Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

κι γω σημερα εβαλα τα denso τελικα...

ο μηχανικος εκει που πηγα μου πε οτι τα denso ειναι ενα τσακ καλυτερα απο τα ngk....χρονια στην toyota και στην kia-hyundai

τα παλια τα μπουζι παντος βγηκαν τερμα καρβουνιασμενα και με το ματι μου ελαφρως φαγωμενα....αλλα που τα αλλαξα καλο εκανα πιστευω.

ειδα λιγο διαφορα παντως...σαν να 'ξυπνησε' λιγο το αμαξι και ειναι πιο νευρικο τωρα

θελω να δω λιγο το θεμα καταναλωσης να δω τι θα γινει...ισως θελω και φιλτρο βενζινης

Link to comment
Share on other sites

Καλοφόρετα τα denso Αλέκο.

@Παιδιά δεν ξέρω αν είναι καινούργια ή παλιά,δεν γνωρίζω αν έχουν και διαφορές ποιοτικά ή κοστολογικά.Τα έχω ένα χρόνο περίπου στο κουτί τους και δεν τα άλλαξα τα ''μαμά'' αφού όπως ελέχθησαν στο γενικό service των 40κ χιλιομέτρων περίπου,ήταν σχεδόν καινούργια.Αλλαγή στις 60κ σύμφωνα με τον κατασκευαστή και βλέπουμε.Η αντ/πια υποθέτω βάζει άλλη μάρκα,δεν το ξέρω σίγουρα.Τα συγκεκριμένα πάντως είναι κατασκευασμένα για τον CAXA,προφανώς και για άλλα μοτέρ επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.Εχω golf tsi 140 με dsg .Τωρα το αυτοκινητο εχει 48 χιλιαδες χιλιομετρα.Δεν ξερω πριν τι ειχαν κανει επειδη ητανε κοπελας και δεν ασχολουτανε καθολου και δεν υπαρχει ουτε βιβλιο σερβις.Τι μου προτεινετε να κανω το μεγαλο σερβις το μικρο και επισης για ανταλλακτικα μανν πως θα καταλαβω ποια κανουνε για το golf μου? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι ανταλλακτικο θές θα το βρες με τον κωδικό του αυτοκινητου σου. Πολυ φτηνό μαγαζι είναι το saveltrade, googlare το.

Τι εξήγηση σου έδωσαν που δεν έχει book service? εσύ το τσεκαρες πουθενα το ΑΜΑΞΙ;

Εκ πρώτης άποψης εγω στη θέση σου στα 40.000 θα άλλαζε μόνο λαδια και φίλτρα αν χρειαζονται και μετα στα 60 όπως θα κάνω και στο δικο μου ένα γενικό μαζι με μπουζι κτλ.

Κανονικα στα 60 χρειάζεται σερβις και το dsg όπου πάει κανά 170αρι μόνο αυτο αλλα είδωμεν ποτε θα γίνει κ αυτο με την αναθεματισμενη κρίση.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο εχει κανει καποιο σερβις αλλα δεν ξερω πιο.το βιβλιαρακι η το φαγανε επειδη ηταν καινουριο και αγραφτο η καπου χαθηκε.Ξερει κανεις που μπορω να βρω καινουριο?Επισης για τα ανταλλακτικα οταν λεει με τον κωδικο του αυτοκινητου μου εννοει τον αριθμο πλαισιου. ???

Link to comment
Share on other sites

το γκολφ αυτο το 5 tsi 1400 κυβικα 140 αλογα με DSG τι λαδια παιρνει και τι φιλτρο λαδιου?μπορει να μου πει καποιος συγκεκριμενα επειδη δεν εχω το βιβλιαρακι για να το δω?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια.Μαλλον αυτα τα δυο θα αλλαξω και αργοτερα στις 60 χιλιαδες θα κανω ενα γενικο.

Κάνε ένα check και στα μπουζί, σε περίπτωση που θέλουν αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

για να αλλαξω λαδια φιλτρο λαδιου φιλτρο αερα φιλτρο βενζινης φιλτρο καμπινας και μπουζι ποσα φραγκα περιπου πανε.ολα mann η bosch ?

Για τα αναλώσιμα δες και παρήγγειλε τα στο g-market.gr

Τα έχει όλα σε καλές τιμές και εξυπηρέτηση.Αν δεν βρίσκεις άκρη με τους κωδικούς που χρειάζεσαι,πάρε τηλ,δώσε κωδικό κινητήρα και θα σου πουν ακριβώς ποια αναλώσιμα είναι κατάλληλα για τον κινητήρα σου.

κατι αλλο ποσα λιτρα λαδι παιρνει και τι μπουζι να βαλω?

3.6 λίτρα με το φίλτρο λαδιού,θα χρειαστείς δλδ 4 λίτρα λαδιού ή 1 4λιτρο αν προτιμάς.Μπουζί θα βάλεις τα προβλεπόμενα.Τσέκαρε με τον κωδικό του κινητήρα σου σε κατάστημα αντ/κων ή δες σε site κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μετά απο αλλαγή λαδιων, στο καθιερωμένο service λαδιών, η στάθμη του λαδιού είναι πολύ πάνω απο το κανονικό.. Το έχουν πνίξει στο λάδι το μοτέρ.. Να πάω να τους πω τίποτε; Να μου το αδειάσουν; Η είμαστε εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Να το αφαιρέσεις άμεσα.

Άκυρο αλλά πως αφαιρείτε το λάδι?Το αδειάζεις όλο και ξαναβάζεις ή υπάρχει τρόπος να βγάλεις λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε μια συριγκα μαζι με ενα σωληνακι κ βγαλε οσα γραμμαρια ακριβως θελεις. Μην ρουφηξεις με το στομα λαδι οπως στα ντεποζιτα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.