Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

ναι γι αυτο ρωταω,οπως χρειαζονται αλλαγη τα μπουζι στα 60000 μηπως πρεπει να αλλαξω και αυτους.

Ρε σοβαρα το ρωτησες;Νομιζα οτι κανεις πλακα... :unsure:

Δεν αλλαζονται οι πολλαπλασιαστες.Οτι δουλευει καλα μην το πειραζεις και μπεις σε τιποτα περιπετειες. Χαχα

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ρε σοβαρα το ρωτησες;Νομιζα οτι κανεις πλακα... :drinks:

Δεν αλλαζονται οι πολλαπλασιαστες.Οτι δουλευει καλα μην το πειραζεις και μπεις σε τιποτα περιπετειες. Χαχα

εμ τι στα ψεμματα? χα,οκ τοτε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

http://autocom.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/?ca=380

στο παραπανω σιτε αναφερει για γνησιο φιλτρο λαδιου, αν καταλαβα καλα ειναι το δευτερο φιλτρο για το golf vi 122ps

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με το service του golf vi 122p. ..στα στοιχεια του αυτοκινητου μου μεταξυ αλλων εχει και τον κωδικο QG1 που ειναι ο κωδικος για LongLife Service συμφωνα με το οποιο το service πραγματοποιειται συμφωνα με την ένδειξη μεταβλητών διαστηματων service (το αργοτερο σε 2 χρονια).. η αντιπροσωπεια που αγορασα το αυτοκινητο με σημειωσε πανω στο βιβλιαρακι για αλλαγη λαδιων στα 15000 χλμ ή σε ενα χρόνο και σερβις στα 30 000 ή σε 2 χρόνια...ομως σημερα που πηγα σε μια αλλη αντιπροσωπεια γιατι ειμαι σε αλλη πολη..μου ανεφερε ο υπευθυνος οτι το αμαξι μου εχει LognLife service και δεν χρειαζεται αλλαγη λαδιων στα 15000χλμ παρα μονο οταν βγαλει ενδειξη το αυτοκινητο με βαση το προγραμμα που εχει ( ο κωδικος που ειπα QG1 ).. εχω μπερδευτει. γνωριζει κανεις τι ισχυει και τι πρεπει να κανω τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις ή το ένα ή το άλλο χωρίς επίπτωση στην εγγύηση του αυτοκινήτου. Η VW αν διαβάσεις το μάνουαλ σου δίνει και τις δύο δυνατότητες. Η εδώ αντιπροσπεία της Κοσμοκάρ προτείνει ανά 15.000 χλμ ή στο χρόνο ότι έρθει πρώτο που είναι και ποιο κοντά στις Ελληνικές συνθήκες. Αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις χρόνια σου προτείνω και ακόμα ποιο συχνές αλλαγές ανάλογα βέβαια και με τον τρόπο οδήγησης. Εγώ προσωπικά αλλάζω το πολύ κάθε 10.000 χλμ. λάδια και βέβαια και φίλτρο.

Η απόφαση δική σου.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Το σέρβις των 60000 τι περιλαμβάνει και πόσο στοιχίζει?

Απαντήστε μου σας παρακαλώ για να ξέρω τι περίπου να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Το σέρβις των 60000 τι περιλαμβάνει και πόσο στοιχίζει?

Απαντήστε μου σας παρακαλώ για να ξέρω τι περίπου να περιμένω.

Καλη χρονια και σε σενα.....στο θεμα μας εκτος απο τα γνωστα δλδ, φίλτρο αέρος, φίλτρο βενζίνης

φίλτρο λαδιού, φιλτρο καμπινας, λαδια, ισως χρειαστεις μπουζι, υγρα φρενων (αν δε τα εχεις ηδη αλλαξει), εναν ελεγχο στα τακακια μηπως και χρειαστεις, τωρα αν εχω ξεχασει κτ ας με συμπληρωσει καποιο μελος. Απο τιμες δεν μπορω να σου πω γτ ο καθενας εχει διαφορετικη τιμολογιακη πολιτικη. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και σε σενα.....στο θεμα μας εκτος απο τα γνωστα δλδ, φίλτρο αέρος, φίλτρο βενζίνης

φίλτρο λαδιού, φιλτρο καμπινας, λαδια, ισως χρειαστεις μπουζι, υγρα φρενων (αν δε τα εχεις ηδη αλλαξει), εναν ελεγχο στα τακακια μηπως και χρειαστεις, τωρα αν εχω ξεχασει κτ ας με συμπληρωσει καποιο μελος. Απο τιμες δεν μπορω να σου πω γτ ο καθενας εχει διαφορετικη τιμολογιακη πολιτικη. Ελπιζω να βοηθησα.

Σέυυχαριστώ φίλε μου, θα πάρω τηλ στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε,

τώρα που είμαι εκτός εγγύησης πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σέυυχαριστώ φίλε μου, θα πάρω τηλ στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε,

τώρα που είμαι εκτός εγγύησης πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Επειδή ρώτησα σήμερα, 300 για λάδια, φίλτρα, μπουζί, χωρίς τακάκια καλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους και απροβληματιστα χιλιομετρα..μια ερωτηση:σερβις στο 5αρι των 30,000.αντιπροσωπια μου ειπαν λαδια και φιλτρα 240-260ευρο.καλα ειναι;και τι αλλο πρεπει να κοιταξουν γιατι ο καθενας λεει τα δικα του...(υγρα φρενων,μπουζι).λαδια μου ειπαν για castrol kai oxi aral.αν δεν παω αντιπροσωπια υπαρχει κανα προβλημα;ευχαριστω για το χρονο σας......

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους και απροβληματιστα χιλιομετρα..μια ερωτηση:σερβις στο 5αρι των 30,000.αντιπροσωπια μου ειπαν λαδια και φιλτρα 240-260ευρο.καλα ειναι;και τι αλλο πρεπει να κοιταξουν γιατι ο καθενας λεει τα δικα του...(υγρα φρενων,μπουζι).λαδια μου ειπαν για castrol kai oxi aral.αν δεν παω αντιπροσωπια υπαρχει κανα προβλημα;ευχαριστω για το χρονο σας......

Αν εχεις εγγύηση δεν την αποφεύγεις την αντιπροσωπεία. Στα 30000 εχεις φιλτρα, λαδια, υγρα φρενων. Η τιμη ειναι κατα 60-80 ευρω πιο ψιλά απο αυτα που πρέπει.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28721&view=findpost&p=359346

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Το σέρβις των 60000 τι περιλαμβάνει και πόσο στοιχίζει?

Απαντήστε μου σας παρακαλώ για να ξέρω τι περίπου να περιμένω.

αυτά

Λάδια,-1

φίλτρο λαδιού=11,33

φίλτρο βενζίνης=22,73

φίλτρο A/C=10,89

φίλτρο αέρα μηχανής

μπουζί.

ΕΛΕΓΧΟΙ

έλεγχο υγρών φρένων,

έλεγχο υγρών ψυγείου,

έλεγχο πάχους τακάκια εμπρός,

λάδωμα κλειδαριών,συμπλήρωμα υγρού τζαμιών κτλ

και για τιμές εδώ.στο post 1004

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32439&st=1000

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους και να έχουμε όλοι υγεία, για να μπορούμε να απολαμβάνουμε... ό,τι μας έχουν αφήσει να απολαμβάνουμε.

Το γκολφάκι μου έκλεισε χρόνο και διένυσε 7.000km. Από την Karenta μου είπαν να το πάω για σέρβις όταν κλείσει χρόνο, αλλά εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Αξίζει τον κόπο να το πάω για αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού; Το αμάξι το οδηγώ γενικώς σε χαμηλές στροφές, του έχω κάνει 2-3 ταξίδια, και ορισμένες φορές του έχω ανεβάσει στροφές (εννοείται όταν ήταν ζεστό).

Επίσης, τι γνώμη έχετε για την Karenta στον Πειραιά; Όχι μόνο από άποψη τιμής (που δεν περιμένω να είναι φθηνή), αλλά από άποψη παροχής υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους και να έχουμε όλοι υγεία, για να μπορούμε να απολαμβάνουμε... ό,τι μας έχουν αφήσει να απολαμβάνουμε.

Το γκολφάκι μου έκλεισε χρόνο και διένυσε 7.000km. Από την Karenta μου είπαν να το πάω για σέρβις όταν κλείσει χρόνο, αλλά εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Αξίζει τον κόπο να το πάω για αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού; Το αμάξι το οδηγώ γενικώς σε χαμηλές στροφές, του έχω κάνει 2-3 ταξίδια, και ορισμένες φορές του έχω ανεβάσει στροφές (εννοείται όταν ήταν ζεστό).

Επίσης, τι γνώμη έχετε για την Karenta στον Πειραιά; Όχι μόνο από άποψη τιμής (που δεν περιμένω να είναι φθηνή), αλλά από άποψη παροχής υπηρεσιών.

Καλό για τον κινητήρα θα ήταν να αλλάζεις τα λάδια μία φορά τον χρόνο ανεξάρτητα από τα km που έχεις διανύσει.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλό για τον κινητήρα θα ήταν να αλλάζεις τα λάδια μία φορά τον χρόνο ανεξάρτητα από τα km που έχεις διανύσει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου. Έκανα μια έρευνα αγοράς και σας δίνω τα αποτελέσματα, για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

  • KARENTA (Αργυρούπολη) : Kolben 5-30 / 160€
  • KARENTA (Πατήσια) : VW (δε μου έλεγε μάρκα) 5-30 / 172€
  • KARENTA (Μαρούσι) : Castrol 5-30 / 160€
  • KARENTA (Πειραιάς) : Castrol 5-30 / 170€
  • ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (Αθήνα) : Valvoline 5-30 / 130€
  • ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (N. Ιωνία) : Castrol 5-30 / 132€
  • ΓΡΑΤΣΙΑΣ (Αγ. Παρασκευή) : Castrol 5-30 / 150€
  • ΦΙΛΙΠΠΑΙΟΣ (Αιγάλεω) : Castrol 5-30 / 145€
  • ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ (Βύρωνας) : Castrol 5-30 / 130€
  • ΑUTO MARIN (Γκύζη) : Castrol 5-30 / 150€
  • ΑUTO CLUB (N. Φιλαδέλφεια) : Castrol 10-40 / 130€
  • ΡΩΡΡΗΣ (N. Ηράκλειο) : Fux 5-30 / 170-180€
  • ΡΩΡΡΗΣ (Λυκόβρυση) : Fux 5-30 / 150€

Στον Παζαρόπουλο της Ν. Ιωνίας μου είπε με λεπτομέρειες τι θα κάνει και αυτό μου φάνηκε ευχάριστο. Θα ήθελα όμως να μου πείτε όσοι θέλετε τη γνώμη σας, με βάση τα στοιχεία που έχω δώσει παραπάνω και με βάση τις δικές σας εμπειρίες.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα..

Παρε τα mobil 1 ESP Formula 5-30.. Τα edge αφηνουν γυαλαδα και καποια καταλοιπα στο μοτερ..

Παρε το φιλτρο λαδιου της mann-filter απο g-market..

Θα ερθουν στο σπιτι σου σε 2-3 μερες απο τη στιγμη της παραγγελειας..

Τα παιρνεις, πας σε ενα συνεργειο, ειτε εξουσιοδοτημενο της vw, ειτε seat, ειτε skoda, ειτε της γειτονιας σου στην τελικη, και τα περνας..

150 ευρω μεσο ορο για λαδια-φιλτρο λαδιου? Μην τρελαθουμε κιολας..

120 ευρω πληρωσα εγω στον 1,8 για υλικα και εργασια μαζι, με 5 λιτρα mobil 1 ESP formula 5-30 δικο μου, φιλτρο λαδιου, φιλτρο βενζινης, απο αντιπροσωπια και τα δυο, και το σερβις σε αντιπροσωπια της skoda... Στα 120, τα 20 ηταν εργασια...

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα..

Παρε τα mobil 1 ESP Formula 5-30.. Τα edge αφηνουν γυαλαδα και καποια καταλοιπα στο μοτερ..

Παρε το φιλτρο λαδιου της mann-filter απο g-market..

Θα ερθουν στο σπιτι σου σε 2-3 μερες απο τη στιγμη της παραγγελειας..

Τα παιρνεις, πας σε ενα συνεργειο, ειτε εξουσιοδοτημενο της vw, ειτε seat, ειτε skoda, ειτε της γειτονιας σου στην τελικη, και τα περνας..

150 ευρω μεσο ορο για λαδια-φιλτρο λαδιου? Μην τρελαθουμε κιολας..

120 ευρω πληρωσα εγω στον 1,8 για υλικα και εργασια μαζι, με 5 λιτρα mobil 1 ESP formula 5-30 δικο μου, φιλτρο λαδιου, φιλτρο βενζινης, απο αντιπροσωπια και τα δυο, και το σερβις σε αντιπροσωπια της skoda... Στα 120, τα 20 ηταν εργασια...

Καλημερα.

Γιατι το λες αυτο αν επιτρεπεται? Εχεις καποια προσωπικη εμπειρια με θεμα γυαλαδας και καταλοιπων στο μοτερ λογο τον συγκεκριμενων λαδιων ή καποιος φιλος σου στο εχει πει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Γιατι το λες αυτο αν επιτρεπεται? Εχεις καποια προσωπικη εμπειρια με θεμα γυαλαδας και καταλοιπων στο μοτερ λογο τον συγκεκριμενων λαδιων ή καποιος φιλος σου στο εχει πει?

Φιλος μηχανικος, που εχει λυσει καμπωσες δεκαδες αμαξια.....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου. Έκανα μια έρευνα αγοράς και σας δίνω τα αποτελέσματα, για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.

  • KARENTA (Αργυρούπολη) : Kolben 5-30 / 160€
  • KARENTA (Πατήσια) : VW (δε μου έλεγε μάρκα) 5-30 / 172€
  • KARENTA (Μαρούσι) : Castrol 5-30 / 160€
  • KARENTA (Πειραιάς) : Castrol 5-30 / 170€
  • ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (Αθήνα) : Valvoline 5-30 / 130€
  • ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (N. Ιωνία) : Castrol 5-30 / 132€
  • ΓΡΑΤΣΙΑΣ (Αγ. Παρασκευή) : Castrol 5-30 / 150€
  • ΦΙΛΙΠΠΑΙΟΣ (Αιγάλεω) : Castrol 5-30 / 145€
  • ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ (Βύρωνας) : Castrol 5-30 / 130€
  • ΑUTO MARIN (Γκύζη) : Castrol 5-30 / 150€
  • ΑUTO CLUB (N. Φιλαδέλφεια) : Castrol 10-40 / 130€
  • ΡΩΡΡΗΣ (N. Ηράκλειο) : Fux 5-30 / 170-180€
  • ΡΩΡΡΗΣ (Λυκόβρυση) : Fux 5-30 / 150€

Στον Παζαρόπουλο της Ν. Ιωνίας μου είπε με λεπτομέρειες τι θα κάνει και αυτό μου φάνηκε ευχάριστο. Θα ήθελα όμως να μου πείτε όσοι θέλετε τη γνώμη σας, με βάση τα στοιχεία που έχω δώσει παραπάνω και με βάση τις δικές σας εμπειρίες.

Το κλεψιμο καλα κρατει βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

καλα κρατει δε λες τιποτα!!! λαδακια φιλτρο μονοι σας και για χαρην της εγγυησης πηγαινετε αντιρποσωπεια να δωσετε αλλα 30-40 ευρω εργασια για 5 λεπτων δουλεια......... γιατι τοση ωρα κανουνε...

Link to comment
Share on other sites

  • ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (N. Ιωνία) : Castrol 5-30 / 132€
  • ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ (Βύρωνας) : Castrol 5-30 / 130€

Είμαι ανάμεσα σε Παζαρόπουλο (Ν. Ιωνία) ή Φιλοσίδη. Ποιον από τους δύο θα μου προτείνατε;

P.S.: Από του χρόνου, θα αρχίσω να βάζω δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, τελικά δε γίνεται, παρά να πάρω μόνος μου λάδια. Πήρα τηλέφωνο τον Φιλοσίδη και είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να φέρω δικά μου λάδια. Τους ρώτησα ποιο θα είναι το κόστος χωρίς τα λάδια και μου είπαν ότι θα με πάρουν εκείνοι πίσω να μου πουν (βέβαια, κλείνει σε λιγάκι το συνεργείο, οπότε μπορεί και να μη με πάρουν :D).

Σκέφτομαι να βάλω Castrol φέτος και Mobil του χρόνου, έτσι για να κρίνω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.

Αυτά εδώ είναι τα Castrol που πρέπει να πάρω;

Ή εδώ, σε καλύτερη τιμή.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, τελικά δε γίνεται, παρά να πάρω μόνος μου λάδια. Πήρα τηλέφωνο τον Φιλοσίδη και είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να φέρω δικά μου λάδια. Τους ρώτησα ποιο θα είναι το κόστος χωρίς τα λάδια και μου είπαν ότι θα με πάρουν εκείνοι πίσω να μου πουν (βέβαια, κλείνει σε λιγάκι το συνεργείο, οπότε μπορεί και να μη με πάρουν :D).

Σκέφτομαι να βάλω Castrol φέτος και Mobil του χρόνου, έτσι για να κρίνω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.

Αυτά εδώ είναι τα Castrol που πρέπει να πάρω;

Ή εδώ, σε καλύτερη τιμή.

Ναι αυτά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.