Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

lol ποιος το λεει αυτο?δηλαδη πρεπει απο τι πρωτι στιγμη 5 χιλιαδες στροφες?

Οχι ειναι μεγαλη ιστορια. Παντως ο κινητηρας ενος καινουριου αυτοκινητου εχει δουλευτει και οχι μεχρι τις 2000rpm. Αν μιλαμε για κινητηρα που προερχεται απο rebuild τοτε το καλυτερο λενε οτι ειναι να τον αφησεις να ζεσταθει στο ρελαντι. Να κανεις μερικα ανοιγματα απο τις 2000rpm μεχρι το 50% του κοφτη με μια μεγαλη σχεση στο σασμαν. Να αλλαξεις λαδια. Να ξανακανεις μερικα ανοιγματα με τον ιδιο τροπο αλλα μεχρι τον κοφτη αυτη την φορα. Να ξαναλλαξεις λαδια, και ο κινητηρας σου στρωθηκε. Στην ουσια η κυριοτερη δουλεια του στρωσιματος ειναι να κατσουν καλα τα ελατηρια του εμβολου πανω στο χιτωνιο. Και επειδη το ελατηριο συμπιεσης ειναι παντα κατασκευασμενο απο σκληροτερο υλικο απο αυτο της επιστρωσης του κυλινδρου αν δεν το πιεσεις τοτε απλα θα γυαλισεις τους κυλινδρους και το ελατηριο θα μεινει 'αστρωτο'. (Παντως ειμαστε λιγο off-topic!)

Edited by billis21
Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι μεγαλη ιστορια. Παντως ο κινητηρας ενος καινουριου αυτοκινητου εχει δουλευτει και οχι μεχρι τις 2000rpm. Αν μιλαμε για κινητηρα που προερχεται απο rebuild τοτε το καλυτερο λενε οτι ειναι να τον αφησεις να ζεσταθει στο ρελαντι. Να κανεις μερικα ανοιγματα απο τις 2000rpm μεχρι το 50% του κοφτη με μια μεγαλη σχεση στο σασμαν. Να αλλαξεις λαδια. Να ξανακανεις μερικα ανοιγματα με τον ιδιο τροπο αλλα μεχρι τον κοφτη αυτη την φορα. Να ξαναλλαξεις λαδια, και ο κινητηρας σου στρωθηκε. Στην ουσια η κυριοτερη δουλεια του στρωσιματος ειναι να κατσουν καλα τα ελατηρια του εμβολου πανω στο χιτωνιο. Και επειδη το ελατηριο συμπιεσης ειναι παντα κατασκευασμενο απο σκληροτερο υλικο απο αυτο της επιστρωσης του κυλινδρου αν δεν το πιεσεις τοτε απλα θα γυαλισεις τους κυλινδρους και το ελατηριο θα μεινει 'αστρωτο'.

Με μπερδέψατε ........... τελικά τι στρώσιμο θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα να γράφω στο άρθρο και το γυρισατε σε στρωσιμο κινητήρα;

Σε λίγο καιρό θα δωκιμάζω τα 390ps στον δρόμο και θα γράφω ξανά της εμπειρίες μου...:)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο γρήγορο

Το πιο γρήγορο

Το πιο γρήγορο

Το πιο γρήγορο

Το πιο γρήγορο

Το πιο γρήγορο

...

Μας έλειψες

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και 390 στο δρομο ρε Γιωργο. Ειπαμε κ04 Νο1 passat cc αλλα οχι και 390..

ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΩΣΕ ΤΟ STREET RACING!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Μου το στουκαρε στον κολο γωνία ένας μακακας ενω το είχα παρκαρισμένο έξω από την καφετέρια μου. Τώρα έγινε σε λίγες μέρες το βγάζω και μετά πάω να περάσω το επιθετικό file και πολαπλασιαστες απο Audi rs4. Τώρα με την δουλειά τέλος τα πολλά χιλιόμετρα. Όχι και πολλά τα 380-390. Άλλοι με Κ04 χτύπησαν 400ps.

Υγραέριο δεν έβαλα γιατι δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για το αμάξι μου. Τώρα βγήκε η τρέλα με το υδρογόνο. Να δω μερικά project cars και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε υγραέριο με υδρογόνο μαζί να ξανα βγείτε να βαράει χιλιόμετρα..:)

Link to comment
Share on other sites

ελα γιατι πεσαμε..Απο 2ερες, χιλ. δεν πολυ θυμαμαι. Το παιδι με το Rc φιλαρακι και απο τι μου 'πε σταθηκα καλα για μαμα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. το γραφω απο σημερα καταρχας γιατι θελω να ανεβει ο αριθμος των ποστ μου. και κατα δευτερον για να πεσουν στοιχηματα!!! grin.pnggrin.png

Την τεταρτη Εχει Golf 122 + προγραμμα VS Golf 2.0 TDI 4-Motion

Έγινε το άνοιγμα?????

Link to comment
Share on other sites

Οχι... ΚΩΛΩΣΕ! κ καλα το στρωνει κ γνωστες δικαιολογιες! αχαχχαα!

Αλλα ως γνωστος στροφακιας τον πηγα καπου να φαει σκονη και εκλαψα... Που παω ο μλκας με Hankook 30.000χλμ vs 4κινησ haldex και καινουρια λαστιχα.. Φυσικα δν περασε γτ ειναι κουλος :p αλλα παλι καλα γτ πηγαινα κυριολεκτικα με αναποδα τιμονια για να μεινω στη γραμμη μου..και αυτος πισω ΚΥΡΙΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες εγινε το 1ο πατημα του πολο με το νεο set-up.

Polo 1.6 με εκκεντρα 264-10 - πολλαπλη εισαγωγη απο Polo GTI - εξατμιση Φ54 με καταλυτη - ροικη - συμπιεση 11,5 - full ντυμενος με ρεζερβα - 15αρες και 195/45 και αλογα περιπου 146 και 16,1 ροπη στον Ανδριαννακη

Ibiza top gun 1.6 με εκκεντρα 252-10 - πολλαπλη εισαγωγη Οικονομου - εξατμιση Φ55 χωρις καταλυτη - ροικη - συμπιεση 11,5 - χωρις πισω καθισματα και ρεζερβα - 16αρες με 195/45 και αλογα 147 με 16,6 ροπη στο Dynojet

ανοιξαμε απο 2ες μεχρι τα 160 στο ανεβα στο ΟΧ και ημουν μισο αυτοκινητο μπροστα.

απο 2ες στο κατεβα για κατι παραπανω απο 160 ημουν μπροστα για 1+ κενο μπροστα.

απο 3ες μεχρι και την αλλαγη σε 5η ημουν μπροστα,αλλα εχω ενα θεμα με γρηγορη αλλαγη απο 4η σε 5η και δεν την κανω πολυ γρηγορα,και μετα πηγαιναμε τα ιδια.

απο 4ες που ημουν μπροστα παλι.

υπαρχει κανενα Polo GTi DSG μαμα να δοκιμασω?????

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες εγινε το 1ο πατημα του πολο με το νεο set-up.

Polo 1.6 με εκκεντρα 264-10 - πολλαπλη εισαγωγη απο Polo GTI - εξατμιση Φ54 με καταλυτη - ροικη - συμπιεση 11,5 - full ντυμενος με ρεζερβα - 15αρες και 195/45 και αλογα περιπου 146 και 16,1 ροπη στον Ανδριαννακη

Ibiza top gun 1.6 με εκκεντρα 252-10 - πολλαπλη εισαγωγη Οικονομου - εξατμιση Φ55 χωρις καταλυτη - ροικη - συμπιεση 11,5 - χωρις πισω καθισματα και ρεζερβα - 16αρες με 195/45 και αλογα 147 με 16,6 ροπη στο Dynojet

ανοιξαμε απο 2ες μεχρι τα 160 στο ανεβα στο ΟΧ και ημουν μισο αυτοκινητο μπροστα.

απο 2ες στο κατεβα για κατι παραπανω απο 160 ημουν μπροστα για 1+ κενο μπροστα.

απο 3ες μεχρι και την αλλαγη σε 5η ημουν μπροστα,αλλα εχω ενα θεμα με γρηγορη αλλαγη απο 4η σε 5η και δεν την κανω πολυ γρηγορα,και μετα πηγαιναμε τα ιδια.

απο 4ες που ημουν μπροστα παλι.

υπαρχει κανενα Polo GTi DSG μαμα να δοκιμασω?????

δυσκολα πιστευω θα ανταπεξελθεις αν και πρεπει να ειναι πριονακι το δικο σου...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα σε φοβουνται Γιωργο.... Αληθεια με μαμα vtec 1.6 εχεις δοκιμασει;

χαχαχαχα.

ρε γαμωτο απλα θελω να δω τι διαφορες θα εχουμε και δεν με καταδεχεται κανενας.

οχι δεν εχω ανοιξει,στην πραγματικοτητα ενα ανοιγμα εχω κανει.

δεν μου καθεται κανενας... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνουμε ένα φιλικό ανοιγμα να δούμε διαφορές..:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνουμε ένα φιλικό ανοιγμα να δούμε διαφορές.. :)

εγω θα πρεπει να ειμαι σε γκρεμο με ευνοικο ανεμο και εσυ σε 80% ανηφορα με κοντρα αερα 10+ μποφωρ...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα... Ωραίος...πλάκα κάνω. Δεν τρέχω κόντρες...:) και προσοχή παιδιά πολλά γίνονται.

Πλάκα πλάκα θέλω να δω πότε θα με κεράσει κανένας τσάι..:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.