Jump to content
xaros

Tpms - Tire Pressure Monitoring

Recommended Posts

θεωρω πως ειναι πολυ ποιο ασχημο και δυσκολο σε σχεση με αυτο που εβαλα εγω και βασικα γιαυτο διαλεξα αυτο που διαλεξα. το θεωρω πολυ καλυτερο καθως δειχνει ομορφα συχρονως ολες τις ροδες θερμοκρασια ή πιεση, και πολυ βασικο οταν αλλαζεις ροδες βαζοντας τα χειμερινα λαστιχα, τοτε πουλ ευκολα και πολυ γρηγορα σου δειχνει τις νεες ενδειξεις διχως να χρειαζεται να κωδικοποιησεις κτλ.

κατεβαστε και δειτε

http://rapidshare.com/files/313731039/TPMS-201-Training_Handbook.ppt

πριν λιγο καιρο εχανα αερα απο λαστιχο και χτυπησε το κουδουνακι του εργ συστηματος, τοτε δεν εχια το αλλοα το καλο, και σταματησα κατεβηκα και δεν φαινοταν κατι, συνεχισα. την επομενη συνεχισα να οδηγω και δεν ξαναχτυπηεσε ο συναγερμος. τελικα κλαταρε τελειως. σκεψουμ ε 20% αερα να ζορριζα σε στροφη το αμαξι. γιαυτο ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις ακριβως τι αερα εχει το καθε λαστιχο και οχι να μαντευεις.

οσο και να λεει ο κουμπαρος, σε λιγα χρονια ολα τα αμαξια τετοια συστηματα θα εχουν. ειναι πολυ βασικο να ξερεις ακριβως τι αερα εχεις και οχι να περιμενεις να αδειασει για να χτυπησει ο συνεγερμος.

επισης πολυ σημαντικο να ξερεις την θερμοκρασια ! οταν εχεις ενα αμαξι με 210 αλογα σπορ, τοτε ναι πρεπει να ξερεις ορισμενα πραγματα για να ξερεις ποσο θα τρο ζορισεις κ οχι να μαντευεις.

και οταν σκεφτομαι πως στα 120-150 ε που μου κοστισε, μου στειλαν δωρο και ψηφιακο κομπρεσορα για να φουσκωνω μονος τα λαστιχα, με φουλ ψηφιακη λειτουργια, πχ του λες ποσο αερα θελεις και σταματαει μολις φτασει στην επιθυμητη πιεση. ε τοτε να ιαξιζαν τα λεφτα.

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως ειναι πολυ ποιο ασχημο και δυσκολο σε σχεση με αυτο που εβαλα εγω και βασικα γιαυτο διαλεξα αυτο που διαλεξα. το θεωρω πολυ καλυτερο καθως δειχνει ομορφα συχρονως ολες τις ροδες θερμοκρασια ή πιεση, και πολυ βασικο οταν αλλαζεις ροδες βαζοντας τα χειμερινα λαστιχα, τοτε πουλ ευκολα και πολυ γρηγορα σου δειχνει τις νεες ενδειξεις διχως να χρειαζεται να κωδικοποιησεις κτλ.

κατεβαστε και δειτε

http://rapidshare.com/files/313731039/TPMS-201-Training_Handbook.ppt

πριν λιγο καιρο εχανα αερα απο λαστιχο και χτυπησε το κουδουνακι του εργ συστηματος, τοτε δεν εχια το αλλοα το καλο, και σταματησα κατεβηκα και δεν φαινοταν κατι, συνεχισα. την επομενη συνεχισα να οδηγω και δεν ξαναχτυπηεσε ο συναγερμος. τελικα κλαταρε τελειως. σκεψουμ ε 20% αερα να ζορριζα σε στροφη το αμαξι. γιαυτο ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις ακριβως τι αερα εχει το καθε λαστιχο και οχι να μαντευεις.

οσο και να λεει ο κουμπαρος, σε λιγα χρονια ολα τα αμαξια τετοια συστηματα θα εχουν. ειναι πολυ βασικο να ξερεις ακριβως τι αερα εχεις και οχι να περιμενεις να αδειασει για να χτυπησει ο συνεγερμος.

επισης πολυ σημαντικο να ξερεις την θερμοκρασια ! οταν εχεις ενα αμαξι με 210 αλογα σπορ, τοτε ναι πρεπει να ξερεις ορισμενα πραγματα για να ξερεις ποσο θα τρο ζορισεις κ οχι να μαντευεις.

και οταν σκεφτομαι πως στα 120-150 ε που μου κοστισε, μου στειλαν δωρο και ψηφιακο κομπρεσορα για να φουσκωνω μονος τα λαστιχα, με φουλ ψηφιακη λειτουργια, πχ του λες ποσο αερα θελεις και σταματαει μολις φτασει στην επιθυμητη πιεση. ε τοτε να ιαξιζαν τα λεφτα.

Να υποθέσω ότι δεν συνάντησες ούτε βενζινάδικα, ούτε βουλκανιζατέρ στο δρόμο σου για να τσεκάρεις την πίεση στα λάστιχα, όταν χτύπησε το καημένο το κουδουνάκι ? :)

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι έχετε δίκιο γιατί ο καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία .

Τι θέλω να πω ;

Ο «Koumparos» επειδή είναι μέσα στο επάγγελμα βλέπει τα πράγματα από μέσα και είναι σε διαφορετικό βαθμό ευαισθητοποιημένος σε σχέση με τους υπόλοιπους «κοινούς θνητούς» (εμάς) .

Και για να καταλάβετε τι λέω θα σας πω το εξής :

Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και γι΄ αυτό το λόγο είμαι περισσότερο ευαισθητοποιημένος σε σχέση με τους υπόλοιπους σε ότι αφορά τα ηλεκτρικά .

Λόγω επαγγέλματος και εμπειρίας σας λέω ότι :

• στο σπίτι μου και στο σπίτι των γονέων μου ΟΛΑ τα φις των ηλεκτρικών συσκευών βρίσκονται ΕΚΤΟΣ των πριζών όταν δεν λειτουργούν ( και όχι στην πρίζα και οι συσκευές σε κατάσταση αναμονής) ,

• επίσης η ηλεκτρική κουζίνα είναι ΠΑΝΤΑ κλειστή από τον πίνακα του σπιτιού εκτός από την ώρα του μαγειρέματος ,

• επίσης τα πλυντήρια πιάτων – ρούχων και αυτά κλειστά από τον πίνακα όταν δεν λειτουργούν ,

• επίσης ο θερμοσίφωνας ανάβει για περίπου τρία τέταρτα τώρα τον χειμώνα και περίπου είκοσι λεπτά το καλοκαίρι (λόγω διαφοράς της θερμοκρασίας του νερού),

• επίσης στον πίνακα έχω εγκαταστήσει αντικεραυνικά προστασίας των ηλεκτρικών συσκευών από υπερτάσεις ,

• επίσης το PC και τα περιφερειακά τροφοδοτούνται από UPS

• ………………………

• ………………………

• ………………………

Αυτά που για σας φαίνονται παρανοϊκά , εμένα μου φαίνονται απόλυτα λογικά και μάλιστα επιβεβλημένα για λόγους ασφαλείας σε κάθε σπίτι .

Πιστεύω τώρα να καταλάβατε τι εννοούσα λέγοντας «διαφορετική οπτική γωνία» και «περισσότερο ευαισθητοποιημένος».

Οπότε νομίζω ότι είναι μάταιο να προσπαθούν οι μεν να πείσουν τον κουμπάρο για την αναγκαιότητα του TPMS και ο κουμπάρος να τους πείσει ότι δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο αυτοί πιστεύουν μιας και είναι επιτακτικό να ελέγχεται ο αέρας κάθε 15 ή 30 ημέρες .

Στους υποστηρικτές του TPMS θα έλεγα :

φυσικά και έχει δίκιο ο κουμπάρος ότι ο έλεγχος των ελαστικών πρέπει να γίνεται τακτικά ( ας είναι και κάθε δίμηνο ή έστω και τρίμηνο και όχι σε κάθε αλλαγή ελαστικών …!!!!) .

Στον κουμπάρο θα έλεγα :

φυσικά και είναι αναγκαίο το σύστημα σε κάθε αυτοκίνητο ( και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από την απόφαση της Ευρώπης για υποχρεωτική εγκατάσταση σε όλα τα αυτοκίνητα μαζί με το ESP από το 2012 και της Αμερικής ήδη από το 2003) γιατί με το σκεπτικό ότι δεν χρειάζονται τα συστήματα ασφαλείας θα είχαμε μείνει στην τεχνολογία του ΄70 (χωρίς αερόσακους – ABS – EBD – ASR - ………….)

Συγχωρέστε μου το πλάτιασμα αλλά ήθελα από καιρό να παρέμβω και τελικά τα είπα μαζεμένα ….χα! …χα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι έχετε δίκιο γιατί ο καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία .

Τι θέλω να πω ;

Ο «Koumparos» επειδή είναι μέσα στο επάγγελμα βλέπει τα πράγματα από μέσα και είναι σε διαφορετικό βαθμό ευαισθητοποιημένος σε σχέση με τους υπόλοιπους «κοινούς θνητούς» (εμάς) .

Και για να καταλάβετε τι λέω θα σας πω το εξής :

Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και γι΄ αυτό το λόγο είμαι περισσότερο ευαισθητοποιημένος σε σχέση με τους υπόλοιπους σε ότι αφορά τα ηλεκτρικά .

Λόγω επαγγέλματος και εμπειρίας σας λέω ότι :

• στο σπίτι μου και στο σπίτι των γονέων μου ΟΛΑ τα φις των ηλεκτρικών συσκευών βρίσκονται ΕΚΤΟΣ των πριζών όταν δεν λειτουργούν ( και όχι στην πρίζα και οι συσκευές σε κατάσταση αναμονής) ,

• επίσης η ηλεκτρική κουζίνα είναι ΠΑΝΤΑ κλειστή από τον πίνακα του σπιτιού εκτός από την ώρα του μαγειρέματος ,

• επίσης τα πλυντήρια πιάτων – ρούχων και αυτά κλειστά από τον πίνακα όταν δεν λειτουργούν ,

• επίσης ο θερμοσίφωνας ανάβει για περίπου τρία τέταρτα τώρα τον χειμώνα και περίπου είκοσι λεπτά το καλοκαίρι (λόγω διαφοράς της θερμοκρασίας του νερού),

• επίσης στον πίνακα έχω εγκαταστήσει αντικεραυνικά προστασίας των ηλεκτρικών συσκευών από υπερτάσεις ,

• επίσης το PC και τα περιφερειακά τροφοδοτούνται από UPS

• ………………………

• ………………………

• ………………………

Αυτά που για σας φαίνονται παρανοϊκά , εμένα μου φαίνονται απόλυτα λογικά και μάλιστα επιβεβλημένα για λόγους ασφαλείας σε κάθε σπίτι .

Πιστεύω τώρα να καταλάβατε τι εννοούσα λέγοντας «διαφορετική οπτική γωνία» και «περισσότερο ευαισθητοποιημένος».

Οπότε νομίζω ότι είναι μάταιο να προσπαθούν οι μεν να πείσουν τον κουμπάρο για την αναγκαιότητα του TPMS και ο κουμπάρος να τους πείσει ότι δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο αυτοί πιστεύουν μιας και είναι επιτακτικό να ελέγχεται ο αέρας κάθε 15 ή 30 ημέρες .

Στους υποστηρικτές του TPMS θα έλεγα :

φυσικά και έχει δίκιο ο κουμπάρος ότι ο έλεγχος των ελαστικών πρέπει να γίνεται τακτικά ( ας είναι και κάθε δίμηνο ή έστω και τρίμηνο και όχι σε κάθε αλλαγή ελαστικών …!!!!) .

Στον κουμπάρο θα έλεγα :

φυσικά και είναι αναγκαίο το σύστημα σε κάθε αυτοκίνητο ( και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από την απόφαση της Ευρώπης για υποχρεωτική εγκατάσταση σε όλα τα αυτοκίνητα μαζί με το ESP από το 2012 και της Αμερικής ήδη από το 2003) γιατί με το σκεπτικό ότι δεν χρειάζονται τα συστήματα ασφαλείας θα είχαμε μείνει στην τεχνολογία του ΄70 (χωρίς αερόσακους – ABS – EBD – ASR - ………….)

Συγχωρέστε μου το πλάτιασμα αλλά ήθελα από καιρό να παρέμβω και τελικά τα είπα μαζεμένα ….χα! …χα!

Φίλε μου manbag, μετά από τόσα post για τα TPMS, θεωρώ αδύνατον να μην έχω γίνει κατανοητός.

Τέλος πάντων για ακόμη μία φορά:

1. Φυσικά και είμαι υπέρμαχος των συστημάτων παρακολούθησης πίεσης αέρα των ελαστικών

2. Και βέβαια συμφωνώ με την υποχρεωτική και αναγκαία τοποθέτησή τους σε όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα.

3. ΑΠΛΑ: Θεωρώ ασφαλέστερα (αν και όχι τόσο ακριβείας) τα συστήματα που δεν χροισιμοποιούν ξεχωριστούς αισθητήρες τοποθετημένους μέσα στις ζάντες.

4. Εμπιστεύομαι περισσότερο τα εργοστασιακά συστήματα, εγκεκριμμένα και ψαγμένα από τον κατασκευαστή του κάθε αυτοκινήτου, παρά τα λογής λογής καρναβαλίστικα μονιτοράκια που πουλάνε οι διάφοροι στα διάφορα e-bay έναντι ευτελούς ποσού.

5. Ελπίζω, τώρα να έγινα κατανοητός.

ΥΓ. Ξέχασα να σου αναφέρω ότι είμαστε και συνάδελφοι. Κι εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι από την Π.Σ. της Πάτρας :drinks:

Link to comment
Share on other sites

http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_news.asp?TuningProductId=15351

αυτο εβαλα και μου διναν οι κινεζοι την αντιπροσωπια αλλα δεν την επερνα καθως η δουλεια μου ειναι αλλη, ασχετα αν αυτοι νομιζαν αλλα.

http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_product.asp?tuning_data_id=13965

αυτο ειναι που μου εκαναν δωρο.

στα 120 ευρω που μπορεις να τα αγορασεις κατευθειαν απο το εργοστασιο κ τα δυο μαζι, ε αξιζει.

μετα απο 15000χ το μονο που μπορω να πω ειναι πωςε ειναι αξιοπιστα 100%

αφηστε τις βλακιες με τα δηθεν συστηματα που ΔΕΝ μετρανε πιεση κια θερμοκρασια αλλα απλα μαντευουν, οχι παντα με επιτυχια (μου εχει στραβωσει ζαντα, εχω χασει αερα και το εργοστασιακο τιποτα...) και παρτε ενα σωστο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου manbag, μετά από τόσα post για τα TPMS, θεωρώ αδύνατον να μην έχω γίνει κατανοητός.

Τέλος πάντων για ακόμη μία φορά:

1. Φυσικά και είμαι υπέρμαχος των συστημάτων παρακολούθησης πίεσης αέρα των ελαστικών

2. Και βέβαια συμφωνώ με την υποχρεωτική και αναγκαία τοποθέτησή τους σε όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα.

3. ΑΠΛΑ: Θεωρώ ασφαλέστερα (αν και όχι τόσο ακριβείας) τα συστήματα που δεν χροισιμοποιούν ξεχωριστούς αισθητήρες τοποθετημένους μέσα στις ζάντες.

4. Εμπιστεύομαι περισσότερο τα εργοστασιακά συστήματα, εγκεκριμμένα και ψαγμένα από τον κατασκευαστή του κάθε αυτοκινήτου, παρά τα λογής λογής καρναβαλίστικα μονιτοράκια που πουλάνε οι διάφοροι στα διάφορα e-bay έναντι ευτελούς ποσού.

5. Ελπίζω, τώρα να έγινα κατανοητός.

ΥΓ. Ξέχασα να σου αναφέρω ότι είμαστε και συνάδελφοι. Κι εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι από την Π.Σ. της Πάτρας :)

ασφαλεστερα αυτα που μαντευουν.... τι αλλο θα ακουσουμε. σαν ναακουω εκεινους που ελεγαν πως δε θελουν τουρμπο και προτιμουν τα 80 αλογα γιατι ειναι ποιο ασφαλη!

για να μην αναφερθω στο αλλο επιχειρημα.... "ευτελους ποσου" δηλαδη εχουμε καταντησει τοσο $#%%^@ που νομιζουμε πως αν παρουμε κατι φθηνοτερο τοτε δεν ειναι καλο... βεβαια δεν σκεφτομαστε πως ειναι λογικο να παρεις κατι απο το εργοστασιο στην μιση και ποιο κατω τιμη αφου γλυτωνεις καθε λογης χονδρεμπορα και εμπορα που θελει να βγαλει το κερδος του.

οποτε ναι στις αγορες απο το ιντερνετ κατευθειαν απο τα εργοστασια. εχω κανει πανω απο 15 αγορες κατευθειαν απο κινα απο εργοστασια, για λογαριασμο μου κια για λογαριασμο φιλων κια ποτε δε μας κοροιδεψαν και παντα μειναμε ικανοποιημενοι 100%

Link to comment
Share on other sites

ασφαλεστερα αυτα που μαντευουν.... τι αλλο θα ακουσουμε. σαν ναακουω εκεινους που ελεγαν πως δε θελουν τουρμπο και προτιμουν τα 80 αλογα γιατι ειναι ποιο ασφαλη!

για να μην αναφερθω στο αλλο επιχειρημα.... "ευτελους ποσου" δηλαδη εχουμε καταντησει τοσο $#%%^@ που νομιζουμε πως αν παρουμε κατι φθηνοτερο τοτε δεν ειναι καλο... βεβαια δεν σκεφτομαστε πως ειναι λογικο να παρεις κατι απο το εργοστασιο στην μιση και ποιο κατω τιμη αφου γλυτωνεις καθε λογης χονδρεμπορα και εμπορα που θελει να βγαλει το κερδος του.

οποτε ναι στις αγορες απο το ιντερνετ κατευθειαν απο τα εργοστασια. εχω κανει πανω απο 15 αγορες κατευθειαν απο κινα απο εργοστασια, για λογαριασμο μου κια για λογαριασμο φιλων κια ποτε δε μας κοροιδεψαν και παντα μειναμε ικανοποιημενοι 100%

Dr βαρέθηκα new_killpc.gif

Έχω να ασχοληθώ και με σοβαρότερα θέματα

Ο καθένας κάνει μόνος του τις επιλογές του sillyhorse1rb5.gif

Τέλος από μένα και Καλά Χριστούγεννα :)

Link to comment
Share on other sites

Dr βαρέθηκα new_killpc.gif

Έχω να ασχοληθώ και με σοβαρότερα θέματα

Ο καθένας κάνει μόνος του τις επιλογές του sillyhorse1rb5.gif

Τέλος από μένα και Καλά Χριστούγεννα :)

Α, Dr, ξέχασα και κάτι ακόμη.

Πάρε από Κίνα κι ένα TPMS και βάλτο στη ρεζέρβα σου, για να παρακολουθείς κι εκεί τον αέρα.

Είμαι σίγουρος πως δεν την τσεκάρεις ποτέ και άμα την χρειαστείς, θα σε κουβαλάει η EXPRESS SERVICE. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_news.asp?TuningProductId=15351

αυτο εβαλα και μου διναν οι κινεζοι την αντιπροσωπια αλλα δεν την επερνα καθως η δουλεια μου ειναι αλλη, ασχετα αν αυτοι νομιζαν αλλα.

http://www.autoaccessories.gr/tuning/preview_product.asp?tuning_data_id=13965

αυτο ειναι που μου εκαναν δωρο.

στα 120 ευρω που μπορεις να τα αγορασεις κατευθειαν απο το εργοστασιο κ τα δυο μαζι, ε αξιζει.

μετα απο 15000χ το μονο που μπορω να πω ειναι πωςε ειναι αξιοπιστα 100%

αφηστε τις βλακιες με τα δηθεν συστηματα που ΔΕΝ μετρανε πιεση κια θερμοκρασια αλλα απλα μαντευουν, οχι παντα με επιτυχια (μου εχει στραβωσει ζαντα, εχω χασει αερα και το εργοστασιακο τιποτα...) και παρτε ενα σωστο συστημα.

Την οθόνη δεν αποφάσισα ακόμα που να την τοποθετήσω .

Εσύ φίλε που την έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου manbag, μετά από τόσα post για τα TPMS, θεωρώ αδύνατον να μην έχω γίνει κατανοητός.

Τέλος πάντων για ακόμη μία φορά:

1. Φυσικά και είμαι υπέρμαχος των συστημάτων παρακολούθησης πίεσης αέρα των ελαστικών

2. Και βέβαια συμφωνώ με την υποχρεωτική και αναγκαία τοποθέτησή τους σε όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα.

3. ΑΠΛΑ: Θεωρώ ασφαλέστερα (αν και όχι τόσο ακριβείας) τα συστήματα που δεν χροισιμοποιούν ξεχωριστούς αισθητήρες τοποθετημένους μέσα στις ζάντες.

4. Εμπιστεύομαι περισσότερο τα εργοστασιακά συστήματα, εγκεκριμμένα και ψαγμένα από τον κατασκευαστή του κάθε αυτοκινήτου, παρά τα λογής λογής καρναβαλίστικα μονιτοράκια που πουλάνε οι διάφοροι στα διάφορα e-bay έναντι ευτελούς ποσού.

5. Ελπίζω, τώρα να έγινα κατανοητός.

ΥΓ. Ξέχασα να σου αναφέρω ότι είμαστε και συνάδελφοι. Κι εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι από την Π.Σ. της Πάτρας ;)

Αν και δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτησή σας από την αρχή, απλά θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνιση. Οι αισθητήρες που τοποθετεί η VW, αν πληρώσεις έξτρα, για να βάλεις τον "καλό" έλεγχο του TPMS, είναι με αισθήτηρες ελέγχου πίεσης τοποθετημένους μέσα στους τροχούς. Το ξέρω γιατί πλήρωσα επιπλέον (από το στάνταρ που είχε η VW στον εξοπλισμό) και έχω στους τροχούς αισθητήρες. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τα Passat.

Όσο για τα κινέζικα προϊόντα, κι εγώ είμαι μαζί με τον φίλο "Koumparos", αφού όσες φορές έτυχε να τα "δοκιμάσω" (και όχι μόνο προϊόντα σχετικά με το αυτοκίνητο), στην αρχή φαινόντουσαν καλά, αλλά μετά από λίγη χρήση, ή θα χαλούσαν ή θα ήταν εντελώς αναξιόπιστα. Δεν λέω ότι είναι κανόνας σε ότι κινέζικο κυκλοφορεί, αλλά τουλάχιστον σε εμένα έτσι έχει "τύχει". Και σταματώ εδώ, γιατί μετά θα βγω εντελώς off topic... :D

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη δεν αποφάσισα ακόμα που να την τοποθετήσω .

Εσύ φίλε που την έβαλες ?

την οθονη την εβαλα πισω αριστερα απο το τιμονι, απο το ταμπλο. στη βαση του μπαμπριζ γιανα ειναι στο οπτικο πεδιο

Link to comment
Share on other sites

την οθονη την εβαλα πισω αριστερα απο το τιμονι, απο το ταμπλο. στη βαση του μπαμπριζ γιανα ειναι στο οπτικο πεδιο

____________________________________________

Εννοείς εκεί που είναι το τζαμάκι το μικρό .

Αν μπορείς βάλε μια φώτο .

Δεν φοβάσαι μην το δει κανένας "έξυπνος" και νομίζοντας ότι είναι GPS σου σπάσει το αυτοκίνητο να το πάρει ?

Link to comment
Share on other sites

____________________________________________

Εννοείς εκεί που είναι το τζαμάκι το μικρό .

Αν μπορείς βάλε μια φώτο .

Δεν φοβάσαι μην το δει κανένας "έξυπνος" και νομίζοντας ότι είναι GPS σου σπάσει το αυτοκίνητο να το πάρει ?

μικρο τζαμακι δεν εχει το golf.

οχι δεν φοβαμαι καθως φαινεται ξεκαθαρα πως δεν ειναι gps που κανει 100 ευρω κια κανεις δε θα μπει στην διαδικασια να το κλεψει ουτως η αλλως

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καλη φαση,αν και δεν ξερω σε τι αυτοκινητο ειναι....

έχω μια παρόμοια από 5άρι gti ... νύκτα , φωτισμός καντράν και τπτ άλλο ... είχα χαζέψει κανένα 10λεπτο ...

Link to comment
Share on other sites

η θεση που βρισκεται ειναι βολικη.αυτο μου αρεσει.

εντιτ-μοιαζει με το μοντελο της orange p409s.ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτο ειναι.καλη μοντα παντως.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

αν σηκωσει το κεφαλι του ο οδηγος νομιζω οτι το βλεπει μια χαρα.ωραιοτατα,λειτουργικοτατα,διακριτικοτατα.δε επιμενω βεβαια,σε καποιον(οπως εσενα) ισως ειναι λαθος.προσωπικα θα με βολευε.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

αν σηκωσει το κεφαλι του ο οδηγος νομιζω οτι το βλεπει μια χαρα.ωραιοτατα,λειτουργικοτατα,διακριτικοτατα.δε επιμενω βεβαια,σε καποιον(οπως εσενα) ισως ειναι λαθος.προσωπικα θα με βολευε.

δεν θα προσπαθησω να αλλαξω την γνωμη σε καποιον , ειδικα σε καποιον σαν εσενα, απλα τοποθετησε την εσυ εκει και μετα πεσμου καθε ποτε την βλεπεις.

δεν θεωρεις πως εινα ιακρως επικινδυνο να πρεπει να κοιττας στο ταβανι για να δεις τη νενδειξη;

και προς τι να εχεις μια ενδειξη , την οποια στην τελικη δεν ... βλεπεις;

ενω αν ειναι στο οπτικο πεδιο σου, τοτε καθε αλλαγη θα σου χτυπαει στο ματι και θα παρατηρεις πως ζεστενονται τελικα τα λαστιχα και πως αλλαζει η συμπεριφορα τους.

αλλα οπως ειπα, οκ εχεις δικιο. αν πω την γνωμη μου τοτε σιγουρα θα μου επιτεθεις οποτε ναι εχεις δικιο καλυτερα να τοποθετηθει στην οροφη.

Link to comment
Share on other sites

η θεση που βρισκεται ειναι βολικη.αυτο μου αρεσει.

εντιτ-μοιαζει με το μοντελο της orange p409s.ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτο ειναι.καλη μοντα παντως.

Το μοντέλο είναι το orange 109s . Αυτό έχω και εγώ . :rolleyes:

Όσο για την θέση είναι και καλή και κακή .

Εντάξει όντως δεν είναι στο οπτικό σου πεδίο αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και ηχητικό σήμα όταν οι ενδείξεις περάσουν τα προκαθορισμένα όρια ασφαλείας .

Λύνεις και το πρόβλημα αισθητικής και ενδεχόμενης κλοπής μιάς και η μαύρη οθόνη (όταν είναι κλειστό) σε κάποιον που δεν γνωρίζει μπορεί και να το περάσει με Gps .

Δυστηχώς στο TOURAN εκεί είναι τα νουλαπάκια και δεν μπορεί να μπεί , αλλιώς την έβαζα επιτόπου

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το orange 109s . Αυτό έχω και εγώ . B)

Όσο για την θέση είναι και καλή και κακή .

Εντάξει όντως δεν είναι στο οπτικό σου πεδίο αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και ηχητικό σήμα όταν οι ενδείξεις περάσουν τα προκαθορισμένα όρια ασφαλείας .

Λύνεις και το πρόβλημα αισθητικής και ενδεχόμενης κλοπής μιάς και η μαύρη οθόνη (όταν είναι κλειστό) σε κάποιον που δεν γνωρίζει μπορεί και να το περάσει με Gps .

Δυστηχώς στο TOURAN εκεί είναι τα νουλαπάκια και δεν μπορεί να μπεί , αλλιώς την έβαζα επιτόπου

one man's rubbish is anothers treasure. <_<

Link to comment
Share on other sites

one man's rubbish is anothers treasure. ;)

Συμφωνώ απόλυτα , εδώ είναι ένας τόπος κατάθεσης απόψεων και όχι αντιπαράθεσης . Οι άνθρωποι διαφορετικοί - οι ανάγκες διαφορετικές

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το orange 109s . Αυτό έχω και εγώ . ;)

Όσο για την θέση είναι και καλή και κακή .

Εντάξει όντως δεν είναι στο οπτικό σου πεδίο αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και ηχητικό σήμα όταν οι ενδείξεις περάσουν τα προκαθορισμένα όρια ασφαλείας .

Λύνεις και το πρόβλημα αισθητικής και ενδεχόμενης κλοπής μιάς και η μαύρη οθόνη (όταν είναι κλειστό) σε κάποιον που δεν γνωρίζει μπορεί και να το περάσει με Gps .

Δυστηχώς στο TOURAN εκεί είναι τα νουλαπάκια και δεν μπορεί να μπεί , αλλιώς την έβαζα επιτόπου

προφανως δεν εχεις δει την οθονη που εχω. αποικλιεται να την περασεις για gps.

ειναι πολυ μικρη και διαφορετικη. οποιος μπαινει στην διαδικασια να κλεψει gps πρωτον νομιζω ειναι χαζος καθως καινουργιο κανει 100ε, κλεμμενο ποσο; 10? και δευτερον ξερει πως μοιαζουν τα gps και αποκλιεται το ξαναλεω αν το μπερδεψει.

οποτε δεν νομιζω να κλεψει κανεις αυτη την οθονη.

απο κει και περα επειδη οι ενδειξεις ειδικα της θερμοκρασιας των ελαστικων αλλαζουν πολυ γρηγορα και ειναι χρησιμο να διαπιστωσει κανεις ποτε τελικα ζεστενονται τα λαστιχα, καθως κανεις δεν ξερει κ μονο μυθοι υπαρχουν, γιαυτο αν η οθονη ειναι ψηλα δε θα βλεπεις αμεσα τι γινεται καθως αποκλιεται να κοιτας επανω καθε λεπτο. γιαυτο λεω πως καλυτερα κατω μπροστα σου ωστε να παρατηρησεις τι γινεται τελικα με την θερμοκρασια. ναι για τον αερα οκ δεν χρειαζεται να βλεπεις συνεχεια.

και φυσικα ο καθενας εχει αλλο γουστο. απλα απο προσωπικη εμπειρια καθως διαθετω αυτο το συστημα μηνες τωρα, εχω να πω πως η δικια μου γνωμη μετα απο τοσα χιλιομετρα με το συστημα, ειναι πως πρεπει να ειναι μπροστα να εχεις αμεση επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.