Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

καλησπέρα και από μένα πάμε για το σέρβις των 4 ετών golf 6 122ps 1/2010 και με βάση του σέρβις ανά χρονικά διαστήματα 

 

 http://prntscr.com/35s9uz 

 

θα αλλάξω και μπουζί, ποιον τύπο μπουζί βάζει η αντιπροσωπεία? 

 

και αν είναι  εύκολο αν υπάρχει κάποιος κωδικός για τακάκια εμπρός - πίσω , τα γνήσια , που μπορώ να τα βρω στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που εχεις βαλει δεν ανοιγει.
Αν δεν εχεις κανει τα χιλιομετρα που πρεπει μην αλλαξεις μπουζι, επίσης αν δεν εχουν φαγωθει τα τακακια δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις.
Ποσα χιλιομετρα εχεις? και τι εχεις αλλαξει μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κάνεις copy paste την διεύθυνση , έχω κανει 52 000 χιλιομετρα, σε ένα μήνα θα πάω για το σέρβις. έχω κάνει κανονικά τα προβλεπόμενα σέρβις, όσο αφορά τα τακάκια ναι μπορεί να μην χρειαστεί απλά θα ήθελα να τα έχω για οποιαδήποτε μελλοντική αγορά τους.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!
52.000χμ και 4 έτη
Αλλαγή Λαδιου
Αλλαγη Φίλτρου Λαδιου
Αλλαγή φίλτρου καμπίνας
Αλλαγή φίλτρου βενζινης ( αν το ειχες αλλαξει δεν χρειάζεται, αν δεν το εχεις αλλαξει τόσο καιρό ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ )
Αλλαγη Φίλτρου αερος(εκτος και αν το εχεις αλλαξει προσφατα)
Αλλαγή υγρού φρένων (αν δεν το εκανες στα 3 χρόνια , αν το εκανες δεν χρειαζεταΙ)
Αλλαγή Μπουζί
Ελεγχος της ποιότητας του ψικτικου υγρού του κινητήρα (αν δεν ειναι οκ, το αλλαζεις)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτά τα έχω σημειωμένα και τα ξέρω, το μπουζί θέλω να βρω τι βάζει η επίσημη αντιπροσωπεία και τον τύπο από τακάκια για να τα βρω από ιντερνέτ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα golf to 122 τέλη του 9 high line.το πήρα μεταχειρισμένο με 51.000 χμ.μου έκανε έναν ήχο μπροστά σε λακκούβες και στο στρίψιμο του τιμόνιου.Το πήγα σε συνεργείο της vw και μου είπαν κρέμαγιερα το όλο μπουγιουρντί μου είπαν 1.190 ευρώ.στην τιμή αυτή είναι η καινούργια ηλεκτρονική κρεμαγιερα ενισχυμένη ,καλώδια, εργατικά.θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι λογική η τιμή η μήπως με συμφέρει να βρω κάποια μεταχειρισμένο και που να ψάξω.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα golf to 122 τέλη του 9 high line.το πήρα μεταχειρισμένο με 51.000 χμ.μου έκανε έναν ήχο μπροστά σε λακκούβες και στο στρίψιμο του τιμόνιου.Το πήγα σε συνεργείο της vw και μου είπαν κρέμαγιερα το όλο μπουγιουρντί μου είπαν 1.190 ευρώ.στην τιμή αυτή είναι η καινούργια ηλεκτρονική κρεμαγιερα ενισχυμένη ,καλώδια, εργατικά.θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι λογική η τιμή η μήπως με συμφέρει να βρω κάποια μεταχειρισμένο και που να ψάξω.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Μας εξηγείς περίπου τι είδους ήχος είναι? Ακούγεται κυρίως στις λακκούβες? Εγώ προτείνω να ζητήσεις κάτι καλύτερο, και η τιμή για αντιπροσωπεία είναι λογική σκέψου για αλλαγή δίσκο πλατό παίρνουν 750 ευρώ

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μας εξηγείς περίπου τι είδους ήχος είναι? Ακούγεται κυρίως στις λακκούβες? Εγώ προτείνω να ζητήσεις κάτι καλύτερο, και η τιμή για αντιπροσωπεία είναι λογική σκέψου για αλλαγή δίσκο πλατό παίρνουν 750 ευρώ

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο ήχος ακούγεται και σε λακκούβες και όταν στρίβω το τιμόνι γενικά σε οποιαδήποτε ανωμαλία του δρόμου. Αυτές επισκεύαζοντε ? Η μήπως να βάλω καμιά μεταχειρισμένη?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις γιορτες εκανα κ εγω το service με τα ιδια πραγματα (+Μπουζι) κ τα ανταλλακτικα τα παρηγγειλα μονος μου (καπου στα 85-90 ευρω αν θυμαμαι). Μαζι με τα εργατικα βγαινουν περιπου τα μισα λευτα απο αυτα που θελουν στην αντιπροσωπεια ;-) Καλυτερα που τα εφαγα στις γιορτες,παρα να τα ετρωγε η αντιπροσωπεια

Παρα πολυ καλη τιμη.Εγω τα ειχα βρει πριν ενα μηνα απο το trade-wind 40ευρω τα πιο φθηνα αλλα ηταν διαθεσιμα μετα τις γιορτες κ τελικα τα βρηκα αλλου καπου στα 48 περιπου

εγω τα πήρα απο το motorlube.gr με 10€/lit Οπότε αν κάποιος δεν βρίσκει να μια ακόμα επιλογή..
Link to comment
Share on other sites

Σέρβις των 4 ετών στα 52000 χλμ με δικά μου ανταλλακτικά σε επίσημη αντιπροσωπεία:

 

Λαδια  CASTROL EDGE SAE 5W-30

Φιλτρο Λαδιου  Mann w 712/93                                                 

Φιλτρο Αερα Mann c14 130                                                      

Φιλτρο βενζινης Mann WK 69                                                   

Φιλτρο καμπινας cuk 2939                                 

Μπουζι PZFR6R   NGK   

 

κόστος ανταλλακτικών 161 ευρώ

κόστος εργασίας σέρβις 55 ευρώ

σύνολο 216 ευρώ  

 

golf 6 122ps 1/2010 μοντέλο

                   

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τιμη ειναι για επισημη αντιπροσωπεια εδω σε αλλο θεμα χρεώνουν περισσότερα εργατικα σε συνεργειο της γειτονιας και χωρις αποδειξη
Και η αντιπροσωπεια εχει και ποσα εξοδα !
55 ευρω εργατικα για αυτα που εκανες ειναι τα χαμηλωτερα εργατικα αντιπροσωπειας εβερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μοτέρ 2.0 Gti AXX,BWA,BPY,CAWB,CCTA,CBFA

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CU 2939

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CUΚ 2939 (άνθρακα)

Φίλτρο Αέρος -> Κωδικός εργοστασίου: C35154

Φίλτρο Λαδιού -> Κωδικός εργοστασίου: W719/45

Φίλτρο Καυσίμου -> Κωδικός εργοστασίου: WK69

Μοτέρ 1.4 Tsi ΒΜΥ,BLG

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CU 2939

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CUΚ 2939 (άνθρακα)

Φίλτρο Λαδιού -> Κωδικός εργοστασίου: HU712/6X

Φίλτρο Καυσίμου -> Κωδικός εργοστασίου: WK69

Φίλτρο Αέρος -> Κωδικός εργοστασίου: C35154

Μοτέρ 1.4 Τsi CAX, CAXA

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CU 2939

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CUΚ 2939 (άνθρακα)

Φίλτρο Αέρος -> Κωδικός εργοστασίου: C14130

Φίλτρο Λαδιού -> Κωδικός εργοστασίου: W712/90

Φίλτρο Καυσίμου -> Κωδικός εργοστασίου: WK69

Μοτέρ 1.4 Tsi CAVD,CNWA,CTHD,CTKA

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CU 2939

Φίλτρο Καμπίνας -> Κωδικός εργοστασίου: CUΚ 2939 (άνθρακα)

Φίλτρο Αέρος -> Κωδικός εργοστασίου: C35154

Φίλτρο Λαδιού -> Κωδικός εργοστασίου: W712/90

Φίλτρο Καυσίμου -> Κωδικός εργοστασίου: WK69

για οχήματα με ημερομηνία κατασκευής έως 6/6/2010

ηταν 03C115561B και έγινε 03C115561J --> σε MANN W712/93

για οχήματα με ημερομηνία κατασκυεής από 7/6/2010

ηταν 03C115561D και έγινε 03C115561H --> σε MANN W712/94

Αυτοι αλλαξαν λογω mann.

Μπουζί για 1.4 Tsi μοτέρ, τελευταίο revision (VWag) NGK SIZFR6B8EG κωδικός VW: 03C 905 601 Β

Μπουζί για 2.0 Tfsi μοτέρ, Κωδικός εργοστασίου:NGK PFR7S8EG ή Denso Iridium Tough VK-22

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α-Ψ-Γ-Ο-Σ

Μια ενημέρωση μονο στα CAX-CAV το φιλτρο λαδιου εχει αλλαξει σε W712/93 και W712/94(αναλογα το ετος παραγωγης βαζεις το αντιστοιχο)

Η αλλαγη της mann:

https://www.mann-hummel.com/en/mann-filter/news/newsdetail/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=701&cHash=c1022f762c689128bde9288d8362fe7b

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έκανα το λάθος και πήρα τα μπουζι (NGK SIZFR6B8EG) από αντιπροσωπεία για να κάνω αυριο service 74€ ενα μικρό εγκεφαλικό το πέρασα και το μπουκαλακια για καθαρισμα των μπεκ το αλλαξαν και το πήγαν 20€ έλεος

 

το οποιο ειναι αυτό

http://www.ecstuning.com/ES2609921/

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος golf mk5 tsi gt sport 170ps 2007....εχω 113000χλμ... πριν απο ενα χρονο ακριβως το εκανα σερβις και τωρα στην ενδειξη στο κοντερ μου αρχισε και λεει οτι χρειΑεται σερβις ασxετος αν ΑΚΟΜΑ να καλυψω τα χιλιομετρα του σερβις... ηθελα να ρωτισω καθε ποτε ενα αμαξι πρεπει να γινεται σερβις?? το πιο σωστο ειναι να το κανω τωρα που εκλεισε ενας χρονος(γιατι νομιζω οτι τα αμαξια πρεπει να γινονται σερβις μια φορα το χρονο) ή να περιμένω να διανυσω τα χιλιομετρα που εχω κανονικα στης καρτελλιτσα του σερβις που μπορει να μου παρει μεχρι το καλοκαιρι γιατι το αμαξι κινητε σχετικα μονο στην πολη και σπανιο εκτος??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος golf mk5 tsi gt sport 170ps 2007....εχω 113000χλμ... πριν απο ενα χρονο ακριβως το εκανα σερβις και τωρα στην ενδειξη στο κοντερ μου αρχισε και λεει οτι χρειΑεται σερβις ασxετος αν ΑΚΟΜΑ να καλυψω τα χιλιομετρα του σερβις... ηθελα να ρωτισω καθε ποτε ενα αμαξι πρεπει να γινεται σερβις?? το πιο σωστο ειναι να το κανω τωρα που εκλεισε ενας χρονος(γιατι νομιζω οτι τα αμαξια πρεπει να γινονται σερβις μια φορα το χρονο) ή να περιμένω να διανυσω τα χιλιομετρα που εχω κανονικα στης καρτελλιτσα του σερβις που μπορει να μου παρει μεχρι το καλοκαιρι γιατι το αμαξι κινητε σχετικα μονο στην πολη και σπανιο εκτος??

Στο βιβλιαρακι λεει ή καθε 15000 χλμ ή μια φορα το χρονο οποιο ερθει πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαρακι λεει ή καθε 15000 χλμ ή μια φορα το χρονο οποιο ερθει πρωτο

  

ευχαριστώ για απάντηση.. τα μπουζι χρειάζονται αλλαγή?

Τα αλλαξα στο περασμένο σερβις που ακομη δεν καλυψα καν τα χιλιομετρα...

Τα μπουζι αλλαζονται σε καθε σερβις?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τα μπουζί αλλάζονται κάθε 60.000 χλμ ή 4 έτη ότι έρθει πρώτα...

 

Οχι ρε φιλε τοσο πολυ!!!! διλαδι εμενα το αμαξι μου που ειναι το 2007 και εχει 120χιλιαδες χιλιομετρα πανω διλαδι 2 φορεσ σε ολη του τη ζωη επρεπε να αλλαξει μπουζι? αποκλειετε ..ασ μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του αλα δεν πιστευω να ειναι τοσο

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε τοσο πολυ!!!! διλαδι εμενα το αμαξι μου που ειναι το 2007 και εχει 120χιλιαδες χιλιομετρα πανω διλαδι 2 φορεσ σε ολη του τη ζωη επρεπε να αλλαξει μπουζι? αποκλειετε ..ασ μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του αλα δεν πιστευω να ειναι τοσο

Κανονικά η εταιρία σου λέει κάθε 60.000κμ. Εγώ προσωπικά τα αλλάζω κάθε 20.000κμ προληπτικά μιας και δεν έχω εμπιστοσύνη σε τι λέει η εταιρία.

Εάν το αυτοκίνητο είναι μαμα κάθε 30.000-40.000κμ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε τοσο πολυ!!!! διλαδι εμενα το αμαξι μου που ειναι το 2007 και εχει 120χιλιαδες χιλιομετρα πανω διλαδι 2 φορεσ σε ολη του τη ζωη επρεπε να αλλαξει μπουζι? αποκλειετε ..ασ μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του αλα δεν πιστευω να ειναι τοσο

Ανοιξε και το service book τα λεει μεσα.

Συζηταμε κατι γραμμενο και σαφως διατυπωμενο εδω και πολλα χρονια απο τη vw.

Στα ποσα χλμ αλλαζει καθετι ο καθενας ειναι αλλο θεμα.

Μην ποσταρετε μονο για να γραφετε κατι γεμιζουν τα θεματα αχρηστη πληροφορια και μετα τα μελη δεν μπορουν να βρουν αυτο που ζητουν.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.