Jump to content
Scrooge

μοτέρ 2.0 Tsi

Recommended Posts

Σε κάποιο παλιότερο θέμα, θυμάμαι ότι κάποιος είχε δηλώσει ότι η VW έχει πάνω από ένα δίλιτρα μοτέρ και ότι το Scirocco φοράει το παλιό.

Ωστόσο, διάβασα πρόσφατα σε μηνιαίο περιοδικό ότι το μοτέρ που φοράει το Scirocco 2.0 TSI είναι το νέο ΕΑ888 που φοράει και το Golf VI GTI και όχι το παλιό ΕΑ113 του Golf V GTI.

Τι ισχύει τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο παλιότερο θέμα, θυμάμαι ότι κάποιος είχε δηλώσει ότι η VW έχει πάνω από ένα δίλιτρα μοτέρ και ότι το Scirocco φοράει το παλιό.

Ωστόσο, διάβασα πρόσφατα σε μηνιαίο περιοδικό ότι το μοτέρ που φοράει το Scirocco 2.0 TSI είναι το νέο ΕΑ888 που φοράει και το Golf VI GTI και όχι το παλιό ΕΑ113 του Golf V GTI.

Τι ισχύει τελικά ?

¶ντε πάλι …

Εκεί που νόμιζα ότι το θέμα είχε ξεκαθαριστεί, αφού διάβασα κάποια περιοδικά, πάλι από την αρχή …

Ο λόγος για το μοτέρ του Scirocco 2.0 TSI. Διαβάστε για να καταλάβετε.

4ΤΡΟΧΟΙ - 06/09 (Δοκιμή VW Golf GTI):

“Στην πραγματικότητα (ο σημερινός TSI κινητήρας) ανήκει στη νέα γενιά με κωδικό ΕΑ 888 οι καταβολές του οποίου βρίσκονται στον 230άρη κινητήρα που κινούσε την επετειακή έκδοση Edition 30”.

“ Σχετικά με τις ονομαστικές αποδόσεις, οι φιλολογικές συζητήσεις αναμένεται να φουντώσουν. Γιατί 210 στο GTI και μόνο 200 στο Scirocco;”.

CAR & DRIVER - 06/09 (Δοκιμή VW Golf GTI):

“Ο τετρακύλινδρος υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας άμεσου ψεκασμού είναι καινούριος. Έχει την κωδική ονομασία ΕΑ 888 και τον πρωτοείδαμε στο Scirocco (όπου εκεί αποδίδει 200 ίππους)”.

AUTO BILD - 12/06/09 (Συγκριτικό VW Golf GTI – VW Scirocco 2.0 TSI):

“Η VW υποστηρίζει ότι, παρόλο που τα χαρακτηριστικά και η απόδοση μοιάζουν, πρόκειται για ένα σημαντικά διαφοροποιημένο κινητήρα σε σχέση με του Golf V, άρα και εν συγκρίσει με εκείνον του Scirocco.”

“ … ο κινητήρας του GTI καλύπτει τις αυστηρότερες προδιαγραφές Euro 5, ενώ ο TSI παλαιάς κοπής του Scirocco τις Euro 4.”

Στα πρώτα δύο άρθρα είναι ξεκάθαρο ότι το Scirocco 2.0 φοράει το νέο μοτέρ του Golf VI GTI. Στο τρίτο άρθρο, ο συντάκτης ισχυρίζεται ότι το Scirocco φοράει παλιά έκδοση TSI (εξ ου και δεν καλύπτει τις Euro 5, το οποίο όντως ισχύει). Το σίγουρο είναι ότι κάποιος δεν έχει πάρει τις σωστές πληροφορίες. Το θέμα είναι ποιος έχει δίκιο.

Ας μου απαντήσει κάποιος αυτή τη φορά ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το παλιό είχε ιμάντα χρονισμού ενώ το καινούριο καδένα οποτε έτσι θα είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το παλιό είχε ιμάντα χρονισμού ενώ το καινούριο καδένα οποτε έτσι θα είσαι σίγουρος.

Ναι αυτό ισχύει, αλλά ακόμα κι αν μπορείς να το διακρίνεις κοιτώντας το μοτέρ, το θέμα είναι ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει δίλιτρο για να το δω.

Οπότε πρέπει κάποιος που γνωρίζει να μου πει ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.