Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Προχθές λοιπόν πήρα στα χέρια μου το Golf v 1.4 tsi (140). Το αμάξι ομως χρειάζεται το service των 60.000 χιλ. Διαβάζοντας το παρών τόπικ είδα ότι θα χρειαστώ:

 

4λ. λάδια CASTROL - EDGE 5W30

μπουζί

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο βενζίνης

Φίλτρο αέρος

Φίλτρο καμπίνας

υφρά φρένων και

τακάκια πίσω

 

Το θέμα είναι ότι θέλω να τα πάρω και να τα πάω εγώ στην αντιπροσωπεία ή στο συνεργείο που θα επιλέξω για ευνόητους λόγους. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει εάν έχω ξεχασει τίποτα και τους κωδικούς των προιόντων που θα χρειαστώ? Κάποιο καλό μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να τα προμηθευτώ?

Edited by john30
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα golf 6tsi
122ps με
28.000χλμ και τον άλλο μήνα κλείνω τρία χρόνια. Από το αυτοκίνητο έχω μείνει
ιδιαίτερα ικανοποιημένος  χωρίς κανένα
πρόβλημα ως τώρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα μπουζί πότε πρέπει να αλλαχτούν και
γενικά αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στο service των τριών χρόνων. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Πέτρο..Καλως ηρθες στο φορουμ.. Μπουζι στα 4 χρονια..Τσεκαρε τα τακακια σου,δεν ξερω τι οδηγηση κανεις,ισως κ να χρειαζονται αλλαγη..Επισης αλλαζεις υγρα φρενων κ φυσικα φιλτρο βενζινης αν δεν εχεις αλλαξει ποτε..Σε αντιπροσωπεια θα γινει το σερβις ή εκτος? 

Link to comment
Share on other sites

Να δεις και τον ιμάντα δυναμό. Δεν θυμάμαι και εγώ να έχω αλλάξει κάτι παραπάνω σε σέρβις σε αυτά τα χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή τα μπουζί είναι μέχρι 4
χρόνια ή 60.000χλμ. φίλτρα άλλαξα πέρσι στα 20.000χλμ οπότε δεν θα ξαναχρειαστώ
πλην του λαδιού φυσικά. Έξω θα γίνει μια και το εξουσιοδοτημένο της Πάτρας δεν
είναι να πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Θα τον κοιτάξω. Σήμερα τελικά αγόρασα όλα τα παραπάνω, εκτός από λάδια που αγόρασα liqui moly 5W30. Είχα ακούσει παλιότερα γι'αυτά. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Θα τον κοιτάξω. Σήμερα τελικά αγόρασα όλα τα παραπάνω, εκτός από λάδια που αγόρασα liqui moly 5W30. Είχα ακούσει παλιότερα γι'αυτά. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Tα έχω στο μοτέρ μου 4000 χλμ και δεν εχει κάψει ακόμη σταγόνα.Πολύ καλά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω αύριο (εάν είναι ανοιχτά) για μεγάαααααλο service.

Αλλαγή λαδιών, όλων των φίλτρων, μπουζί, υγρά, σινεμπλόκ και έλεγχο σε τακάκια τα οποία παρά το ότι έχουν πολλάαα χλμ, τα νιώθω οκ.

Να δούμε κόστος... Όχι αντιπροσωπεία, συνοικιακό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχει δομιμασει κανεις λαδια ΕΝΕΟΣ?

ακουω τα καλυτερα λογια αλλα βλεπω οτι τα 5w-30 δεν εχουν τις προδιαγραφες vw 504/507 που θελουμε εμεις αλλα καλυπτουν το longlife.

 

http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=163

Link to comment
Share on other sites

τις βαλβολινες τις εχει αλλάξει κανείς σε manual σασμάν  γιατι ακούω οτι δεν αλαζουν η τις αλλάζουν πολυ αργά μετα απο πολλά χιλιομ 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή τα μπουζί είναι μέχρι 4

χρόνια ή 60.000χλμ. φίλτρα άλλαξα πέρσι στα 20.000χλμ οπότε δεν θα ξαναχρειαστώ

πλην του λαδιού φυσικά. Έξω θα γίνει μια και το εξουσιοδοτημένο της Πάτρας δεν

είναι να πατήσεις.

Αλλαγή λαδιών με αλλαγή φίλτρου λαδιόυ και αλλαγή υγρών φρένων.Μπουζί ανά 60.000 όχι με τα χρόνια.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια,

 

Κατοχος ενος golf 6 tsi 122

 

Συμπληρωνω 45.000χλμ (3χρονια) σε λιγες μερες, η εγγυηση μου εχει τελειωσει οποτε δεν ειμαι υποχρεωμενος να το παω σε αντιπροσωπεια.

Σκεφτομαι να αγορασω λαδια εγω τα 5-30 longlife, και φιλτρο λαδιου και να το παω σε ενα μηχανικο για τοποθετηση. Η ερωτηση μου ειναι ποιο φιλτρο λαδιου θέλει το W712/90 η το W712/91, για το μεν πρωτο λενε οτι ειναι για παραγωγη έως 6/2010 και το δευτερο απο 7/2010 και μετα, το αμαξι το αγορασα τον 8/2010 οποτε πιστευω οτι μαλλον θα ειναι το πρωτο (/90) πως μπορω να το επιβεβεωσω?

Επισησης εχετε κανενα συνεργειο να μου προτεινετε?(μενω ζωγραφου, εκει ενας μηχανικος μου είπε οτι θα μου τα αλλαξει με πολυ μικρο κοστος, δικα μου τα υλικα).

 

Ευχαριστω!

Edited by redo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια,

 

Κατοχος ενος golf 6 tsi 122

 

Συμπληρωνω 45.000χλμ (3χρονια) σε λιγες μερες, η εγγυηση μου εχει τελειωσει οποτε δεν ειμαι υποχρεωμενος να το παω σε αντιπροσωπεια.

Σκεφτομαι να αγορασω λαδια εγω τα 5-30 longlife, και φιλτρο λαδιου και να το παω σε ενα μηχανικο για τοποθετηση. Η ερωτηση μου ειναι ποιο φιλτρο λαδιου θέλει το W712/90 η το W712/91, για το μεν πρωτο λενε οτι ειναι για παραγωγη έως 6/2010 και το δευτερο απο 7/2010 και μετα, το αμαξι το αγορασα τον 8/2010 οποτε πιστευω οτι μαλλον θα ειναι το πρωτο (/90) πως μπορω να το επιβεβεωσω?

Επισησης εχετε κανενα συνεργειο να μου προτεινετε?(μενω ζωγραφου, εκει ενας μηχανικος μου είπε οτι θα μου τα αλλαξει με πολυ μικρο κοστος, δικα μου τα υλικα).

 

Ευχαριστω!

Υπάρχουν πολλά site για αποκωδικοποίηση του αριθμού VIN (αυτού που είναι στο παρμπρίζ). Κάνε μια αναζήτηση με vin decoder και πιστεύω θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Η αποκωδικοποίηση θα σου δώσει μήνα κατασκευής. Τώρα σχετικά με το φίλτρο, ακόμη και αν πας με τα δικά σου λάδια, το φίλτρο είναι σχετικά φτηνό. το W712/90 που βάζω εγώ μου κόστισε το Δεκέμβριο 12€ ενώ αν θυμάμαι καλά στην αντιπροσωπεία έχει κανένα 20ρικο. Στην τελική βάζεις από αυτούς και κοιτάς το παλιό σου για να ξέρεις στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Λαδια swag 5-30 εχει χρησιμοποιηση κανεις?

 

Λαδια swag 5-30 εχει χρησιμοποιηση κανεις?

 

εγω προσωπικα δεν τα ξερω....

 

 

 

παιδες μια ερωτηση που εχει ισως απαντηθει πολλακις αλλα ειμαι στο κινητο και δεν μπορω να ψαχτω...

 

φτανω στα 60000χλμ...

λεω να αλλαξω λαδια και να βαλω AMSOIL,θα αλλαξω και φιλτρο λαδιου...

τι αλλο πρεπει να προσεξω σε αυτα τα χιλιομετρα?

υποψιν οτι δεν νομιζω να παω σε αντιπροσωπια γιατι δεν παιζει χρημα :p

 

να δω για φιλτρο βενζινης,τακακια,υγρο φρενων???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε αυτά τα χιλιόμετρα από φίλτρα σίγουρα είναι του λαδιού, αέρα, καυσίμου + της καμπίνας (ίδιες αλλαγές με τα 30.000).

Για τα λάδια AMSOIL έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τα έχω κι εγώ υπόψη να τα φορέσω.

Για τακάκια και τέτοια δεν ξέρω, αναλόγως τη χρήση που έχεις κάνει φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε αυτά τα χιλιόμετρα από φίλτρα σίγουρα είναι του λαδιού, αέρα, καυσίμου + της καμπίνας (ίδιες αλλαγές με τα 30.000).

Για τα λάδια AMSOIL έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τα έχω κι εγώ υπόψη να τα φορέσω.

Για τακάκια και τέτοια δεν ξέρω, αναλόγως τη χρήση που έχεις κάνει φαντάζομαι!

 

λεω να τα δοκιμασω,βγαινουν ιδια τιμη σχεδον με τα αλλα....θελω οπωσδηποτε να βγαλω τα castrol που ειχα βαλει...ισως οτι χειροτερο εχω βαλει.

θα κοιταξω το βραδυ και το βιβλιαρακι γιατι δεν εχω το αμαξι μαζι μου τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωδικος ειναι  NGK PZFR6R

Τουλαχιστον αυτα αν θυμαμαι καλα εβαλα (ή bosch). Ειναι τα ιδια με τα μανησια οχι ψυχροτερα ή οτιδηποτε..

Απλα μια επιβεβαιωση καποιος τον κωδικο γτ καποια στιγμη ειχαν αλλαξει κωδικο κ δν ξερω αν αυτος ειναι ο αλλαγμενος ή ο παλιοτερος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Κάπου είχα διαβάσει κ για τα BKR7EIX της Ngk. Τι διάφορα έχουν από αυτά που ανέφερε ο Δημήτρης;

Edit: τελικά ψάχνοντας κ πάλι στο αρχείο του φόρουμ,βρήκα αυτή τη φορά μια πιο ξεκάθαρη συζήτηση περί των μπουζι ;-) πήρα τις απαντήσεις που ήθελα κ επί την ευκαιρία θα φρεσκάρω το θέμα κ για όποιον πάει για αλλαγή μπουζι. Αυτά που προτείνει η vw είναι τα νέα PZFR6R8EG της Ngk που αντικαθιστούν αυτά που αναφέρει ο Δημήτρης. Το πρόβλημα,όπως διάβασα,ήταν ότι δεν υπήρχαν εκτός αντιπροσωπείας. Θα το μάθω αύριο που θα το ψάξω ;-)

Αν κάνω κάπου λάθος,ας με διορθώσει κάποιος

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα βρίσκεις εκτός αντιπροσωπείας ! Έχει βγει ακόμα πιο καινούργιος κωδικός τα οποία δεν τα βρίσκεις εκτός αντιπροσωπείας

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.