Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα. Υπάρχουν άτομα με golf 1.4 tsi που πιστεύουν τα ιαπωνικά γαμάνε ξεσκηζουν και τα γερμανικά δεν βελτιώνονται.. Διαβάστε κανένα περιοδικό ενημερωθείτε λίγο. Τα 1.4 tsi δεν τα βγάλανε για να τρέχουν στα ντράγστερ ούτε είναι μοτέρ βελτιώσημο.. Υπάρχουν τα 1.8 tsi τα 2.0 TFSI τα VR6 τα οποία παίρνουν αρκετά άλογα και με κλειστά μοτέρ.. Δεν είναι σωστό να πιστεύεται ότι μόνο το 1.4 TSI υπάρχει για κόντρες. Και ξεκολίστε με τα ιαπωνικά.. Μην μιλάτε και λέτε πράματα που δεν στέκουν..

Link to comment
Share on other sites

γιωργο μην μπριζωνεις κοσμο...ειμαστε μειοψηφια...και εκλειπτουμε σαν τους δεινοσαυρους ενα πραγμα..... :laugh: :laugh: :laugh:

παντως εμπειρικα απο ρολλαριστες με 40+ που πετυχα ενα γρηγορο πεζο 106 στα 190 κατι στη περιοχη μου με πρωτο σταδιο εγω265 ηταν 3 αυτοκινητα πισω και μη πω παραπανω στα 600 μετρα....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

γιωργο μην μπριζωνεις κοσμο...ειμαστε μειοψηφια...και εκλειπτουμε σαν τους δεινοσαυρους ενα πραγμα..... :laugh: :laugh: :laugh:

παντως εμπειρικα απο ρολλαριστες με 40+ που πετυχα ενα γρηγορο πεζο 106 στα 190 κατι στη περιοχη μου με πρωτο σταδιο εγω265 ηταν 3 αυτοκινητα πισω και μη πω παραπανω στα 600 μετρα....

Εδώ στην Ελλάδα μόνο 1.4 TSI... Λες και άλλα μοτέρ δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

φίλe cjgeorgio έχω δίλιτρο στην κατοχή μου αλλά ειλικρινά τα 2 τελευταία χρόνια έχω βαρεθεί το ελληνικό κράτος να μου πίνει το αίμα με τους φόρους.Φυσικά το δίλιτρο που έχω δεν βελτιώνεται και τόσο πολύ και είναι διαφορετικής φιλοσοφίας νομίζω από τα γερμανικά.Τα peugeot ανήκουν στην συνομοταξία ελαφρύ αμάξωμα με πολλά άλογα στημένο μόνο για τις ευθείες.Με μία garett άνετα βγάζουν και 400 άλογα και μετά δεν τα περνάει σχεδόν τίποτα στα 0-400.Είχε τύχει μία φορά να πατήσω με ένα πανομοιότυπο αμάξι σταρλετ γκλανζα και πραγματικά μέτραγα καρότσες.Φίλε billgr4 καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το ιμπιζα δεν είναι δικό μου αλλά ξέρω το μοτέρ μιας και έχω το polo gti.Ξέρω πολύ καλά ότι από 4η με τις στροφές που είχα και χωρίς kick down μπορεί να τον πιω από οποιοδήποτε αμάξι.1400 κυβικά είναι 230 άλογα,δεν είναι κανένα τέρας 2500 κυβικών με 500 άλογα.Απλά εκείνη την ώρα που πατήσαμε με το peugeot ήμουν ψιλονυσταγμένος και πίστεψα ότι απλά πατώντας το γκάζι και κάνοντας kick down το αμάξι τον έχω άνετα.Το dsg δεν υπάκουσε και συνέχιζε να ανεβάζει από δευτέρα και τον ήπια....Αν μου έκοβε λίγο και ξεκινούσα από την 3η με 3000 ή 3500 στροφές τότε δεν με έφτανε το peugeot τον κώλο του να βαρούσε.Εκτός βέβαια αν έπαιζε κάτι άλλο κάτω από το καπο πράγμα που δεν ήμουν σε θέση να γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τη διασκεδαστική μου χθεσινοβραδινή εμπειρία.Είμαι στον περιφερειακό πάνω από Εύοσμο σταματημένος στο φανάρι με το ibiza fr dsg full stage 1.Έρχεται και κάθεται δίπλα μου ένα peugeuot rallye 106 ο οδηγός με κοιτάει και κάνει λίγο όπισθεν έτσι ώστε να έρθουμε στην ίδια ευθεία.Ξεκινάω χαλάρα με το πράσινο και ενώ έχει ήδη βάλει το dsg 4η αποφασίζω να πατήσω.Το μεγάλο μου λάθος ότι δεν έβαλα manual και δεν κατέβασα σε 3η έτσι ώστε ο κινητήρας να μπει στο φάσμα των στροφών που έχει μεγάλη ροπή.Το dsg δεν κατεβάζει συνεχίζει απο 4η και επιτάχυνση μηδέν.Με αποτέλεσμα μέχρι τα 145 το peugeuot να μου κάνει 1.5 αμάξι.Στο φανάρι τον ρωτάω τι είναι το rallye και μου απαντάει φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση κοντά στα 160 άλογα το υπολόγιζε.Στο ιμπιζάκι ο αδερφός είχε 95άρα για αυτό και τα πολλά κοψίματα,μιας και έχει revo 100.Απλά τώρα με την κατοστάρα στο 1.9 πολύ δύσκολα να βάλεις.Γενικά πιστεύω ότι τα 235 που λέει ο brother για το ιμπιζακι είναι πολύ αισιόδοξο νούμερο.Πάντως αν τελικά κατέβαζα σε 3η και το δούλευα το ιμπιζάκι manual πιστεύω το peugeuot θα έμενε πίσω πολύ.Την ίδια κόντρα έχω βάλει με το polo με ένα vts που δήλωνε 155 από ρεπριζ 2α και στα 150 ήταν κολώνα πίσω το saxo...Tέσπα τσαγάκι δροσερό.

Με 235 άλογα ibiza fr δηλαδή ένα ψήλοlight φούλ πρώτο στάδιο,ΦΠΕ ράλλο του ρίχνει στα αυτία.....

Αν ηταν 160 οπως ειπε μονο φ.π.ε δν ειναι... Ειναι... φ.π.ε.κ.ρε.μ.α.χ.ρ. κ κανα καλουδι ακομα :p

+1,ΦΠΕ 160 ΆΛΟΓΑ στο δυναμόμετρο του κύρ μήτσου στο κωλοκοτρονίτση ίσως βγάλει :D

Κάπου έπεσε το μάτι μου οτι ο φίλος μου ο tonyantony έβαλε ic προγραμμα και εισαγωγη :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε passatouko το χοντρο φπε σε ένα ibiza fr 1.4 tsi πόσα μπορεί να φτάσει;;Από όσο ξέρω ένα bocanegra fr είχε βγάλει κοντά στα 248,από εκεί και πάνω θες αλλαγή τουρμπίνας.Μην είσαι τόσο απόλυτος για τα ραλάκια.Σίγουρα από στάση είναι άπιαστα μιας και τα περισσότερα ζυγίζουν κοντά στα 900 κιλά,αλλά από ρεπρίζ και με τη σωστή σχέση,το ξαναλέω με τη ΣΩΣΤΗ ΣΧΕΣΗ στο κιβώτιο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να τα αφήσουμε πίσω,αρκεί να είναι βέβαια όσα δηλώνουν και να μην κάνουν ποντικιές!

Link to comment
Share on other sites

τα DSG πανω απο 260 δεν πάνε .. Το ιδιο μοτέρ με manual και hybrid turbινα παιζει στα 280+

Το DSG σε περιοριζει στην βελτιωση και φυσικα 235 αλογα δεν το λες light .....

Link to comment
Share on other sites

Μα με ένα ΦΠΕ ράλλο δεν θα πάς ανοίξεις απο 3ές ή 4ες.

Τι είναι το ibiza?εννοώ τι φοράει.

τα DSG πανω απο 260 δεν πάνε .. Το ιδιο μοτέρ με manual και hybrid turbινα παιζει στα 280+

Το DSG σε περιοριζει στην βελτιωση και φυσικα 235 αλογα δεν το λες light .....

Ούτε τσίτα....κάτι ανάμεσα;)

Link to comment
Share on other sites

και δηλαδη stage 2 τσιτα ποσο ειναι? Γιατι Cupra με υβριδιο στα 250 παει παρα πανω οχι...

Δεν νομίζω οτι τσιταρισμένο cupra χρειάζεται υβρίδιο για να φτάσει 250.

Νομίζω οτι το cupra του wise κάπου τόσα είναι χωρίς υβρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

το ιμπιζα ειναι revo 100 με kn filter ολοσωμη εξατμιση απο turbo και πισω της miltek και forge i/c....είναι λιγάκι μερακλής ο αδερφός μου και τα ήθελε επώνυμα,βέβαια βλακεία του γιατί του βγήκε ο κούκος αηδόνι.Με πειραγμένο ραλάκι ανοίγεις μόνο από ρεπριζ αν θες να έχεις τύχη από στάση λόγω μικρούς βάρους σκοτώνουν.Ασε που από στάση το dsg7 δεννννν....Φίλε winner υπάρχει υβρίδιο cupra εδώ θεσσαλονίκη με 280 και είναι dsg!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έπεσε το μάτι μου οτι ο φίλος μου ο tonyantony έβαλε ic προγραμμα και εισαγωγη :D

Εισαγωγή είχα :Ρ, αλλά θα την αλλάξω χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα λες του GRDude εκεινο το ειχα αφήσει στα 250 απο θεσαλλονικη . Το συγκεκριμένο φοράει και beta διπλο συμπλέκτη της Ina Engineering .

Ναι του Wise που ειναι Unitronic Stage 2 ειναι 248 χωρις υβρίδιο . Απλα για απο εκει και πανω θες υβριδιο, παραμετροποιηση στο DSG και φυσικα ο δισκος μειωνεται ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ! Εδω μαμα και σε πόσες χιλιαδες κοσμο εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω ανούσια τόσα άλογα σε tsi 1.4,και πόσο μάλλον DSG.

Προτιμώ ένα 20vt ΦΠΕ μπέκ μαφ s3 που ράβει δεν σπάει δεν χαλάει.....

Ένα 1.8 tsi με φπε πάει 250 ps και 37Nm. Μια χαρά ράβει και δεν καταναλώνει όσο το 20vt.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... το VR6 μονο για βελτιωση δν ειναι... Σπανε σπανε σπανε! Κ σφυρια να ειναι σπανε αλλου!(βλεπε στροφαλους μπλα μπλα)

Το 20βτ μονο στην Ελλαδα ασχολουντε να το φτιαξουν...(ή Ελληνες στο εξωτερικο :p).. αν τσεκαρετε λιγο παραεξω τα 16βαλβιδα 2λιτρα ειναι τα ΤΟΠ!!! Τωρα τα κουπρα σουπα μουπες εχουν κανει πολλους να τους τσουξουν τα κωλ... ματακια τους γτ ειναι 1.4 κ βγαζουν 250 αλογα σε μεγαλυτερο φασμα απο οσο μπορει ο 20βτ να φανταστει.. Μπορει να ειμαι λατρεις της παλιας τεχνολογιας αλλα δεν εθελοτυφλω... Τα καινουρια 1.4 σκοτωνουν κοσμο!

Πολυ Dragster το καναμε εδω μεσα παντως :p

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου όμως πόσο εύκολα 300αρίζει ένας 20vt ενώ οι twincharged ακόμα και με υβριδική τουρμπίνα με το ζόρι να φτάσουν τα 280.Απλά επειδή ζούμε στην εποχή του downsizing ο 1.4tsi σε συνδυασμό με το dsg είναι μία πολύ καλή λύση.Η παρουσία όμως του κομπρέσορα και του dsg καθιστά την περαιτέρω βελτίωση επισφαλή!Ελπίζω να μην αρχίσουμε πάλι να αναλύουμε τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του 1,8 20vt και του 1.4tsi.O καθένας έχει τις προτιμήσεις του και την προσωπική του άποψη για το ποιός κινητήρας είναι καλύτερος.Απλά η αλήθεια είναι ότι στο θέμα βελτίωσης τα παραπάνω κυβικά του 20vt κάνουν τη διαφορά.

Ααααα επειδή το τόπικ λέει street racing ας αναφέρω μία κόντρα χθεσινή που είδα. :acute: Σταματημένος στο φανάρι και από πίσω μου ακούω βροντές αστραπές κεραυνούς κτλ.Έρχεται και κάθεται δίπλα μου ένα mini cooper.Σηματάκια κτλ δεν είχε,όλα ξηλωμένα!Με το που ανάβει πράσινο το δίνει τέρμα και η εξάτμιση πυροβολάει πραγματικά.Παίζει να είχε σκέτο σωλήνα για καταλύτες κτλ ούτε λόγος.Από δίπλα μου σκάει μύτη με διαστημικό ήχο ένα honda civic ασημί.Μέχρι το επόμενο φανάρι ρίχνει τουλάχιστον 2 κολώνες στο cooper.Μετά στο επόμενο φανάρι ο cooperακιας έβγαλε φλας και έστριψε αριστερά και έτρεχε μόνος του...ρώτησα το παιδί με το civic τι φορούσε.Κινητήρας EGB18C μου είπε περίπου 250 άλογα το υπολόγιζε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... το VR6 μονο για βελτιωση δν ειναι... Σπανε σπανε σπανε! Κ σφυρια να ειναι σπανε αλλου!(βλεπε στροφαλους μπλα μπλα)

Το 20βτ μονο στην Ελλαδα ασχολουντε να το φτιαξουν...(ή Ελληνες στο εξωτερικο :p).. αν τσεκαρετε λιγο παραεξω τα 16βαλβιδα 2λιτρα ειναι τα ΤΟΠ!!! Τωρα τα κουπρα σουπα μουπες εχουν κανει πολλους να τους τσουξουν τα κωλ... ματακια τους γτ ειναι 1.4 κ βγαζουν 250 αλογα σε μεγαλυτερο φασμα απο οσο μπορει ο 20βτ να φανταστει.. Μπορει να ειμαι λατρεις της παλιας τεχνολογιας αλλα δεν εθελοτυφλω... Τα καινουρια 1.4 σκοτωνουν κοσμο!

Πολυ Dragster το καναμε εδω μεσα παντως :p

Τα 2.000cc με τα 150 ps εννοείς; Αυτα νόμιζα δεν σηκώνουν βελτίωση και τα κατάργησης από την παραγωγή..

Τα vr6 άμα τα αλλάξεις τα μέταλλα με σφυριλατα λογικα αντέχουν και δεν σπάνε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... το VR6 μονο για βελτιωση δν ειναι... Σπανε σπανε σπανε! Κ σφυρια να ειναι σπανε αλλου!(βλεπε στροφαλους μπλα μπλα)

Το 20βτ μονο στην Ελλαδα ασχολουντε να το φτιαξουν...(ή Ελληνες στο εξωτερικο :p).. αν τσεκαρετε λιγο παραεξω τα 16βαλβιδα 2λιτρα ειναι τα ΤΟΠ!!! Τωρα τα κουπρα σουπα μουπες εχουν κανει πολλους να τους τσουξουν τα κωλ... ματακια τους γτ ειναι 1.4 κ βγαζουν 250 αλογα σε μεγαλυτερο φασμα απο οσο μπορει ο 20βτ να φανταστει.. Μπορει να ειμαι λατρεις της παλιας τεχνολογιας αλλα δεν εθελοτυφλω... Τα καινουρια 1.4 σκοτωνουν κοσμο!

Πολυ Dragster το καναμε εδω μεσα παντως :p

Γατάκι,δεν έχω όρεξη να πλέρωνω τα TSI,να καίω λάδια,να,να,να......

Ένα 20vt golfaki,ένα σωστό τσιτομένο πρώτο στάδιο και σε ψάχνουν.....

Δεν έχετε δεί τελευταία,που ο kaloburn με το 20vt τους εχει κανει να βλεπουν εφιαλτες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε δεί τελευταία,που ο kaloburn με το 20vt τους εχει κανει να βλεπουν εφιαλτες?

Νταξει..Βρηκες ανθρωπο και εσυ... :D
Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΑ ΚΟΥΠΕΡ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΟΥ ??? Περασαν 3 χρονια απο τοτε που με "δουλευατε" οτι δν τα περναω!

(Εχει πλακα να με περνανε παλι τα γ@μιδια)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

καλα αμα ειναι να ξηλωσω τα παντα για να περασω ενα 1.4.... Οχι οτι και χωρις να τα ξηλωσει δεν θα τον περναγε ,φαινεται δυνατο..

Αλλα συνηθως 1.4 tsi και 1.8 20vt πανε το ιδιο οταν ειναι στα ιδια αλογα κοντα

Ασε που πατάει απο την δευτερη κορνα

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Αλλα συνηθως 1.4 tsi και 1.8 20vt πανε το ιδιο οταν ειναι στα ιδια αλογα κοντα

Πολυ σωστος..!!

Passatoukos: η typhoon εκανε την διαφορα ρε... :p

Link to comment
Share on other sites

Γατάκι,δεν έχω όρεξη να πλέρωνω τα TSI,να καίω λάδια,να,να,να......

Έχεις λυσάξει με τα λάδια, έχεις δει 1 golf ή scirocco να καίει λάδια???

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΑ ΚΟΥΠΕΡ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΟΥ ??? Περασαν 3 χρονια απο τοτε που με "δουλευατε" οτι δν τα περναω!

(Εχει πλακα να με περνανε παλι τα γ@μιδια)

Όχι ρε τα χεις, εγώ μαμά είχα περάσει 2-3 cooper s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.