Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

 PZFR6R8EG

P =PLATINUM
Z= INDUCTIVE RESISTOR
F:=METAL SHELL SIZE (……)
R: RESISTOR
6= ΒΑΘΜΟΣ ΨΥΧΡΟΤΗΤΑΣ

8= ΔΙΑΚΕΝΟ 0.8 ΜΜ

E= THREAD REACH (19MM=3/4)

G=FINE WIRE NICKEL ALLOY CENTER ELECTRODE


Τα νέα είναι αυτά SIZFR6B8EG

S= Square Tip Type

I= Premium Iridium

Z= Extended Projection
 

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε κανενα site να τ παραγγειλω? Εψαξα στο trade-wind,μιλησα κ με μια υπαλληλο στο τηλ κ μου ειπανε οτι δεν εχουν τα  PZFR6R8EG

αλλα εχουν μονο τα  PZFR6R.

 

Link to comment
Share on other sites

Λες να ειναι κανα κολπο για να μας αναγκασουν να τα περνουμε απο αντιπροσωπειες με τρελες τιμες.. ;)
Το πιστευω :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,Αυτες τις μερες κλεινω 4 χρονια με το αμαξι .Ως τωρα τα σερβις τα κανω στην επισημη αντιπροσωπεια αλλα τωρα προβληματιζομαι για το τεταρτο και μεγαλο γιατι εχω πολυ λιγα χιλιομετρα.Το τριτο εγινε πριν 1 χρονο με 32500χμ.και τωρα εχω μονο 39.000χιλιομ!

Να παω να αλλαξω τα προβλεπομενα των 4 χρονων-60.000χλ. ή να κανω μια απλη αλλαγη λαδιου και φιλτρου και να το αφησω για του χρονου το μεγαλο σερβις που θα εχω κανει περισσοτερα χιλιομετρα???Αν το κανω αυτο θα εχω να φοβαμαι κατι στο αμαξι?

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,Αυτες τις μερες κλεινω 4 χρονια με το αμαξι .Ως τωρα τα σερβις τα κανω στην επισημη αντιπροσωπεια αλλα τωρα προβληματιζομαι για το τεταρτο και μεγαλο γιατι εχω πολυ λιγα χιλιομετρα.Το τριτο εγινε πριν 1 χρονο με 32500χμ.και τωρα εχω μονο 39.000χιλιομ!

Να παω να αλλαξω τα προβλεπομενα των 4 χρονων-60.000χλ. ή να κανω μια απλη αλλαγη λαδιου και φιλτρου και να το αφησω για του χρονου το μεγαλο σερβις που θα εχω κανει περισσοτερα χιλιομετρα???Αν το κανω αυτο θα εχω να φοβαμαι κατι στο αμαξι?

Βάλε τους να σου φυσήξουν με αέρα και τα φίλτρα καμπίνας και αέρα μηχανής, απλά να φύγει η πολλή σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις 90.000 χλμ και 4,5 χρόνια τι αλλάζω και τι τιμές περιμένω σε αντιπροσωπεία και έξω;

Φίλτρα (βενζίνης, αέρα, λαδιού) - λάδια σίγουρα.

Από εκεί και πέρα?

Υγρά φρένων άλλαξε πριν 2+ χρόνια και 47000 χλμ - άρα μάλλον τα αλλάζω?

Μπουζί στις 60000 πριν 1,5 χρόνο, άρα δεν χρειάζεται ακόμα?

Και μάλλον πάω και για τακάκια εμπρός γιατί έχω σχεδόν 60.000 με αυτά...

Ξεχνάω κάτι?

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

kαλημερα,

 

ξερει κανεις ποτε θελει αλλαγη το ποτηρακι στην τρομπα υψηλης πιεσης?

υπαρχει καποιος κωδικος ή το ζηταω σαν 'ποτηρακι'???

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η στιγμή και ο χρόνος (2 έτη) για το Service το μεγάλο των 2 ετών. Από ότι διάβασα χρειάζομαι τα εξής:

 

1) Λάδια Mobil 1 ESP  Formula SAE 5w30

2) Φίλτρο Λαδιού Mann W712/91 ( για μετά τα 2010 που έγινε η αλλαγή )

3) Φίλτρο Καμπίνας Mann CUK2939 

4) Φίτρο Βενζίνης Mann WK69 

Φίλτρο Αέρος ---> Pipercross C0176 (Μόλις το έβαλα)

 

Α. Χρειάζομαι κάτι παραπάνω να αλλάξω σε αυτά τα χλμ και στην διετία ?

Τα χιλιόμετρά μου είναι 20.588χλμ 

 

Πήγα για ερώτηση στην αντιπροσωπεία εδώ και μου είπαν 250€ . Φυσικά και τόσα χρήματα δεν δίνω για κανέναν λόγο μιας και δεν υπάρχουν και επίσης τα θεωρώ κοροιδεία! Εξάλλου εγγύηση δεν υπάρχει. Β.Επομένως δεν έχω κάποιο πρόβλημα να πάω σε άλλο συνεργείο έτσι δεν είναι ? 

 

Εν τέλει το έψαξα λίγο μόνος μου στην αγορά των Σερρών και μου βγήκαν οι εξής τιμές:

 

Τα λάδια (1) 13.00€ x 4 λίτρα = 52€

Το Φ. Λαδιού (2)  = 12€

Το Φ. Καμπίνας (3) = 14€

Το Φ. Βενζίνης (4) = 25€

Σύνολο: 103€ - Κάποια έκπτωση επειδή θα τα πάρω όλα μαζί από τον ίδιο υπολογίζω 95€

+ 0,50€ η βίδα του κάρτερ

 

Από εκεί και πέρα, σκέφτηκα τα εξής, είτε να πάω σε εξωτερικό συνεργείο είτε να τα κάνω μόνος μου( έχω γνώσεις).Ποια είναι η αποψή σας ? Χρειάζεται κάτι περεταίρω όσον αφορά την διαδικασία που πρέπει να ξέρω πέρα από τα κλασσικά για την αλλαγή ? 

 

Μιας και θα αλλάξω μάρκα λαδιών (από Castrol σε Mobil) πιστεύετε ότι είναι καλό να συντομέυσω το επόμενο σέρβις ?  Γιατί τώρα θα έχω και μία μείξη των δύο λαδιών.

 

Επίσης πιστεύετε ότι σε αυτά τα χιλμετρα πρέπει να βάλω καθαριστικά στην βενζίνη και αφρό από εισαγωγή ? Πριν κάνω την αλλαγή ?

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα (για μενα) τα καθαριστικα κ απλα (αν δν βαζεις) βαλε κανα δυο 20ρικα 100ρα.. (για γεμισμα δν μιλαμε πλεον)
Απο τν αλλη το σερβις ειναι αρκετα απλο αν εισαι γνωστης ΕΚΤΟΣ του φιλτρου βενζινης π θα το τραβας κ θα σκεφτεσαι οτι θα κατεβει ολο το σασι μαζι  ! ! ! ΔΝ ΒΓΑΙΝΕΙ το μπ@υρδελο σωληνακι του ρε!!! Ισως εχει καποιο κολπο δν ξερω αλλα εγω (εμεις) για να τ βγαλουμε μας πονεσαν τα χερια την 1η φορα!

 

Εγω το παω σ εναν δικο μου μ περνει ενα 10ρικο κ μ τα κανει ολα κομπλε.. Δν με ξαναπιτσιλαει εμενα βενζινη στα μουτρα :p

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε σε 1 μηνα θα κλεισω και εγω 2 χρονια και θα εχω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα (μου βγαινουν περιποου 10.000χμ τον χρονο, τωρα εχω 19500)
Η μαμά VW λεει :

30.000χμ / 2ο Έτος
- Λάδια
-Φίλτρο λαδιου
- Φιλτρο γυρης,σκόνης (καμπίνας)
ΤΕΛΟΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ το φιλτρο βενζίνης ειναι life time και το φιλτρο αερος θελει αλλαγη στα 90.000χμ

Η VW Kosmocar Greece λέει:

30.000χμ/2ο Ετος
-Λάδια
-Φίλτρο λαδιου
-Φιλτρο καμπινας
-Προτείνεται αλλαγη φιλτρο αερα και βενζινης

Η αντιπροσωπειες σου λενε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ βενζινης και αερα ...

Οριστε και αποσπασμα απο το email που μου ειχε απαντησει η kosmocar σχετικα με τα σερβις
- 30.000ΧΛΜ/2 έτη . Προβλέπεται εκ νέου αλλαγή λαδιών και φίλτρου , καθώς επίσης και αλλαγή φίλτρου γύρης και σκόνης. Συνίσταται επίσης στην Ελληνική αγορά αλλαγή φίλτρου καυσίμου και φίλτρου αέρα, λόγω ειδικών συνθηκών (για τη Γερμανική αγορά η οδηγία της VW είναι  ότι το φίλτρο καυσίμου δεν χρειάζεται να αλλάζεται καθ' όλη τη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου ενώ το φίλτρο αέρα πρέπει να αλλάζεται κάθε  90.000ΧΛΜ/6 έτη. Ωστόσο οι συνθήκες στην Ελλάδα τόσο από σκόνη όσο και από ποιότητα βενζίνης είναι βεβαρυμμένες και για αυτό προτείνεται αντικατάσταση σε μικρότερα διαστήματα από ότι στη Γερμανία).

Και λεω τωρα εγω, μήπως ειναι νωρις για φίλτρο βενζινης στα 20.000χμ??
Επισης σκεφτηκα και εγω για καθαριστηκο να ριξω απο την πολλαπλη εισαγωγης για να καθαρισει τις επικαθήσεις στις βαλβιδες

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μαζί πάμε με διαφορά 1 μήνα :D  Και εγώ το σκεφτόμουν για φίλτρο βενζίνης γιατί τα 20.000 είναι όντως πολύ λίγα χιλιομετρα αλλα δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έυκολα αλλάζει !!! Απλά θέλει δύναμη τρελή στα σωληνάκια όπως λέει και ο DiMake.  

 

Ο λόγος που το αλλάζω είναι γιατί κάνει κάτι περιεργους ήχους η αντλία βενζίνης και λέω μήπως και διορθωθεί!

 

Για πες να βάλουμε Aφρό από map και ενισχυτικό βενζίνης ? ? 

Link to comment
Share on other sites

τι ηχους σου κανει η αντλια?
Κοιτα ακομα και με 20.000χμ εχουμε σιγουρα επικαθήσεις .. ισως να ριξω καθαριστηκό πριν αλλαξω μπουζι . Το κακο ειναι οτι τα τελευταια χιλιομετρα τα κανω σε μικρες διαδρομες και το πηγαινω σαν κυρια για αυτο σκεφτομουν πριν αλλαξω λαδια να ριξω απο τον map καθαριστηκο να καθαρισει + το καθαριστηκο της vw για τα μπεκ

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε πιες οι διάφορες στα δυο φίλτρα λαδιού που υπάρχουν!? έχω μοντέλο 2009 γιαυτό ρωτάω.

 

εγώ μόνος μου κάνω το απλό σέρβις και το μεγάλο σε εξειδικευμενο. πετάμενα λεφτά θεωρώ την απλή αλλαγή φιλτρου λαδιού και λαδιών,το έκανα χόμπι.

 

η βιδα του καρτερ εχει αλουμινενια πατουρα οποτε δεν θέλει αλλαγή εκτος και αν την βιαζεις...4αλαγες εχω και στις 4 ουτε ίχνος δακρύσματος με την ίδια βίδα-πατουρα

 

 

τι ηχους σου κανει η αντλια?
Κοιτα ακομα και με 20.000χμ εχουμε σιγουρα επικαθήσεις .. ισως να ριξω καθαριστηκό πριν αλλαξω μπουζι . Το κακο ειναι οτι τα τελευταια χιλιομετρα τα κανω σε μικρες διαδρομες και το πηγαινω σαν κυρια για αυτο σκεφτομουν πριν αλλαξω λαδια να ριξω απο τον map καθαριστηκο να καθαρισει + το καθαριστηκο της vw για τα μπεκ

 

και καθαριστικο να ριξεις δεν κανεις τιποτα. 

 

απο τακακια πως ειστε!? σιγουρα θελουν τσεκ απ 

Link to comment
Share on other sites

Τα πίσω τακάκια πηγαίνουν καμιά 50.000χλμ τα εμπρός παραπάνω.

Αλεξ αν σε ενδιαφέρει για ακόμη φτηνότερα ανταλλακτικά σφύρα!

Τα σωληνάκια από το φίλτρο βενζίνης έχουν κάποια κλιπ που πρέπει να τραβήξεις με κατσαβίδι απ ότι θυμάμαι.

Φίλτρο καμπίνας άλλαξε μετά την άνοιξη προς καλοκαίρι που θα έχει γίνει χάλια το μαμά. Μέχρι τότε βγάλε και τίναξε το δικό σου. ΜΗΝ ΤΟ ΦΥΣΗΞΕΙΣ ΜΕ ΠΙΕΣΗ.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίζω στις 200.000χλμ αλλάζουμε βαλβολίνες. Όπως και να χει είναι πολύ νωρίς για βαλβολίνες. Αν σου περισσεύουν τα χρήματα και αλλάξεις όμως, καλό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μια αντιπροσωπεία (skoda) πριν λίγο κ μου είπαν ότι στα 60000 αλλάζουν κ βαλβολίνες. του είπα μήπως είναι νωρίς,αλλά μου απάντησε ότι έτσι είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σκορτσάρισμα στην 1η.....καμια ιδέα????

Sorry παιδιά για το off-topic αλλά εδώ μάλλον θα το δει κάποιος, γιατί στο άλλο που το είχα βάλει (στο "Μετάδοση") δεν το πρόσεξε κανεις μάλλον :(

Ξαφνικα λοιπόν μου εκανε το εξής: καθώς βάζω πρώτη και πάω να ξεκινήσω από στάση, με την ταχύτητα να έχει κουμπώσει κανονικά, καθώς αφήνω τον συμπλέκτη και ταυτόχρονα αυξάνω την ένταση στο γκάζι, καπου στην μεση μου κάνει ένα μικρό σκορτσάρισμα, το οποίο μεταδίδεται και στο λεβιέ σαν αίσθηση καθώς τον κρατάω, και ακουγεται ένα σιγανός ήχος σαν σφύριγμα. Εγώ σαν οδηγός το αντιλαμβάνομαι ανεπαίσθητα και στο πόδι, σαν αίσθηση.
Είναι ένδειξη δίσκου/πλατώ ή κάτι άλλο?
Δεν μου έχει τύχει ξανά σε άλλα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει... Στου αδερφού μου (Mazda 6) που το είχα πάρει εγώ και ο δίσκος του ήταν ταλαιπωρημένος λόγω ενός λάθος χειρισμού όταν το είχε πρωτοπάρει, μου έμεινε από δίσκο ξαφνικά και δεν ξεκίναγε.
Παίζει ρόλο ότι έβρεχε, να εχει παρει τίποτα νερα το σετ του συμπλέκτη?
Μου είπαν από VW να πάω αργά με 5η και να πατήσω φουλ γκάζι να δω αν μπατινάρει... δεν μπατινάρει, ούτε στις άλλες εναλλαγές έχει ποτέ πρόβλημα (γενικά το αμάξι εντωμεταξύ οδηγείται "στρωτά")...

 

Golf 6 122, 6άρι σαζμάν, 50 χιλ χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχεις θέμα με τον συμπλέκτη σου. Το αν πατινάρει ή όχι είναι θέμα δίσκου, αν σκορτσάρει είναι θέμα πλατό.

Αν σκορτσάρει μόνιμα πιθανόν να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο κιβώτιο. Πάνε άμεσα σε κάποιον άλλον μηχανικό να σου πει την άποψή του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχεις θέμα με τον συμπλέκτη σου. Το αν πατινάρει ή όχι είναι θέμα δίσκου, αν σκορτσάρει είναι θέμα πλατό.

Αν σκορτσάρει μόνιμα πιθανόν να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο κιβώτιο. Πάνε άμεσα σε κάποιον άλλον μηχανικό να σου πει την άποψή του.

πως ενοεις το σκορτσαρει!? γιατι δεν καταλαβα.

 

tip¨βαλε πρώτα δεύτερα και μετά βαζε 1η αν σκορταρει. η΄κανε την αποσυμπλεξη (ενωω οταν πατας το συμπλεκτη-συπλεξη λεγετε κανονικα.) σιγα σιγα  αφινοντας ενα κλικ πριν φτασει πατωμα ο συμπλεκτης.

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.