Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

On 14/6/2016 at 2:28 ΜΜ, Shadowman said:

ρε παιδιά για πείτε καμια γνώμη τι λαδάκια να βάλω σε golf mk5 gt?
επίσης σκεφτόμουν να βάλω ένα φίλτρο ελευθέρας ,έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο?

Για προϊόντα βελτίωσης υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα (1ου σταδίου) που μπορείς να πάρεις γνώμες.

Τα λάδια, των οποίων οι προδιαγραφές αναγράφονται στο manual, είναι επίσης πολυσυζητημένο θέμα στο forum, κάνε μια αναζήτηση. :thumbsu:

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Σε golf v Gt 170αρι φτανω τα 100.000 χιλ. Στα 75.000 αλλαξα λαδια φιλτρα και μπουζι. Στα 90.000 λαδια φιλτρο λαδιου. Τωρα στα 100.000 ειμαι οκ μονο με λαδια και φιλτρα ? Λογω του οτι κλεινω χρονο να τα αλλαξω η να περιμενω στα 105.000? (βιβλιαρακι Σερβις δυστηχως μαλλον το εχω χασει) ειναι κτ αλλο που πρεπει να αλλαχτει? 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2016 at 9:51 ΜΜ, GIANNIS_KAN said:

Καλησπερα, Σε golf v Gt 170αρι φτανω τα 100.000 χιλ. Στα 75.000 αλλαξα λαδια φιλτρα και μπουζι. Στα 90.000 λαδια φιλτρο λαδιου. Τωρα στα 100.000 ειμαι οκ μονο με λαδια και φιλτρα ? Λογω του οτι κλεινω χρονο να τα αλλαξω η να περιμενω στα 105.000? (βιβλιαρακι Σερβις δυστηχως μαλλον το εχω χασει) ειναι κτ αλλο που πρεπει να αλλαχτει? 

Πρέπει ν΄αλλάξεις ιμάντα δυναμό και καδένα. Και να κάνεις έλεγχο στους συνδέσμους των ψαλιδιών εμπρός και πίσω. 99% θέλουν αλλαγή.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καδενα? Ευτηχως δεν εχω θεμα προς το παρον. Ψαλιδια συμφωνω οτι μαλλον κτ θα θελει. Στα 105χιλ χιλιομετρα γινετε το σερβις η στα 100 χιλ.? Αν ειναι στα 105 χιλ, σκεφτομαι προς ωρας μονο λαδια φιλτρο λαδιου και εναν ελεγχο λογω ταξιδιου να κανω. 

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2016 at 7:19 ΜΜ, black1180 said:

παιδια καλησπερα μηπως ξερουμε τον κωδικο για το θερμομονωτικο καλυμμα στο καπο του κινητηρα?

Για μοντέλο 1.4 Tsi: 1K0863831D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σε ποσά χλμ αλλάζουμε φίλτρο καυσίμου και μπουζί σε golf v TSI (BMY)?
Κανα δοκιμασμένο καθαριστικά για τον κλιματισμό έχετε να προτείνεται;
Ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλά.

Golf V 140, μαμά

Τις επόμενες μέρες θα αλλάξω μπουζι και πολλαπλασιαστες και μπουζι.

Μπούζι σκεφτομαι για τα SIZFR6B8EG και πολ/στες ZSE030.

Ειμαι εντάξει λετε? Οσο αναφορα τις διαστάσεις,ταιριάζουν αυτα τα 2?

Αν υπαρχει και κατι πιο πρόσφατο σε κωδικό κλπ, καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites


Μπούζι σκεφτομαι για τα SIZFR6B8EG και πολ/στες ZSE030.
Ειμαι εντάξει λετε? Οσο αναφορα τις διαστάσεις,ταιριάζουν αυτα τα 2?

Για τα μπουζί προχωρά. Τα άλλαξα και εγω πριν ενα μηνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , karlos said:


Για τα μπουζί προχωρά. Τα άλλαξα και εγω πριν ενα μηνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα. Εχω ενα Golf TSI του 07' με 70Κ χλμ. Το αμάξι ειναι προσεγμένο οδηγικά σε βαθμό υπερβολικό θα έλεγα. Το προβλημα που αντιμετωπίζω εδω και ενα 6μηνο περίπου ειναι οτι μου χτυπάει συνέχεια την αλλαγή 1-2 στο σασμάν, σε βαθμό που λογω οδήγησης σε πόλη νε φανάρια να γίνεται εκνευριστικό. Δεν τολμάω να κάνω νορμαλ αλλαγή. Πρεπει να γίνεται αρκετά αργά για να μην κλοτσήσει.
Που μπορει να ειναι το προβλημα; Συμπλέκτης; Δίσκος;
Την γνώμη σας μιας και θα επισκεφτώ συνεργείο τις επόμενες ημέρες.
Ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , karlos said:

Παιδιά καλησπερα. Εχω ενα Golf TSI του 07' με 70Κ χλμ. Το αμάξι ειναι προσεγμένο οδηγικά σε βαθμό υπερβολικό θα έλεγα. Το προβλημα που αντιμετωπίζω εδω και ενα 6μηνο περίπου ειναι οτι μου χτυπάει συνέχεια την αλλαγή 1-2 στο σασμάν, σε βαθμό που λογω οδήγησης σε πόλη νε φανάρια να γίνεται εκνευριστικό. Δεν τολμάω να κάνω νορμαλ αλλαγή. Πρεπει να γίνεται αρκετά αργά για να μην κλοτσήσει.
Που μπορει να ειναι το προβλημα; Συμπλέκτης; Δίσκος;
Την γνώμη σας μιας και θα επισκεφτώ συνεργείο τις επόμενες ημέρες.
Ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

τα πρώτα είχαν βγάλει πρόβλημα με το συχρονιζε της δευτέρα μήπως είναι κάτι τέτοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα. Εχω ενα Golf TSI του 07' με 70Κ χλμ. Το αμάξι ειναι προσεγμένο οδηγικά σε βαθμό υπερβολικό θα έλεγα. Το προβλημα που αντιμετωπίζω εδω και ενα 6μηνο περίπου ειναι οτι μου χτυπάει συνέχεια την αλλαγή 1-2 στο σασμάν, σε βαθμό που λογω οδήγησης σε πόλη νε φανάρια να γίνεται εκνευριστικό. Δεν τολμάω να κάνω νορμαλ αλλαγή. Πρεπει να γίνεται αρκετά αργά για να μην κλοτσήσει.
Που μπορει να ειναι το προβλημα; Συμπλέκτης; Δίσκος;
Την γνώμη σας μιας και θα επισκεφτώ συνεργείο τις επόμενες ημέρες.
Ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συχρονιζε δευτερας ειναι. Το εχω κ εγω golf tsi 122 09. Για να μην ακουστει χρειαζεται να πεσουν οι στροφες κατω απο 2000 για αλλαγη. Το πηγα στην αντιπροσωπεια με ειπαν 1500 ευρω δουλεια! Το πηγα κ σε ενα δικο μου γνωστο 500 ευρω με ειπε. Φαντασου διαφορα! Αλλα κ να το αφησεις ετσι δε θα βγαλει κατι αλλο ουτε θα σε αφησει απο σασμαν. Εγω θα προσπαθησω με μια φθινη λυση πρωτα με ενισχυτικο κιβωτιου μπας κ το καλμαρει κ δεν ακουγεται τοσο κ βλεπουμε...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Συχρονιζε δευτερας ειναι. Το εχω κ εγω golf tsi 122 09. Για να μην ακουστει χρειαζεται να πεσουν οι στροφες κατω απο 2000 για αλλαγη. Το πηγα στην αντιπροσωπεια με ειπαν 1500 ευρω δουλεια! Το πηγα κ σε ενα δικο μου γνωστο 500 ευρω με ειπε. Φαντασου διαφορα! Αλλα κ να το αφησεις ετσι δε θα βγαλει κατι αλλο ουτε θα σε αφησει απο σασμαν. Εγω θα προσπαθησω με μια φθινη λυση πρωτα με ενισχυτικο κιβωτιου μπας κ το καλμαρει κ δεν ακουγεται τοσο κ βλεπουμε...
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν με τον τροπο που οδηγώ έφαγε το συγχρονιζε της δευτέρας καληνυχτα. Αυτη η VW ειναι σκέτη απογοήτευση. Το θεμα ειναι οτι δεν οδηγείται το αυτοκίνητο. Μιλάμε για τόσα σταμάτα με τα φανάρια. Καθυστερώ να κανω την αλλαγή αλλα και πάλι μου το κανει. Τι να πω. Τόσα λεφτα και όλο προβλήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Αν με τον τροπο που οδηγώ έφαγε το συγχρονιζε της δευτέρας καληνυχτα. Αυτη η VW ειναι σκέτη απογοήτευση. Το θεμα ειναι οτι δεν οδηγείται το αυτοκίνητο. Μιλάμε για τόσα σταμάτα με τα φανάρια. Καθυστερώ να κανω την αλλαγή αλλα και πάλι μου το κανει. Τι να πω. Τόσα λεφτα και όλο προβλήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λοιπον η λυση βρεθηκε για το κιβωτιο. Παρε ενισχυτικο βαλβολινης. Σε μενα τουλαχιστον εχει διαφορα μεγαλη. Τωρα πλεον ακουγεται πολυ ελαφρα! Αξιζει πιστευω.0da4b6b006e047acf09b1d5873aea130.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συγχωνεύτηκαν οι λύσεις για τα service των 5 & 6

Link to comment
Share on other sites


Λοιπον η λυση βρεθηκε για το κιβωτιο. Παρε ενισχυτικο βαλβολινης. Σε μενα τουλαχιστον εχει διαφορα μεγαλη. Τωρα πλεον ακουγεται πολυ ελαφρα! Αξιζει πιστευω.0da4b6b006e047acf09b1d5873aea130.jpg

Το συγκεκριμένο ειναι συμβατό με το κιβώτιο μας;
Μπορει να μπει και τώρα που εχω 80.000 χλμ και δεν εχω αλλάξει λαδι κιβωτίου;
Μια φιάλη (125 ml) χρειάζεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Το συγκεκριμένο ειναι συμβατό με το κιβώτιο μας;
Μπορει να μπει και τώρα που εχω 80.000 χλμ και δεν εχω αλλάξει λαδι κιβωτίου;
Μια φιάλη (125 ml) χρειάζεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανει για ολα τα κιβωτια αυτοκινητων. Θα βαλεις αναλογα με τη ποσοτητα που χωραει το δικο σου. Πχ 2 λιτ βαλβολινες εχει μεσα; Τοτε θα βαζεις 2 απο τα ενισχυτικα. Ειναι 125ml κ καλυπτει 1000ml βαλβολινης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Πχ 2 λιτ βαλβολινες εχει μεσα; Τοτε θα βαζεις 2 απο τα ενισχυτικα. Ειναι 125ml κ καλυπτει 1000ml

Δεν ειναι μεγάλο το κόστος για ενα απλό ενισχυτικό; ποσο κοστίζει μια αλλαγή βαλβολίνες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Δεν ειναι μεγάλο το κόστος για ενα απλό ενισχυτικό; ποσο κοστίζει μια αλλαγή βαλβολίνες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για μενα που χωραει 2100ml θελω 3 τεμαχια βολβολινες. Απο 33 ευρω το καθενα κανε τον υπολογισμο. Χωρις τα εργατικα εννοειται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Για μενα που χωραει 2100ml θελω 3 τεμαχια βολβολινες. Απο 33 ευρω το καθενα κανε τον υπολογισμο. Χωρις τα εργατικα

Ξέρουμε για golf TSI 140 (BMY) ποσο θελει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.