Jump to content
DarthVader

Scoda Octavia Rs!

Recommended Posts

Δεν ξερω τι λετε παντως εγω αν ημουν στη θεση του DarthVader θα εψαχνα πρωτα το θεμα ποιοτητας και αξιοπιστιας και μετα θα προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου οτι ολα τα αμαξια του group ειναι της ιδιας ποιοτητας !

ενταξει δε λεω εχει αυξηθει σιγουρα η ποιοτητα τους αλλα σιγουρα δεν εχει φτασει τα ιδια επιπεδα....ετσι καταληγουμε παααααλι για αααλλη μια φορα στο γνωστο σε ολους μας "οτι πληρωνεις περνεις" !

Αυτο που θελω εγω να σας περασω ειναι οτι αν παρεις skoda anti για VW sthn oysia δεν γλυτωνεις χρηματα απλα ποιοτητα και οτι τελικα μεσα απο αυτες τις συζητησεις προσπαθουμε να πειστουμε οτι δεν θα μας πειραξει να αρχισουν οι τριγμοι "λιγο " νωριτερα ή να μην εχει το αμαξι μας τοσο καλα υλικα εσωτερικα αλλα και εξωτερικα.... :unsure: το πιασαμε το υπονοουμενο ετσι?

ειναι τι μετρα για τον καθενα!για εμενα μετραει παντα οι ποιτητα και αν ηθελα να παρω αμαξι πρωτα αυτο θα κοιταγα στα χρηματα που μπορω να διαθεσω και αν ηθελα μετα το ανεβαζα κιολας λιγο...γιατι νομιζεται εχουμε γεμισει BMW 316 πειραγμενες?για ψαξτε να δειτε ποσες γνησιες M3 περνανε το τελωνιο και ταξινομουντε καθε χρονο και μετρηστε αυτες που βλεπετε στον δρομο...(δεν μιλαω για αυτες που εχουν μονο το αυτοκολλητο)!!

Edited by JoVi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε παντως εγω αν ημουν στη θεση του DarthVader θα εψαχνα πρωτα το θεμα ποιοτητας και αξιοπιστιας και μετα θα προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου οτι ολα τα αμαξια του group ειναι της ιδιας ποιοτητας !

ενταξει δε λεω εχει αυξηθει σιγουρα η ποιοτητα τους αλλα σιγουρα δεν εχει φτασει τα ιδια επιπεδα....ετσι καταληγουμε παααααλι για αααλλη μια φορα στο γνωστο σε ολους μας "οτι πληρωνεις περνεις" !

Αυτο που θελω εγω να σας περασω ειναι οτι αν παρεις skoda anti για VW sthn oysia δεν γλυτωνεις χρηματα απλα ποιοτητα και οτι τελικα μεσα απο αυτες τις συζητησεις προσπαθουμε να πειστουμε οτι δεν θα μας πειραξει να αρχισουν οι τριγμοι "λιγο " νωριτερα ή να μην εχει το αμαξι μας τοσο καλα υλικα εσωτερικα αλλα και εξωτερικα.... :) το πιασαμε το υπονοουμενο ετσι?

ειναι τι μετρα για τον καθενα!για εμενα μετραει παντα οι ποιτητα και αν ηθελα να παρω αμαξι πρωτα αυτο θα κοιταγα στα χρηματα που μπορω να διαθεσω και αν ηθελα μετα το ανεβαζα κιολας λιγο...γιατι νομιζεται εχουμε γεμισει BMW 316 πειραγμενες?για ψαξτε να δειτε ποσες γνησιες M3 περνανε το τελωνιο και ταξινομουντε καθε χρονο και μετρηστε αυτες που βλεπετε στον δρομο...(δεν μιλαω για αυτες που εχουν μονο το αυτοκολλητο)!!

για αρχή ένα παράδειγμα!

octbadge%20001.JPG

octbadge%20002.JPG

όπως βλέπεις φτιαγμένο στην γερμανία! και μιλάμε για το σήμα έτσι!συνεχίζω!εγώ όταν πήρα τον φακό απο το τουαρεγκ για την θέση του αναπτήρα το κουτάκι έγραφε πάνω φόλκσβάγκεν σέατ σκόντα άουντι! και όχι μιά συγκεκριμένη μάρκα! πήγαινε μιά βόλτα σε ένα συνεργείο και θα το δείς και μόνος σου! η διαφορά είναι απλά στο τί πληρώνεις και μόνο!αν πάω στην άουντι να αγοράσω κάτι θα το πληρώσω περισσότερο απο το να πάω στην φόλκσβάγκεν όπου θα πλήρωνα περισσότερο αν πήγαινα στην σέατ όπου θα πλήρωνα περισσότερο απο το να πήγαινα στην σκόντα!

επίσης μπές σε ένα γκόλφ 5 και σε μία νέα οκτάβια και θα καταλάβεις τι θα πεί διαφορά πιότητας και ποσότητα πλαστικού αν επιμένεις!

στην ελλάδα ότι πληρώνεις πέρνεις γιατί έτσι είναι η νοοτροπία! πάνε γερμανία αγόρασε μιά Μ3 που είπες και πάνε πούλατη μεταχείρω. όταν ακούσεις τί λεφτά σου δίνουν και σου πέσουν τα μαλλιά τότε θα καταλάβεις τους μύθους περί "ότι πληρώνεις παίρνεις" μαρίνο σωστά???

δηλαδή ενα γκόλφ 4 με μία οκτάβια σε ίδια χρήση λακούβες πεζοδρόμια κλπ κλπ η οκτάβια θα τρίξει και το γκόλφ όχι? εγώ ο τρόπος που καταλάβενα ένα αυτοκίνητο απο μακριά οτι είναι γκόλφ είναι ότι ένα απο τα πίσω φώτα στόπ ήταν καμμένο στάνταρ αλλιώς το αυτοκίνητο μόλις είχε βγεί απο σερβις-συνεργείο.

εγώ δεν θεωρώ ότι πήρα κατώτερης ποιότητας αυτοκίνητο αλλά δεν με κορόιδεψαν με το σήμα! γιατί να πληρώσω θερμαινόμενους καθρέφτες, προβολείς ομίχλης υπολογιστή ταξιδίου κλπ έξτρα σε ένα άουντι α3 ενώ η οκτάβια τα είχε στάνταρ? γιατί όταν το βλέπεις λές άουντι και έχει σήμα 4 κύκλους???

όσο για την μεταπώληση? δεν το πουλάω παιδιά. επιδή στην ελλάδα είναι κολλημένοι με τις μάρκες??? με αφήνει παγερά αδιάφορο! θα κρατήσει 5 χρονάκια ο 1,6 που είναι απο τους καλύτερους κινητήρες? οκ μετά τροπετάκι 2,7 και όσο κρατήσει!

απλά επειδή δεν μπορούσε η μαμα φόλκσβάγκεν να έχει τα παιδιά της δί-τρι-δυμα κάπως πρέπει να κάνει την διαφορά!τα βαφτίζει κάπως (οικοφγενιακο σπορ μουρατο κλπ") και κανει διαφοροποιήσεις στις τιμές ακόμα ένας τρόπος να κάνεις την διαφορά!

απορίες σχόλια ενστάσεις? μαρίνο όπως και δήποτε την γνώμη σου να μεταφέρεις το κλίμα απο μία σοβαρή στον χώρο χώρα!

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ ΤΑ ΜΕΓ¶ΛΑ CAR Χ¶ΝΟΥΝ ΠΟΛΛ¶ ΛΕΦΤ¶ ΚΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΠΟΥΛΙΟΎΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛ¶ΒΕΤΕ ΑΝ ΜΙΑ BMW Κ¶ΝΕΙ 60.000 EURO ΣΉΜΕΡΑ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ ΤΈΤΟΙΑ ΕΠΟΧΉ ΑΝ Π¶ΡΕΙ 48 ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΑΡΚΕΤ¶ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ ΠΧ ΕΔΏ ΈΝΑ ALFA Χ¶ΝΕΙ ΜΈΣΑ ΣΕ ΈΝΑ ΧΡΌΝΟ ΤΟ 57% ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ

ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ ΜΈΣΑ ΣΕ ΈΝΑ ΧΡΌΝΟ ΈΧΑΣΕ 34%

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Octavia έχει το ίδιο πάτωμα με το Golf IV...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΤΩΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΤΣΜΠΑΚ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΕΝΤΑΝ........ΟΠΟΤΕ Δ Ε Ν ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΑΠΛΑ

To octavia όπως και το Λεον κλπ έχουν το πάτωμα του golf όχι του Passat...To Superb είναι εφάμιλλο του passat

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΔΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....

ΤΟ SUPERB ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ PASSAT.....ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΝΩ (ΒΛΕΠΕ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ BMW5, E CLASS ΚΤΛ)

επίσης μπές σε ένα γκόλφ 5 και σε μία νέα οκτάβια και θα καταλάβεις τι θα πεί διαφορά πιότητας και ποσότητα πλαστικού αν επιμένεις!

δηλαδή ενα γκόλφ 4 με μία οκτάβια σε ίδια χρήση λακούβες πεζοδρόμια κλπ κλπ η οκτάβια θα τρίξει και το γκόλφ όχι? εγώ ο τρόπος που καταλάβενα ένα αυτοκίνητο απο μακριά οτι είναι γκόλφ είναι ότι ένα απο τα πίσω φώτα στόπ ήταν καμμένο στάνταρ αλλιώς το αυτοκίνητο μόλις είχε βγεί απο σερβις-συνεργείο.

όσο για την μεταπώληση? δεν το πουλάω παιδιά. επιδή στην ελλάδα είναι κολλημένοι με τις μάρκες??? με αφήνει παγερά αδιάφορο! θα κρατήσει 5 χρονάκια ο 1,6 που είναι απο τους καλύτερους κινητήρες? οκ μετά τροπετάκι 2,7 και όσο κρατήσει!

ΛΟΙΠΟΝ,

-ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΗ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ CAR ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΤΗΝ COMPACT,A3,LEON L ALFA147......ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΕΧΟΥΜΕ Κ OPEL VECTRA ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ).....ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΜW Κ ΤΟ Α3 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ Κ Λ Ι Κ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ GOLF ΕΝΩ ΤΟ LEON K H ALFA ΕΝΑ Κ Λ Ι Κ ΚΑΤΩ.......ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ Σ Η Μ Α ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!!

-ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟΠ....ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΕΙΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΣΚΟΝΤΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.......ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΕΣ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ!!!

-ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝ ΤΟ CAR ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ.........

Εγινε συγχωνευση των δημοσιευσεων

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Τι σχέση έχει το πάτωμα του αυτοκινήτου με αυτό που λες???δλδ αν του βάλεις ουρά επομένως μεγαλύτερο μήκος τι αλλάζει? μετατρόχια μεταξόνια χώροι επιβατών μένουν ίδιοι. Δεν λέω οτι είναι ίδια η καλύτερα κάποια αλλα σε αυτή τη ζωή κελεπούρια δεν υπάρχουν.Σαφώς αγοράζεις και το όνομα...ας πούμε ένα τζιν diesel κάνει 140 ε χωρίς να είναι απαραίτητα καλύτερο απο ένα no name 40e...είναι λίγο πιο ραφιναρισμένο ίσως έχει και το όνομα οκ.τα ανταλλακτικά του ομίλου έχουν κοινούς κωδικούς, κοινά κουτιά κλπ .τα εργοστάσια είναι κοινά!κάποια τμήματα όμως δεν είναι κοινά όπως και να το κάνουμε. οι διακόπτες golf,leon ,octavia πχ είναι ίδιοι. στο golf έχουν πολύ πιο απαλό κούμπωμα όμως,δείγμα καλύτερης ποιότητας. και πολλά άλλα τέτοια τα οποία για άλλους αξίζουν τον κόπο και μπορούν να τα διαθέσουν και για άλλους όχι... οι ισοπεδώσεις του στιλ όλα ίδια είναι σαν να λες οκ σιγα τη μαγκιά του somer τρύπα και της δικιάς μου τρύπα και της μαστροκώστα...

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το πάτωμα του αυτοκινήτου με αυτό που λες???δλδ αν του βάλεις ουρά επομένως μεγαλύτερο μήκος τι αλλάζει? μετατρόχια μεταξόνια χώροι επιβατών μένουν ίδιοι. Δεν λέω οτι είναι ίδια η καλύτερα κάποια αλλα σε αυτή τη ζωή κελεπούρια δεν υπάρχουν.

οι ισοπεδώσεις του στιλ όλα ίδια είναι σαν να λες οκ σιγα τη μαγκιά του somer τρύπα και της δικιάς μου τρύπα και της μαστροκώστα...

Πες τα ρε arci...

Φίλε ''kathikaki'' μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που γράφεις περί κατηγοριών...

Το Passat ΕΙΝΑΙ στην ίδια κατηγορία με το Superb, και ΟΧΙ, το Superb ΔΕΝ είναι κατά πολύ μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε arci...

Φίλε ''kathikaki'' μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που γράφεις περί κατηγοριών...

Το Passat ΕΙΝΑΙ στην ίδια κατηγορία με το Superb, και ΟΧΙ, το Superb ΔΕΝ είναι κατά πολύ μεγαλύτερο...

το σουπέρμπ είναι το πασάτ στην κίνα!λίγο μεγαλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

:xmas::D

οι διακόπτες golf,leon ,octavia πχ είναι ίδιοι. στο golf έχουν πολύ πιο απαλό κούμπωμα όμως,δείγμα καλύτερης ποιότητας. και πολλά άλλα τέτοια τα οποία για άλλους αξίζουν τον κόπο και μπορούν να τα διαθέσουν και για άλλους όχι... οι ισοπεδώσεις του στιλ όλα ίδια είναι σαν να λες οκ σιγα τη μαγκιά του somer τρύπα και της δικιάς μου τρύπα και της μαστροκώστα...

σωστος ο arci ! :thumbsup:

giati η λεπτομερεια ειναι που κανει την διαφορα τελικα...σωστα? ;)tongue.gif

ωραιο το παραδειγμα σου ..!!! :blink:B):blink:

Link to comment
Share on other sites

οι ισοπεδώσεις του στιλ όλα ίδια είναι σαν να λες οκ σιγα τη μαγκιά του somer τρύπα και της δικιάς μου τρύπα και της μαστροκώστα...

:):blink::blink::blink::blink: ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΜΑΛΛΟΝ..........

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν αναφέρθηκα σεσένα... αλλά το θέμα κατηγορίας είναι πολύπλοκο. και το ibiza hatsback είναι.... δλδ το niva παίζει με το vitara?? δε νομίζω.. είναι κ η τιμή στη μέση... ούτε το superb παίζει με την 5άρα...

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.
3on έχει συνολικά πολύ πιο πλούσιο εξοπλισμό και αποτελει πολύ πιο Σπορ έκδοση δε λέω πολύ καλό το Octavia στην ουσία το ίδιο αμάξι είναι αλλά είναι skoda χωρις να σημαίνει τπτ στην ουσία το ξαναλέω.

Και τα Seat με αυτό το σκεπτικό αρχηγέ,ειναι απλά........seat.

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

άντε!!!!! τα Σεατ είναι σεατ????????? κάτι μας είπες ΄τωρα. γιατί νόμιζα ότι αγόρασα rols..... το έγραψα άλλωστε η σειρά ποιότητας έιναι

audi

vw

seat

scoda

ανάλογη είναι και η σειρά prestige είτε το θέλετε έιτε όχι

και δεν έχω audi... golf k leon 'εχω...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: μήπως ξέρει κανενας κανενα καλο συνεργειο για μετατροπες SKODA OCTAVIA RS στην αθηνα κοντα στο Μενίδι?ας απαντησετε ΄τωρα οσοι ξέρετε.ρωτάει ενα παλικαρι απο δω αλλα δεν εχει ιδεα απο internet

Link to comment
Share on other sites

Και τα Seat με αυτό το σκεπτικό αρχηγέ,ειναι απλά........seat.

arci_20VT4...μπάς και είσαι ο περίλαμπρος "Χρονομέτρης", που έχει κατατροπώσει με το Σέατ του τους πάντες και ειδικά τους Γαλάτες? Είσαι φανατικός της Σέατ~! :baby::baby::blink: ```

Edited by DarthVader
Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Sorry αλλά τα Ελληνικά μου δε με βοηθάνε.... Δεν το πιασα...? Διάβασε σε παρακαλώ τα ποστ μου και δες αν έχω γράψει έστω και για μια κόντρα.Σε προκαλώ να την κοπιάρεις.Δεν είμαι φανατικός κανενός Γράφω τη γνώμη μου με στοιχεία βάση των όσων έχω διαβάσει και των όσων έχω δει απο τα αυτοκίνητά μου....Δλδ με το να γράφω τη σειρά ποιότητας στο Γκρουπ με τη Σεατ 3η εσύ με βλέπεις φανατικό....Οκ as u wish....

Link to comment
Share on other sites

Guest ATMO-DIO
Η νοοτροπια καποιων απο μας (και του εαυτου μου μεσα μεχρι πριν λιγο καιρο) οτι το ονομα Skoda ειναι λιγο μακρυα απο τον ομιλο VAG ειναι λανθασμενη και αυτο το διαπιστωσα οταν οδηγησα ενα 1.8Τ Station vagon και αλλαξα γνωμη. Τωρα μπορω να πω πως εκτος απο την πιο λιτη διακοσμηση του εσωτερικου σε ορισμενα μοντελα η Skoda ειναι ισαξιο μελος του VAG. Tιμια αμαξια σε λογικες τιμες για ανθρωπους χωρις τα κομπλεξ του περασμενου καιρου.

Προφανώς δεν έχεις δεί την 5άρα μέσα!!!

Όχι απλά λιτή δεν είναι, αλλά ίσως και πιο εξοπλισμένη από άλλα μοντέλα της VW & SEAT!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest ATMO-DIO
άντε!!!!! τα Σεατ είναι σεατ????????? κάτι μας είπες ΄τωρα. γιατί νόμιζα ότι αγόρασα rols..... το έγραψα άλλωστε η σειρά ποιότητας έιναι

audi

vw

seat

scoda

ανάλογη είναι και η σειρά prestige  είτε το θέλετε έιτε όχι

και δεν έχω audi... golf k leon 'εχω...

Τόσα post διαβάζω, σε αυτό δεν μπορώ να μην απαντήσω...

Η σειρά που αναφέρεις είναι έτσι μόνο σε ότι αφορά το prestige!

Έχοντας ψάξει τώρα πρόσφατα για κάρο, σε διαβεβαιώ ότι η σειρά ποιότητας στην πραγματικότητα είναι:

audi

vw

scoda

seat

...με μια μικρή επιφύλαξη σε σχέση με την 5άρα (καλύτερη από το golf ή το passat αυτή την στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

Guest octavia RS ABT

Φιλοι μου το καθε αμαξι εχει τα καλα του και τα κακα του!!!

Εγω εγω το rs abt και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με αυτο!

Και επειδη δεν ειμαι προκατηλλημενος με καμια μαρκα εξηγουμε

---Αν ημουν ανυπαντρος και πιο πιτσιρικας θα επερνα το ibiza το κουμπρα

---Αν ειχα πιο πολλα φραγκα θα επερνα το Λεον το Κουμπρα ή το S3

---Kαι αν δεν ειχα παρει αυτοκινητο και ψαχνομουνα και ειχα φραγκα θα επερνα το καινουργιο το Γκολφ το gti

Παντως και Φεραρι να ειχα ποτε δεν θα μιλουσα υποτιμητικα για καμια μαρκα γιατι καθε αμαξι αξιζει τα λεφτα του και πρεπει να σεβομαστε την ιστορια του!!!

Καλα Χριστουγεννα και καλη χρονια σε ολους φιλοι μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

συμφωνώ απολύτως αν και δεν απαξίωσα κανένα αυτοκίνητο δεν υπονοείς οτι κάποιο είναι κακό αμάξι αν πείς οτι κάποιο άλλο είναι καλύτερο... Καλές γιορτές και απο μένα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν θέλετε τη γνώμη μου πιστεύω ότι όλα είναι σχετικά. Εγώ έχω το Golf IV το οποίο έχει ξεφλουδίσει παντού (ποιότητα κατασκευής;;:), τρίζει παντού και γενικά δεν με ικανοποιεί σε σχέση με τα λεφτά που έδωσα για να το αποκτήσω, αναζητώντας ένα ποιοτικό αυτοκίνητο με λιγότερα προβλήματα απο το Punto που είχα πρίν. Θέλετε να μου πείτε οτι τόσοι ταξιτζήδες που οδηγούν Octavia είναι χαζοί; Πόσα Passat έχετε δει ταξί στους δρόμους (εκτός απο του φίλου μας); Και μη μου πειτε οτι τα παίρνουν επειδή είναι φτηνά, γιατί και τα Toledo είχαν κάποτε βγεί πάμφθηνα και σε λίγα χρόνια εξαφανίστηκαν λόγω προβλημάτων (για ταξί μιλάω πάντα). Εγώ πλέον άνετα θα αγόραζα Skoda και μάλιστα πρόκειται να αγοράσω το καινούργιο το 1.6. Παρά το γεγονός οτι το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν ένα Favorit και θα έπρεπε να είμαι προκατειλλημένος, έχω καταλάβει οτι η Skoda συναγωνίζεται χαλαρά και άνετα πλέον τις ευρωπαικές εταιρίες. Και μάλιστα πιστεύώ οτι ίσως είναι καλύτερη και πιο προσεκτική με τα αυτοκίνητά της, ακριβώς επειδή πρέπει να δείξει οτι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Τα Golf πχ γιατί να αλλάξούν; Βλέπετε τι βγάζουν απο προβλήματα, είδατε τις ανακοινώσεις της εταιρίας για Golf VI με μικρότερο κόστος, και παρόλα αυτά τρέχουμε σαν τους τρελλούς να αγοράσουμε Golf. Δεν μας νοιάζει που πέφτουν τα παράθυρα, δεν μας πειράζει που ξεφλουδίζει το τιμόνι, δεν τρέχει τίποτα που τρίζει όλο το αυτοκίνητο, αλλά είναι Golf. Δεν πειράζει που μας γδύνουν στα service, και ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ, εμείς θέλουμε Golf, ή Passat. O ξάδελφός μου έχει ένα IBIZA και η αντιπροσωπεία του είναι υποδειγματική και με φυσιολογικές χρεώσεις. Δεν είναι VW Group;;;

Ένα αυτοκίνητο για μενα είναι καλό ΕΦΟΣΟΝ έχει σωστή υποστήριξη απο την εκάστοτε αντιπροσωπεία. Είτε αυτή λέγεται VW, Toyota, Lada, Daewoo (εμ.... sorry Chevrolet). Σίγουρα, μια Cadillac στην Αμερική είναι φοβερό αυτοκίνητο. Εδώ αν την είχαμε, ποιός θα την έφτιαχνε; Ρε παιδιά δεν πρέπει να αφήνουμε να μας θεωρούν κορόιδα. Δεν το δέχομαι να πηγαίνω το Golf για service και να νομίζω οτι μιλάω σε καρδιοχειρούργους, και να πηγαίνω και το Κορεάτικο της γυναίκας μου για service και να κάνουν κωλοτούμπες.

Ελπίζω να μη βγήκα off-topic.

Edited by Britair
Link to comment
Share on other sites

http://www.auto24.gr/html/ent/709/ent.17709.asp +video Παρουσιασης

το χει τεσταρει κανεις με 5arh gti golf?σε περιοδικο διαβασα ειναι μπροστα...

Φίλε μου μάλλον είναι μακράν το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο μοντέλο του group σε σχέση με την τιμή του!!!!

Μπράβο στην SKODA !!!

Με όσα διάβασα παραπάνω, έχω να πω ότι η σειρά ποιότητας στο group vag είναι:

AUDI

VW

SKODA

SEAT

Ειδικά τα νέα seat έχουν πολύ χαμηλή ποιότητα εσωτερικού! Σκέτη πλαστικούρα!!!!!

Το IBIZA έχει σκληρό πλαστικά ενώ το FABIA 1 ακόμα και στην πιο απλή έκδοση έχει μαλακό ταμπλό! Το s.e είναι μακράν πιο ποιοτικό και πιο ολοκληρωμένο από το top-gun!!!!!!

Το ΟTAVIA Α5 έχει ποιοτικότερο εσωτερικό από LEON - TOLEDO-ALTEA, αλλά και περισσότερους fsi κινητήρες πχ. 1.6 fsi!!!! Αυτό κάτι λέει!

Tέλος αν διαβάσει κανείς διαφορα περιοδικά για την συχνότητα προβλημάτων ανά εταιρία , θα δει ότι τα SKODA βγάζουν λιγότερα προβλήματα από VW-AUDI! Και αυτό δείχνει ότι το skoda δεν είναι μηχανικά υποβαθμισμένα!!!!!!!!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.