Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

παιζει πολυ μεγαλο ρολο.γι'αυτο και εγω το αλλαξα προαιρετικα στα 15κ.πολυ καλα εκανες.αλλαξε ομως και βενζιναδικο.το φιλτρο φανερωσε οτι η ποιοτητα του καυσιμου που βαζεις δεν ειναι καθολου καλη.

Link to comment
Share on other sites

Τι βενζίνη βάζεις 95αρα ή 100αρα ? Βάζεις από κάποιο συγκεκριμένο πρατήριο ή από όπου τύχει ?

Τους τελευταίους 5 μήνες 95άρα και τα 3 τελευταία γεμίσματα V-Power (ο θεός να την κάνει..)

Βάζω από 2(Shell) άντε 3 συγκεκριμένα πρατήρια, δεν πάω όπου να 'ναι. Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να βάζω μόνο από ένα για να αρχίσω να αποκλείω σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 5 μήνες 95άρα και τα 3 τελευταία γεμίσματα V-Power (ο θεός να την κάνει..)

Βάζω από 2(Shell) άντε 3 συγκεκριμένα πρατήρια, δεν πάω όπου να 'ναι. Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να βάζω μόνο από ένα για να αρχίσω να αποκλείω σιγά σιγά.

Για δοκίμασε να βάζεις άλλη μάρκα.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

εμενα στα 25/000 που εγινε ελεγχος στο φιλτρο βενζινης ολα ηταν οκ ...οποτε θα το αλλαξω υποχρεωτικα στα 30...

Εγω παω επαρχια παντως παιδια και να πανε να γ......ουν αλλαγη λαδιων-φιλτρου ενα 20αρικο. με δικα μου παρελκωμενα

Την επομενη φορα μαλιστα λεω να τιμησω τα γιανιτσα....μιας και ακουω τα καλυτερα και στις καλυτερες τιμες...

Αλλιως σερρες ...και θα βρισκομαι πανω απο το κεφαλι του τεχνικου ...

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις σερβις των 30000 ? εφτασα ηδη και πηρα 2 τιμες. ετεα 300 ευρωπουλα και μανδυλας 330. πως σας φαινοντ? θα παρω και παζαρο, αλλα δεν θελω να δωσω εκει λεφτα.

μιλαω για θεσσαλονικη. οποιος ξερει ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά χαρά

θα πάω και εγώ το αυτοκίνητο μου για το πρώτο service από εβδομάδα και θα τους πάω τα δικά μου αναλώσιμα (λάδι, ανταλλακτικά). Μια ερώτηση μόνο το φίλτρο λαδιού που χρειάζεται απ' ότι διάβασα είναι το

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90

αυτό είναι το γνήσιο ανταλλακτικό που βάζει και η αντιπροσωπεία η αντίστοιχο του; Θέλω απλώς να είμαι έτοιμος πριν μου πουν καμμιά λαμογιά οτι δεν ισχύει μετά η εγγύηση.

new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Πεταξου μεχρι τα Μουδανια, Κιλκις, Γιαννιτσα. Θα τελειωσεις πολυ γρηγοροτερα και με λιγοτερα χρηματα.

+1 αν εισαι ανατολικα πας μουδανια αρζουμανιδη κ λες οτι εισαι μελος Vw club

αν εισαι δυτικα γιαννιτσα οι τιμες ειναι απο 50-100 πιο κατω

ενδεικτικα ειχα παρει ετεα παζαρο τιμες ιδιες μανδυλα ενα 50 κατω κ στα αλλα 2 αλλο ενα οποτε 100 ευρω πιο κατω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά χαρά

θα πάω και εγώ το αυτοκίνητο μου για το πρώτο service από εβδομάδα και θα τους πάω τα δικά μου αναλώσιμα (λάδι, ανταλλακτικά). Μια ερώτηση μόνο το φίλτρο λαδιού που χρειάζεται απ' ότι διάβασα είναι το

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN W 712/90

αυτό είναι το γνήσιο ανταλλακτικό που βάζει και η αντιπροσωπεία η αντίστοιχο του; Θέλω απλώς να είμαι έτοιμος πριν μου πουν καμμιά λαμογιά οτι δεν ισχύει μετά η εγγύηση.

new_killpc.gif

Εφόσον δεν τον γνωρίζει κανείς ενημερωνω πως τελικά το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είναι το original αλλά το περνάνε κανονικά χωρίς πρόβλημα στην εγγύηση. Το καλό είναι οτι στον Λαμπριανίδη το δίνει στα 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στα 25/000 που εγινε ελεγχος στο φιλτρο βενζινης ολα ηταν οκ ...οποτε θα το αλλαξω υποχρεωτικα στα 30...

Εγω παω επαρχια παντως παιδια και να πανε να γ......ουν αλλαγη λαδιων-φιλτρου ενα 20αρικο. με δικα μου παρελκωμενα

Την επομενη φορα μαλιστα λεω να τιμησω τα γιανιτσα....μιας και ακουω τα καλυτερα και στις καλυτερες τιμες...

Αλλιως σερρες ...και θα βρισκομαι πανω απο το κεφαλι του τεχνικου ...

φιλε μηπως ομως αν πας μακρια τα πληρωσεις σε βενζινη?

Link to comment
Share on other sites

πρώτο service σήμερα στα 11200km και πλήρωσα 26 ευρώ με δικά μου λάδια και φίλτρο!
Μου γεμίσανε με νερό για το παμπρίζ και κάνανε και κάτι ελέγχους (σκουριασμένη κούνια, ρύθμιση πόρτες γιατί έμπαζαν λίγο νερό).

Καρέντα Ηρακλείου Κρήτης.
Μπράβο τους για την τιμή, φιλικότητα, εξυπηρέτηση.

Είχα την επιλογή και την Καρέντα Αγίου Νικολάου αν δεν έμενα ευχαριστημένος (μένω **** οπότε η ίδια απόσταση είναι για μένα) αλλά λόγω των παραπάνω θα τους ξανα-προτιμήσω.

(το ξαναπόσταρα και εδώ αρχικά, αλλά το γράφω και εδώ για όσους ενδιαφέρονται)

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκλεισα και γω επιτελους ραντεβου για το πρωτο service...την δευτερα στην autonet.

τελικα λεω να παω με τα λαδια δικα μου.απλα δεν ξερω τι να παρω. ειμαι αναμεσα σε mobil και eneos.

εσεις τι προτεινετε?βασικα επειδη βλεπω υψηλες θερμοκρασιες θα ηθελα ενα καλο λαδακι να βαλω.

οταν το λαδι ειναι 5-30 παει να πει οτι τηρει και την προδιαγραφη μας 504.00??? γιατι βλεπω στο σιτε της eneos οτι δεν αναφερει την προδιαγραφη αυτη.

ενω στο σιτε της mobil την εχει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλεκο πρεπει να τηρει 504. Παιρνεις τα Mobil πας εκει λες γεια σας ηρθα για το σερβις εχω δικα μου λαδια φιλτρα μα μου

α! Επεισης αν σε βαλουν να υπογραψεις τιποτα επειδη εφερες δικα σου λαδια να σιγουρευτεις οτι εκει που υπογραφεις αναφερει οτι

τα λαδια σου ειναι σωστα.

Λοιπον απο τιμες .. εμενα με χρεωσαν 50ευρω με δικο τους φιλτρο + δουλεια .. 17 φιλτρο αν θυμαμαι καλα και τα αλλα για τα

10 λεπτα δουλειας.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον για τα mobil με βλεπω που εχουν σιγουρα την προδιαγραφη και τα προτεινουν και πολλοι απο εδω μεσα...

φιλτρο μπορει να μην παρω καθολου και να βαλουν το δικο τους...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις γυρισα απο autonet που ειχα παει το γκολφ για σερβις.

157 ευρω μαζι με καρτα καυσαεριων.

επειδη λαδια δεν βρηκα να παρω αυτα που ηθελα αφησα αυτους να βαλουν castrol 5w-30...

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω πιστευω οτι καλα ηταν.αν πηγαινα με δικα μου πραγματα θα γλυτωνα σιγουρα κανα 30 ευρω.μπορει και παραπανω.αλλα δεν βρηκα τα καταλληλα λαδια εγκαιρως γιατι μου αλλαξανε το ραντεβου και ηθελα να ξεμπερδευω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. παιδιά είμαι περίπου στα 13.000 km κ λέω να κάνω το πρώτο σέρβις πριν τις διακοπές για να μην ξεφύγω από τα χιλιόμετρα. εχω ενα TSI 122. Οπότε συνοψίζοντας:

λάδι: castrol edge SAE 5W-30 (είναι longlife?θα κρατήσει αλλα 15.000 km έως τα 30.000?) http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100033

φίλτρο λαδιού: MANN W 712/90 Διάβασα λίγο παραπάνω στο θέμα ότι το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είναι το original. Έχουμε κάποια άλλη επιλογή σε αυτή την περίπτωση?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες φιλε...τα λαδια ειναι longlife και απο τι μου πε η autonet σημερα,αυτα βαζουν τωρα.

το φιλτρο δεν ειναι original αλλα οπως λεει καποιος πιο πανω στο περνανε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

157 euro δεν την λες καθόλου σχετικά καλή τιμή για το 1ο service των 15.000 χιλιομέτρων καθώς φίλε μου τα λάδια σου ( http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100033 ) κοστίζουν 52 ευρώ ( 4 μπουκαλάκια ) και το φίλτρο σου (

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=8683&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=100033 ) 11 ευρώ.. σύνολο 63+10 (η καρτα καυσαεριων) τα υπόλοιπα 84 ευρώ είναι η εργασία άντε μισής ώρας ;;; μου φαίνεται σε τριγήσανε λιγουλάκι την στιγμή που ο φίλος μας από την Κρήτη πλήρωσε 26 ευρώ την εργασία όπως και εγώ επίσης.

Μίλτο το σέρβις των 30k έχει αλλαγή όλα τα φίλτρα ( βενζίνης, αέρα, καμπίνας, λαδιού ) και λαδάκια ε και επίσης εκεί στην Αθήνα κοιτάξτε και τα τακάκια σας μπας και θέλουν αλλαγή που δεν πιστεύω..

Εγώ προσωπικά στα service έχω πληρώσει μόνο τις εργασίες 20-30 ευρώ ανάλογα το μαγαζί, μπουζί, τακάκια. Τα υπόλοιπα λάδια φίλτρα πάντα μέσω internet.

82.000χιλιόμετρα και συνεχίζω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.