Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί καθώς πήγαινα στην δουλειά είδα να με κυνηγάει μετά μανίας ένα καινούριο audi s3.Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να θέλει ένα κορυφαίο δίλιτρο από ένα 1400άρι με 190 άλογα..τόσο εντύπωση κάνει πιά αυτό το πολάκι...Στηνόμαστε στα φανάρια μπροστά από το μακεδονία παλλάς και μέχρι τα επόμενα φανάρια που είναι στα 200 μέτρα περίπου μου κάνει μισό αυτοκίνητο.Στα επόμενα φανάρια ανοίγει την διαφορά στο ενάμιση αυτοκίνητο.Δύναμη ο tfsi ούτως ή άλλως!!Ενώ είμαστε με 140 150 και μπροστά αυτός στα 50 μέτρα έχουμε την γλυκιά στροφή που μπαίνεις στην παλιά Ανθέων.Τσαρουχώνει το φρένο το παλικάρι με το audi και μπαίνει σαν κυρία εγώ μένω με τα 150 και στρίβω φέτα τελείως αλλά το πολάκι μπαίνει κυριλέ στην στροφή.Στο επόμενο κόκκινο αντί να έρθει από δίπλα μου να τα πούμε και να θαυμάσω το πανέμορφο s3 κάθεται από πίσω...Πίκρα να έχεις αυτό το καλά στημένο τετρακίνητο εργαλείο και να το πατάς μόνο σε ευθείες και να φοβάσαι να πάρεις μία στροφή με λίγο μεγάλη ταχύτητα.Anyway δεν έχουν όλοι την δική μου παλαβομάρα με τις στροφές το ομολογώ είμαι της γαλλικής σχολής... :give_rose: Πάντως για μία ακόμα φορά θαύμασα το s3 και στεναχωρέθηκα που δεν είχα 55 χιλιάδες για να το αποκτήσω αλλά μετά σκέφτηκα τέλη κυκλοφορίας βενζίνες ασφάλειες και τεκμήρια και βολεύτηκα με το ταπεινό αλλά ψιλογρήγορο πολάκι

αυτο φιλε μου ειναι συνηθες φαινομενο με τους ''ευθειακηδες'' της πολης....εδω εγω με το ταπεινο fsi εχω να σου πω αρκετες ιστοριες κυριωςστην αριστερη στροφη των καρφουρ για να βγεις για ευκαρπια κατω απο την γεφυρα στο 424.....ενδεικτινα να πω οτι octavia gt 193 με το που με βλεπει κατηφορα παπαγεωργιου μπροστα του παταει κ με περναει ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ (λες κ δε μπορουσε αν ηθελε κ στην ευθεια) κ μεσα στη στροφη οπως λες,τερμα φρενα κ εγω προφυλακτηρα ,μετα παλι το πατησε κ εφυγε στην ευθεια...τι να πεις...??(ενδεικτικη ταχυτητα εισοδου στροφης για μενα συνηθως 150χλμ.....)(αν δε πιστευει καποιος υπαρχει κ μελος μαρτυρας....(p.s το γαλλικο παρελθον μας ειναι φανερο.... :devil: )

Link to comment
Share on other sites

Μ@λ@κίες κάνετε... 150 σε στροφή ό ο λάδι αλλά λίγα νερά να έχει την κάτσατε. Το ότι κάποιος είναι συνετός δεν πάει να πει πως είναι ευθιατζής. Υπάρχουν και οι πίστες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Midkin συνετό δεν είναι σε δημόσιο δρόμο να πιάνεις 150 χιλιόμετρα ανά ώρα ακόμα και αν αυτός είναι μία μεγάλη ευθεία.Ακόμα και αυτό που κάναμε στην ευθεία είναι παράνομο.Ένα σκυλί να πεταγόταν ή κάποιο αμάξι να πατούσε φρένο θα γινόταν σμπαράλια και το audi αλλά και το πολάκι μου.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δικαιολογήσω την παπαριά που έκανα να μπω με τέτοια ταχύτητα σε τέτοια στροφή,σε αυτό είμαι πραγματικά αδικαιολόγητος.Άλλωστε παλιότερα στα 22 μου είχα διαλύσει έτσι ένα από τα πιο αγαπημένα μου αυτοκίνητα.Anyway...Πιστεύω ότι όποιος κάνει και τέτοια παιχνίδια στους δρόμους έχει επίγνωση του τι μπορεί να πάθει.Απλά μερικοί δεν εμπιστεύονται τις δυνατότητες τους και εξαντλούν τα πλεονεκτήματα του αυτοκινήτου τους μόνο σε μία ευθεία.Βεβαίως αυτό σε καμία περίπτωση δεν με κάνει τον best of the best επειδή μπήκα με τα όσα στην συγκεκριμένη στροφή.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνω και γω αυτά, και σε συροφές! Απλά προσπαθώ να μπαίνω σβέλτα και όχι στο όριο!

Link to comment
Share on other sites

Μ@λ@κίες κάνετε... 150 σε στροφή ό ο λάδι αλλά λίγα νερά να έχει την κάτσατε. Το ότι κάποιος είναι συνετός δεν πάει να πει πως είναι ευθιατζής. Υπάρχουν και οι πίστες...

Μ@λ@κίες κάνετε... 150 σε στροφή ό ο λάδι αλλά λίγα νερά να έχει την κάτσατε. Το ότι κάποιος είναι συνετός δεν πάει να πει πως είναι ευθιατζής. Υπάρχουν και οι πίστες...

το ποσο συνετος ειναι καποιος που πηγαινει απο φαναρι σε φαναρι τερμα μεσα στην πολη με ενα s3 δε μπορω να το φανταστω....εγω θα μπω στη στροφη μεχρι εκει που με περνει κ μετα κυριος,κ παντα οταν ειμαι μονος,,,,το πολυ πολυ να σκασω ΕΓΩ στην μπαριερα κ να χαλασω το ΔΙΚΟ μου αμαξι...οι ''ευθειακηδες'' κανουν σφηνες σαν παλαβοι μεσα στον κοσμο κ κοντρες οπου εχει εστω κ 300 μετρα ευθεια....!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ποσο συνετος ειναι καποιος που πηγαινει απο φαναρι σε φαναρι τερμα μεσα στην πολη με ενα s3 δε μπορω να το φανταστω....εγω θα μπω στη στροφη μεχρι εκει που με περνει κ μετα κυριος,κ παντα οταν ειμαι μονος,,,,το πολυ πολυ να σκασω ΕΓΩ στην μπαριερα κ να χαλασω το ΔΙΚΟ μου αμαξι...οι ''ευθειακηδες'' κανουν σφηνες σαν παλαβοι μεσα στον κοσμο κ κοντρες οπου εχει εστω κ 300 μετρα ευθεια....!!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό οταν θέλετε να τρέξετε προτιμάται της εγνατιες και της εθνικές και όχι 200-300 μέτρα ισιάδη μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα για να μη χαλαμε τις καρδιες μας χρονιαρες μερες,καλη χρονια κ καλες γιορτες σε ''στροφακηδες'' κ ''ευθειακηδες''....ολοι να ειμαστε σωοι στο τελος κ καθε στροφης κ καθε ευθειας....!!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό οταν θέλετε να τρέξετε προτιμάται της εγνατιες και της εθνικές και όχι 200-300 μέτρα ισιάδη μέσα στην πόλη.

Η εγνατία είναι για εσάς με 300 άλογα και πάνω ! Εμείς είμαστε για κάνα περιφερειακό μόνο :crazy: :crazy: :crazy:

Καλή χρονιά !!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΕ τώρα με το κρύο και την υγρασία κάτω δεν ήμαστε για πολλά πολλά...:)

Link to comment
Share on other sites

Και καθως επεστρεφα απο την χθεσινη μου διασκεδαση γιορταζοντας την ονομαστικη μου εορτη στα μπουζουκια 5 τα ξημερωματα ακουγοντας Καρρα σε μια στιγμη καψουρας, να σου ενα Α3 1.8 TSI DSG τουμπανιασμενο, πιτα χαμηλωμενο με ζαντες a la german style νικελ να προεξεχουν απο τον θολο με ενα περιεργο μπεζοποντικι χρωμα κ πισσα φιμε... Ωπα να τος ο δικος μου(τον ηξερα)..

Σε μια ανυποψιαστη στροφη τον κολλαω κ τον περναω στην εξοδο της γτ εβλεπα οτι ειχε αλλες "ασχολιες"... Ξαφνου καθως τελειωνε η μικρη ευθεια βλεπω το σημα των ολυμπιακων αγωνων διχως τη μια ηπειρο να με κολλαει... Ωπα δικε μου, γουσταρεις στροφιλικι βλεπω.. Και δωσ'του τσαφ.. Και δωσ'του τσουφ, σαν να φταρνιζοταν αγελαδα στον σταυλο (φοραει εναν σαν εκεινους τους ανταπτορες μωρε, που κοβουν κι αλογα)! O δρομος δικος μας αφου εκεινη την ωρα ουτε αλεπουδες δεν κυκλοφορουσαν.......

Μπαινουμε, λοιπον, σε μια ωραια γεφυριτσα με 3ες κ βλεπω τα 16 κιλα ροπης ( :p ) μου να μην τιθασευονται... Ο δρομος κατω καθρεφτιζε μεχρι κ τα dimmer φλας που ενεργοποιησαμε με τον Κοσμα..... Αλλα το πεισμα, πεισμα! Εκει... να με περασει.. "Μα πως το fsi, τι σκατα εχει;". Βγαινουμε απο την γεφυρα κι αρχιζει η ωραια διαδρομη με αριστερη αποτομη στροφη, οπου μπαινω ταπα κ βλεπω το Αudi να ψιλοχανεται.. Βαζω 4η νομιζοντας οτι τελειωσε εκει η πλακιτσα, ομως αντιθετως χοντραινει και ακολοθουν κατι ωραια S με θεα τον γκρεμο (καθ'οτι ψιλο-ορεινη η διαδρομη)... Η θερμοκρασια να εχει αρνητικο προσημο και η υγρασια να κρυσταλλοποιειται... Τα Toyo DRB, ομως, βλεπω να κρατανε καλα αν κ 205/55/16, οποτε γιατι να μην δουμε τι κανει το αμοιρο Golfaki.... Διασχιζουμε ταπα τα S λοιπον, και βλεπω το tsi-ουαουα 160 να μην μπορει να ακολουθησει... Επειτα αρχισε να παιζει τα φωτα! Ο συνοδηγος μου λυθηκε στα γελια... Αυτο ηταν!! Αλλαζω κομματι και βαζω Σταθη Ξενο.... Χαλαρα, φτανω σπιτι και την πεφτω για υπνο......

υ.γ.. Ξερω ξερω, στην ευθεια δεν θα ειχα ελπιδα.... Αλλα τον ειχα αφησει πολυ κ βαριομουν να περιμενω να ανοιξουμε για να κοιμηθει κι αυτος ευτυχισμενος!

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Και καθως επεστρεφα απο την χθεσινη μου διασκεδαση γιορταζοντας την ονομαστικη μου εορτη στα μπουζουκια 5 τα ξημερωματα ακουγοντας Καρρα σε μια στιγμη καψουρας, να σου ενα Α3 1.8 TSI DSG τουμπανιασμενο, πιτα χαμηλωμενο με ζαντες a la german style νικελ να προεξεχουν απο τον θολο με ενα περιεργο μπεζοποντικι χρωμα κ πισσα φιμε... Ωπα να τος ο δικος μου(τον ηξερα)..

Σε μια ανυποψιαστη στροφη τον κολλαω κ τον περναω στην εξοδο της γτ εβλεπα οτι ειχε αλλες "ασχολιες"... Ξαφνου καθως τελειωνε η μικρη ευθεια βλεπω το σημα των ολυμπιακων αγωνων διχως τη μια ηπειρο να με κολλαει... Ωπα δικε μου, γουσταρεις στροφιλικι βλεπω.. Και δωσ'του τσαφ.. Και δωσ'του τσουφ, σαν να φταρνιζοταν αγελαδα στον σταυλο (φοραει εκεινους τους ανταπτορες μωρε, που κοβουν κι αλογα)! O δρομος δικος μας αφου εκεινη την ωρα ουτε αλεπουδες δεν κυκλοφορουσαν.......

Μπαινουμε, λοιπον, σε μια ωραια γεφυριτσα με 3ες κ βλεπω τα 16 κιλα ροπης ( :p ) μου να μην τιθασευονται... Ο δρομος κατω καθρεφτιζε μεχρι κ τα dimmer φλας που ενεργοποιησαμε με τον Κοσμα..... Αλλα το πεισμα, πεισμα! Εκει... να με περασει.. "Μα πως το fsi, τι σκατα εχει;". Βγαινουμε απο την γεφυρα κι αρχιζει η ωραια διαδρομη με αριστερη αποτομη στροφη, οπου μπαινω ταπα κ βλεπω το Αudi να ψιλοχανεται.. Βαζω 4η νομιζοντας οτι τελειωσε εκει η πλακιτσα, ομως αντιθετως χοντραινει και ακολοθουν κατι ωραια S με θεα τον γκρεμο (καθ'οτι ψιλο-ορεινη η διαδρομη)... Η θερμοκρασια να εχει αρνητικο προσημο και η υγρασια να κρυσταλλοποιειται... Τα Toyo DRB, ομως, βλεπω να κρατανε καλα αν κ 205/55/16, οποτε γιατι να μην δουμε τι κανει το αμοιρο Golfaki.... Διασχιζουμε ταπα τα S λοιπον, και βλεπω το tsi-ουαουα 160 να μην μπορει να ακολουθησει... Επειτα αρχισε να παιζει τα φωτα! Ο συνοδηγος μου λυθηκε στα γελια... Αυτο ηταν!! Αλλαζω κομματι και βαζω Σταθη Ξενο.... Χαλαρα, φτανω σπιτι και την πεφτω για υπνο......

υ.γ.. Ξερω ξερω, στην ευθεια δεν θα ειχα ελπιδα.... Αλλα τον ειχα αφησει πολυ κ βαριομουν να περιμενω να ανοιξουμε για να κοιμηθει κι αυτος ευτυχισμενος!

Και σου τα έλεγα.....

Το στήσιμο σου ειναι κορυφή....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα...... Διαβητη το βλεπω!

Βασίζομαι πάνω σου 8)

Αν βγει καλό το αποτέλεσμα σειρά έχει το ροκκο :devil:

Link to comment
Share on other sites

Τα Fsi έχουν ψυχή ρε!!!! Γκολφαρες ειναι και αυτα και με τα κατάλληλα χέρια σε στροφιλίκια πάνε ταπα! Εγώ έριξα με παρόμοιο τρόπο τσάι σε γκολφ GT στην κηφισίας όπως κατέβαινα στο ύψος του ΚΑΤ την προηγουμενη εβδομάδα. Πρέπει να ξαναβάλω το fsi πίσω νομίζω να τους πεφτουν τα σαγόνια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε χωρίς παρεξήγηση αλλά μη συγκρίνουμε 2 χαζοστροφές της κιφησίας με μια ειδική διαδρομή..

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν έκανα σύγκριση των στροφών. Έκανα της ψυχολογίας των οδηγών όμως! Επειδή πήραν ένα Gt στην ευθεία χώνονται και κάνουν σφήνες και σε οποιαδήποτε σχετικά απότομη στροφή (ασχέτως αν για τα αμάξια μας είναι εύκολη) πλακώνονται στα φρένα και τους περνάς και με τον τελευταίο κουβά της αυτοκινητοβιομηχανίας. Η οδήγηση πάνω απ' όλα είναι τα χέρια του οδηγού και μετά το αυτοκίνητο. Αν μάθεις το αυτοκίνητο που έχεις στα χέρια σου ξέρεις τα όρια του και αν θες να είσαι γρήγορος το πας παντου στα όρια και όχι όπου δεν κινδυνεύεις γιατί κακά τα ψέματα στην γρήγορη οδήγηση πάντα κινδυνεύεις είτε είναι golf είτε fiat seicento.

Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε κάτι νεκροφόρες που και καλά τρέχουν στην ευθεία και μόλις δουν στροφή μονο άγκυρα που δεν ρίχνουν

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες μην τα λεμε συνεχεια... Το FSI του Μπιλλαρα ειναι δυναμιτης! Και σ ευθειες και σε στροφες !! Νταξει μπορει να μην το εχει τοσο στις στροφες αλλα προσπαθει το παιδι....... :D ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν έκανα σύγκριση των στροφών. Έκανα της ψυχολογίας των οδηγών όμως! Επειδή πήραν ένα Gt στην ευθεία χώνονται και κάνουν σφήνες και σε οποιαδήποτε σχετικά απότομη στροφή (ασχέτως αν για τα αμάξια μας είναι εύκολη) πλακώνονται στα φρένα και τους περνάς και με τον τελευταίο κουβά της αυτοκινητοβιομηχανίας. Η οδήγηση πάνω απ' όλα είναι τα χέρια του οδηγού και μετά το αυτοκίνητο. Αν μάθεις το αυτοκίνητο που έχεις στα χέρια σου ξέρεις τα όρια του και αν θες να είσαι γρήγορος το πας παντου στα όρια και όχι όπου δεν κινδυνεύεις γιατί κακά τα ψέματα στην γρήγορη οδήγηση πάντα κινδυνεύεις είτε είναι golf είτε fiat seicento.

με τα Gt τα εχεις βαλει εσυ?συναδελφικο αμαξι?δλδ οταν βλεπεις Gti τι παθαινεις

Link to comment
Share on other sites

με τα Gt τα εχεις βαλει εσυ?συναδελφικο αμαξι?δλδ οταν βλεπεις Gti τι παθαινεις

Το Gt ήταν παράδειγμα επειδή μου έτυχε πρόσφατα. Σε όσους το παίζουν άρχοντες της ασφάλτου και κολλώνουν στην πρώτη δυσκολία κολλάω ιδεολογικά. Αν δω gti και το πηγαινει ωραία αν εχω ορεξη θα του πιασω και κουβεντουλα και μπορει να του πω και για πλακα να τα στησουμε 8) Αν δω όμως κάτι περιπτώσεις που έχω δει που κάτι παππούδες 60 χρονών επειδή τα έχουν παίρνουν R32 και AMG και cayenne κλπ και πάνε σαν τα κοτόπουλα και μόλις δουν κενο ή κινηση αρχίζουν τις σφήνες και τα γκάζια κάτι με πιάνει ρε φίλε. Δεν ασχολούμαι αν δεν με προκαλέσουν επικίνδυνα αλλά απο μέσα μου πάντα λεω "κοίτα οδηγό που θέλει και τέτοιο αμάξι"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.