τον προβλεπομενο ελεγχο, κριμα γιατι οταν ειχα παει στον ιδιο για αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου παλι δικα μου, με χρεωσανε τοτε εργατικα στην λογικη τιμη των 30 ευρω. ας προσεχα ομως

Καλά δεν ρώτησες για τα εργατικά πριν πας για service ? Απορώ πως δέχτηκες και τα πλήρωσες....

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 30.000 ..λαδια και τα 4 φιλτρα αγορασμενα απο μενα 125 ευρω... δυστυχως με χρεωσαν θεωρω υπερβολικα τα εργατικα 104 ευρω αφου δεν χρειαστηκε κατι αλλο περα απο τον προβλεπομενο ελεγχο, κριμα γιατι οταν ειχα παει στον ιδιο για αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου παλι δικα μου, με χρεωσανε τοτε εργατικα στην λογικη τιμη των 30 ευρω. ας προσεχα ομως

Τωρα συγνωμη αληθεια αλλα δν ειναι θεμα "ας προσεχα" ειναι θεμα.. ισως ακουστει καπως.. ειναι λιγο θεμα βλακειας να δωσεις τοσα λεφτα για το ΤΙΠΟΤΑ...

Αν ενοχληθηκες εστω κ λιγο ενημερωσε με να σβησω το ποστ μου.

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μηπως εχει βαλει κανεις υγρα φρενων ferodo dot4 να μου πει εντυπωσεις?καλα ειναι? http://www.ferobrake.co.za/productdetail.php?id=12

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειμαι στα 50.500 ... κλεινω σ ελιγο καιρο 3 χρονια ...πρεπει να κανω τωρα αλλαγη μπουζι,υγρα φρενων και αλλαγη στα φιλτρα ? η μπορω να περιμενω τα 60.000 χιλιομετρα ή τον ενα χρονο απο το προηγουμενο σερβις (45.000-Αυγουστος 2011)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω η πρωτη αλλαγη υγρων φρενων ειναι στα 3 χρονια..και μετα καθε 2 ...

Link to comment
Share on other sites

απο επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο...παραθετω σε φωτο τι αφορα καθε σταδιο σε service longlife (οι 2 πρωτες φωτο)

..και στις αλλες 2 φωτο το καθε σταδιο service βαση χιλιομετρων (στην τριτη φωτο στην τριτη στηλη προφανως απο λαθος αντι να γραφει 45 000 χλμ. γραφει 60 000)

post-13708-0-97615600-1336161166_thumb.j

post-13708-0-57688500-1336161204_thumb.j

post-13708-0-60400500-1336161358_thumb.j

post-13708-0-38335300-1336161368_thumb.j

Edited by serreos73
Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία πας? και με δικά σου λάδια σε χρεώσανε 104 εργατικά ? σε κατακλέψανε...

Link to comment
Share on other sites

απο επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο...παραθετω σε φωτο τι αφορα καθε σταδιο σε service longlife (οι 2 πρωτες φωτο)

..και στις αλλες 2 φωτο το καθε σταδιο service βαση χιλιομετρων (στην τριτη φωτο στην τριτη στηλη προφανως απο λαθος αντι να γραφει 45 000 χλμ. γραφει 60 000)

Ωραιος!Τα ειχα δει και εγω σε επισημη αντιπροσωπεια και τα ηθελα!Εγω σε 1 μηνα παω για το service των 3 χρονων σε Golf 6 122 με 32000κμ(οχι longlife)!Αν λοιπον ειδα σωστα αλλαζω λαδια ,φιλτρο λαδιου και υγρα φρενων??Να υπολογιζω κανα 150αρι ευρω??

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Εχείς

-Λάδια

-Φίλτρο λαδιού

-Φίλτρο αέρα

-Φίλτρο βενζίνης

-Φίλτρο καμπίνας

-Ελένχο σε τακάκια, διαγνωστικό για τυχών σφάλματα

-Υγρά φρένων

Παραπάνω υπολόγιζε

Link to comment
Share on other sites

Εχείς

-Λάδια

-Φίλτρο λαδιού

-Φίλτρο αέρα

-Φίλτρο βενζίνης

-Φίλτρο καμπίνας

-Ελένχο σε τακάκια, διαγνωστικό για τυχών σφάλματα

-Υγρά φρένων

Παραπάνω υπολόγιζε

Σιγουρα mist?Γιατι η φωτο παραπανω αλλα λεει και αυτα που μου περιγραφεις ειναι ιδια με το 2 service το μεγαλο στα δυο χρονια ΣΥΝ τα υγρα φρενων αρα παμε 300++ ευρω. :suicide: Το εχεις κανει το 3 service??

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Θέλω να πάω για λιπαντικό service το tsi 140 μου Αθήνα, και ζητάω τη γνώμη σας για τους παρακάτω. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! Α και οποιοσδήποτε έχει καλή εμπειρία, από εξουσιοδοτημένο ή μη, μου λέτε!

1.Τσακουλιερης Ηλιας Αιγάλεω

2. Θεοδωρακάκης - Μεταμόρφωση, Λεωφόρος Γεωργίου Παπανδρέου 114

3. Παζαρόπουλος - Ταύρος Πειραιώς 181

4. Autonet, 2ο χλμ. Λεωφ. Κορωπίου - Βάρης & Ήρωνος

5. auto club νεα φιλαδέλφεια

6. Direct Express Μεταμόρφωση

Τατοϊου 46, Σωκράτους & Πιερίας

144 51, Μεταμόρφωση Αττικής

7.ABT - Sportsline Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή 191, 13671 Αχαρνές

Edited by vathom
Link to comment
Share on other sites

Ε για να σου λέω κάτι ξέρω παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Θέλω να πάω για λιπαντικό service το tsi 140 μου Αθήνα, και ζητάω τη γνώμη σας για τους παρακάτω. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! Α και οποιοσδήποτε έχει καλή εμπειρία, από εξουσιοδοτημένο ή μη, μου λέτε!

1.Τσακουλιερης Ηλιας Αιγάλεω

2. Θεοδωρακάκης - Μεταμόρφωση, Λεωφόρος Γεωργίου Παπανδρέου 114

3. Παζαρόπουλος - Ταύρος Πειραιώς 181

4. Autonet, 2ο χλμ. Λεωφ. Κορωπίου - Βάρης & Ήρωνος

5. auto club νεα φιλαδέλφεια

6. Direct Express Μεταμόρφωση

Τατοϊου 46, Σωκράτους & Πιερίας

144 51, Μεταμόρφωση Αττικής

7.ABT - Sportsline Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή 191, 13671 Αχαρνές

Το πήγαινα στην automarin αλλά απογοητεύτηκα από τη συμπεριφορά τους, και ψάχνομαι... Ευχαρισ΄τω και πάλι!

έχω κάνει το μικρό στην

6. Direct Express Μεταμόρφωση

​και εμειναικανοποιμενοσ δεν θυμάμαι τιμή ομως

Link to comment
Share on other sites

Ε για να σου λέω κάτι ξέρω παραπάνω :p

Ε,μα τι το θεωρουν μικρο λιπαντικο Service και βλακειες.....εδω θα τα σκασουμε αγρια τα ευρω μας.....250 ε ειχα πληρωσει στο προηγουμενο που δεν ειχα αλλαγη υγρων φρενων.Τωρα βλεπω πανω απο 300.Ευχαριστω Mist αν και δεν χαρηκα με τις πληροφοριες.... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια ! Ετσι οπως τα εχω υπολογισει μου βγαίνουν περιπου 10.000 τον χρονο .Οπότε πρώτο χρόνο στα 10.000-11.500 Λάδια και φίλτρο λαδιου.

Μετα το δευτερο ετος θα εχω πχ 23.000 θα αλλαξω Φιλτρο αερος,γυρης,βενζινης τόσο νωρίς στα 23.000 λόγω δευτερου έτους?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια ! Ετσι οπως τα εχω υπολογισει μου βγαίνουν περιπου 10.000 τον χρονο .Οπότε πρώτο χρόνο στα 10.000-11.500 Λάδια και φίλτρο λαδιου.

Μετα το δευτερο ετος θα εχω πχ 23.000 θα αλλαξω Φιλτρο αερος,γυρης,βενζινης τόσο νωρίς στα 23.000 λόγω δευτερου έτους?

Ιδια φαση ειμαστε φιλε...και εγω με τοσα χιλιομετρα το χα παει στα 2 χρονια και τα αλλαξα ολα σε επισημη αντιπροσωπεια 250ευρω.Με 32000κμ θα παω στα 3 χρονια και αναμενω τι θα ακουσω......

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απο την μια θελω να βγαινουν 10.000χμ το χρονο για τα λάδια γιατι δεν θέλω ουτε στα 7.500 να τα αλλαζω(πολυ νωρις) ουτε στα 15.000(οριο) φυσικα κ οχι στα 30.000 ή ανα δυο ετη . Θα τα κανω τα σερβις ανα χρόνο .

Αλλα με αυτη την λογικη δηλαδη στον 4ο χρόνο με 40.000 χμ θα μου αλλαξουν οτι αλλαζουν στον αλλον με 60.000?

Εχω σκεφτεί και το αλλο . Να πηγαινω αντιπροσωπεια ανα 2 έτη δηλαδη long life service αλλα στα μεσοδιαστηματα ανα 10.000χμ να πηγαινω σε εξωτερικο συνεργειο για να αλλαζω τα λαδια μου καθε 10.000 που θελω

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Να κανονισεις να κανεις τα σερβις σου ανα 15.000χλμ κ οχι ανα χρονο.. Δεν θα παθει τπτ το αμαξακι σου αν κατσει παραπανω καιρο με τα ιδια λαδια. Για να το χαρεις το πηρες οχι για να βαλεις μπελα στο κεφαλι σου!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στη φάση για service των 3 χρόνων με 42.000χλμ.

Έχω πάρει λάδια και φίλτρα. Πόση ποσότητα να πάρω για αλλαγή των υγρών φρένων?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.