Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Με βαση αυτα που διαβασα παραπανω θα πω και'γω τη γνωμη μου σχετικα με τη κοντρα VW και HONDA.Δε λεω καλα ειναι τα V-TEC :thumbsup2: δυνατα ψηλα με ωραιο ηχο αλλα προσωπικα θα επιμεινω στα τουρμπατα αλογα γιατι τι να το κανω το ατμοσφαιρικο σε συνθηκη all around ας πουμε σε ενα ταξιδι οταν θα αναγκαζομαι να το δουλευω σε υψηλες στροφες για να αποδωσει :tongue: οπου σημαινει αυξημενο ηχο στη καμπινα και καταναλωση καυσιμου ενω απεναντιας το τουρμπατο συνολο θα πηγαινει ανετα με μια η και 2 σχεσεις παραπανω B)που σημαινει χαμηλα επιπεδα ηχου στη καμπινα και καταναλωσης καυσιμου ???Υποψιν εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα fan στις κοντρες αλλα ποιο πολυ του ταξιδιου προς αποφυγη παρεξηγησεων.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση αυτα που διαβασα παραπανω θα πω και'γω τη γνωμη μου σχετικα με τη κοντρα VW και HONDA.Δε λεω καλα ειναι τα V-TEC :angel: δυνατα ψηλα με ωραιο ηχο αλλα προσωπικα θα επιμεινω στα τουρμπατα αλογα γιατι τι να το κανω το ατμοσφαιρικο σε συνθηκη all around ας πουμε σε ενα ταξιδι οταν θα αναγκαζομαι να το δουλευω σε υψηλες στροφες για να αποδωσει 8) οπου σημαινει αυξημενο ηχο στη καμπινα και καταναλωση καυσιμου ενω απεναντιας το τουρμπατο συνολο θα πηγαινει ανετα με μια η και 2 σχεσεις παραπανω :baby:που σημαινει χαμηλα επιπεδα ηχου στη καμπινα και καταναλωσης καυσιμου ???Υποψιν εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα fan στις κοντρες αλλα ποιο πολυ του ταξιδιου προς αποφυγη παρεξηγησεων.

:super::goodjob: :twitch:

Πές τα "χρυσόστομε" γιατί τελικά το conclusion είναι ΆΥΤΟ. Αλλιώς θεωρητικά θα φτιάχναμε μοτέρ αλλά... Ηayabusa ή F1! :rolleyes::whistling: Toυτέστιν θα μπορούσαν (ΑΝΕΤΑ!) να κατασκευάσουν 1.300άρια, 1.600άρια και 2λιτρα ατμοσφαιρικά μοτέρ με εκκεντροφόρους "τέρατα" στις 320ο μοίρες διάρκειας που να στροφάρουν στις 14-15.000rpm, θα είχαν κοντά σανζμάν με 8 ταχύτητες να μη "κρεμάνε" πουθενά, να βγάζουν όμορφα κι απλά 200-450ΗΡ, να μη μπλέκουμε ούτε με τουρμπίνες ούτε με δυσλειτουργίες ούτε με "φτιαξίματα" (αφού θα "σκότωναν")ούτε τίποτα ΚΑΙ ΘΑ "ΓΟΥΣΤΑΡΑΜΕ" ΤΡΕΛΑ ΚΙΟΛΑΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΗΧΟ ΑΠΌ... "LE MANS 24houres" ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΘΑ "ΠΕΤΑΓΑ" ΤΟ ΤURBO! ΑΛΛΑ:

Ποιός θα άντεχε το θόρυβο, τη γρήγορη φθορά, την δυσθεώρητη τιμή αγοράς που θα απαιτούσε το κόστος παραγωγής για ακριβά υλικά και τί θα γινόταν με τους ρύπους, τη δυσκολία οδηγήσεως από άπειρους ογηγούς λόγω ιδιαιτεροτήτων στη μετάδοση, την "απόκριση" στο γκάζι κ.λπ κ.λπ...

Κάτι ανάλογο συμβαίνει με το Type-R! Σίγουρα δεν έχει τη δυσκολία που θα είχαν τα πιο πάνω "φανταστικά" μοντέλα αλλά τα turbo είναι πολύ πιο φιλικά!

Τέλος τερατώδους :hot: off topic!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA πόσο μ'αρέσει όταν το ξαναδιαβάζω!!!

Γέλα όσο θέλεις. Εγώ πάντως δεν γελούσα όταν σε πραγματική κόντρα με τέλειες αλλαγές 0-180 μου έριξε 4 αμάξια.

Edited by bouritos
Link to comment
Share on other sites

Γέλα όσο θέλεις. Εγώ πάντως δεν γελούσα όταν σε πραγματική κόντρα με τέλειες αλλαγές 0-180 μου έριξε 4 αμάξια. Και τελοσπάντων έχω γνωστό με auris που ενδιαφέρεται να ανοίξει με stock tsi 122 ή 140 και να τραβήξει βίντεο. Απλά μένει Αλεξανδρούπολη. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm να του πω.

Πάντως σε διαβεβαιώ ότι άμα ξανατύχει αναμέτρηση του Τsi σου με Αuris 1.6 δεν θα (ξανα) χάσεις, αρκεί η εξωτερική θερμοκρασία να μην υπερβαίνει τους 25 'C και να "αλλάζεις" -από 4η και πάνω- σε λίγο πιο χαμηλές :drinks: στροφές! Ξέρω τί σου λέω, γιατί βλέπω τώρα το Fabia Tsi στο λιοπύρι της Καλαμάτας και δε "πάει βήμα" σε σχέση με τις πιο δροσερές μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες ενω ξεφτιλιζα ενα Merc cobres (με τα 160 λογικα) με περασε ενα R8 θεε μου εκλασα πανω μου...

Ο τυπας πρεπει να ειχε ελευθερας και στην ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ πινακιδα απο κατω εγραφε TA PANTA OLA!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τελοσπάντων έχω γνωστό με auris που ενδιαφέρεται να ανοίξει με stock tsi 122 ή 140 και να τραβήξει βίντεο. Απλά μένει Αλεξανδρούπολη. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm να του πω.

Να γράψει βίντεο αλλά να το ανεβάσει κιόλας ε !!

Εσύ έχεις 5άρι ή 6άρι γκολφ ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε θα έρθω Αλεξανδρούπολη για να ρίξω πέτσος στο αγκούρι, αχ πως τα λες πως τα λες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λόγια είναι περιττά όποιος έχει 2000 euro ή ευελπιστεί να τα κερδίσει και έχει tsi 122 ας στείλει pm. Επίσης αν έχει tsi 140 πιατεύει ότι μπορεί να περάσει auris ας στείλει pm επίσης.

Φίλε μου bouritos για να νικήσεις στο "χαλαρό" (στοιχηματίζοντας τέτοια ποσά) με Auris/Corolla το Golf Tsi που έχει 21+Kg.m ροπή A-Π-Ο-Κ-Λ-Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι να είσαι καθαρός "παίχτης", αφού για να υπερκεράσεις τη ροπή του και το καλύτερο τράβηγμα στις μεσαίες πρέπει να μπορεί το ατμοσφαιρικό μοτέρ σου να "τρέξει" (να "τρέξει" πολύ θα έλεγα) με σαφώς μεγαλύτερη ισχύ ώστε να παράγει περισσότερο μηχανικό έργο και να τον περάσει "ψηλά". Βασικός κανόνας της μηχανολογίας αν μιλάμε για παρόμοιου βάρους αμαξώματα και παρόμοιας φιλοσοφίας κλιμάκωση σχέσεων μετάδοσης.

Άρα: θα έχει πλοκάμια, προγράμματα, εκκεντροφόρους, "φτιαγμένη" συμπίεση κι άλλα πολλά "χαριτωμένα" που επιμελώς κρύβει -αλλά η εμπάθειά του προς τα turbo δεν τον αφήνει να είναι ψύχραιμος,ειδικά όταν είναι έτοιμος να "πετάξει" 2 χιλιάρικα! Αλλά αυτά κάτι μου θυμίζουν...χμμμμμ! Τη φράση: "τζάμπα μάγκας"! γιατί το παιχνίδι είναι "άδικο".

Γιατί στο κάτω-κάτω τα αμάξια είναι περίπου ισοδύναμα και με μετρήσεις περιοδικών. Απλά το γιαπωνέζικο "φεύγει" ελαφρά μετά το χιλιόμετρο από στάση δηλαδή τα 170Km/h περίπου. bouritos, mήπως ήσουν στην.... Αλεξανδρούπολη όταν σε έκανε -όπως λες- μεροκάματο "κάποιο" Αuris 1.6;;; :growl:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λόγια είναι περιττά όποιος έχει 2000 euro ή ευελπιστεί να τα κερδίσει και έχει tsi 122 ας στείλει pm. Επίσης αν έχει tsi 140 πιατεύει ότι μπορεί να περάσει auris ας στείλει pm επίσης.

Ας δεχτεί κάποιος ρε παιδιά μην χαθεί η προσφορά, απλά να γίνει δυναμομέτρηση πριν και στα δύο αμάξια. :growl:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντως όντας "σίγουρος" [για το νορμάλ :growl:] 1.600άρι του "κόβεται" να πάμε στον Έβρο για να μας πάρει και 2χιλιάρικα, αν είναι "καθαρός" (άντε με κανά φίλτρο/μεσαίο-τελικό, χωρίς πλοκάμι), εγώ του λέω να "κατέβει" αυτός Αθήνα να κάνει dyno -όπως πολύ σωστά λέει παραπάνω ο φίλος μας- και να "ανοίξει" με το δικό μου Fabia 1.2Tsi Ε-Τuners 140HP που είναι περίπου ισοδύναμο με Golf 1.4 Tsi 122 normal. Άμα δε "φάει" 3 "κενά" εμένα να μη λένε Γιώργο!Αλλά να είναι 132ΗΡ όπως του το έδωσε η "μανούλα" η ΤΟΥΟΤΑ! Όχι 152, 162 ή 172 (που υποπτεύομαι!)

Α! κι είμαι και 8βάλβιδος πέστου bouritos! Aλλά σιγά μην είναι 132... :growl:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λόγια είναι περιττά όποιος έχει 2000 euro ή ευελπιστεί να τα κερδίσει και έχει tsi 122 ας στείλει pm. Επίσης αν έχει tsi 140 πιατεύει ότι μπορεί να περάσει auris ας στείλει pm επίσης.

Φίλε κάνεις πλάκα, επειδή έχω ένα Leon 125, δεν υπάρχει επαφή με κανένα Auris κλπ, εδώ μόλις δουν το tsi στο πλάι (από πίσω δεν φαίνεται στο Seat) παραιτούνται καν από την προσπάθεια, ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ διαφορετικά πράγματα. Το Auris θα πρέπει να προβληματίζεται για τα υπόλοιπα ατμοσφαιρικά 1600άρια και όχι για τα tsi. Να μιλάγαμε τουλάχιστον για Civic 1,8 (FK2) 140ps θα είχε νόημα, όχι για το Auris.

Για το tsi 140 πρέπει να βάλεις την φαντασία σου να δουλέψει και να βρεις κανένα δίλιτρο ατμοσφαιρικό για αντίπαλο γιατί είναι αστείο να ασχολείται tsi 140 μέχρι και 1,8 ατμοσφαιρικά..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λόγια είναι περιττά όποιος έχει 2000 euro ή ευελπιστεί να τα κερδίσει και έχει tsi 122 ας στείλει pm. Επίσης αν έχει tsi 140 πιατεύει ότι μπορεί να περάσει auris ας στείλει pm επίσης.

Καταρχην,

Πρωτον, βασει κανονισμων του παροντος φορουμ ειναι παρανομο να προκαλεις ανοιχτα και με χρηματικο επαθλο για επικειμενη "κοντρα"..

Δευτερον, παρατηρησα οτι πριν λεγοσουν bouritos13 και ησουν member, επειτα εγινες validating κι εν τελει εκανες καινουριο λογαριασμο με το ονομα bouritos.. Ξεχασες τον κωδικο;

Τριτον, κανε εσυ ενα πατημα με τον φιλο σου, τραβηξε το βιντεο για να το δουμε και προσπαθησε να κερδισεις ωστε να γινεις κατα 2000 ευρω πλουσιοτερος.... Τι πιο απλο;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,

Πρωτον, βασει κανονισμων του παροντος φορουμ ειναι παρανομο να προκαλεις ανοιχτα και με χρηματικο επαθλο για επικειμενη "κοντρα"..

Δευτερον, παρατηρησα οτι πριν λεγοσουν bouritos13 και ησουν member, επειτα εγινες validating κι εν τελει εκανες καινουριο λογαριασμο με το ονομα bouritos.. Ξεχασες τον κωδικο;

Τριτον, κανε εσυ ενα πατημα με τον φιλο σου, τραβηξε το βιντεο για να το δουμε και προσπαθησε να κερδισεις ωστε να γινεις κατα 2000 ευρω πλουσιοτερος.... Τι πιο απλο;

Α!, ρε Βασίλη πώς τα λες! :whistling: Σωστός! :thumbsu:

Εγώ παντως υποπτεύομαι ότι ο κάτοχος του συγκεκριμένου Auris είναι γνώριμος του bouritos -δε ξέρω με ποιά αφορμή [φίλος, γείτονας, συγγενής ;]- αλλά αυτό δεν είναι ούτε κακό ούτε περίεργο. Το "περίεργο" είναι που δεν υπερασπίζεται το αμάξι του, το οποίο βάσει προδιαγραφών αλλά και πρακτικής εμπειρίας είναι περίπου ισοδύναμο στα ψηλά με νορμάλ Auris -έστω ελαφρότατα υποδεέστερο- και σίγουρα σαφώς πιο δυνατό στην υπόλοιπη κλίμακα αποδόσεως. Αφού λοιπόν εκθειάζει το ιαπωνικό και εκφράζει "πικρία" για τις συνολική του απόδοση, μπορεί κάλλιστα να το πουλήσει και να πάρει κάτι άλλο αντί να "τσιτώνει" κάποιους από δω οι οποίοι είναι περηφανοι για το Tsi τους. Εγώ δε θιγόμουν αν είχα 122άρι, αφού στο κάτω-κάτω μια κόντρα είναι απρόβλεπτη -βάσει συνθηκών- κι όλα μπορεί να συμβούν όταν τα αμάξια είναι σε προδιαγραφές κοντά. Αρκεί αυτό να δικαιολογείται βάσει "τρόπου" "ανοίγματος". Π.χ δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ ότι από ρολλαριστές ένα Tsi (ακόμα και το απλό 122άρι), θα "φάει" από αντίστοιχου βάρους 1.600άρι σύγχρονο ατμοσφαιρικό. (Μην αρχίσουμε με "λογικές" του: <<πώς θα στεκόταν το Tsi π.x με Civic 1.6 Esi V-tec Simple cam 125HP του 1993 950Kg καρότσας>>, γιατί δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα... :roadrage:)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Bouritos κανε ενα πατημα με τον φιλο σου και ανεβασε το ντε! Σ'αρεσει να σε παρακαλανε?

Link to comment
Share on other sites

Α!, ρε Βασίλη πώς τα λες! :whistling: Σωστός! :thumbsu:

Εγώ παντως υποπτεύομαι ότι ο κάτοχος του συγκεκριμένου Auris είναι γνώριμος του bouritos -δε ξέρω με ποιά αφορμή [φίλος, γείτονας, συγγενής ;]- αλλά αυτό δεν είναι ούτε κακό ούτε περίεργο. Το "περίεργο" είναι που δεν υπερασπίζεται το αμάξι του, το οποίο βάσει προδιαγραφών αλλά και πρακτικής εμπειρίας είναι περίπου ισοδύναμο στα ψηλά με νορμάλ Auris -έστω ελαφρότατα υποδεέστερο- και σίγουρα σαφώς πιο δυνατό στην υπόλοιπη κλίμακα αποδόσεως. Αφού λοιπόν εκθειάζει το ιαπωνικό και εκφράζει "πικρία" για τις συνολική του απόδοση, μπορεί κάλλιστα να το πουλήσει και να πάρει κάτι άλλο αντί να "τσιτώνει" κάποιους από δω οι οποίοι είναι περηφανοι για το Tsi τους. Εγώ δε θιγόμουν αν είχα 122άρι, αφού στο κάτω-κάτω μια κόντρα είναι απρόβλεπτη -βάσει συνθηκών- κι όλα μπορεί να συμβούν όταν τα αμάξια είναι σε προδιαγραφές κοντά. Αρκεί αυτό να δικαιολογείται βάσει "τρόπου" "ανοίγματος". Π.χ δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ ότι από ρολλαριστές ένα Tsi (ακόμα και το απλό 122άρι), θα "φάει" από αντίστοιχου βάρους 1.600άρι σύγχρονο ατμοσφαιρικό. (Μην αρχίσουμε με "λογικές" του: <<πώς θα στεκόταν το Tsi π.x με Civic 1.6 Esi V-tec Simple cam 125HP του 1993 950Kg καρότσας>>, γιατί δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα... :roadrage:)

Όταν λες απο ρολλαριστές τι εννοείς? Αν ας πούμε εγώ έχω 3η και είμαι στις 2000 στροφές και ο άλλος το ίδιο ναι θα του φύγω. Αν όμως ο άλλος έχει 2α και είναι στις 5000 στροφές σιγά μην του φύγω. Επειδή έχουν άλλο φάσμα ισχύος πρέπει να τα συγκρίνουμε το καθένα στο δικό του φάσμα. Επίσης στα ψηλά είδα ότι μετά τις 5000 στροφές μου έφευγε άρα το συμπέρασμα είναι ότι ενώ στις χαμηλές στροφές έχουμε την ίδια ισχύ στις ψηλές αυτό την διατηρούσε λόγω κυβικών και του χρονισμού βαλβίδων που έχει. Επίσης δεν εκθειάζω ούτε θίγομαι για κανένα αμάξι σιγά τα αμάξια εξάλλου.

Edited by bouritos
Link to comment
Share on other sites

To Αuris από που είναι? Χωρίς λεφτά, ψήνεται να ανοίξει με 1.4 Tsi, από Audi? Και μάλιστα Sportback, να είναι πιο βαρύ κιόλας από το Auris!!

Link to comment
Share on other sites

To Αuris από που είναι? Χωρίς λεφτά, ψήνεται να ανοίξει με 1.4 Tsi, από Audi? Και μάλιστα Sportback, να είναι πιο βαρύ κιόλας από το Auris!!

Πλάκα έκανε για τα λεφτά ρε σεις. Σιγά άλλη δουλειά δεν έχει να βάζει κόντρες. Το είπε για να δείξει πόσο σίγουρος είναι. Αλλά έτσι ένα φιλικό άνοιγμα φυσικά.

Edited by bouritos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.