Jump to content
pit696

Γρατζουνια στο προφυλακτηρα

Recommended Posts

Παιδια ειχα σταθμευσει το καινουργιο μου golf (ουτε ενα μηνα δεν εχει κλεισει) στο κοσμος στη θεσσαλονικη και οταν παω να φυγω βλεπω μια αρκετα χοντρη γρατζουνια στον προφυλακτηρα ;):cry::ninja: η κυρια γρατζουνια δηλαδη αυτη που εχει φυγει το χρωμα ειναι μικρη γυρω στα 3 εκατοστα το εκανα και με αλοιφη για γρατζουνιες αλλα τιποτα ποσο θα μου παρει για να το φτιαξω αν ξερει καποιος γιατι ειμαι λιγο ασχετο με συνεργεια κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα σταθμευσει το καινουργιο μου golf (ουτε ενα μηνα δεν εχει κλεισει) στο κοσμος στη θεσσαλονικη και οταν παω να φυγω βλεπω μια αρκετα χοντρη γρατζουνια στον προφυλακτηρα ;):cry::ninja: η κυρια γρατζουνια δηλαδη αυτη που εχει φυγει το χρωμα ειναι μικρη γυρω στα 3 εκατοστα το εκανα και με αλοιφη για γρατζουνιες αλλα τιποτα ποσο θα μου παρει για να το φτιαξω αν ξερει καποιος γιατι ειμαι λιγο ασχετο με συνεργεια κ.τ.λ

Κανε μια ερευνα αγορας σχετικα με τους κοντινους σου μαστορες και κοιτα να επιλεξεις οχι τον φθηνοτερο αλλα σε αυτον που θα κανει καλη δουλεια γιατι ειναι αμαρτια να το ξαναπληρωσεις....

κανοντας μια προχειρη εκτιμηση απο προσωπικη μου εμπειρεια με καλη γρατζουνια στον προφυλακτηρα, υπολογιζω ....χωρις να εχω δει τη ζημια ........απο 150-200 euro το πολυ !!......και παλι με επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

κλασικη περιπτωση γκαντεμιας που επαληθευει τον αγραφο νομο του merfy

'' οτι παπαρια- μαλακια - ατυχια φανταστεις θα σου συμβει μεσα σε 2 μηνες απο τοτε που θα παρεις καινουργειο αυτοκινητο ''

Αφου ειναι και μαυρο το κουκλι σου μην σκας οταν μαζευτουν αρκετες το πας για βαψιμο που σου το απευχομαι .... ;)

Link to comment
Share on other sites

κλασικη περιπτωση γκαντεμιας που επαληθευει τον αγραφο νομο του merfy

'' οτι παπαρια- μαλακια - ατυχια φανταστεις θα σου συμβει μεσα σε 2 μηνες απο τοτε που θα παρεις καινουργειο αυτοκινητο ''

Αφου ειναι και μαυρο το κουκλι σου μην σκας οταν μαζευτουν αρκετες το πας για βαψιμο που σου το απευχομαι .... ;)

το γαμωτο ειναι οτι αντε να φταιω εγω να πω ναι εγω την εκανα τη βλακεια τωρα αφου την εκανα θα τη πληρωσω αλλα τωρα ποναει περισσοτερο...μαλλον αυτο θα κανω που ειπες γιατι 200 ευρω για μια γρατζουνια ειναι too much...και εγω απευχομαι να γινουν περισσοτερες γρατζουνιες φιλε μου αλλα δεν ειμαι μονος μου στο δρομο υπαρχουν πολλοι ηλιθιοι...

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε αυτούς που κάνουν τοπική βαφή (π.χ. chipsaway ή paintbull). Δε νομίζω να σου πάρουν πάνω από 90 ευρώ ;)

¶ντε και περαστικά σου.......

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε αυτούς που κάνουν τοπική βαφή (π.χ. chipsaway ή paintbull). Δε νομίζω να σου πάρουν πάνω από 90 ευρώ :D

¶ντε και περαστικά σου.......

για 3 εκατοστα ζημια καπου εκει θα παει πιστευω και εγω ......εκτος αν ειναι κατι που παρολο το μικρος ευρος της ζημιας χρειαστει δουλεια !!

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε αυτούς που κάνουν τοπική βαφή (π.χ. chipsaway ή paintbull). Δε νομίζω να σου πάρουν πάνω από 90 ευρώ :D

¶ντε και περαστικά σου.......

Μπα μη το λες. Για μια γρατζουνια που μου ειχαν κανει στον πισω προφυλακτηρα, μου ζητουσαν 150, ω ναι 150 ευρω. thumbsdown.gif Το πηγα σε εναν φαναρτζη και με 120, ξηλωμα τριψιμο και βαψιμο ολος ο προφηλακτηρας :D

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως που βρίσκεται η γρατζουνιά.

υπάρχει η πι8ανότητα να σου κάνουν "σβήσημο" και να πάει πολύ λιγότερο.

Για ένα ακούμπημα απο κοτσαδόρο κάτω από την πινακίδα που ρώτησα στην επίσημη αντιπροσωπεία και μου είπαν 30-40¤ "σβήσιμο". Σε γνωστό φανοποιό που ρώτησα μου είπε 10-20¤.

Στην αντιπροσωπεία ρώτησα και για όλο τον προφυλακτήρα τρίψιμο βάψιμο και μου είπαν 200¤.

Απλά θα σου πρότεινα να το πας στην αντιπροσωπεία για να να εκτιμήσουν τη ζημιά για να ξέρεις πόσο κοστίζει η ακριβή επιδόρθωση για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω, πριν ενα χρονο περιπου το ειχα παθει, ειχα σταθμευσει με alarm για να πληρωσω εναν λογαριασμο κ εκει που περιμενα στην ουρα ακουω το συναγερμο.. Ετρεξα να δω τι συμβαινει κ μια καθως ξεπαρκαρε με εξυσε πολυ καλα πλαγια στον εμπρος προφυλακτηρα.. Σαν να μην συμβαινει τιποτα, εκανε να φυγει κ ετρεξα απο πισω της, πηρα τις πινακιδες κ εκανα καταγγελια στην Αστυνομια.. Την βρηκαμε στο computer κ ευτυχως παραδεχτηκε οτι το εκανε πληρωνοντας η ασφαλεια της..

Η ζημια ειχε κοστολογηθει στα 150 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα σταθμευσει το καινουργιο μου golf (ουτε ενα μηνα δεν εχει κλεισει) στο κοσμος στη θεσσαλονικη και οταν παω να φυγω βλεπω μια αρκετα χοντρη γρατζουνια στον προφυλακτηρα :thumbsup::lol: :lol: η κυρια γρατζουνια δηλαδη αυτη που εχει φυγει το χρωμα ειναι μικρη γυρω στα 3 εκατοστα το εκανα και με αλοιφη για γρατζουνιες αλλα τιποτα ποσο θα μου παρει για να το φτιαξω αν ξερει καποιος γιατι ειμαι λιγο ασχετο με συνεργεια κ.τ.λ

Εγω προσωπικα θα σου ελεγα να μην κανεις ακομα τιποτα... Απο γρατσουνιες και Μ@Λ@ΚΕΣ ενα σωρο.

Με τον καιρο θα δεις κι αλλες (το απευχομαι) μιας και οι ελληνες οδηγοι δεν χαμπαριαζουν τιποτα. Εδω το αφηνεις για λιγο να πας για ενα εσπρεσακι και γυρνας και βλεπεις τον προφυλακτηρα γρατσουνισμενο και ξεκουμπωτο.Πραγματικα εκνευριστικο ρε παιδακι μου, τι πραμα ειναι αυτο!! Ολοι στα τετοια τους.

Καλυτερα να τις κανεις ολες μαζι αργοτερα. Εκτος και αν εχεις γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε βαψτο για να σου φυγει ο καημος σε 1 βδομαδα θα το εχεις ξεχασει

βαψτο αμεσα κ να χαρεις το αυτοκινητο σου κ αλλη φορα να παρκαρεις μακρυα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τον αερογραφο που εχω και με πολυ υπομονη εχω "μαζεψει" τρελες γρατζουνιες τοσο απο το γκολφακι μου οσο και απο το avensis του πατερα μου.Ειδικα εκει στους ξαθρεφτες που γινεται πανικος...Σκεψου παντως την αγορα αερογραφου B) αν εχεις και χερι εισαι αρχηγος!Δουλευεις τοπικα και χωρις πασαλειματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τον αερογραφο που εχω και με πολυ υπομονη εχω "μαζεψει" τρελες γρατζουνιες τοσο απο το γκολφακι μου οσο και απο το avensis του πατερα μου.Ειδικα εκει στους ξαθρεφτες που γινεται πανικος...Σκεψου παντως την αγορα αερογραφου :D αν εχεις και χερι εισαι αρχηγος!Δουλευεις τοπικα και χωρις πασαλειματα!

τι ειναι ο αερογραφος οεο;;; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω παιδες http://www.kalfakis.gr/aSCALEMODELS/produc...rush_prices.htm

Εχω τον 175 με 3 βελονες -χοντρη-ενδιαμεση-λεπτη- και μπορω να χρησιμοποιησω καθε ειδους μπογιας και πυκνοτητας.Απλα αλλαζω βελονα και ειμαι οκ!!!Για γρατζουνιες και ψιλομερεμετια βαζουμε λεπτη βελονα.Βασικα ολα ειναι θεμα χεριου.Βρισκεις μια λαμαρινα,πλαστικο ή αλλο υλικο και κανεις πειραματα.Εχει χαβαλε -_-

Για χρωματα και οτι αλλο υλικο χρειαστητε βουρ στον βουλαλα στον πειραια!Εχει τα παντα και ειναι απιστευτα εξυπηρετικος!!!

SELECTION.jpg

Edited by geocha
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.