Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Μια φιλική δοκιμή κάναμε.. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χθες Κυριακή έκανα ένα πρώτο φιλικό πάτημα με το golf 1.4 140hp 220Nm μαμά, είχε ένας φίλος μια Mercedes SLK200 2005 1.8 161hp 240Nm, λεω πάμε εν πάτημα με δευτέρα 50km/h φτάνουμε δίπλα δίπλα, μου φουσκώνει το turbo, φτάνουμε στα 90 μαζί και 110 τον πέρασα μισό αυτοκίνητο. Μου κάνει δεν άλλαξα σωστά του κάνω πάμε άλλη μια για σιγουριά, πατάμε από 50 ξεκινάω τέρμα όλα εγώ το ίδιο και το slk200 του φίλου πάλι τα ίδια κάπου στα 115 με 110 το πέρασα μισό αυτοκίνητο, φανερά απογοητευμένος ο φίλος μου κάνεις έχεις πρόγραμμα, του κάνω όχι γιατί αν είχα θα με έβλεπες με τηλεσκόπιο. Τέλος πάντων κάνουμε και ένα πάτημα από στάση μέχρι 100 ξεκινήσαμε μαζί με περνάει στα 30km/h  μαζεύω μετά και μέχρι τα φανάρια φτάσαμε σχεδόν μαζί και λέω σχεδόν γιατί με είχε πέραση ενα προφυλακτήρα. Την περασμένη βδομάδα με ξεφτίλισε ένα fiat panta multijet 1.3 turbo μαμά από ότι είδα ξεκινήσαμε στα φανάρια, μου κόλλαγε ώρα από πίσω του κάνω νόημα στα επόμενα πάμε από στάση κουνάει κεφάλι σταματάμε, ανάβει πράσινο,  ξεκινάει πρώτος με διαφορά 1 αυτοκίνητο μαζεύω καπου στα μισά φτάνουμε 90 και σταματάμε γιατί είχε κίνηση και αυτό ήταν... εγινα ξεφτίλα από ένα fiat panta γέλαγε ο κόσμος... το κατάπια τέλος πάντων και προχώρησα. Αυτά από μένα προς το παρόν.

Edited by vwdeo9
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυγραφω εδω, αλλα..
Προχτες ερχόμενος μέσω εγνατιας απο Αλεξανδρουπολη βραδινές ωρες στο υψος της Κομοτηνης μου έπαιξε αρκετά τα φωτα ενα μαυρο suv στα 160, κάνοντας δεξια ηταν ενα ml 500 (αυτο με τα 300+) μου εκανε εντύπωση ποσο αργά με πέρασε καθως τσιμπησα λιγακι το γκαζι (μετα τα 180 άρχισε να ζορίζεται) οποτε προσπερνώντας με πιο κατω το ξαναπέρασα αμεσως και εκανα δεξια.
Εκεί τα παράτησε εντελώς το ml.
Παρακατω ξαναπεισμωσε και ηρθε με φορα να περασει αλλα πατησα και ανοιξα αμεσως.
Εμεινε πισω και ηρεμησε ..

Αυτα με μηχανική πίεση, οποτε ενα gti 1ο σταδιο ή gt 2o σταδιο 240-270 δεν θα ειχε προβλημα πιστευω

Μου εκανε εντυπωση και εψαξα τις επιδοσεις του, το ml500 θελει 0-180 23sec κι αλλα 10sec για τα 200 οποτε λογικο να μενει ετσι πισω σε υψηλες ταχυτητες.
(Ιδιο χρονο κανει ενα εργοστασιακο golf gti)

Παρολαυτα ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητο για ταξιδι, εχοντας οδηγησει το 350 με αυτοματο κιβωτιο με πολυ ανετη αναρτηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι αργά.... Τα VW SUV να φοβάσαι

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα φοβαμαι :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα τρεμω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικα είναι τα καινούργια x5 3ης και ακόμα καλύτερα τα 4ης γενιάς diesel.
Αυτα ναι, 380ps/700+nm και το καινουργιο 400ps/750+nm

Εχω δει απο κοντα ρουμανικο 1ο σταδιο x5m50d iv στα 500ps/850nm. Τελικη ~290+

Η αντιστοιχη βενζινη αν θυμαμαι ειναι 500+ εργοστασιακο στο iv ης γενιας x5m50.

Ειναι σε αλλο επιπεδο, κινητηρων και αποδοσης σε σχεση με τη vw πλεον σε ολες τις κατηγοριες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι 3λιτρα, άλλη κατηγορία.... Εμείς ταπεινοί 2λιτροι

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.