Jump to content
pangks

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!

Recommended Posts

Ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται,μολις τωρα ειχα μια συζητηση στην οποια με πληροφορησαν οτι ακουστηκε

πως το scirocco 1.4tsi 160ps θα αποσυρθει λογο προβληματος της μηχανης.Φυσικα αδυνατο να το πιστεψω πρωτον γιατι

περιμενω το scirocco μεσα σε αυτη την βδομαδα και δευτερον γιατι ενα τετοιο αυτοκινητο με τοσο μεγαλη επιτυχια δεν μπορει

σε τοσο συντομο διαστημα απο την αρχικη παραγωγη του να εβγαλε ενα τετοιο προβλημα που να χρειαζεται να αποσυρθει.Φυσικα οφειλα

να σας να ενημερωσω και να σας ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατι.............. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται,μολις τωρα ειχα μια συζητηση στην οποια με πληροφορησαν οτι ακουστηκε

πως το scirocco 1.4tsi 160ps θα αποσυρθει λογο προβληματος της μηχανης.Φυσικα αδυνατο να το πιστεψω πρωτον γιατι

περιμενω το scirocco μεσα σε αυτη την βδομαδα και δευτερον γιατι ενα τετοιο αυτοκινητο με τοσο μεγαλη επιτυχια δεν μπορει

σε τοσο συντομο διαστημα απο την αρχικη παραγωγη του να εβγαλε ενα τετοιο προβλημα που να χρειαζεται να αποσυρθει.Φυσικα οφειλα

να σας να ενημερωσω και να σας ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατι.............. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σαφώς.. Όπως και το Golf.. Και το Tiguan... Βασικά κλείνει η VW..

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Τόση ζήλια;;; ΤΟΣΗ;;;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν είχες την συζήτηση, και από πού πήρε αυτός αυτή την πληροφορία? Το αποκλείω να έχει πρόβλημα στον κινητήρα, καθώς ο συγκεκριμένος είναι δοκιμασμένος εδώ και χρόνια στο golf και με δυνατότερο setup, και επίσης τον χρησιμοποιούν και αλλά αυτοκίνητα όπως το Tiguan. Αν το Scirocco 160PS αποσυρθεί σύντομα από την αγορά (για το οποίο αμφιβάλω πολύ), αυτό θα είναι για λόγους μάρκετινγκ και όχι λόγω προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

αν αυτες ειναι κουβεντες του καφενε(της καφετεριας αν ειμαστε πιο μικροι) η του μπαρ η σε κανενα στεκι κοντραδικων καταστασεων,τοτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνομαστε,αν απο την αλλη το ειπε καποιος επισημος μηχανικος της vw τοτε ισως να γνωριζει κατι παραπανω.απο την αλλη αυτος ο κινητηρας ειναι απο το golf προηγουμενης γενιας,οταν εβγαινε με 170 αλογα.στο δικο μας το εκαναν 160 για τα θεματα των ρυπων(οπως αναφερουν).οποτε αν οντως ειχε προβλημα γιατι να τον συνεχισουν?τωρα καποιος νοημων θα μου απαντησει,γιατι στα μοντελα 2009 εβαλαν τα παλια εξαρτηματα στο εσωτερικο του αυτοκινητου?για τον ιδιο λογο θα εβαλαν κ τον ''προβληματικο'' κινητηρα.για να μην τους μεινουν τα ''παλαια'' εξαρτηματα-κινητηρες,στην αποθηκη,αλλα να βγαλουν κερδος.

ξαναλεω,μου φαινεται απιθανο να συμβει κατι τετοιο.

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν είχες την συζήτηση, και από πού πήρε αυτός αυτή την πληροφορία? Το αποκλείω να έχει πρόβλημα στον κινητήρα, καθώς ο συγκεκριμένος είναι δοκιμασμένος εδώ και χρόνια στο golf και με δυνατότερο setup, και επίσης τον χρησιμοποιούν και αλλά αυτοκίνητα όπως το Tiguan. Αν το Scirocco 160PS αποσυρθεί σύντομα από την αγορά (για το οποίο αμφιβάλω πολύ), αυτό θα είναι για λόγους μάρκετινγκ και όχι λόγω προβλήματος.

Αμα αποσυρθεί θα γινει θρύλος για δεύτερη φορα, τα δε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία :wacko::cry:

Link to comment
Share on other sites

δεν μου το ειπε καποιος επισημος μηχανικος της vw γιατι τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ πιο σοβαρα

και περισοτερο ειναι κουβεντες κοντραδικων καταστασεων οπως ειπες και εσυ και οπως ειπα για αυτο και μοθ ειναι αδυνατο να το

πιστεψω

Link to comment
Share on other sites

παιδια πραγματικα εχω βαρεθει να ακουω τις μαλ@κιες του καθενος...αν αποσυρθει απο το scirocco λογω προβληματος, θα πρεπει να αποσυρθει και απο golf 6,golf plus,eos,jetta....και μια εταιρια οπως η vw δε θα εβγαζε στην παραγωγη κινητηρα χωρις να τον τεσταρει!!!ελεος πια...

ο καθε hondakias.....λεει τη μαλ@κια του κι εμεις προβληματιζομαστε....μη ξεχνατε οτι ειχε κανει τεστ 300.000 χιλιομετρων για 250 μοτερ TSI 170 το 2005 πριν βγει στην παραγωγη ο συγκεκριμενος κινητηρας... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη κουβεντα μου φερνει κατι απο καφενειο....Ρε παιδια μην αναπαραγετε την μ@λακια του καθενος ξανα κ ξανα.....επειδη καποιος,καπου,καποτε ειπε κατι....το κανουμε θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη κουβεντα μου φερνει κατι απο καφενειο....Ρε παιδια μην αναπαραγετε την μ@λακια του καθενος ξανα κ ξανα.....επειδη καποιος,καπου,καποτε ειπε κατι....το κανουμε θεμα?

οπως ειπα το εμαθα σημερα το πρωι και οφειλα να σας ενημερωσω αλλα και να ενημερωθω και εγω απο σας γιατι οπως

ειπα περιμενω και το δικο μου scirocco γιατι οπως και να εχει ανχωθηκα στην ιδεα οτι μια στο εκατομυριο

μπορει να ισχυει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα το εμαθα σημερα το πρωι και οφειλα να σας ενημερωσω αλλα και να ενημερωθω και εγω απο σας γιατι οπως

ειπα περιμενω και το δικο μου scirocco γιατι οπως και να εχει ανχωθηκα στην ιδεα οτι μια στο εκατομυριο

μπορει να ισχυει κατι τετοιο

Εγω φιλε, που παραγγειλα το δικο μου αμαξι πριν 1 χρονο, αλλα και το εψαχνα το θεμα εδω και 2 χρονια πριν το αγορασω, ξερεις ποσες φορες ακουσα την ιδια ακριβως κουβεντα??

.....Απειρες!! ;)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα το εμαθα σημερα το πρωι και οφειλα να σας ενημερωσω αλλα και να ενημερωθω και εγω απο σας γιατι οπως

ειπα περιμενω και το δικο μου scirocco γιατι οπως και να εχει ανχωθηκα στην ιδεα οτι μια στο εκατομυριο

μπορει να ισχυει κατι τετοιο

Εγω φιλε, που παραγγειλα το δικο μου αμαξι πριν 1 χρονο, αλλα και το εψαχνα το θεμα εδω και 2 χρονια πριν το αγορασω, ξερεις ποσες φορες ακουσα την ιδια ακριβως κουβεντα??

.....Απειρες!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως μου φαινεται,μολις τωρα ειχα μια συζητηση στην οποια με πληροφορησαν οτι ακουστηκε

πως το scirocco 1.4tsi 160ps θα αποσυρθει λογο προβληματος της μηχανης.Φυσικα αδυνατο να το πιστεψω πρωτον γιατι

περιμενω το scirocco μεσα σε αυτη την βδομαδα και δευτερον γιατι ενα τετοιο αυτοκινητο με τοσο μεγαλη επιτυχια δεν μπορει

σε τοσο συντομο διαστημα απο την αρχικη παραγωγη του να εβγαλε ενα τετοιο προβλημα που να χρειαζεται να αποσυρθει.Φυσικα οφειλα

να σας να ενημερωσω και να σας ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατι.............. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να εισαι σιγουρος οτι αν επρεπε να αποσυρθουν τα tsi λογω μηχανικων προβληματων, τοτε το πρωτο που θα ειχε αποσυρθει θα ηταν το δικο μου, γιατι απλουστατα απο την ημερα που το αγορασα κανω πτησεις κατω απο τα ρανταρ ;) ( κοινως του πινω το αιμα tongue.gif )

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρος οτι αν επρεπε να αποσυρθουν τα tsi λογω μηχανικων προβληματων, τοτε το πρωτο που θα ειχε αποσυρθει θα ηταν το δικο μου, γιατι απλουστατα απο την ημερα που το αγορασα κανω πτησεις κατω απο τα ρανταρ :ninja: ( κοινως του πινω το αιμα tongue.gif )

ουαου...ο Super Svouras worthy.gif;):cry:

και μιας και εγω το εχω παρει το αυτοκινητο ....δηλωνω οτι το πουλαω μετα απο αυτο!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ουαου...ο Super Svouras worthy.gif:o :o

και μιας και εγω το εχω παρει το αυτοκινητο ....δηλωνω οτι το πουλαω μετα απο αυτο!!!! tongue.gif

Και επειδή η αξια του έπεσε οπως καταλαβαίνεις το αγοράζω 5000 :D :D

Link to comment
Share on other sites

ε ναι! μην σου πω και πολα ειναι τα 5 χιλιαρικα! εγω λεω να παρεις ενα Matiz που δεν εχει αναφερθει και κανενα προβλημα το εχει η κοπελα μου και τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

ε ναι! μην σου πω και πολα ειναι τα 5 χιλιαρικα! εγω λεω να παρεις ενα Matiz που δεν εχει αναφερθει και κανενα προβλημα το εχει η κοπελα μου και τα σπαει!

+10000

Εχεις δίκιο θα προτιμήσω το Matiz τι Scirocco, VW, Tsi και μ@λ@κιες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστος εγω εχω και το Matiz οποτε τη να το κανω το Scirocco???Περιμενω και τοσο καιρο αδικα...Δεν μπορω να ακουω χαζομαρες ειπαμε αυτο το μοτερ ειναι απλα ΑΠΙΘΑΝΟ διαβαστε ,ρωτηστε πως ειναι κατασκευασμενο με τι υλικα και τι αντοχες θα παθετε πλακα...!!!!Αν ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Guest athankos

Διαβάστε εδώ http://www.in.gr/auto/tech/introduction.asp?lngTechID=46004 και θα καταλάβετε πόσο μελετημένοι και καλοκατασκευασμένοι είναι οι κινητήρες TSI.

Παρουσιάζονται τεχνικές λεπτομέρειες για τα υλικά κατασκευής και την αρχή λειτουργίας.

Το άρθρο είναι του 2005 όταν πρωτοβγήκε ο κινητήρας και σκεφτείτε ότι από τότε έχει τεσταριστεί και σίγουρα βελτιωθεί.

Οπότε μην ακούτε τι λένε οι άλλοι που δεν έχουν και πολύ θα ήθελαν να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδώ http://www.in.gr/auto/tech/introduction.asp?lngTechID=46004 και θα καταλάβετε πόσο μελετημένοι και καλοκατασκευασμένοι είναι οι κινητήρες TSI.

Παρουσιάζονται τεχνικές λεπτομέρειες για τα υλικά κατασκευής και την αρχή λειτουργίας.

Το άρθρο είναι του 2005 όταν πρωτοβγήκε ο κινητήρας και σκεφτείτε ότι από τότε έχει τεσταριστεί και σίγουρα βελτιωθεί.

Οπότε μην ακούτε τι λένε οι άλλοι που δεν έχουν και πολύ θα ήθελαν να έχουν.

α! μπραβο!

ακριβως οτι κανει ενα Matiz....τωρα ολα ειναι ολοκαθαρα, πεταξτε τα tsi και παρτε matiz

Link to comment
Share on other sites

matiz for life....σιγουρα πραγματα....τι να μπλεκεις τα μπουτια σου με twincharger?????? tongue.giftongue.giftongue.gif

ξερω αρκετα πραγματα για τα υλικα κατασκευης του TSI και ειμαι σιγουρος οτι ειναι προσεγμενο μοτερ....

ειδικα ενισχυμενο μαντεμενιο μπλοκ,πιστονια με επιστρωση nicasil,κελυφος υπερσυμπιεστη απο ωστενικο χυτοχαλυβα μεγαλης θερμικης αντοχης και ενα ποσοστο προσμιξεων χρωμιου και νικελιου....ενω οι κοινες τουρμπινες αντεχουν μεχρι 950 βαθμους κελσιου(θερμοκρασια καυσαεριων),του TSI αντεχει μεχρι και 1.050...;););)

αλλα ειπαμε με την τεχνολογια του ματιζ δε το συγκρινω.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

matiz for life....σιγουρα πραγματα....τι να μπλεκεις τα μπουτια σου με twincharger?????? tongue.giftongue.giftongue.gif

ξερω αρκετα πραγματα για τα υλικα κατασκευης του TSI και ειμαι σιγουρος οτι ειναι προσεγμενο μοτερ....

ειδικα ενισχυμενο μαντεμενιο μπλοκ,πιστονια με επιστρωση nicasil,κελυφος υπερσυμπιεστη απο ωστενικο χυτοχαλυβα μεγαλης θερμικης αντοχης και ενα ποσοστο προσμιξεων χρωμιου και νικελιου....ενω οι κοινες τουρμπινες αντεχουν μεχρι 950 βαθμους κελσιου(θερμοκρασια καυσαεριων),του TSI αντεχει μεχρι και 1.050...;):whistling::whistling:

αλλα ειπαμε με την τεχνολογια του ματιζ δε το συγκρινω.... tongue.giftongue.giftongue.gif

:whistling::whistling::Dnew_lol.gifnew_lol.gif εγραψε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Διότι το Matiz όταν το νοικιάσαμε στη Μύκονο, μας προφύλαξε. Μόλις βάζαμε τρίτη, δεν μας άκουγε το γκάζι! Ροπή τίποτα!

Αντε με το παλιοScirocco και τα 160 αλογα και όλο το στάβλο! Εγώ γουστάρω να σπρώχνω στις ανηφόρες!

Link to comment
Share on other sites

Ελεος με αυτές τισ συζητήσεις καφενείου... Αχ πόση ζήλια θα φάνε τα VW από τον κάθε ιάπωνα,κορεάτη κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.