Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Και εμένα με λέγανε να τρέξω με ένα glanza πηραγμενο και η απάντηση μου για να τελείωνε η συζήτηση ήταν αυτή.

Δεν τρέχω με κουβάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κανείς από εδώ εχθές το βράδυ στις 2:30 με ένα λευκό V GTi με full βαμμένο πίσω προφυλακτήρα, στον Κηφισό κατεύθυνση προς πειραιά?

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Ήταν κανείς από εδώ εχθές το βράδυ στις 2:30 με ένα λευκό V GTi με full βαμμένο πίσω προφυλακτήρα, στον Κηφισό κατεύθυνση προς πειραιά?

Γιατί Κώστα μου ρωτάς, τί έγινε;;; :rolleyes: το..."γάζωσες";;; :spiteful::crazy:

Υ.Γ: Τελικά πήρα την απάντηση στο οpel-club στο αντίστοιχο section!!! :clapping:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Μια ψιλοκοντρίτσα χθες με το ιμπιζα κουπρα το dsg...Eίμαι ξενύχτης κατά τις 5:30 το ξημέρωμα στην λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου.Πατάω λίγο το γκάζι γιατί κόντευε να με πιάσει ύπνος και βλέπω από πίσω μου το ιμπιζάκι να επιταχύνει.Ξεκινάει να πατάει εγώ δεν παίρνω χαμπάρι και ανοίγει κατευθείαν μιας και εγώ το συνέχισα από την d6 ταχύτητα.Περνάει ο τυπάκος ένα κόκκινο και σιγά σιγά κόβει.Στο επόμενο φανάρι αρχίζει σταματάει και πατάει συνέχεια το φρένο και σε κάποια φάση μου ανοίγει τα αλάρμ.Εεεεε πέρασε το πολάκι και έπρεπε να το γλεντήσει και να το δείξει κιόλας.Τον πλησιάζω στην άνοδο βυζαντίου και ανοίγω το παράθυρο να του μιλήσω αλλά αυτός κοιτούσε αλλού.Βάζω manual στο κιβώτιο και ετοιμάζομαι για το πράσινο.Με το που ανάβει το πολο σπινιάρει σαν τρελό και πατάει στην τρίτη όπου του κάνω μισό αυτοκίνητο με τάση να ανοίγει.Μπροστά μας η στροφή του Νταλίπη απότομη δεξιά με κλίση μπαίνω με πολλά και δεν τον βλέπω από πίσω μου.Το πολάκι δεν άντεξε την ταρζανιά και μπήκανε όλα τα ηλεκτρονικά...

Πολύ καλό και δυνατό το κουπράκι.Απλά το να κερδίζεις σε μία άτυπη κόντρα ένα polo gti δεν σε κάνει και βασιλιά του δρόμου,ιδιαίτερα όταν τον αντίπαλο σου τον πιάνει κόκκινο και για να μην σκοτωθεί και σκοτώσει αναγκάζεται να πατήσει φρένο και να κόψει και φυσικά να σταματήσει.Ακόμα πάντως απορώ με αυτά τα αλαρμ..... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Λεππποοον έχω ζουμί....

9 η ώρα ξεκινάμε για κάτω Ribas,μπαίνουμε αττική όδο.

Cupra dsg προγραμμα φιλτρο vs seat ibiza fr 340 hp.

Aπο 3ες ρολαριστες,ήμουν μέσα στο fr και το παιδί με το cupra μας πήρε τηλέφωνο να δεί που ήμαστε.

Παραλιακή απο δευτέρες ρολλάριστες το cupra δούλευε ψηλά το fr μέχρι να ανοίξει η 3071,τρώμε 2 αμάξια αλλά μόλις κουμπώνει η τρίτη κολώνες το cupra.

Φτάνουμε ribas άδειο....σκάει toyota corolla turbo 200 ps,και πάνε με το cupra δευτερες ρολλ,1 αυτοκίνητο μπροστά το cupra.

Αφού βαρεθηκάμε την κάνουμε και κάνουμε λάθος και φτάνουμε πειραιά...βάζουμε βενζίνη.

Στο βενζινάδικο σκάει ibiza fr 20vt revo stage 2 200 τρόχο μας έδειξε δυναμομετρηση.

Μας λέει πάμε ribas?ξεκινάμε...ξανά για ribas...

Στήνονται στο φανάρι με το cupra,πρώτες δευτέρες μπροστά το cupra τρίτες μάζευει και του κάνει 1.5 αυτοκινητο το fr.

Τσιγάρο και φέυγουμε,στο δρόμο skoda fabia vrs.

Τηλεφωνο στο cupra και αρχίζουν το κυνήγι και εμείς πίσω με το fr.

O τύπος με το fabia ήταν 30 φέυγα,το πήγαινες ώραια,αλλά με αυτά τα zig zag με τόσα χιλιόμετρα είχα μείνεις *μη επιτρεπόμενη λέξη*,είχες και αυτοκολλητάκι "vw driving academy".

Ερώτηση,το fr 340 hp,έχει την 3071,η οποιά ανοίγει ψηλά,μετα της 3.500 χιλιάδες,υπάρχει κάποια ρυθμιση να ανοίγει ποιο χαμηλά?

Ένα παράπονο για την garrett,πεινάς πολύ,και η βενζίνη είναι ακριβή,ένα 40ρικο μας έφαγες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Κώστα μου ρωτάς, τί έγινε;;; :rolleyes: το..."γάζωσες";;; :spiteful::crazy:

Υ.Γ: Τελικά πήρα την απάντηση στο οpel-club στο αντίστοιχο section!!! :clapping:

Έπεσε λίγο κλάμα, ναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ναι, μας χωρίζουν και 500 κιλά βάρος, φαντάζεσαι να μην ήταν μαμά? Σαν τον άλλον που δεν με πίστευε ότι είμαι 1.6

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ναι, μας χωρίζουν και 500 κιλά βάρος, φαντάζεσαι να μην ήταν μαμά? Σαν τον άλλον που δεν με πίστευε ότι είμαι 1.6

το χα ξεχασει αυτο :D
Link to comment
Share on other sites

Λευκό πόλο τσάγιασε από στάση μαύρο smart brabus και i10 χθες στην βουλιαγμένης!! Μάλλον το πολάκι ήταν DSG και τους έριξε άνετα κιόλας...

From my iphone 4

Link to comment
Share on other sites

Λευκό πόλο τσάγιασε από στάση μαύρο smart brabus και i10 χθες στην βουλιαγμένης!! Μάλλον το πολάκι ήταν DSG και τους έριξε άνετα κιόλας...

From my iphone 4

Γιάννη το Polo ήταν σίγουρα DSG και με 2 επιβάτες μέσα (1.2 TSi παρακαλώ!). Το Smart επίσης με 2 επιβάτες αλλά σε κάθε αλλαγή το Polaki άνοιγε τη διαφορά σχεδόν ένα φτερό. Σημείωση: Το Smartάκι είναι με πρόγραμμα στα 130 άλογα περίπου ενώ το Polάκι είναι μαμά!!! Βέβαια ο δίσκος του Smart ήταν κλασμένος γιατί μετά από 2-3 απανωτά ανοίγματα (όπου τον ήπιε όλες τις φορές) βρώμισε δισκίλα.

Συμπέρασμα: Το σασμάν των Smart είναι πάναργο!

Το i10 τι ακριβώς προσπαθούσε να κάνει; :p

Το i10 ήταν σε ένα φανάρι και ενώ συνομιλούσαν οι επιβάτες των Smart & Polo, με το που πρασίνισε έφυγε μπούνια ο κάγκουρας (i10 με εξατμισόνι τεράστιο!), παρόλα αυτά το καγκουράκι τσαγιάστηκε και από τα 2 αυτοκίνητα και ας είχε ξεκινήσει νωρίτερα :p

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το Polo ήταν σίγουρα DSG και με 2 επιβάτες μέσα (1.2 TSi παρακαλώ!). Το Smart επίσης με 2 επιβάτες αλλά σε κάθε αλλαγή το Polaki άνοιγε τη διαφορά σχεδόν ένα φτερό. Σημείωση: Το Smartάκι είναι με πρόγραμμα στα 130 άλογα περίπου ενώ το Polάκι είναι μαμά!!! Βέβαια ο δίσκος του Smart ήταν κλασμένος γιατί μετά από 2-3 απανωτά ανοίγματα (όπου τον ήπιε όλες τις φορές) βρώμισε δισκίλα.

Συμπέρασμα: Το σασμάν των Smart είναι πάναργο!

Το i10 ήταν σε ένα φανάρι και ενώ συνομιλούσαν οι επιβάτες των Smart & Polo, με το που πρασίνισε έφυγε μπούνια ο κάγκουρας (i10 με εξατμισόνι τεράστιο!), παρόλα αυτά το καγκουράκι τσαγιάστηκε και από τα 2 αυτοκίνητα και ας είχε ξεκινήσει νωρίτερα :p

Εχω να πω οτι το μοτερ ανοιξε πρωτη φορα απο στρωσιμο κ οτι λογω μη αποθαρυνσης του οδηγου του πολο δεν ανοιχτηκαν ολα τα μυστικα κουμπια!!!

Να προσθεσω βεβαια οτι το πολακι πηγαινε πολυ καλα λογω σαζμαν που ειναι πιστολι αυτο το ατιμο το dsg μπροστα στον καμμενο μου δισκο!βεβαια δε σημαινει οτι ειναι κ παναργο αλλα ειναι αργο σε σχεση με το dsg.Επισης μελεταμε το ενδεχομενο προσθηκης dsg σαζμαν στο brabus!!!

το ακυρο το ιδιο ηταν το i10 απλα ετρεχε μονοσ του κ καταφερε κ βγηκε τελευταιος!

Edited by passatoumpas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iσχύει παιδιά, το σασμάν των Smart είναι άθλιο.

εγώ με το Smartάκι μου με τα 95 άλογα, άνοιξα προχθές με 206 1.6 (110 άλογα). Στις αλλαγές μου έφευγε και μόλις κούμπωνε του άνοιγα μισό αμάξι! Μιλάμε για καθυστέρηση περίπου 1'' ή 1,5'' σε κάθε αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

για τ σασμαν του συμφωνω..δεν ειπα το αντιθετο ειναι τραγικο.....απλα το πολο εχει 0-100 (στα χαρτια και μονο) 9.5 με 9.7 αν θυμαμαι σωστα..κ επειδη τυχαινει να οδηγαω αρκετα συχνα σμαρτ φιλου το 1000αρι τουρπο η απλη εκδοση με τα 84 περιπου αλογα..εχει 10+ ..κ το brabus εχει κατω απο 9....τωρα πως ο φιλος με τα 9.5 sec του εριξε σε 130 προγραματισμενα αλογα του σμαρτ ...δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το πολο κατι κρυβει... Ακουστηκε οτι φοραει μαγνητακια και σκοτωνει! :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν καμιά 15αριά μέρες συνάντησα με το Fabia Tsi παλιό megane (I) facelift 1.6 16v (γιατί τα πρώτα είχαν 8βάλβιδα energy μοτέρ χαμηλής απόδοσης) με μπουρί στη Νέα Είσοδο Καλαμάτας (που δε "προσφέρεται για πολλά" βέβαια). Μετά το ξεκίνημα στο φανάρι ήταν προκλητικός κι έκανε σφήνες για να απομακρυνθεί κια πράγματι τον άφησα να βγει μπροστά. Γεμίζω 2η αλλά αντιστεκόταν το ρημάδι!!! θα' χε πρόγραμμα μάλλον (μπορεί κι εκκεντροφόρους)! Τερματίζω 3η το πλευρίζω και το περνάω αμέσως μετά τον κόφτη κι αφού έβαλα 4η "κόβοντας" όμως αμέσως γιατί πήγαινα σε απαγορευτικές ενδείξεις κοντέρ κι ήταν μεγάλη απερισκεψία! Νόμιζε όμως ότι ήταν derby και με ξαναπερνάει στο χαλαρό για να μου "πει" και καλά <<ξαναέλα>>!. Μετά όμως, όταν είδε ότι τον είχα "καροτσάκι" για πλάκα, μπας και βρω καμιά κάπως καλή και όχι στενή ή γλιστερή ευθεία για να τον "τιμωρήσω" (γιατί ξεκινώντας μαζί δεν θα είχε ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ, αφού υποτίθεται ότι ναι μεν δυσκολέυτηκα να τον φτάσω αλλά τον είχα αφήσει να πατήσει πρώτος!). Όμως το κατάλαβε το lipton που θα ερχόταν "δροσερό" και την "έκανε" στρίβοντας σε κάποια πάροδο!! χα!, χα!

Καλοί πάντως οι ατμοσφαιρικοί γαλλικοί κινητήρες >1.400c.c -ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι επρόκειτο για αμάξι σχεδόν 15ετίας που θά' χε και τα <<χιλιομετράκια>>του! Εν μέρει respect! Bέβαια είχα μέσα και μια βενζίνη "Katour-Oil" :cheer: της συμφοράς αλλά τέλος πάντων η <<μάχη είναι μάχη>> και τελικά αποδείχθηκε αρκετά δυνατή και αμφίρροπη, ενώ θα μπορούσα και να χάσω (έστω "φαινομενικά" αν π.χ δεν "έφτανε" ο δρόμος!)

Υ.Γ: Πάντως να κάνω μια επισήμανση για όσους έχουν Polo 1.2Tsi (ενδεχομένως με σκέτο πρόγραμμα), ότι η απελευθέρωση της εισαγωγής πρέπει να βοηθάει αυτό το μικρό μοτεράκι -ειδικά πάνω από τις 4.800rpm που αρχίζει να δείχνει σημεία "κάμψεως" (και) της ισχύος (γιατί η ροπή δεν "κρατιέται" με τίποτε με τόσο μικρό turbo)- και είδα ότι έχει πλέον κάποιο αξιοσημείωτο πρόσθετο "νεύρο" μέχρι τις 5.100-5.200rpm, όχι βέβαια τρομερά πράγματα αλλά νομίζω ότι 3-4+ΗΡ πρέπει να τους κρατάει και πιο ψηλά (δηλαδή όχι ότι κερδίζει παραπανίσια ισχύ ως απόλυτο νούμερο, αν και ποιός ξέρει επακριβώς!) και να μην καταρρέει όπως με το χάρτινο φίλτρο. Εγώ μιλάω βέβαια για pipercross" PX" στο φιλτροκούτι. Ίσως με χοάνη τα πράγματα να είναι ακόμα καλύτερα αλλά με το απλό ελευθέρας δεν είδα ΚΑΘΟΛΟΥ extra θόρυβο, που για κάποιους που ταξιδεύουν συχνά, ίσως ενδιαφέρει και η ησυχία...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Τσαι εφαγα απο Golf Tsi, τον παλεψα αλλα ηταν δυνατος στις ευθειες..

στροφες τον προλαβαινα αλλα μετα παλι ξεφευγε..

Εδω εχω τα ντοκουμεντα (λολ)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν τον έφτανες ήταν η μουσική που ακούγεται :crazy:

Λες? Και το σκεφτομουν... Τωρα ειναι αργα θα το θυμαμαι για την αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.