Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Guest hellenic vanagon

 

Μετά από τόσα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου των 300+ ίππων το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως σημασία έχει η ιπποδύναμη να περάσει στο δρόμο και το στήσιμο για τα στροφυλικια είτε σε δημόσιους επαρχιακούς η σε πίστες να είναι τέτοιο που ένας μέσος οδηγός να τα καταφέρνει χωρίς ευχέλαια και δυστυχώς τα εμπροσθοκινητα πάντα θα υπολείπονται των πίσω/4χ4 και στις δυο κατηγορίες

Οδηγικα τα Πορσε τα καταφέρνουν σχεδόν τέλεια ( σε σύγκριση με τα προηγούμενα μου amg 5.5,M3 E46, TVR Tuscan ) σε μαμά η μη κατάσταση οπότε τα περί σύγκρισης με golf κλπ είναι λίγο ισαξια του ότι το σταρλετ τούμπανο του 90 που σκίζει golf tou 2005 και μετέπειτα είναι ...καλύτερο ( σε ψευδαίσθηση )

 

Σωστός!

 

Πλην όμως, σε αυτόν τον παράξενο κόσμο/matrix που ζούμε, οι ανατροπές μπορεί να είναι απίστευτα απρόσμενες, ...ανατρεπτικές και με μία αίσθηση χιούμορ εντελώς διαλυτική της ψυχοσύνθεσης του ατόμου!

 

Όταν ένα Τ3, (Β32), δοκιμάστηκε από (Αγγλικό), αυτοκινητιστικό περιοδικό, βρέθηκε να:

 

(σε ελεύθερη αλλά και πιστότερη, κατά το δυνατόν μετάφραση, για κάποιους φίλους που πιθανόν να μην ομιλούν την Αγγλική, όπως μου επιτράπηκε να συμπεράνω από την παντελή αδιαφορία τους για απίστευτα στοιχεία που παράθεσα σε προηγούμενα post, στα Αγγλικά)

 

"

1)έχει εξαιρετική πρόσφυση και κατευθυντικότητα

 

2)να είναι σταθερότερα σε πλάγιους ανέμους και κατά το φρενάρισμα από μία 911, (σύγχρονη του).

 

3)να είναι περισσότερο ελεγχόμενο, από μία 911, στο όριο"

 

!!!!!!!!!!!!!!

 

το πρωτότυπο κείμενο:

 

(ζητάω συγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας)

 

busbericht21.jpg

 

busbericht2-1.jpg

 

 

Aλλά και το "CAR & DRIVER" το έκανε εξώφυλλο συσχετίζοντας το με τα αυτοκίνητα PORSCHE:

 

THEPORSCHE911OFVANS.jpg

 

 

Συζήτηση που συνεχίζεται και με τα σημερινά, αντίστοιχα μοντέλα...

Edited by hellenic vanagon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=MaEfKq5r9a4  

τι κανει το υβριδιο......σε σχεση με ενα 360...το πριν και το μετα...


http://www.youtube.com/watch?v=qWvlorujOy4 ας ελπισουμε να εχουμε εκαλυτερους χρονους απο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ να δεις οτι το gps που λες δεν ειναι καθολου ακριβες καθως οταν το κοντερ εχει μηδενησει σε χιλιομετρα δλδ εχει σταματησει να τρεχει αυτο δειχνει ακομα 150 χλμ/ωρα...οποτε δεν μπορω να το παρω σαν ακριβες επισης δεν γινεται ενα cayman s με εξατμηση μονο να ριχνει μια κολωνα σε 370 αλογα s3...τεσπα εγω τα εχω δει κ στο δρομο οποτε ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, επισης http://fastestlaps.com/cars/porsche_cayman_s.html εγω το κανω σε 14 flat με 2 ατομα κ σε ΔΡΟΜΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ με 99 μιλια εξοδο.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

επειδη ακουω οτι να ναι....να πω οτι η πορσε η Gt3 ηταν ενα αυτοκινητο μπροστα απο το δικο μου με 415 αλογα μεχρι τα 285 (και αυτο γιατι ειχε κλειδωσει εκει η διαφορα μας)που βλεπω οτι βγαινει και με 370 εγω τωρα αν και η μια απλη καυμαν των 290 αλογων μας κανει θεμα...ε τοτε χαμενος χρονος μονο και μονο που γραφω

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ να δεις οτι το gps που λες δεν ειναι καθολου ακριβες καθως οταν το κοντερ εχει μηδενησει σε χιλιομετρα δλδ εχει σταματησει να τρεχει αυτο δειχνει ακομα 150 χλμ/ωρα...οποτε δεν μπορω να το παρω σαν ακριβες επισης δεν γινεται ενα cayman s με εξατμηση μονο να ριχνει μια κολωνα σε 370 αλογα s3...τεσπα εγω τα εχω δει κ στο δρομο οποτε ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,

Καλά πόσο γαργαλημα μπορεί να πάρει ένα ατμοσφαιρικό 3·4L ?? φίλτρο εξατμίση προγραμμα πεταλούδα εισαγωγή ? και με όλα αυτά δεν μπορεί να γίνει πάνω από 350 hp.... Εκτός και αν πρόλαβε να το τουρμπισει (πράγμα που δεν ισχύει γιατί το ήξερα και το παιδί και το κροκ )

.μαζι σου και εγώ απόλυτα ευχαριστημένος !

Link to comment
Share on other sites

τρελοκομειο το topic... ...προσπαθώ να παρακολουθήσω τα κατορθώματα του quick, κάπου πετάγεται ο Mist που σκοτώνεται με τον Alex, ο kormi προσπαθεί να γράψει 5 σωστές γραμμές, μπαίνει σφήνα ο Playmaker και ξαφνικά κακολογουμε τις Πορσε ενώ του την πέφτει και ο Chrispant που τον περιμένει στην γωνία - αιώνια κόντρα αυτή... ...και ξαφνικά ποστάρει και ο vanagon με μια ακόμη αναδρομή στο παρελθόν... ...πάει το εκαψα τελείως εκεί...!!!

Παιδια επαναλαμβάνω ηρεμία!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλά πόσο γαργαλημα μπορεί να πάρει ένα ατμοσφαιρικό 3·4L ?? φίλτρο εξατμίση προγραμμα πεταλούδα εισαγωγή ? και με όλα αυτά δεν μπορεί να γίνει πάνω από 350 hp.... Εκτός και αν πρόλαβε να το τουρμπισει (πράγμα που δεν ισχύει γιατί το ήξερα και το παιδί και το κροκ )

.μαζι σου και εγώ απόλυτα ευχαριστημένος !

κοιτα οταν το 350 μπορει να βγαλει 313 ροδα με προγραμμα

ενα 350αρι με την εξατμιση μπορει να φτασει το κροκονταιλ...οπως ειπες ειναι αναλογα τα λεφτα που διαθετεις κ ποσο θες να πιεσεις μην ξεχνας οτι 100 αλογα ανα λιτρο πλεον ειναι λιγα κ ευκολα!!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα οταν το 350 μπορει να βγαλει 313 ροδα με προγραμμα

ενα 350αρι με την εξατμιση μπορει να φτασει το κροκονταιλ...οπως ειπες ειναι αναλογα τα λεφτα που διαθετεις κ ποσο θες να πιεσεις μην ξεχνας οτι 100 αλογα ανα λιτρο πλεον ειναι λιγα κ ευκολα!!

.σκεψου δηλαδή να με πιάσει τρέλα και να κάνω το 7αρι 300+ ....μιας και είναι ελαφρυτερο και με XDS θα σας κερνάω ...ice Tea !! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.σκεψου δηλαδή να με πιάσει τρέλα και να κάνω το 7αρι 300+ ....μιας και είναι ελαφρυτερο και με XDS θα σας κερνάω ...ice Tea !! :)

ααααχχχχ...αυτο το xds....!!!!!!! κατσε ειναι νωρις ακομα υπαρχουν παλικαρια που τα εχουν ξεπερασει αρκετα 320 κ βαλε αλλα περιμενε να δουλεψει λιγο ακομα κ οταν το κανεις θελω βολτα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

τρελοκομειο το topic... ...προσπαθώ να παρακολουθήσω τα κατορθώματα του quick, κάπου πετάγεται ο Mist που σκοτώνεται με τον Alex, ο kormi προσπαθεί να γράψει 5 σωστές γραμμές, μπαίνει σφήνα ο Playmaker και ξαφνικά κακολογουμε τις Πορσε ενώ του την πέφτει και ο Chrispant που τον περιμένει στην γωνία - αιώνια κόντρα αυτή... ...και ξαφνικά ποστάρει και ο vanagon με μια ακόμη αναδρομή στο παρελθόν... ...πάει το εκαψα τελείως εκεί...!!!

Παιδια επαναλαμβάνω ηρεμία!!!!

 

:crazy:  :crazy: είμαστε τρελοκομείο !! τι νομίζεις ??

 

ξέρεις τι γίνεται φιλαράκι μου ?  ο καθένας μπορεί να έχει άλλη άποψη, αλλά τουλάχιστον ξέρουμε στοιχειώδη ελληνικά και έχουμε κοινό νου.

Κάποιος εδω μέσα δεν έχει τίποτα απ όλα αυτά και γράφει ότι ναναι, όπως ναναι και όπου ναναι !

κουκουρούκου δηλαδή.

δεν μπορώ άλλο να τον βλέπω. κουράστηκα, μας ζαλίζει με τους χαρακτήρες που γράφει (γιατί δεν είναι ελληνικά) και βαρεθήκαμε με τις αρλούμπες του.  λίγο οίκτο δεν έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το αστείο, δηλώνω λάτρης των αυτοκινήτων PORSCHE μακάρι να είχα μια και ας με πέρναγε ο Playmaker ούτως ή αλλως κανείς δεν τον πέρνει στα σοβαρά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω παίρνω σοβαρά οτι εχεις δίπλωμα οδήγησης .Εχεις τιποτα να δώσεις πέρα απο αερολογίες .φιλοτιμη η προσπάθεια ακομα και μικρή εμπειρία απο vw να χει κάποιος να βοηθήσει και το θέλουμε.(π.χ.chrispant)αλλα εσυ και μηδενική εμπειρία εχεις vw και κάθεσαι και σχολιάζεις με ύφος εμένα και χίλια άτομα.δικαιωμα σου αλλα αν εχει κάποιος ψυχολογικά μη τα βγάζει στους αλλους .ειπαμε να πάρουμε στη πλακα αλλα εςυ...αντί να βοηθάς επιτίθεςαι σε πολλα μέλη

που εχουν προσφέρει σε αντίθεση με σένα.δεν ξαναά´ανταω αν θέλετε χαλαστε μόνοι σας την εικόνα τον thread αντί να σχολιάζεται απόψεις και αμάξια σχολιάζετε ανθρώπους

Edited by Playmaker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το αστείο, δηλώνω λάτρης των αυτοκινήτων της PORSCHE.

 

:)

 

 

Πέρα από το αστείο, δηλώνω λάτρης των αυτοκινήτων PORSCHE μακάρι να είχα μια και ας με πέρναγε ο Playmaker ούτως ή αλλως κανείς δεν τον πέρνει στα σοβαρά.

... ε λοιπον απο λατρης ξεκινησα και εγω... λογω επαγγελματος στο εξωτερικο ειχα την τυχη να αγορασω μερικα αριστα αυτοκινητα στο παρελθον ομως μετα απο 5 χρονια κατοχης 2 Porsche με πολαπλα ταξιδια σε ελλαδα 

και εξωτερικο ειμαι εθισμενος.... ολοκληρωμενη οδικη αισθηση στην πολη τον αυτοκινητοδρομο η τον επαρχιακο δρομο, ευκολια γρηγορης οδηγησης ακομα και απο αρχαριο οδηγο, απιστευτος ηχος απο την μηχανη ...καμια φορα το απολαμβανω ακομα περισσοτερο σαν συνοδηγος!!!

 

Παντως το ιδιο πιστευω και για το Golf στην κατηγορια του (γι αυτο και αγορασα δευτερο μεσα σε 12 χρονια) ειναι cult εικονα στην αυτοκινηση εδω και 30 χρονια, εχει πολλους φιλους ...αλλα αυτοι που το ανεβαζουν κατηγορια ειναι...οι 'εχθροι' του , οι φιλοι αλλων ευρωπαικων η  ασιατικων αυτοκινητων ;)

..και για να γυρισω στην θεματικη ενοτητα... μολις το μοτερακι ανοιξει (λιγο μετα τα 3000χλμ) ειμαι ετοιμος να δω τι τσαγια πιανει με mark VI , mark V 1.4 (...μαμα ομως :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για ηρεμηστε και οι δυο σας...σταματηστε και το αρπαγμα με την πρωτη κουβεντα..ελεος..αν ειναι να χαλαμε την ζαχαρενια μας για τα αυτοκινητα ειναι μαλ@$#κια...εδω γραφουμε κατι χρονια και οσο να ναι ξερουμε ο ενας του χουρια του αλλουνου...μην γινομαστε κατινες...ολα ειναι παρεξηγηση του γραπτου λογου και τιποτα παραπανω.δεν θελω βεντετες εδω μεσα γιατι ολοι ειμαστε φιλοξενουμενοι σε τουτο το χωρο.κριμα ειναι να χαλιομαστε και μετα να μην μπορουμε να βρεθουμε ουτε για καφε...λοιπον προτεινω δωρακι στους ευατους σας και εγω σε εμενα που το γλυκο κοιταω http://www.grandebretagne.gr/en/forms/treatment-of-the-month_gr

http://www.nilaya.gr/special-packages/relax-spa

   ενα σπα θα μας χαλαρωσει ολους...αυτο θελουμε...και μετα υπνο...ν αμου πεις τι αξια θα χε αυτο το θεμα αμα δεν φυτιλιαζομαστε αλλα ενταξει αφου ξερουμε οτι λιγο πολυ καπου ολοι πασχουμε...βαλτε και λιγο νερο στο κρασι σας...

πασσατουκο πες για καμια κοντρα!!!ας ειναι και με φοχ μου κανει η χαρη...πλαυμακερ χαλαρα...ειναι φυσιολογικο να παραξενευουμε...μεγαλωνουμε εξαλλου...λοιπον δεν εχουμε διαφορες σε αυτο το κλαμπ.παρτε το χαμπαρι...χωραφια εχουμε να μοιρασουμε μονο με την τροικα και οχι μεταξυ μας...

θελω τρελα λικε!!!ειναι 0330 και εχω πιεση πλεον λυπηθειτε με....

 

χρηστο κιχ!

 

Ειδική προσφορά: GB Spa 'Beau-Tea' (130€)

Επιλέξτε μία από τις παρακάτω περιποιήσεις διάρκειας 55λεπτών σε συνδυασμό με τη χρήση των εγκατατάσεων του Spa συμπεριλαμβανόμενης της εσωτερικής πισίνας με το υδρομασάζ, του Hebal Bath, Amethyst Grotto, Laconium, Sauna, Ice fountain, Foot Spa Reflexology και των Experience Show

 

ποτε θα παμε σαν κλαμπ????

Edited by quicksilver
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Πάντως το γεγονός είναι ένα: αν δεν γνωρίζουμε τα δεδομένα καλύτερα να μην βγάζουμε συμπεράσματα:
 
FIAT 500 κερδίζει LAMBO!

 

:hyper:  :hyper:  :hyper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Φοβερο!!!!!!!!!!   Υπεροχο βιντεακι

Που λες, εκεί που η, (hitech, highpower), supra και η...tsupra τα δίνανε όλα βγάζοντας καπνούς στα...300 +, πετάγεται ένα MK1 του '80 των 500€, (υποτίθεται), και τους προσπερνάει ατάραχα σαν σταματημένους!

 

Απόλαυση είναι οι αμήχανες ματιές που ανταλλάσσουν οι οδηγοί των δύο υπεραυτοκινήτων, που δεν μπορούν να καταλάβουν από που τους ήρθε και τι είναι αυτό το, (άσπρο οπωσδήποτε)...κατσαριδάκι...

 

:laugh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Λευτέρη .εχεις Πάει;

ΛΟΙΠΟΝ το εψαχνα για δωρο ονομαστικης εορτης της γυναικας μου...αλλα εμπειρια εχω απτο arabs spa στην βαρκελωνη οπου απλα δεν υπαρχει...μιλαμε για πισινες σε κατακομβες....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το γεγονός είναι ένα: αν δεν γνωρίζουμε τα δεδομένα καλύτερα να μην βγάζουμε συμπεράσματα:

 

FIAT 500 κερδίζει LAMBO!

 

:hyper:  :hyper:  :hyper:

Δεν είναι 500άρι αλλά cinquencento και να ανάψει και καμία λαμπάδα ο οδηγός του που πρόλαβε και τερμάτισε και δεν κόπηκε στη μέση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Δεν είναι 500άρι αλλά cinquencento και να ανάψει και καμία λαμπάδα ο οδηγός του που πρόλαβε και τερμάτισε και δεν κόπηκε στη μέση

Πάντως είναι γεγονός πως και αυτοί με τα ΜΚ ΙΙ 4Χ4 το έχουν παρα...

 

 

 H εξήγηση για το δεύτερο...κρούσμα:

"@ emilrac100 talk so because they do not know much about tjuniranju. Mozes in a bathtub with wheels to put the engine from 600 + horses, but will point you to dig a hole in the asphalt. As for the Golf 2, may also have a 400 horse because it's light, and will get the F430, and has a drive to all 4 points (from Haldex.: R32 probably), probably is the launch control and above all VR6 turbo with 400 + horses, although the latter is not so important, what is important, "grip" (adhesion to asphalt) and start."

 

H εξήγηση για το τρίτο...

"You would be a fool to think that the bulders of this MK2 did not work on the suspention. If anything the Mk2 would merk the prosche to shit on the nurnburgring cuz the mk2 is a syncro you can tell by the lack of wheel spin. You say you "know these cars" but if you truely did, then why couldent you tell it was a GT2 and less then 100k? I think your a German Shit talker who thinks that just because its a porsche it cant possibly be beaten by a VW that has been built up and tuned to prefection..."

 

:hyper:  :hyper:  :hyper:

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.