Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Γεια σας.

Πρόκειται να κάνω το service των 30000Km. Είμαι εδώ και 9 μέρες εκτός εγγύησης και έχω 28600 Km.

Προφανώς δε θα το κάνω σε αντιπροσωπεία και θα αγοράσω εγώ τα υλικά. Μέχρι στιγμής έχω βρει τα εξής :

Λάδι CASTROL - EDGE 5W30 13,5E X 4lt από www.trade-wind.gr

Φίλτρο λαδιού MANN HU712/6x 9,90E από g-market

Φίλτρο βενζίνης MANN WK 69 21,31 E από g-market

Φίλτρο αέρος MANN C 35154 12,5E από g-market

Φίλτρο καμπίνας MANN CUK 2939 9,85E από g-market

Νομίζω ότι γίνεται έλεγχος σε μπουζί, τακάκια αλλά δεν αλλάζουν από τώρα και ίσως θα πρέπει να αλλάξω και υγρά φρένων.

Για τα φρένα ξέρει κανείς τι και πόσο χρειαζόμαστε? Επίσης ξέρει κανείς αν έχει νόημα (για να αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας) να αγοράσω ένα φίλτρο K & N και ποιός είναι ο κωδικός και τιμή για TSi 140HP.

Συγνώμη για το κουραστικό post.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα το πας εκτος αντιπροσωπειας δεν νομιζω οτι αξιζει να μπεις στο κοπο να αγορασεις εσυ τα ανταλλακτικα, δεν θα κερδισεις πολλα. Ισως μονο τα λαδια να πηγαινα εγω αν δεν εβαζαν τα ιδια που βαζω παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα το πας εκτος αντιπροσωπειας δεν νομιζω οτι αξιζει να μπεις στο κοπο να αγορασεις εσυ τα ανταλλακτικα, δεν θα κερδισεις πολλα. Ισως μονο τα λαδια να πηγαινα εγω αν δεν εβαζαν τα ιδια που βαζω παντα.


Ίσως να έχεις δίκιο και η διαφορά στα φίλτρα να μην είναι σημαντική αλλά είναι σίγουρο ότι το συνεργείο μπορεί να μη βάλλει MANN που είναι <<original>> αλλά πιο φθηνή μάρκα, όπως και λάδια πολύ χειρότερα ώστε να κερδίσει και από εκεί Ευρώ. Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται έλεγχος σε μπουζί, τακάκια αλλά δεν αλλάζουν από τώρα και ίσως θα πρέπει να αλλάξω και υγρά φρένων.

Υγρά φρένων αλλάζουν μόνο και είναι dot4.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου αφού έχω τα ίδια χιλιόμετρα, το ίδιο αυτοκίνητο (και ίδιο χρώμα), είμαι εκτός εγγύησης και πρόσφατα έκανα την ίδια κίνηση για το Service, στα 28.000 χιλ !!.

Πήρα τα ίδια αναλώσιμα εκτός Φίλτρου βενζίνης & αέρος, από το ίδιο κατάστημα.

Τα άλλαξα μόνος μου και πήγα και μια βόλτα σε έναν φίλο για τα φρένα που μου είπε ότι έχουν αρκετό καιρό ακόμα.

Σύμφωνα με το βιβλιαράκι λοιπόν, υγρά φρένων, φίλτρο βενζίνης κλπ δεν είναι ακόμα η ώρα τους και σου προτείνω, μια και τα αγόρασες, να τα βάλεις μόνο για προληπτικούς λόγους.

Η οικονομία έναντι του αντίστοιχου Service στην αντιπροσωπεία είναι τεράστια.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Υγρά φρένων αλλάζουν μόνο και είναι dot4.

Η πρωτη αλλαγη υγρων φρενων γινεται στα 3 χρονια και μετα καθε δυο χρονια.Δε θα του αλλαξουν υγρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η κίνησή σου. Θα διαφωνήσω με το φίλτρο αέρα (το οποίο είναι φθηνό - 12,5Ε) το οποίο λόγω της υπερβολικής σκόνης στην Ελλάδα νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή.

Ακόμα δεν τα έχω παραγγείλει.

Έχω βρει και service manuals κλπ και το φίλτρο αέρα ίσως να είναι εύκολο να το αλλάξω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η κίνησή σου. Θα διαφωνήσω με το φίλτρο αέρα (το οποίο είναι φθηνό - 12,5Ε) το οποίο λόγω της υπερβολικής σκόνης στην Ελλάδα νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή.

Ακόμα δεν τα έχω παραγγείλει.

Έχω βρει και service manuals κλπ και το φίλτρο αέρα ίσως να είναι εύκολο να το αλλάξω εγώ.

Βαγγέλη,

Ολα είναι εύκολα εαν πιάνουν λίγο τα χέρια σου (και δεν θες να σου πιάνουν και τον κ**ο).

Ιδιαίτερα όμως για την ποιότητα των αναλωσίμων, να υπενθυμίσω ότι πολλά συνεργεία βάζουν λάδια 'άγνωστης' προέλευσης (πχ. από βαρέλι) ή φίλτρα no-name (πχ. φίλτρο καμπίνας). Τουλάχιστον ξέρεις τί πληρώνεις όταν τα αγοράζεις μόνος σου.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι φιλτρο καμπινας και αερα μπορουμε ολοι να αλλαζουμε μονοι μας, ειναι πραγματικα ευκολο. Για τα υπολοιπα θελει να πιανουν και λιγο τα χερια σου (εμενα δεν πιανουν tongue.gif).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι φιλτρο καμπινας και αερα μπορουμε ολοι να αλλαζουμε μονοι μας, ειναι πραγματικα ευκολο. Για τα υπολοιπα θελει να πιανουν και λιγο τα χερια σου (εμενα δεν πιανουν tongue.gif).

Να μη σου πω οτι θα αγορασω κανενα φιλτρο καμπινας και θα το βαλω μονος μου.Πριν 7000 χλμ εκανα αλλαγη φιλτρου και απο την πρωτη στιγμη μυριζε και ακομα μυριζει μολις ανοιγω το κλιμα.Και το εργοστασιακο μεχρι και τα 30.000 που το αλλαξα δεν ειχε παρουσιασει την παραμικρη μυρωδια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι φιλτρο καμπινας και αερα μπορουμε ολοι να αλλαζουμε μονοι μας, ειναι πραγματικα ευκολο. Για τα υπολοιπα θελει να πιανουν και λιγο τα χερια σου (εμενα δεν πιανουν tongue.gif).

Eπειδη δεν εχω τσεκαρει ακομη το manual ,

ειναι μεσα στην καμπινα ή στο χωρο της μηχανης?

Μηπως πρεπει να το ψεκασουμε με καποιο υγρό?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν εχω τσεκαρει ακομη το manual ,

ειναι μεσα στην καμπινα ή στο χωρο της μηχανης?

Μηπως πρεπει να το ψεκασουμε με καποιο υγρό?

Έχω καθαρίσει το φίλτρο καμπίνας. Είναι εξαιρετικά γελοίο να το αλλάξει κανείς. Είναι ακριβώς κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Δε χρειάζεσαι καν κατσαβίδι για να κάνεις την αλλαγή καθώς έχει πλαστικές βίδες που γυρίζουν με το χέρι.

Για το φίλτρο αέρα δεν ξέρω αν χρειάζεται μόνο να ξεβιδωθούν οι 8 βίδες ή χρειάζεται και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κανείς αν έχει νόημα (για να αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας) να αγοράσω ένα φίλτρο K & N και ποιός είναι ο κωδικός και τιμή για TSi 140HP.

Ναι αναπνέει καλύτερα K-N 33-2865 κόστος 70-75 ευρω .πάνελ φίτρο ξεβιδώνεις μόνο τις βίδες για να μπεί.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη αλλαγη υγρων φρενων γινεται στα 3 χρονια και μετα καθε δυο χρονια.Δε θα του αλλαξουν υγρα.

Στο jetta μου τα άλλαξαν. Παράξενο, γιατί το δικό μου service book λέει αλλαγή κάθε δύο χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

jsmirlis αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι λεει μονο η πρωτη αλλαγη στα 3 χρονια και μετα καθε 2 χρονια. Εκτος αν αλλαξε κατι προσφατα.

Εχουν ανεβει ξανα αυτα τα αρχεια,

οδηγιες για το φιλτρο καμπινας

http://rapidshare.com/files/237723213/Dust...filter.pdf.html

για φιλτρο αερα

http://rapidshare.com/files/237723440/Air_filter.pdf.html

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται το φ. βενζίνης είναι δύσκολο να αλλάξεις καθώς και λάδια και υγρά φρένων. Πάντως το φίλτρο αέρα είναι πολύ σημαντικό και καλό είναι να πιάσουμε ένα κατσαβίδι και να το ανοίγουμε συχνά για καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ανοιξα το βιβλιαρακι αλλα εχει ελαχιστα,σχεδον τιποτα για το οτι αφορα τι αλλαζεται στα σερβις.Που μπορω να δω τι ακριβως θα αλλαχτει στα επομενα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Δεν είναι σαφές τι αλλάζει. Πάντως για τα 2 χρόνια αλλάζεις : λάδια, φ. λαδιού, φ. καμπίνας, φ. αέρα, φ. βενζίνης και υγρά φρένων.

Link to comment
Share on other sites

jsmirlis αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι λεει μονο η πρωτη αλλαγη στα 3 χρονια και μετα καθε 2 χρονια. Εκτος αν αλλαξε κατι προσφατα.

http://rapidshare.com/files/237723440/Air_filter.pdf.html

Μπορεί να έχεις δίκιο. Ο σύμβουλος σερβις όμως δεν άφησε περιθώριο να μην αλλαχτούν.

Και κάτι άλλο...

Μου έχει χαλάσει το πίσω άγκιστρο της ζώνης ασφαλείας. Μετά από 2 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία και παραγγελία του ανταλλακτικού (το άγκιστρο δεν αλλάζει μόνο του αλλά απαιτεί και την αλλαγή της μεσαίας πίσω ζώνης) συνειδητοποιώ (μαζί με το σύμβουλο σερβις) ότι θα πρέπει να βγει το πίσω κάθισμα και τη δουλειά αυτή την κάνει μόνο φανοποιός!!! Ελεος... Φυσικά η αλλαγή δεν έγινε γιατί δεν υπήρχε φανοποιείο στο συγκεκριμένο κατάστημα. Αλλη μια μέρα χαμένη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 2 χρονιά και παω για το 2ο service στην αντιπροσωπία λογω εγγύησης.

Εχει κανει κάποιος το δεύτερο σε αντιπροσωπία και πόσο στοίχισε??

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 2 χρονιά και παω για το 2ο service στην αντιπροσωπία λογω εγγύησης.

Εχει κανει κάποιος το δεύτερο σε αντιπροσωπία και πόσο στοίχισε??

Όταν λες έχεις εγγύηση εννοείς ότι έχεις κάνει επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια ή είσαι στο όριο λήξης της 2ετούς εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχεις εγγύηση εννοείς ότι έχεις κάνει επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια ή είσαι στο όριο λήξης της 2ετούς εγγύησης?

4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια

Τότε δυστυχώς φίλε μου θα πρέπει να πας αντιπροσωπεία. Πάρε από g-market όλα τα αναλώσιμα εκτός από λαδάκι που μπορείς να πάρεις φθηνότερα από trade-wind και πήγαινε αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.