Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

157 euro δεν την λες καθόλου σχετικά καλή τιμή για το 1ο service των 15.000 χιλιομέτρων καθώς φίλε μου τα λάδια σου ( http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100033 ) κοστίζουν 52 ευρώ ( 4 μπουκαλάκια ) και το φίλτρο σου (

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=8683&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=100033 ) 11 ευρώ.. σύνολο 63+10 (η καρτα καυσαεριων) τα υπόλοιπα 84 ευρώ είναι η εργασία άντε μισής ώρας ;;; μου φαίνεται σε τριγήσανε λιγουλάκι την στιγμή που ο φίλος μας από την Κρήτη πλήρωσε 26 ευρώ την εργασία όπως και εγώ επίσης.

Μίλτο το σέρβις των 30k έχει αλλαγή όλα τα φίλτρα ( βενζίνης, αέρα, καμπίνας, λαδιού ) και λαδάκια ε και επίσης εκεί στην Αθήνα κοιτάξτε και τα τακάκια σας μπας και θέλουν αλλαγή που δεν πιστεύω..

Εγώ προσωπικά στα service έχω πληρώσει μόνο τις εργασίες 20-30 ευρώ ανάλογα το μαγαζί, μπουζί, τακάκια. Τα υπόλοιπα λάδια φίλτρα πάντα μέσω internet.

82.000χιλιόμετρα και συνεχίζω...

mist απο τακάκια πως πας?? έμενα με προβληματίζει που δεν είμαι πολύ των φρένων 12500χλμ!! κόβω με κατεβάσματα ταχύτητες..το πάχος των πίσω .. είναι αισθητά πιο λεπτά από τα μπροστά!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο τακάκια έχω αλλάξει μόνο τα πίσω στο service των 60.000 τα μπροστινά τακάκια τα υπολογίζω με τον ρυθμό φρεναρίσματος που κάνω κάπου στα 90.000 για αλλαγή. Να ξέρεις πως τα πίσω τακάκια φθείρονται πιο πολύ σε σχέση με τα μπροστινά γι αυτό τα άλλαξα και πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ GOLF GT 170 PS ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΜΑΝΝ ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΑΕΡΟΣ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΕ ΜΑΝΝ)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ GOLF GT 170 PS ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΜΑΝΝ ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΑΕΡΟΣ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΕ ΜΑΝΝ)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Ειναι απλο δες το 1 ποστ αυτου του θεματος

Καλως ορισες

Link to comment
Share on other sites

45000 χιλιομετρα.

εχω αλλαξει προσφατα τακακια πισω, υγρα φρενων, μπουζι.

την τριτη παω για λαδια και θα αλλαξω...

λαδια κα φιλτρα λαδιου, καμπινας, βενζινης.

ειχα ξαναλλαξει βενζινης στα 30000 ειναι υπερβολη να το αλλαξω παλι? δεν ειναι πολλα τα 22 ευρο του αλλα μην το αλαξω τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μηπως γνωριζετε καποιο site στο internet που να βρισκει τι ακριβως ανταλλακτικα θελει καθε μοντελλο αυτοκινητου??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μηπως γνωριζετε καποιο site στο internet που να βρισκει τι ακριβως ανταλλακτικα θελει καθε μοντελλο αυτοκινητου??

Για φίλτρα κτλ. http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?iKeys=23.14.0.40.14

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ...

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Εγώ τα σέρβις του αυτοκινήτου τα κάνω εκτός αντιπροσωπειών. Μπορώ να πάω σε αντιπροσωπεία για διάφορα updates και οδηγίες από την VW?? Ή θα μου ζητήσουν να κάνω και κανένα σέρβις εκεί?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που τα κανεις (φανταζομαι σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο) δεν υπαρχει θεμα.

Αν υπαρχει update δεν υπαρχει καποιος λογος για να μην στο περασουν. Αν και δε νομιζω να εχει βγει κανα update

για το 122αρι..Παντως μιας και θα κανεις τον κοπο να πας.. αν υπαρχει τιποτα εδω ειμαστε να μας πεις!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που τα κανεις (φανταζομαι σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο) δεν υπαρχει θεμα.

Αν υπαρχει update δεν υπαρχει καποιος λογος για να μην στο περασουν. Αν και δε νομιζω να εχει βγει κανα update

για το 122αρι..Παντως μιας και θα κανεις τον κοπο να πας.. αν υπαρχει τιποτα εδω ειμαστε να μας πεις!

Τα κάνω σε εξειδικευμένο συνεργείο VAG. Όχι σε εξουσιοδοτημένο. Αλλά τώρα ειδικά με την νομοθεσία με τις εγγυήσεις που άλλαξε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα πάω και θα σας ενημερώσω.

Δεν είχε βγει μια αναβάθμιση για το καντραν?? εμένα πχ δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού και πότε πρέπει να αλλάξεις σχέση...

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

εν είχε βγει μια αναβάθμιση για το καντραν?? εμένα πχ δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού και πότε πρέπει να αλλάξεις σχέση...

Δεν εχω ιδεα.

Ποτε πρεπει να αλλαξεις σχεση το ξερεις εσυ καλυτερα απο το αμαξι.

Θερμοκρασια λαδιων ειναι MUST!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνω σε εξειδικευμένο συνεργείο VAG. Όχι σε εξουσιοδοτημένο. Αλλά τώρα ειδικά με την νομοθεσία με τις εγγυήσεις που άλλαξε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα πάω και θα σας ενημερώσω.

Δεν είχε βγει μια αναβάθμιση για το καντραν?? εμένα πχ δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού και πότε πρέπει να αλλάξεις σχέση...

Εγω που αλλαξα προσφατα καντραν νομιζα οτι θα υπαρχει στο καινουργιο αλλα με ενημερωσαν οτι χρειαζεται να γινει αλλαγη ο εγκεφαλος για να την εμφανιζει.Οσο για τις σχεσεις εμενα μου την βγαζει απο τοτε που εκανα την προαιρετικη αναβαθμιση για τα πυρακια.(εχω το 160αρι)

Link to comment
Share on other sites

παιδια, καλημερες.μια ερωτηση, λιγο χαζη μαλλον.

το φιλτρο που πρεπει να αλλαχθει για να μην μυριζει ο κλιματισμος ειναι το φιλτρο καμπινας?

κωδικος ειναι αυτος που αναγραφεται στην πρωτη σελιδα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια, καλημερες.μια ερωτηση, λιγο χαζη μαλλον.

το φιλτρο που πρεπει να αλλαχθει για να μην μυριζει ο κλιματισμος ειναι το φιλτρο καμπινας!!!

κωδικος ειναι αυτος που αναγραφεται στην πρωτη σελιδα?

ευχαριστω

:good:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα καπο.

1) Οταν ειχαμε συμπληρωσει αντιψυκτικο ειχε βαλει μεχρι... οπως το βλεπεις κανα 2 δαχτυλα πανω απο την μεση. (Παρα πολυ δλδ)

Ελεγα θα το βγαλω θα το βγαλω αλλα τελικα δεν το εβγαλα.. βγηκε μονο του!

Σημερα παρατηρησα οτι καθισε ακριβως στο ΜΑΧ. Δηλαδη γυρω στα 3 δαχτυλα κατω απο εκει που ειχε βαλει..

Αυτο εγινε επειδη ηταν παραπανω ή ανα 10.000 θα βαζω καμια 100-200αρα γραμμαρια αντιψυκτικο?

2)Το αμαξι καθεται κανα 2 μερες. Και λεω ευκαιρια να κοιταξω και τα λαδια τωρα που ειναι κρυο.

Λοιπον.. βγαζω καθαριζω ξαναβαζω βγαζω και βλεπω :rolleyes: Τουλαχιστον 1,5 δαχτυλο πανω απο το ΜΑΧ τα λαδια. Δλδ ειχε λαδωσει το πλαστικο εκεινο το σκατακι κιτρινου χρωματος. Εγω ομως θυμαμαι οτι αυτος πρεπει να μου εβαλε γυρο στα 3800 γιατι πηρα πισω το ενα δοχειο και ειχε καμια 200ρια γραμμαρια μεσα.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ . (αυτο μας ελειπε..)

Εδιτ. Εχω 10.000 που εχω κανει σερβις.

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , διαβαζω τα ποστ σας και εχω ηδη μετανιωσει που πηρα VolksWagen...

Tι τρελα ειναι αυτη με τα λαδια και τα φιλτρα και τα σερβις...πανακριβοι ειναι ολοι.

Εχω ενα τριλιτρο BMW για πρωτο αμαξι (7 λιτρα λαδι ανα αλλαγη) και δεν εχω πληρωσει ποτε πανω απο 120-130 Ευρω για λαδια -φιλτρο(Castrol Edge Sport 10-40W) και 200-250 σερβις.

Νομιζω οτι στον βωμο του πιο "φθηνου" αυτοκινητου μας σκιζουν στα σερβις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε, δεν βαζω Castrol Edge... Edge Sport βαζω μονο. Ειναι σειρα σχεδιασμενη για τα τουρμπατα μοτερ της BMW και την Μ3. Mην τρελαθουμε κι'ολας οτι τα απλα Edge ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , διαβαζω τα ποστ σας και εχω ηδη μετανιωσει που πηρα VolksWagen...

Tι τρελα ειναι αυτη με τα λαδια και τα φιλτρα και τα σερβις...πανακριβοι ειναι ολοι.

Εχω ενα τριλιτρο BMW για πρωτο αμαξι (7 λιτρα λαδι ανα αλλαγη) και δεν εχω πληρωσει ποτε πανω απο 120-130 Ευρω για λαδια -φιλτρο(Castrol Edge Sport 10-40W) και 200-250 σερβις.

Νομιζω οτι στον βωμο του πιο "φθηνου" αυτοκινητου μας σκιζουν στα σερβις.

Να φανταστώ ότι τα ποσά που αναφέρεις παραπάνω αφορούν κάποιο συνεργείο ΜΗ εξουσιοδοτημένο της BMW (γιατί από προσωπική εμπειρία με την BMW (σειρά 1) οι τιμές των σέρβις ήταν περίπου οι ίδιες με της VW).

Εγώ για το TSI με λάδια Castrol EDGE 5W-30 και φίλτρο της VW εκτός αντιπροσωπείας έχω δώσει 80 ευρώ και δεν είχα αγοράσει τίποτα εγώ από το internet

Υπάρχουν τα συγκεκριμένα λάδια σε 10W-40 ?? Και τα βάζεις και σε κινητήρα BMW??

Δεν νομίζω... :angry2:

Ρίξε μια ματιά παρακάτω...και πες μου πιο είναι το Edge Sport 10W-40 που χρησιμοποιείς...

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014550&contentId=7029540

:( Επίσης ψάξε και δες στα λάδια που χρησιμοποιείς αν γράφει πουθενά πάνω στο κουτί την προδιαγραφή VW 504 00/ 507 00 :angry2:

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε...παπατζα εγραψα.

0-40 ειναι τα δικα μου και 10-60 ειναι του Μ3.

Η ουσια ειναι οτι η σειρα "Edge Sport" ειναι η κορυφαια της Castrol για οχηματα δρομου.

Το θεμα ειναι οτι ΠΟΛΛΑ συνεργεια της ΒΜW , επισημα ή μη δεν χρεωνουν εργασια οταν προκειται για λαδια. Κατι που δεν συμβαινει ουτε στην VW αλλα ουτε και στην Opel που ηταν το μικρο μου οχημα τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το TSI με λάδια Castrol EDGE 5W-30 και φίλτρο της VW εκτός αντιπροσωπείας έχω δώσει 80 ευρώ και δεν είχα αγοράσει τίποτα εγώ από το internet

Ετσι μαλιστα!! Σε ποιο συνεργειο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.