Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

ε δεν πατησε απο σταση με το evo φυσικα.

Δεν πάτησα μαζή του από στάση. Αλλά αρκετές φορές από τα 150 χλμ και πάνω. Εκει το παιχνίδι αλλάζει τα 3 θεικά του διαφορικά κάνουν στην άκρη. Σε ανοίγματα από 3 και πάνω το δικό μου ήταν μαζή του και μετά άνοιγε παραπάνω.Βάλε την αεροδιναμική που έχει το CC δίπλα στον κουβά σε σχέδιο Lancer. Ποτέ μου δεν είπα ότι περνάω EVO 8,9,10,11,12 :) από στάση και φυσικά δεν πρόκιτε να βάλω κόντρα. Το σκηνικό πέχτικε στην εθνική ήπιε το Lipton και το φυσάει και δεν κρυώνει.

Aν νομίζεις ότι μπορείς να κατέβεις από τα 5.5 δευτερόλεπτα που χρειάζεται ένα evo 9 για να επιταχύνει από τα 0-100 τότε δέξου την κόντρα για να τον τον ξεφτιλίσεις ξανά.Το θέμα είναι ότι το μαμά evo IX κάνει 0-100 σε 5,5 δεύτερα και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά απείραχτα ακόμα....Σε κλασικό 0-400 θα μετρήσεις κολώνα από το evo IX και αυτό είναι μία σκληρή πραγματικότητα.Αρκεί βέβαια και το evo να είναι βελτιωμένο γιατί και εσύ από ότι βλέπω δεν φοράς και λίγα καλούδια...

Ναι όντως τετρακίνηση πρώτη,δευτέρα,τρίτη αλλά μετά????? Πάμε από τρίτες και θα δεις εκεί το παιχνίδι αλλάζει...

Δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο για προσθιοκίνητο αυτης της κατηγορίας. Ίσως με πολύ καλό στήσιμο, με καλά λάστιχα και σε καλή άσφαλτο να κάνει χαμηλά εξάρια αλλά δύσκολα παρακάτω, άσε που δεν θα έχουν επαναληψιμότητα οι εκκινήσεις του. Μπορεί στη μία να κάνει 6,5 και στην επόμενη να σπινάρει παραπάνω ή να κρεμάσει ο κινητήρας και να κάνει 8. Όποιος παρακολουθεί κόντρες στο δρόμο ξέρει ότι ποτέ ένα προσθιοκίνητο δε στήνεται από στάση δίπλα σε evo.

Και όσοι έχουν EVO δεν τρέχουν ρολαριστά.....

Φίλε μου θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Θα προσθέσω τα εξής με καλή και φιλική διάθεση και χωρίς να θέλω είτε να παρεξηγηθώ είτε να δημιουργήσω κόντρες.Ακόμα και σήμερα κάτοχοι evo μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για το 9άρι και το θεωρούν την καλύτερη έκδοση.Είναι πραγματική πολεμική μηχανή και είναι το όνειρο κάθε οδηγού που ασχολείται με dragster.Ένα βελτιωμένο evo μπορεί άνετα να εκτελέσει οποιοδήποτε αυτοκίνητο είναι εντός ανταγωνισμού.Ας χαρεί ο φίλος μας το cjgeorgio το βελτιωμένο passat cc και αλλά ας μην μπαίνει στα χωράφια ενός αυτοκινήτου που πολύ απλά είναι μία κατηγορία μόνο του.Ναι από μέσα το evo σε απογοητεύει ναι εξωτερικά σε κάνει να μοιάζεις με τον κάγκουρα των δυτικών συνοικιών της Θεσσαλονίκης αλλά οι τόνοι οδηγικής απόλαυσης που μπορεί να σου προσφέρει δεν συγκρίνονται με κάτι άλλο.Μόνο να το έχεις και πολύ απλά να στρίβεις σαν να είναι σε ράγες φτάνει για να σου φτιάξει την μέρα και να σε αποζημιώσει με το παραπάνω.Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ 50.000 ευρώ για να πάρω το καινούριο 11άρι,θα προτιμούσα το S3 και με κάποια καλούδια αργότερα,αλλά πάντα θα ήξερα ότι μπορούσα να αγοράσω ένα evo και απλά να κάθομαι πίσω από το βολάν και να νιώθω πάλι 20 χρονών.... :rolleyes:

Εγώ άμα έδινα 50.000 δεν θα έπαιρνα EVO αλλά ούτε S3 (που με S3 με 360 άλογα πάμε μαζί) αλλά ένα ποιο σοβαρό αμάξι όπως μτχ M3 κόβεις την άδεια στα 2-3 και είσαι μάγκας.. Το S3 είναι ένα Α3 που άμα είναι S-line είναι ίδια....

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Και όσοι έχουν EVO δεν τρέχουν ρολαριστά.....

Τρέχουν, πως δεν τρέχουν. Σχεδόν σε όλες τις δυνατές κόντρες που γίνονται στην Αθήνα αν το evo πατήσει με δικίνητο, συνήθως πατάνε από 2ες αν και επιδιώκουν 1ες ρολαριστές και με το δίκιο τους.

Από στάση συνήθως πατάνε τα evo μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχουν, πως δεν τρέχουν. Σχεδόν σε όλες τις δυνατές κόντρες που γίνονται στην Αθήνα αν το evo πατήσει με δικίνητο, συνήθως πατάνε από 2ες αν και επιδιώκουν 1ες ρολαριστές και με το δίκιο τους.

Από στάση συνήθως πατάνε τα evo μεταξύ τους.

Πιστεύω αναφέρεσαι σε δυνατά EVO.. Εκεινα ράβουν αμα ειναι 500ps και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάτησα μαζή του από στάση. Αλλά αρκετές φορές από τα 150 χλμ και πάνω. Εκει το παιχνίδι αλλάζει τα 3 θεικά του διαφορικά κάνουν στην άκρη. Σε ανοίγματα από 3 και πάνω το δικό μου ήταν μαζή του και μετά άνοιγε παραπάνω.Βάλε την αεροδιναμική που έχει το CC δίπλα στον κουβά σε σχέδιο Lancer. Ποτέ μου δεν είπα ότι περνάω EVO 8,9,10,11,12 :) από στάση και φυσικά δεν πρόκιτε να βάλω κόντρα. Το σκηνικό πέχτικε στην εθνική ήπιε το Lipton και το φυσάει και δεν κρυώνει.

το ξερω φιλε μου.

σε διαβάζω :drinks:

δεν το ειπα για κακο οτι δεν πατησες απο σταση φυσικα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αναφέρεσαι σε δυνατά EVO.. Εκεινα ράβουν αμα ειναι 500ps και πάνω.

Μιλαει και για evo 1α σταδια απλα μεχρι εκκεντροφορους κτλπ κτλπ δηλαδη κοντα στα 400 αλογα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένου σταδίου βελτίωσης αυτοκίνητα. Γενικά μίλησα για δυνατά evo, αλλά ας μην το δένουμε και κόμπο, το πως θα πατήσουν τα αυτοκίνητα, είναι στη διακριτική ευχέρεια των οδηγών τους. :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου.

σε διαβάζω :p

δεν το ειπα για κακο οτι δεν πατησες απο σταση φυσικα :cool:

Το ξέρω απλά απάντησα για να διαβάζουν μερικοί... Εξω λες πέρασα έναν σε άνοιγμα μετά τα 100 και κατευθείαν όλοι για να κρίνουν ένα αμάξι άμα είναι γρύγορο ρωτάνε πόσο έχεις 0-100. Στην ελλάδα Αυτό είναι 0-100 0-400 από στάση. Το σκηνικό πέτυχα κάποιον στο δρόμο δεν το παραδέχονται ιδηκα άμα ο αντίπαλος είναι Ιαπωνικό αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οσοι ενεπλακησαν σε γενικους- προσωπικους ασεμνους χαρακτηρισμους θα επιβληθoυν warns και ισως admin approve στα ποστ τους

το φορουμ ειναι δημοσιο και οχι private ο καθενας ειναι ελευθερος να πει την γνωμη του χωρις ομως να προσβαλλει.επισης οποιος νομιζει οτι το φορουμ δεν τον εκφραζει ας αποχωρησει κ να μην κανει flame.

ειπαμε καλοκαιρι ειχαμε λιγο χαλαρα να παρουμε κ μια ανασα.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να μου επιβληθούν λοιπόν ποινές για τα όσα είπα (Που ειναι και το σωστό) :cool:

Χωρίς ομως να τα μετανιώνω. πρώτη φορά βγηκα εκτώς εαυτού και ελπίζω και τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με κόκκινο mito με πράσινο τριφύλλι στα φτερά. 4 άτομα εγώ αποσκευές και τον επεζα με την 4η.

Ο οδηγός πιτσιρικάς με ωραίο μεγάλο λευκό γυαλί...:startle:

Έτσι έτσι να πέφτουν ποινές να προσέχουμε τι λέμε. Εγώ άλλη μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* να πω θα φάω διαγραφή...

B)

Το παιδί bouritos που χάθηκε;;

Link to comment
Share on other sites

οχι!

πατησες εσυ??? :startle:

για πες...

Όχι δεν πέτυχα κάποιο να δοκιμάσω, κάποιος γνωστός από άλλο φόρουμ μου είχε πεί οτι πάτησες αλλά θα έκανε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με κόκκινο mito με πράσινο τριφύλλι στα φτερά. 4 άτομα εγώ αποσκευές και τον επεζα με την 4η.

Ο οδηγός πιτσιρικάς με ωραίο μεγάλο λευκό γυαλί...:)

χαχα έγραψες με την περιγραφή!!

Είμαι περίεργος και εγώ για 170άρι Mito ή Giulietta τι γίνεται με tsi!! Σύμφωνα με τα τεστ των περιοδικών ακόμα και η εξέλιξη του t-jet, ο κινητήρας multiair κοιμάται τον ύπνο του δικαίου κάτω από τις 2.000 στροφές.. ..απέναντι σε vw με τούρμπο / κομπρέσορα δεν έχει τύχη, ειδικά αν μιλάμε για αμάξι με DSG. :ninja:

Με φτιαγμένο TSI 122 έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι γίνεται...!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

[ Σύμφωνα με τα τεστ των περιοδικών ακόμα και η εξέλιξη του t-jet, ο κινητήρας multiair κοιμάται τον ύπνο του δικαίου κάτω από τις 2.000 στροφές.. ..απέναντι σε vw με τούρμπο / κομπρέσορα δεν έχει τύχη, ειδικά αν μιλάμε για αμάξι με DSG. :)

Σε πιθανό πάτημα δε νομίζω να σε ενδιαφέρει τι κάνει ο κινητήρας κάτω από τις 2000 σαλ. :ninja:

Τα περιοδικά προφανώς το γράφουν αυτό για την ευκολία οδήγησης εντός πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε έγκυρο περιοδικό που έκανε εξονυχιστική δοκιμή και 0-160 σε μικρομεσαία το Auris 1.6 είχε βγει γρηγορότερο στο 0-160 απο golf, a3 και Leon tsi. Είναι η μόνη δοκιμή που είχα βρει με νούμερα και δεδομένα. Δεν γνωρίζω πιο από τα δυο είναι καλύτερο μάλλον υποκειμενικό είναι αυτό και στην ομορφιά μου αρέσει το golf περισσότερο και συνολικά μπορεί να βγαίνει καλύτερο αλλά στην δοκιμή φαίνεται πιο βγήκε πιο γρήγορο στην επιτάχυνση απο στάση. Και το πιο είναι πιο γρήγορο από ότι κατάλαβα φαίνεται σε κόντρα και όχι στην οδήγηση στην πόλη που οδηγάμε κυρίως στο χαμηλό φάσμα στροφών οπότε φαίνεται γρήγορο το αμάξι με την ροπή ενώ ένα γρήγορο ατμοσφαιρικό πάει χαλαρά. Φιλικά πάντα.

Γρηγορότερο από το Golf δεν είναι! Μη ξεχνας ότι το μικρότερο νούμερο σε δευτερόλεπτα είναι και το ταχύτερο! Αν δεν κάνω λάθος το Golf Gt είναι πρώτο στο 0-160km/h.

Εάν, θες να πεις (πολύ σωστά) ότι είναι γρηγορότερο το Auris από το 122άρι έχει να κάνει με τις σχέσεις στο κιβώτιο του Golf το οποίο είναι φτιαγμένο με γνώμονα την οικονομία βενζίνης σε αυτή την κατηγορία.

Σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης όμως το τούρμπο (TSI) δίνει καλύτερη επιτάχυνση από τον ατμοσφαιρικό (Auris) κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορότερο από το Golf δεν είναι! Μη ξεχνας ότι το μικρότερο νούμερο σε δευτερόλεπτα είναι και το ταχύτερο! Αν δεν κάνω λάθος το Golf Gt είναι πρώτο στο 0-160km/h.

Εάν, θες να πεις (πολύ σωστά) ότι είναι γρηγορότερο το Auris από το 122άρι έχει να κάνει με τις σχέσεις στο κιβώτιο του Golf το οποίο είναι φτιαγμένο με γνώμονα την οικονομία βενζίνης σε αυτή την κατηγορία.

Σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης όμως το τούρμπο (TSI) δίνει καλύτερη επιτάχυνση από τον ατμοσφαιρικό (Auris) κινητήρα.

επειδη τυγχενει να εχω ενα συγγριτικο απο το autobild στα χερια μου του 2009 εχουμε και λεμε

seat leon (125):0-100 (9,4),0-130(15,6),80-120(14,9)me 6h

auris(132ps):0-100(10,1),0-130(16,:thumbsup:,80-120(23,4)me 5h

golf 6 122:0-100(9,3),0-130(15,1),80-120(14,4)me 6h

ολα ηταν πενταπορτα με 16αρες ζαντες....οποτε τα συμπερασματα δικα σας...και κατι αλλο...αν την ρεπριζ 80-120 την μετρούσαν με 5η μιλαμε για νουμερο κοντα στα 10 σεκοντ αφου την 6η στο 6αρι με τα 122 την φωρτωνει καλα απο τα 110km/h και πανό

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυγχενει να εχω ενα συγγριτικο απο το autobild στα χερια μου του 2009 εχουμε και λεμε

seat leon (125):0-100 (9,4),0-130(15,6),80-120(14,9)me 6h

auris(132ps):0-100(10,1),0-130(16,:thumbsup:,80-120(23,4)me 5h

golf 6 122:0-100(9,3),0-130(15,1),80-120(14,4)me 6h

ολα ηταν πενταπορτα με 16αρες ζαντες....οποτε τα συμπερασματα δικα σας...και κατι αλλο...αν την ρεπριζ 80-120 την μετρούσαν με 5η μιλαμε για νουμερο κοντα στα 10 σεκοντ αφου την 6η στο 6αρι με τα 122 την φωρτωνει καλα απο τα 110km/h και πανό

Ναι αλλά νομίζω ότι μιλούσαμε για 0-160Κm/h και το περιοδικό παλαιότρα απεφάνθη ότι το τότε Auris 124HP περνούσε -έστω κατ'ελάχιστο- το Golf V 122HP. Κι αυτό γιατί το μικρό "φυσερό" Μitsubishi ΤD-O2 δεν μπορεί να "δώσει" άλλο μετά τις 5.500rpm. Δηλαδή η όποια υπεροχή του ατμοσφαιρικού 1600αριού υπάρχει στα πολύ ψηλά, κάτι όμως ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ σε μια συνηθισμένη καθημερινή αναμέτρηση που θα γίνει κατά 95% από ρολλαριστές. Ποιός τη "στήνει" πλέον στα φανάρια;; Εγώ πάντως έχω να "ανοίξω" από στάση τουλάχιστον 7-8 χρόνια (από την εποχή που είχα ένα πολάκι 1.4 16V 100HP).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά νομίζω ότι μιλούσαμε για 0-160Κm/h και το περιοδικό παλαιότρα απεφάνθη ότι το τότε Auris 124HP περνούσε -έστω κατ'ελάχιστο- το Golf V 122HP. Κι αυτό γιατί το μικρό "φυσερό" Μitsubishi ΤD-O2 δεν μπορεί να "δώσει" άλλο μετά τις 5.500rpm. Δηλαδή η όποια υπεροχή του ατμοσφαιρικού 1600αριού υπάρχει στα πολύ ψηλά, κάτι όμως ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ σε μια συνηθισμένη καθημερινή αναμέτρηση που θα γίνει κατά 95% από ρολλαριστές. Ποιός τη "στήνει" πλέον στα φανάρια;; Εγώ πάντως έχω να "ανοίξω" από στάση τουλάχιστον 7-8 χρόνια (από την εποχή που είχα ένα πολάκι 1.4 16V 100HP).

Εγώ με τα παπάκια άνοιγα από στάση......Πριν πολλά πολλά χρόνια :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά νομίζω ότι μιλούσαμε για 0-160Κm/h και το περιοδικό παλαιότρα απεφάνθη ότι το τότε Auris 124HP περνούσε -έστω κατ'ελάχιστο- το Golf V 122HP. Κι αυτό γιατί το μικρό "φυσερό" Μitsubishi ΤD-O2 δεν μπορεί να "δώσει" άλλο μετά τις 5.500rpm. Δηλαδή η όποια υπεροχή του ατμοσφαιρικού 1600αριού υπάρχει στα πολύ ψηλά, κάτι όμως ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ σε μια συνηθισμένη καθημερινή αναμέτρηση που θα γίνει κατά 95% από ρολλαριστές. Ποιός τη "στήνει" πλέον στα φανάρια;; Εγώ πάντως έχω να "ανοίξω" από στάση τουλάχιστον 7-8 χρόνια (από την εποχή που είχα ένα πολάκι 1.4 16V 100HP).

ενδεικτικα αναφερω οτι εχει 200+km/h στισ 4500σαλ με 6η για το 6αρι γκολφ μιλαω ,οποτε παλι στο οφελημο τις απόδοσης του ειναι

το θεμα ειναι να ξερεις πως να αποδωσει το αμαξι σου...και οχι αλαγες στον κοφτη :thumbsup: ενδεικτηκα το 122αρι θελει αλαγη ταχητας στις 4000σαλ ....

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

ενδεικτικα αναφερω οτι εχει 200+km/h στισ 4500σαλ με 6η για το 6αρι γκολφ μιλαω ,οποτε παλι στο οφελημο τις απόδοσης του ειναι

το θεμα ειναι να ξερεις πως να αποδωσει το αμαξι σου...και οχι αλαγες στον κοφτη :roadrage: ενδεικτηκα το 122αρι θελει αλαγη ταχητας στις 4000σαλ ....

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

S2000 στην παραλιακη πριν απο λιγο... μου κολαει βεντουζα προφυλακτηρα κ σε ολες τις σφηνες κολητος πισω στην μιση παραλιακη. Πολυ προκλητικος! Κ μολις καταφερνω κ τον φερνω διπλα στο φαναρι στο ρομεο κατεβαζω τζαμι και του λεω ' οκ λοιπον παμε?' γελοντας μου απανταει 'ασε φιλε δεν σε παιρνει' κ δεν ανοιγει ....σκατοκοτες χονταιοι μια ζωη κομπλεξικοι κ παντα τελευταιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.