Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Σύγκολφοι, καλησπέρα!!!

Μια ερωτησούλα, αν ξέρει κανείς...

Μου διαγνώσαν αντλία νερού - Ασχολίαστο σε 18.000, αλλά συμβαίνουν και στα καλύτερα Golf :whistling: (Golf VI)

Έκανε σαν τρακτέρ είναι η αλήθεια - και γέλαγαν και τα ποικιλόχρωμα ερίφια).....

Η αλλαγή θα γίνει (εντός εγγύησης) μες στην βδομάδα.

Υπάρχει καμία λογική η αντλία να φταίει και να σχετίζεται με την άυξηση κατανάλωσης (περί το 1L/100 km) που εμφανίζει το τουτούνι???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Chris

Link to comment
Share on other sites

Και πως διαχειριζεσαι το θεμα της εγγυησης?

Δεν έχει χρειαστεί να το διαχειριστώ και εύχομαι να μην το διαχειριστώ ποτέ το θέμα της εγγύησης (εννοώντας να μην έχω προβλήματα)

Μέχρι στιγμής "σκυλί" το GOLF σε σχετικά απαιτητική οδήγηση. δεν έχει κάνει κιχ

Αν και τώρα που με την νέα οδηγία με τις εγγυήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις τα σέρβις σου σε μη εξουσιοδοτημένα, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χρειαστεί να το διαχειριστώ και εύχομαι να μην το διαχειριστώ ποτέ το θέμα της εγγύησης (εννοώντας να μην έχω προβλήματα)

Μέχρι στιγμής "σκυλί" το GOLF σε σχετικά απαιτητική οδήγηση. δεν έχει κάνει κιχ

Αν και τώρα που με την νέα οδηγία με τις εγγυήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις τα σέρβις σου σε μη εξουσιοδοτημένα, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Εμενα παντως σημερα δεν μου ειπαν κατι τετοιο στην αντιπροσωπεια οταν τους ειπα οτι τα λαδια μου θελω να τα αλλαζω σε Castrol Center.

Mòυ απαντησαν οτι τις αλλαγες που θα κανω μονος μου , καθε 10χιλ χιλιομετρα μπορω να την κανω οπου θελω , αλλα αυτη που απαιτειται απο το service στο βιβλιαρακι θα πρεπει να την κανω εκει.

Ρε παιδια , για ενημερωστε με αν υπαρχει καποια οδηγια για τα μη εξουσιοδοτημενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως σημερα δεν μου ειπαν κατι τετοιο στην αντιπροσωπεια οταν τους ειπα οτι τα λαδια μου θελω να τα αλλαζω σε Castrol Center.

Mòυ απαντησαν οτι τις αλλαγες που θα κανω μονος μου , καθε 10χιλ χιλιομετρα μπορω να την κανω οπου θελω , αλλα αυτη που απαιτειται απο το service στο βιβλιαρακι θα πρεπει να την κανω εκει.

Ρε παιδια , για ενημερωστε με αν υπαρχει καποια οδηγια για τα μη εξουσιοδοτημενα.

πως το εννοεις αυτο;αν θιγεται η εργοστασιακη εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως σημερα δεν μου ειπαν κατι τετοιο στην αντιπροσωπεια οταν τους ειπα οτι τα λαδια μου θελω να τα αλλαζω σε Castrol Center.

Mòυ απαντησαν οτι τις αλλαγες που θα κανω μονος μου , καθε 10χιλ χιλιομετρα μπορω να την κανω οπου θελω , αλλα αυτη που απαιτειται απο το service στο βιβλιαρακι θα πρεπει να την κανω εκει.

Ρε παιδια , για ενημερωστε με αν υπαρχει καποια οδηγια για τα μη εξουσιοδοτημενα.

Γενικα εχουν δικιο.

Οσο εισαι σε εγγυηση και για να ισχυει θα πρεπει τα τακτα σερβις να τα κανεις στην αντιπροσωπεια η σε επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.

Τωρα βεβαια μπορουν να πουν καποιοι για οδηγια της Ε.Κ. που δινει την δυνατοτητα και σε συνεργεια εκτος να επικυρωνουν σερβις αλλα εδω ακομα δεν ισχυει.

Πηγαινε σε αντιπροσωπεια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι περηληπτικα λεω πιο πανω.

Δεν υπαρχει εφαρμογη ακομα αυτης της οδηγιας. Ειναι σε αρχικο σταδιο και αυτο που βγαινει ειναι οτι θα πρεπει οι αυτοκινητοβιομηχανιες να συμμορφωθουν μεχρι το 2023.

Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι.

Γι'αυτο πηγαινετε στα τακτα διαστηματα σερβις σε αντιπροσωπεια για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Με ερευνα και αγορα ανταλλακτικων απο εσας δεν εχει μεγαλη διαφορα απο εξωτερικο συνεργειο. Ετσι κανουν πολλοι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια χαρα

γνωριζει κανεις για tsi 160 ποσο περιπου θα παει το service των 15.000χλμ. ή 2 χρόνων στην αντιπροσωπία ?

Περιπου για να έχω μία αισθηση και τι περίπου αλλάζουν ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...μια διευκρινιση-βοηθεια θα ηθελα, επειδη πλησιαζει η ωρα να κανω και εγω το πρωτο μου σερβις στα 15000, golf vi 122ps θελω και εγω να παω με δικα μου λαδια και φιλτρο λαδιου. Οσο αφορα τα λαδια ειναι οκ, Θα παρω CASTROL EDGE SAE 5W-30 οσο αφορα το φιλτρο λαδιου εχω μπερδευτει...ποιον τυπο να παρω? το original ποιο ειναι ? αν μπορειτε απο που μπορω να το προμηθευτω..καποιο σιτε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...μια διευκρινιση-βοηθεια θα ηθελα, επειδη πλησιαζει η ωρα να κανω και εγω το πρωτο μου σερβις στα 15000, golf vi 122ps θελω και εγω να παω με δικα μου λαδια και φιλτρο λαδιου. Οσο αφορα τα λαδια ειναι οκ, Θα παρω CASTROL EDGE SAE 5W-30 οσο αφορα το φιλτρο λαδιου εχω μπερδευτει...ποιον τυπο να παρω? το original ποιο ειναι ? αν μπορειτε απο που μπορω να το προμηθευτω..καποιο σιτε ευχαριστω

Mann W 712/90 βάλε. http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=01&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=00&ktlg_01_mrksl=0&ktlg_01_mdrsl=&ktlg_01_modsl=0&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1.

Το original δεν ξέρω ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

έχω το golf V TSI 140 (Μάρτιος 2007) με 90.000 χλμ

Μέχρι στιγμής κάνω τα κλασικά service για λάδια-φίλτρα κάθε 15.000 και για μπουζί κάθε 30.000

Επίσης τακάκια όποτε έχουν φαγωθεί (περιέργως τα πίσω νωρίτερα από τα μπροστά!!!)

Λογικά κάπου τώρα δεν πρέπει να αλλάξω ιμάντα? επίσης τι άλλο μου διαφεύγει?

Τέλος να αναφέρω ότι μεσα στην γκαντεμιά μου και χωρίς αιτία πριν μια βδομάδα μου έσπασε το ψυγείο του aircondition (δεν το έχω αλλάξει ακόμη) και επιπλέον όταν πατάω τον συμπλέκτη δεν έχει άμεση επαναφορά γιατί κολάει το πενταλ στη μέση.

Ευχαριστώ (μάλλον θα μου βγεί ενα καλό κουστουμάκι στο επόμενο service...)

Edited by Geonet
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

έχω το golf V TSI 140 (Μάρτιος 2007) με 90.000 χλμ

Μέχρι στιγμής κάνω τα κλασικά service για λάδια-φίλτρα κάθε 15.000 και για μπουζί κάθε 30.000

Επίσης τακάκια όποτε έχουν φαγωθεί (περιέργως τα πίσω νωρίτερα από τα μπροστά!!!)

Λογικά κάπου τώρα δεν πρέπει να αλλάξω ιμάντα? επίσης τι άλλο μου διαφεύγει?

Τέλος να αναφέρω ότι μεσα στην γκαντεμιά μου και χωρίς αιτία πριν μια βδομάδα μου έσπασε το ψυγείο του aircondition (δεν το έχω αλλάξει ακόμη) και επιπλέον όταν πατάω τον συμπλέκτη δεν έχει άμεση επαναφορά γιατί κολάει το πενταλ στη μέση.

Ευχαριστώ (μάλλον θα μου βγεί ενα καλό κουστουμάκι στο επόμενο service...)

καλησπέρα ,

Τα TSI δεν έχουν ιμάντα , έχουν καδένα(αλυσίδα) .. για το ψυγείο καλό θα ήταν να το δουν στο service και μάλλον θα χρειαστεί αλλαγή(εάν έχεις εγγύηση αν θυμάμαι καλά δεν μπορεί να περαστεί σε αυτήν) ... για τον συμπλέκτη μάλλον πας για αλλαγή(εάν έχεις εγγύηση αν θυμάμαι καλά δεν μπορεί να περαστεί σε αυτήν) ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

Τα TSI δεν έχουν ιμάντα , έχουν καδένα(αλυσίδα) .. για το ψυγείο καλό θα ήταν να το δουν στο service και μάλλον θα χρειαστεί αλλαγή(εάν έχεις εγγύηση αν θυμάμαι καλά δεν μπορεί να περαστεί σε αυτήν) ... για τον συμπλέκτη μάλλον πας για αλλαγή(εάν έχεις εγγύηση αν θυμάμαι καλά δεν μπορεί να περαστεί σε αυτήν) ...

Δηλαδη δεν χρειάζεται αλλαγή η καδένα? Ναι το ψυγείο το είδαν και θέλει αλλαγή (300 ευρώ). Για το συμπλέκτη δεν ξέρω ακόμα τι φταίει και πόσο θα στηχίσει. Καμία εγγυηση γιατί το έχω 3 χρόνια (2 ήταν).

Edited by Geonet
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ρε παιδιά. Μπούζι σε TSI 140 HP MKV στα πόσα αλλάζουμε? Έχω 45000 km και στα 41000 που είχα πάει δεν μου είπαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ρε παιδιά. Μπούζι σε TSI 140 HP MKV στα πόσα αλλάζουμε? Έχω 45000 km και στα 41000 που είχα πάει δεν μου είπαν κάτι.

στα 60.000χιλ. λέει το Manual

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πήγα στον Rorri (Ρώρρη) στο Νέο Ηράκλειο και μου έβγαλε το σύνολο...

Για τακάκια μπροστά, αλλαγή ψυγείου A/C και τρομπάκια του πεντάλ του συμπλέκτη μου ζητήσανε 800 ευρώ (μαζί με τα εργατικά).

ερώτηση:

έχω το golf V TSI 140 (Μάρτιος 2007) με 90.000 χλμ

Μέχρι στιγμής κάνω τα κλασικά service για λάδια-φίλτρα κάθε 15.000 και για μπουζί κάθε 30.000

Επίσης τακάκια όποτε έχουν φαγωθεί (περιέργως τα πίσω νωρίτερα από τα μπροστά!!!)

Λογικά κάπου τώρα δεν πρέπει να αλλάξω ιμάντα? επίσης τι άλλο μου διαφεύγει?

Τέλος να αναφέρω ότι μεσα στην γκαντεμιά μου και χωρίς αιτία πριν μια βδομάδα μου έσπασε το ψυγείο του aircondition (δεν το έχω αλλάξει ακόμη) και επιπλέον όταν πατάω τον συμπλέκτη δεν έχει άμεση επαναφορά γιατί κολάει το πενταλ στη μέση.

Ευχαριστώ (μάλλον θα μου βγεί ενα καλό κουστουμάκι στο επόμενο service...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πολλαπλασιαστες καθε ποτε αλλαζουμε??? :thumbsup:

Οταν αναψει το λαμπακι της νεκροκεφαλης.... :lol:

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

λεγε ρε...ξερεις? :rolleyes:

Οι πολλαπλασιαστές δεν ειναι λάδια για να τους αλλάζουμε κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πήγα στον Rorri (Ρώρρη) στο Νέο Ηράκλειο και μου έβγαλε το σύνολο...

Για τακάκια μπροστά, αλλαγή ψυγείου A/C και τρομπάκια του πεντάλ του συμπλέκτη μου ζητήσανε 800 ευρώ (μαζί με τα εργατικά).

Δεν πας καλύτερα σε κανέναν με πιο λογικές τιμές ? Από τα 800 ευρώ θα σου περισσέψουν και χρήματα για ένα Σαββατοκύριακο στην Πράγα για 2 άτομα όλα πληρωμένα !

Link to comment
Share on other sites

Οι πολλαπλασιαστές δεν ειναι λάδια για να τους αλλάζουμε κάθε τόσο.

ναι γι αυτο ρωταω,οπως χρειαζονται αλλαγη τα μπουζι στα 60000 μηπως πρεπει να αλλαξω και αυτους.

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.