Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Παιδιά αυτό το 5W30 είναι έμαθα σήμερα τα πλαίσια θερμοκρασίας περιβάλλοντος μέσα στα οποία το κάθε λάδι λειτουργεί στα μέγιστα. Άρα το συγκεκριμένο λάδι που φοράνε τα δικά μας αυτοκίνητα δεν είναι λίγο ? Άκουσα ότι το 5W-30 είναι χειμερινό κυρίως λάδι και δεν πολύ κάνει για τις καυτερές ημέρες του καλοκαιριού.. Τι γνώμη έχετε ?

Να κλείσεις τα αυτιά σου και να μην ακούς.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι με 48000χλμ και το αμαξι καιει...λαδια φιλτρα εχω αλλαξει και υποπτευομαι οτι φταινε τα μπουζι μιας και δεν εχουν αλλαχτει ποτε.

θελω να ρωτησω τι παιζει με τα μπουζι?καπου διαβασα διπλα πλατινενια και κατι τετοια...τι πρεπει να παρω ακριβως και αν μπορω να τα αλλαξω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

Καίει λάδια ; Πόσο καίει δηλαδή ; Τι λάδια βάζεις ; Μπουζί γιατί να αλλάξεις ;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καιει λαδια

καιει παραπανω βενζινη εννοουσα

εχω κοντα 50000χλμ και μονο τα μπουζι δεν εχω αλλαξει μεχρι τωρα....λαδια φιλτρα ολα αλλαγμενα κι το βλεπω τσιμπαει αρκετα στην καταναλωση

μπουζι μου πανε σε ενα μαγαζι για nippon denso...

μπορω να τα αλλαξω και μονος μου?

του καιει βενζινη περισσοτερο απο πριν . Μπουζι ειναι φιλε!

και γω προς τα μπουζι κλινω....

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Τα μαμά θα βάλεις ρε φίλε δεν τίθεται θέμα.. μπορείς να αλλάξεις και μόνος σου μπουζί αλλά χρειάζεσαι κατσαβίδι για τορξ βίδες, ένα δυναμόκλειδο και ένα λεπτό ραβδάκι με μαγνητική κεφαλή ώστε να τραβήξεις τα μπουζί ένα ένα από τον θάλαμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα έλεγξε τα μπουζί αν είναι εντάξει πρίν προχωρήσεις στην αγοράς τους.Πρόλαβα να τα αγοράσω για να τα αλλάξω κοντά στα 40κ χιλιόμετρα αλλά σύμφωνα με τον κατασκευαστή πρέπει να αλλάχθούν στα 60κ.Όντως όταν ελέχθησαν στο συνεργείο κατά το γενικό service,ήταν σχεδόν καινούργια.Τα μπουζί του 122 δεν είναι φθηνά,είναι πλατίνας και τα αγόρασα από το g-market πρός 12 ευρώ το ένα,σύνολο 48 η 4αδα.

http://www.g-market.gr/ProductDetails/NGK-PZFR6R.aspx

Τα έχει και το Saveltrade,ακριβότερα,στα 55 ευρώ η 4αδα

.http://www.saveltrade.gr/index.php?product_id=1097&page=shop.product_details&category_id=108&flypage=flypage.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=1

DSC_0001-2.jpg

DSC_0002-1.jpg

DSC_0003-2.jpg

DSC_0004-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα πιστωτικο υπολοιπο σε καποιο μαγαζι και δεν ειχα να παρω κατι αλλο,αναγκαστικα πηρα τα denso...μου πανε οτι ειναι πολυ καλα.στο κομπιουτερ ειδαμε τους καταλογους για caxa μοτερ και βρηκαμε τον κωδικο DENSO PKJ20CR8

ελπιζω να μην υπαρξει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,θα τα βάλει ο μάστορας στο συνεργείο όταν χρειαστεί να αλλαχτούν.Φοβάμαι να βάλω χέρι στην αφαίρεση των πολλαπλασιαστών μην σπάσω κάποιον και δεν ξέρω πόσο σφιχτά να βιδώσω τα μπουζί.Συνήθως χρησιμοποιούν ροπόκλειδο για το ακριβές βίδωμα τους,οι περισσότερο έμπειροι υποθέτω δεν το χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..

δηλαδη εμεις εχουμε σε καθε μπουζι κα απο ενα πολλαπλασιαστη?

δεν ειναι κατευθειαν οι πιπες σε καθε μπουζι?

θα το παω σε μαστορα κι εγω μου φαινεται να μαι σιγουρος οτι δεν θα κανω ζημια

Link to comment
Share on other sites

Joop τα πουζι που δειχνεις πιο πανω ειναι τα καινουργια που προτεινει η αντιπροσωπια για τους tsi ?? Απ οτι ειχα διαβασει τα βρισκουμε μονο στη αντιπροσωπια...τωρα υπαρχουν κ στο εμποριο??

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εβαλα ακριβως τα ιδια μπουζι π δειχνει ο joop.

Στελιε... ;)

Καταρχας τα αλλα βγηκαν καινουρια (απο οτι ειπε ο μαστορας) μετα απο 40.000 με προγραμμα!

Κατι π ισως να αλλαξε... μια μλκια στο ρελαντι π κανει ενα πολυ απαλο γκντουπ.. σταματησε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.