Jump to content
xaros

Tpms - Tire Pressure Monitoring

Recommended Posts

Καλησπέρα

Βρήκα το orange 109s στο ebay απο αμερική μόνο 110¤ , αλλά δεν ξέρω πως να το αγοράσω μιας και όταν προσπαθώ να γραφτω στο paypal μου βγαίνουν όλα αλαμπουρνέζικα .

Μήπως ξέρει κάποιος κάτι ώστε να μπορέσω να το αγοράσω ?

τα μεταφορικα τα υπολογισες;το τελωνειο;επειδη το εχω ψαξει το θεμα,καλυτερα αγορασε το απο εδω,σχεδον η ιδια τιμη θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Να καλησπερήσω όλα τα μέλη του forum ;)

Και να καταθέσω επίσης, την ταπεινή μου άποψη για τα TPMS's.

Θεωρώ σαν καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση τα συστήματα τα οποία χρησιμοποιούν σαν δεδομένο για την προειδοποίηση του οδηγού, την περίμετρο του τροχού.

Είναι αυτά που χρησιμοποιούν ένα μέρος από τα data του ABS και συνήθως είναι εργοστασιακά.

Στην περίπτωση αυτή, δεν χρησιμοποιούνται κανενός είδους εξωτερικοί εξοπλισμοί(αισθητήρες, οθόνες, μπαταρίες, ειδικές βαλβίδες που κυνδινεύουν σε κάθε ζαντάρισμα-ξεζαντάρισμα κλπ.)

¶ρα και οι περιπτώσεις λάθους προειδοποίησης ή μή προειδοποίησης του οδηγού είναι μηδαμινές, αφού δεν εξαρτώνται από τη λειτουργία κανενός είδους extra εξοπλισμού.

Και σε τί χρησιμεύει η συνεχής παρακολούθηση και ανάγνωση της πίεσης των ελαστικών για να είναι απαραίτητη η οθόνη ?

Το όλο σύστημα έχει ρόλο ασφάλειας και μόνο και όχι διακόσμησης της καμπίνας του αυτοκινήτου.

Είναι αρκετό για μένα να ειδοποιηθώ όταν έχω απώλεια πίεσης σε κάποιο ελαστικό και δεν χρειάζομαι να βλέπω και τις πιέσεις on-line.

Και σε κάθε περίπτωση, σε κλάτάρισμα ελαστικού, μάλλον κανένα σύστημα δεν είναι ικανό να ειδοποιήσει τον οδηγό άμεσα.Η απώλεια πίεσης είναι τόσο άμεση, που μόνο ο Θεός βοηθός και τα αντανακλαστικά του οδηγού θα δώσουν τη λύση (σε συνδιασμό βέβαια και με τις συνθήκες οδήγησης).

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ΝΑΙ σε κάθε εργοστασιακό σύστημα TPMS, απαραίτητο βοήθημα για τα σύγχρονα αυτοκίνητα με τις extreme ταχύτητες της εποχής μας, χωρίς extra εξοπλισμό.

Αξίζει το επιπλέον κόστος στην αρχική αγορά και επιτέλους ας γίνει και υποχρεωτικό, αφού βοηθάει στην ασφάλεια των επιβατών του οχήματος.

Αυτά τα ολίγα από μένα και καλό βράδυ hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη υπαρχουν πολλοι που τους εσκασε το λαστιχο ή εχανε σταδιακα πιεση και δεν ειχαν καμια ενημερωση απο το εργοστασιακο tpms.καπου κατι δεν λειτουργει καλα και δουλευει οποτε νομιζει εχω την εντυπωση.τα περιστατικα ειναι αρκετα ωστε να το αναφερω με σοβαροτητα και οχι μεμονωμενα 1-2.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη υπαρχουν πολλοι που τους εσκασε το λαστιχο ή εχανε σταδιακα πιεση και δεν ειχαν καμια ενημερωση απο το εργοστασιακο tpms.καπου κατι δεν λειτουργει καλα και δουλευει οποτε νομιζει εχω την εντυπωση.τα περιστατικα ειναι αρκετα ωστε να το αναφερω με σοβαροτητα και οχι μεμονωμενα 1-2.

Καλησπέρα

Δεν θα διαφωνήσω βέβαια ότι υπάρχουν και εργοστασιακά συστήματα, που δεν έδειξαν ποτέ την απώλεια πίεσης όταν συνέβει κάποιο περιστατικό.

Αντιθέτως αναφέρω ως παράδειγμα, Renault Laguna που ήρθε βράδυ στο μαγαζί με κομμένο λάστιχο, παρ' όλο που το αμάξι είχε εργοστασιακό TPMS. Λειτουργούσε όμως με αισθητήρες τοποθετημένους μέσα στις ζάντες, στη θέση των κλασικών βαλβίδων, οι οποίοι όμως δεν έδειξαν την απώλεια πίεσης.

Επειδή η διάμετρος του τροχού είναι δεδομένο που αφορά πολλά επιμέρους συστήματα του οχήματος (ABS-ESP-ταχύμετρο) είναι στοιχείο αξιόπιστο για ανίχνευση απώλειας πίεσης. Βέβαια δεν έχει την ακρίβεια ενός αισθητήρα, αλλά στην περίπτωση σκασίματος σε λάστιχο δε μας ενδιαφέρει η ακρίβεια, αλλά ο εντοπισμός του προβλήματος και η ειδοποίηση του οδηγού, πριν το λάστιχο ξεφουσκώσει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/313731039/TPMS-201-Training_Handbook.ppt

αυτο το συστημα εβαλα εγω

εχω στανταρ τ οεργοστασιακο αλλα...

δε δειχνει θερμοκρασια πραγμα βασικο για να ξερεις ποσο να ζορισεις το αμαξι καθως η θερμοκρασια των ελαστικων εχει μεγαλη σημασια .

δεν ειναι αξιοπιστιο οπως ολατα εργοστασιακα καθως δεν εχει βαλβιδα αλλα απλα μεσω αλλω νσυστηματων (abs) θα σε ειδοποιησει και καλα αλλα εμενα μου ετυχε να πεσω σε λακουβα στραβωσε η ζαντα και εχανα αερα με καθε περιστροφη της ροδας και μεχρι να φτασω σπιτι ειχε φυγει σχεδον ολος ο αεραςε και ομως το εργοστασιακο συστημα δεν ειπε τιποτα. προφανως γιατι στραβωσε και η ζαντα.

απο την αλλη θα παθετε πλακα οταν καταλαβετε πως τελικα τα λαστιχα πρεπει να τα φουσκωνουμε μια φορα το μηνα στανταρ καθως συνεχεια χανουν αερα λιγο λιγο αλλα οπτικα δεν φαινεται οταν εχεις χασει το 20% του αερα αλλα ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστη πιεση καθως εχεις λιγοτερη καταναλωση και καλυτερο κρατημα κτλ.

το κοστος για το συστημα που εβαλα ειναι μικρο και σιγουρα αξιζει αν ειναι να δωσεις λεφτα να βαλεις κατι παρομιο και οχι το εργοστασιακο.

κατεβαστε το αρχει οκαι θα καταλαβετε τι λεω

Link to comment
Share on other sites

Να καλησπερήσω όλα τα μέλη του forum :rolleyes:

Και να καταθέσω επίσης, την ταπεινή μου άποψη για τα TPMS's.

Θεωρώ σαν καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση τα συστήματα τα οποία χρησιμοποιούν σαν δεδομένο για την προειδοποίηση του οδηγού, την περίμετρο του τροχού.

Είναι αυτά που χρησιμοποιούν ένα μέρος από τα data του ABS και συνήθως είναι εργοστασιακά.

Στην περίπτωση αυτή, δεν χρησιμοποιούνται κανενός είδους εξωτερικοί εξοπλισμοί(αισθητήρες, οθόνες, μπαταρίες, ειδικές βαλβίδες που κυνδινεύουν σε κάθε ζαντάρισμα-ξεζαντάρισμα κλπ.)

¶ρα και οι περιπτώσεις λάθους προειδοποίησης ή μή προειδοποίησης του οδηγού είναι μηδαμινές, αφού δεν εξαρτώνται από τη λειτουργία κανενός είδους extra εξοπλισμού.

Και σε τί χρησιμεύει η συνεχής παρακολούθηση και ανάγνωση της πίεσης των ελαστικών για να είναι απαραίτητη η οθόνη ?

Το όλο σύστημα έχει ρόλο ασφάλειας και μόνο και όχι διακόσμησης της καμπίνας του αυτοκινήτου.

Είναι αρκετό για μένα να ειδοποιηθώ όταν έχω απώλεια πίεσης σε κάποιο ελαστικό και δεν χρειάζομαι να βλέπω και τις πιέσεις on-line.

Και σε κάθε περίπτωση, σε κλάτάρισμα ελαστικού, μάλλον κανένα σύστημα δεν είναι ικανό να ειδοποιήσει τον οδηγό άμεσα.Η απώλεια πίεσης είναι τόσο άμεση, που μόνο ο Θεός βοηθός και τα αντανακλαστικά του οδηγού θα δώσουν τη λύση (σε συνδιασμό βέβαια και με τις συνθήκες οδήγησης).

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ΝΑΙ σε κάθε εργοστασιακό σύστημα TPMS, απαραίτητο βοήθημα για τα σύγχρονα αυτοκίνητα με τις extreme ταχύτητες της εποχής μας, χωρίς extra εξοπλισμό.

Αξίζει το επιπλέον κόστος στην αρχική αγορά και επιτέλους ας γίνει και υποχρεωτικό, αφού βοηθάει στην ασφάλεια των επιβατών του οχήματος.

Αυτά τα ολίγα από μένα και καλό βράδυ hmmm.gif

το λαθος που κανεις ειναι πως σημασια πολυ μεγαλη εχει να ξερει τι πιεση εχει το καθε λαστιχο και πολυ συχνα να τα φουσκωνεις. οταν σκασει ενα λαστιχο θατο καταλαβεις αμεσα ουτως η αλλως. τ οθεμα ειναι να εχεις μικροτερη καταναλωση και καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα, μικροτερη φθορα στα λαστιχα, επειδη εχουν τη σωστη πιεση! και μημ ου πεις πως κοιταει κανεις την πιεση καθε μηνα. εγω ποτε....

τωρα ομως με το που βλεπω στην οθονη πως επεσε η πιεση, καθε 3-4 εβδ βαζω λιγο αερα

Link to comment
Share on other sites

το λαθος που κανεις ειναι πως σημασια πολυ μεγαλη εχει να ξερει τι πιεση εχει το καθε λαστιχο και πολυ συχνα να τα φουσκωνεις. οταν σκασει ενα λαστιχο θατο καταλαβεις αμεσα ουτως η αλλως. τ οθεμα ειναι να εχεις μικροτερη καταναλωση και καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα, μικροτερη φθορα στα λαστιχα, επειδη εχουν τη σωστη πιεση! και μημ ου πεις πως κοιταει κανεις την πιεση καθε μηνα. εγω ποτε....

τωρα ομως με το που βλεπω στην οθονη πως επεσε η πιεση, καθε 3-4 εβδ βαζω λιγο αερα

Γεια σου Dr

Σκέψου λίγο περισσότερο το θέμα και θα δεις ότι δεν κάνω πουθενά λάθος.

Εξετάζω το TPMS σαν σύστημα ασφάλειας και μόνο, και όχι σαν αξεσουάρ που με αντικαθιστά.

Δεν έχεις ιδέα για την ποιότητα του αέρα με τον οποίο συμπληρώνεις τα λάστιχα στα βενζινάδικα.

Υγρασία (νερό σκέτο) επειδή δεν κάνουν τακτικές εξυδατώσεις ή επειδή δεν έχουν συστήματα αυτόματης εξυδάτωσης.

Σκουριά που προέρχεται συνήθως από τα μεταλλικά πιέστικά αεροφυλάκια.

Γαλακτώματα που προέρχονται από τις απώλειες λαδιού από τα κομπρεσέρ.

Και τόσα άλλα.

Αν θες να διαπιστώσεις όλα αυτά, όταν αλλάξεις λάστιχα πάρε ένα από τα παλιά σου και φύσηξέ το με ένα λάστιχο με αέρα. Κάτσε όμως λίγο μακριά για να μη σου έρθει η σκόνη στα μάτια.

Πιστεύεις ότι αυτή η σκόνη (κατάλοιπα) δεν μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του αισθητήρα ?

Σκέψου τώρα έναν προβληματικό-βουλωμένο αισθητήρα στο αμάξι σου. Εσύ βλέπεις σωστή πίεση αέρα. Σκέψου τώρα ότι είσαι στη Εθνική οδό και τρέχεις με 150 Km/h σε ευθεία. Κάτι πατάς και ένα μπροστινό λάστιχο χάνει αέρα και φτάνει στα 20psi, αντί 32psi που έχουν τα υπόλοιπα.

Μπροστά σου είναι στροφή στην οποία μπορείς να μπεις με τέσσερα σωστά φουσκωμένα λάστιχα.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου και την έκπληξη τη δική σου όταν θα προσπαθείς να το μαζέψεις. Σιγά μην καταλάβεις έγκαιρα ένα σκασμένο λάστιχο όταν οδηγείς σε ευθεία.

Δεν σου 'χει τύχει να σε ειδοποιεί ο οδηγός του διπλανού σου αυτοκινήτου, βγάζοντας το χέρι έξω από το παράθυρο και δείχνοντάς σου το λάστιχο ? :whistling:

Κι αν δεν έτυχε σε σένα έχει τύχει σε χιλιάδες άλλους οδηγούς. :blush:

Εγώ λοιπόν αυτό υποστηρίζω.

Ότι είναι πιο πιθανό να σου χαλάσει ο αισθητήρας, παρά το ABS.

Αν δεν σου χαλάσει ποτέ, πάει καλά, είσαι μια χαρά.

Αν όμως σου κάτσει ? Τότε μάλλον την έκατσες τη βάρκα. mega_shok.gif

Ξαναλέω λοιπόν.

1. ΝΑΙ ΣΤΑ TPMS'S ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ABS

2. ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ

3. ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΞΕΧΑΣΕΙ"

Πάντα στη διάθεσή σας, για κάθε πληροφορία :):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Dr

Σκέψου λίγο περισσότερο το θέμα και θα δεις ότι δεν κάνω πουθενά λάθος.

Εξετάζω το TPMS σαν σύστημα ασφάλειας και μόνο, και όχι σαν αξεσουάρ που με αντικαθιστά.

Δεν έχεις ιδέα για την ποιότητα του αέρα με τον οποίο συμπληρώνεις τα λάστιχα στα βενζινάδικα.

Υγρασία (νερό σκέτο) επειδή δεν κάνουν τακτικές εξυδατώσεις ή επειδή δεν έχουν συστήματα αυτόματης εξυδάτωσης.

Σκουριά που προέρχεται συνήθως από τα μεταλλικά πιέστικά αεροφυλάκια.

Γαλακτώματα που προέρχονται από τις απώλειες λαδιού από τα κομπρεσέρ.

Και τόσα άλλα.

Αν θες να διαπιστώσεις όλα αυτά, όταν αλλάξεις λάστιχα πάρε ένα από τα παλιά σου και φύσηξέ το με ένα λάστιχο με αέρα. Κάτσε όμως λίγο μακριά για να μη σου έρθει η σκόνη στα μάτια.

Πιστεύεις ότι αυτή η σκόνη (κατάλοιπα) δεν μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του αισθητήρα ?

Σκέψου τώρα έναν προβληματικό-βουλωμένο αισθητήρα στο αμάξι σου. Εσύ βλέπεις σωστή πίεση αέρα. Σκέψου τώρα ότι είσαι στη Εθνική οδό και τρέχεις με 150 Km/h σε ευθεία. Κάτι πατάς και ένα μπροστινό λάστιχο χάνει αέρα και φτάνει στα 20psi, αντί 32psi που έχουν τα υπόλοιπα.

Μπροστά σου είναι στροφή στην οποία μπορείς να μπεις με τέσσερα σωστά φουσκωμένα λάστιχα.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου και την έκπληξη τη δική σου όταν θα προσπαθείς να το μαζέψεις. Σιγά μην καταλάβεις έγκαιρα ένα σκασμένο λάστιχο όταν οδηγείς σε ευθεία.

Δεν σου 'χει τύχει να σε ειδοποιεί ο οδηγός του διπλανού σου αυτοκινήτου, βγάζοντας το χέρι έξω από το παράθυρο και δείχνοντάς σου το λάστιχο ? :clapping:

Κι αν δεν έτυχε σε σένα έχει τύχει σε χιλιάδες άλλους οδηγούς. B)

Εγώ λοιπόν αυτό υποστηρίζω.

Ότι είναι πιο πιθανό να σου χαλάσει ο αισθητήρας, παρά το ABS.

Αν δεν σου χαλάσει ποτέ, πάει καλά, είσαι μια χαρά.

Αν όμως σου κάτσει ? Τότε μάλλον την έκατσες τη βάρκα. mega_shok.gif

Ξαναλέω λοιπόν.

1. ΝΑΙ ΣΤΑ TPMS'S ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ABS

2. ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ

3. ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΞΕΧΑΣΕΙ"

Πάντα στη διάθεσή σας, για κάθε πληροφορία :hi::yahoo:

ρε συ κουμπαρε, πως θα επηρεασει την αποδοση του αισθητηρα η σκονη;;;

δες το αρχειο που ανεβασα στο rapidshare. δεν μιλαω για τους αισθητηρε που νομιζεις. αυτος που εβλαα δεν ειναι απλα μια βαλβιδα αλλα ενα τετραγωνο "μαραφετι" που ειναι "κολημενο" σε μια μεταλικη βαλβιδα.

δεν επηρεαζεται απο την σκονη η υγρασια.

δες το αρχειο.

πραγματικα ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο γιατι κανεις εκτος απο σενα, δεν κοιταει τα λαστιχα του καθε μηνα και δυσυχως αν εχεις χασει 30% πιεση, δεν φαινεται οπτικα... αλλα σου αυξανει την ακταναλωση και την αποσταση φρεναρισματος κτλ.

θα δεις που στα επομενα μοντελα απο το εργοστασιο ολα τα αμαξι θα εχουν αισθητηρες σαν αυτους που εβαλα. και οχι μεσω ABS

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα που έγινε στην Αμερική περίπου ογδόντα νεκροί και 1500 τραυματίες θα απέφευγαν το ατύχημα - δυστύχημα αν το αυτοκίνητο τους διέθετε το TPMS .

Μετά από αυτήν την έρευνα , από το 2003 είναι υποχρεωτικό σε όλα τα αυτοκίνητα παραγωγής στις ΗΠΑ και από το 2012 θα είναι πλέον υποχρεωτικό (μαζί με το ESP) και σε όλα τα αυτοκίνητα παραγωγής στην Ευρώπη

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ομως που αναβει διχως λογο ή οταν πρεπει να αναψει δεν αναβει....

Χρειαζεται και σεταρισμα καθε φορα που βαζεις ή βγαζεις αερα.

Οσοι εχετε vag com εχετε ψαξει καθολου τη παρακατω εντολη??

46-Cent.Convenience

Coding-07

Byte 17

Bit 5

Το κουτακι πρεπει να μην ειναι επιλεγμενο.Εμενα οταν το πρωτοειδα ,ειχε ενα τικ στην επιλογη......

Για πειραματιστειτε λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κουμπαρε, πως θα επηρεασει την αποδοση του αισθητηρα η σκονη;;;

δες το αρχειο που ανεβασα στο rapidshare. δεν μιλαω για τους αισθητηρε που νομιζεις. αυτος που εβλαα δεν ειναι απλα μια βαλβιδα αλλα ενα τετραγωνο "μαραφετι" που ειναι "κολημενο" σε μια μεταλικη βαλβιδα.

δεν επηρεαζεται απο την σκονη η υγρασια.

δες το αρχειο.

πραγματικα ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο γιατι κανεις εκτος απο σενα, δεν κοιταει τα λαστιχα του καθε μηνα και δυσυχως αν εχεις χασει 30% πιεση, δεν φαινεται οπτικα... αλλα σου αυξανει την ακταναλωση και την αποσταση φρεναρισματος κτλ.

θα δεις που στα επομενα μοντελα απο το εργοστασιο ολα τα αμαξι θα εχουν αισθητηρες σαν αυτους που εβαλα. και οχι μεσω ABS

Γεια σου Dr

Τί να σου πω τώρα ?

Αν περιμένεις να χάσεις 30% πίεση για να τσεκάρεις τα λάστιχά σου, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Στο μήνα ένα λάστιχο χάνει από μόνο του περίπου 1-2 psi. Οπότε ένα λάστιχο που είναι φουσκωμένο στα 30 psi, για να φτάσει στα 21 psi (να χάσει δηλαδή 30%) πρέπει να περάσουν 6-7 μήνες. Αν σ' αυτό το διάστημα δεν έχεις τσεκάρει καθόλου τον αέρα σου, ε τότε τί να σου πω ?

Αυτό το τετράγωνο μαραφέτι, που εσύ είδες για πρώτη φορά στα δικά σου λάστιχα, εγώ το βλέπω καθημερινά στα λάστιχα δεκάδων πελατών μου. Η βαλβίδα επικοινωνεί με το μαραφέτι μέσω τρύπας για να μπορεί να μπει ο αέρας και να φουσκώσει το λάστιχο. Έχεις δει εσωτερικά πώς είναι ένα ηλεκτρονικό μπαρόμετρο ? Ναι, αυτό το μαραφέτι που έχεις βάλει για μετράς την πίεση του κινητήρα σου. Στην ίδια αρχή λειτουργίας βασίζεται και το άλλο μαραφέτι, αυτό του αισθητήρα.

Αν το αισθητήριο του μαραφετιού δεν ερχόταν σε επαφή με το προς μέτρηση υλικό (τον βρωμιάρη αέρα εννοώ) δεν θα ήταν δυνατό να γίνει η μέτρηση.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, όταν βάζεις βενζίνη ζήτα από έναν πακιστανό να σου τσεκάρει τα λάστιχα. Δως του και ένα μικρό φιλοδόρημα sillyhorse1rb5.gif

Αν νομίζεις ότι μόνο εγώ τσεκάρω τα λάστιχα μια φορά στο μήνα, είσαι μακρυά νυχτομένος φίλε μου. Οι περισσότεροι που ξέρω τα τσεκάρουν συχνότερα. Και επίσης άλλοι τόσοι δεν τα τσεκάρουν σε βενζινάδικα, αλλά έρχονται στο μαγαζί για τσεκάρισμα. Θέλουν βλέπεις να είναι σίγουροι για τον αέρα στα λάστιχα και δεν εμπιστεύονται τα όργανα των βενζινάδικων.

Αυτά γι' απόψε και αν έχεις διάθεση το συνεχίζουμε.

Καλό βράδυ :clapping:B)

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι να γινεται ενας ελεγχος καθε 15 μερες και μαλιστα να διπλοτσεκαρετε τη πιεση.

Καθε 15 μερες το λεω γιατι ο καιρος αλλαζει και ειτε πεφτει η ατμοσφαιρικη θερμοκρασια ειτε ανεβαινει.

Τα πιο πολλα βενζιναδικα εχουν 2 μηχανηματα για αερα.

Βενζιναδικο απο βενζιναδικο μπορει να εχει διαφορα μεχρι και 10psi

Οσο χειμωνιαζει βαζουμε αερα,οσο καλοκαιριαζει βγαζουμε αερα.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι να γινεται ενας ελεγχος καθε 15 μερες και μαλιστα να διπλοτσεκαρετε τη πιεση.

Καθε 15 μερες το λεω γιατι ο καιρος αλλαζει και ειτε πεφτει η ατμοσφαιρικη θερμοκρασια ειτε ανεβαινει.

Τα πιο πολλα βενζιναδικα εχουν 2 μηχανηματα για αερα.

Βενζιναδικο απο βενζιναδικο μπορει να εχει διαφορα μεχρι και 10psi

Οσο χειμωνιαζει βαζουμε αερα,οσο καλοκαιριαζει βγαζουμε αερα.

Σωστός ο Νικήτας :clapping:B)

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ πρεπει να τσεκαρουμε τον αερα στα λαστιχα?!?!?!?!?Εμενα γιατι μου φαινεται λιγο?....Λες να ειμαι ΨΥΧΑΚΙΑΣ??????? :drinks:

Link to comment
Share on other sites

τα μεταφορικα τα υπολογισες;το τελωνειο;επειδη το εχω ψαξει το θεμα,καλυτερα αγορασε το απο εδω,σχεδον η ιδια τιμη θα βγει.

Τελικά ήρθε το TPMS !!

Το ακριβές κόστος είναι 95¤-αγορά και 14¤-μεταφορικά και 3¤-κόστος τελωνείου , οπότε καταλαβαίνεται (για τους ενδιαφερόμενους) ότι το συνολικό 112¤ είναι πολύ μακριά από το 230¤ της εδώ αντιπροσωπείας !!!!

Η διαδικασία πολύ εύκολη , όποιος το σκέφτεται να το τολμήσει !

Φίλε μου ήθελα να μάθω ποιός σε παραμύθιασε ώστε ένα προϊόν να έχει έξοδα μεταφοράς-τελωνείου παραπάνω από την αξία του !!!!!!!!!!

Ενημέρωσέ τον λίγο γιατί δημιουργούνται εντυπώσεις και κάποιοι φουκαράδες τα πληρώνουν διπλά (και βάλε .. )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το TPMS !!

Το ακριβές κόστος είναι 95¤-αγορά και 14¤-μεταφορικά και 3¤-κόστος τελωνείου , οπότε καταλαβαίνεται (για τους ενδιαφερόμενους) ότι το συνολικό 112¤ είναι πολύ μακριά από το 230¤ της εδώ αντιπροσωπείας !!!!

Η διαδικασία πολύ εύκολη , όποιος το σκέφτεται να το τολμήσει !

Φίλε μου ήθελα να μάθω ποιός σε παραμύθιασε ώστε ένα προϊόν να έχει έξοδα μεταφοράς-τελωνείου παραπάνω από την αξία του !!!!!!!!!!

Ενημέρωσέ τον λίγο γιατί δημιουργούνται εντυπώσεις και κάποιοι φουκαράδες τα πληρώνουν διπλά (και βάλε .. )

Ποιο μοντέλο πήρες; Μπορείς να ποστάρεις φωτογραφία από οθόνη και αν την εγκατέστησες, που ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες οτι εγινε λαθος...

το orange 109s πηρες;η εδω αντ/πια το δινει 212 ευρω με φπα.αν πηρες αυτο,το πηρες συνολικα με φπα,μεταφορικα μολις 112 ευρω.αν πληρωνες τελωνειο ξερεις ποσα θα εδινες;το 40% της αξιας του.δηλαδη περιπου 40 ευρω .χονδρικα δηλαδη θα σου κοστιζε 152 ευρω χωρις ομως να εχει εκτελωνισει καποιος το πακετο που σημαινει οτι ειτε θα πληρωνες καποιον εξουσιοδοτημενο να το κανει ειτε θα ετρεχες εσυ.γι'αυτο ανεφερα οτι περιπου στα ιδια θα βγει η τιμη αν το παρεις απο εδω,με την προυποθεση ολων των παραπανω.εφοσον σταθηκες τυχερος και δεν πληρωσες τελωνας τοτε εισαι κατα πολυ κερδισμενος και χαιρομαι πολυ γ'αυτο :good:

@εγω το αγοραζω με 170 ευρω απο την εδω αντ/πια.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες οτι εγινε λαθος...

το orange 109s πηρες;η εδω αντ/πια το δινει 212 ευρω με φπα.αν πηρες αυτο,το πηρες συνολικα με φπα,μεταφορικα μολις 112 ευρω.αν πληρωνες τελωνειο ξερεις ποσα θα εδινες;το 40% της αξιας του.δηλαδη περιπου 40 ευρω .χονδρικα δηλαδη θα σου κοστιζε 152 ευρω χωρις ομως να εχει εκτελωνισει καποιος το πακετο που σημαινει οτι ειτε θα πληρωνες καποιον εξουσιοδοτημενο να το κανει ειτε θα ετρεχες εσυ.γι'αυτο ανεφερα οτι περιπου στα ιδια θα βγει η τιμη αν το παρεις απο εδω,με την προυποθεση ολων των παραπανω.εφοσον σταθηκες τυχερος και δεν πληρωσες τελωνας τοτε εισαι κατα πολυ κερδισμενος και χαιρομαι πολυ γ'αυτο :good:

@εγω το αγοραζω με 170 ευρω απο την εδω αντ/πια.

Εγώ που ρώτησα εδώ μου είπαν 230¤ , όσο για τελωνείο εγώ δεν έκανα τίποτα , απλά το παρήγγειλα και όλα τα κανόνισαν αυτοί , μόνο 3¤ για τελωνείο έδωσα στο courier με απόδειξη , τίποτα άλλο

Σχετικά με φωτό αν μου πεί κάποιος πώς γίνεται ευχαρίστος ρε παιδιά γιατί δεν το κατέχω το θέμα !

Το μοντέλο είναι το orange 109s

Εχθές μόλις μου ήρθε και λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να το βάλω σήμερα , ελπίζω αύριο - μεθάυριο να το βάλω , όσο για την οθονούλα το ψάχνω και εγώ για την θέση

Link to comment
Share on other sites

ο.κ σε ευχαριστω πολυ.για φωτος ειναι απλα τα πραγματα.πας εδω http://imageshack.us/

πατας το κουμπι browse και επιλεγεις την φωτο που θες να ανεβασεις.μολις την βρεις απο το pc σου και την επιλεξεις τοτε πατας το κουμπι start upload.περιμενεις λιγο να την ανεβασει και μολις τελειωσει το ανεβασμα θα εμφανισει μερικα πεδια με διαφορετικα link στο καθενα.κανε copy το link που γραφει για forum.κατοπιν στο θεμα που θες να απαντησεις στο φορουμ κανε paste το link που εχεις και πατα add reply.η εικονα σου θα εμφανιστει στο post σου.εναλλακτικα,μπορεις να την ανεβασεις και απο το κουμπι που βρισκεται στο post που γραφεις και γραφει ''αναζητηση''.μολις την βρεις πατα το κουμπι ''attach this file''.φροντισε μονο να μην ειναι μεγαλης αναλυσης και αρα μεγεθους γιατι δεν θα την ανεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα κατάφερα να τα βάλω , όλα οκ , το συστηματάκι πολύ σπέσιαλ !

Όσο για την οθόνη το ψάχνω για την θέση , μόλις αποφασίσω θα ανεβάσω εικόνα

Ανέβασα μερικές από το συστηματάκι και το αμάξι

http://img42.imageshack.us/g/tpms2.jpg/

Περιμένω και απάντηση για τις μπάρες οροφής γιατί πρέπει να τις βάλω .

Έβαλα του HERMES τις αλουμινένιες αλλά βουίζανε μετά τα 70 ΧΛΜ !! και τις πήγα πίσω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

εγω εβαλα εδω και 6 μρες το μαμα ελεγχο πιεσης!!!!

για οσους ενδιαφερονται το κουμπι μαζι με τον ανταπτορα στοιχισε 14 € ......

στα αμερικανικα DIY δειχνουν οτι ο controller toy ABS ειναι κατω απο την μπαταρια ..... αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ γιατι βρισκεται στην μερια του συνοδηγου!!!!!!!

ρευμα, γειωση περνει καποιος απο το ESP ή ASR...... και ενα αλλο καλωδιο πηγαινει στη φυσα του ABS στη θεση 7!!!!!!

και για το τελος υπαρχει και μια μικρη κωδικοποιηση στον κοντρολερ του ABS

η λειτουργια του ειναι παρα πολυ απλη και δεν αξιζει καποιος να παει να δωσει ενα σκασμο λεγτα στην αντιπροσωπεια για να το βαλει!!!!!

το συνιστω ομως σε ανθρωπους που πιανιουν τα χερια τους ( ενταξει COSTAS_) xe xe xe xe!!!!!!

το επομενο project ειναι τοποθετηση ΟΕΜ καμερα του passat CC στο Jetta μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.