Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

και το 335 ηταν το μαμα 306ps στα χαρτια αλλα 347ps εδειξε στο δυναμομετρο.3000cc bi turbo το ενα,4200 το αλλο.η διαφορα ειναι παλι στα 70ps στη καλυτερη.οποτε συμφωνουμε πως τα Μ3 για καποιο λογω δεν ανοιγουν;;

θα ηθελα πολυ να δω κοντρα Μ3 vs AUDI S5,ιδια κυβικα και βαρος αλλα λιγοτερα ps το S5.

Είπα 335 D δηλαδή diesel... 280 κάτι έχει μαμα. Από γερμανία είναι το αμάξι. Έκει 335 ποιο πολλά diesel πουλιθικαν

Link to comment
Share on other sites

Είπα 335 D δηλαδή diesel... 280 κάτι έχει μαμα. Από γερμανία είναι το αμάξι. Έκει 335 ποιο πολλά diesel πουλιθικαν

ναι,το εχω καταλαβει,απλα ηθελα να σου συγκρινω την ιπποδυναμη με το 335 βενζινη

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς με 160αρι stage 1 ή με gti μαμά που να θέλει να ανοίξουμε?Θέλω απλά για σύγκριση για να δω που βρίσκομαι, ακόμα αν είναι κάποιος με 160αρι μαμά να μου πει και αυτός για να δω διαφορές πριν και μετά :p

ΥΓ: Φοράω εισαγωγή, ic, πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Apr γι αυτό θα προτιμούσα ο άλλος να φοράω άλλη εταιρία για να συγκρίνουμε, επίσης το αμάξι είναι χειροκίνητο

ξανά ΥΓ: Μη μου ρθει κανας τρελός με ξηλωμένα καθίσματα ρεζέρβες κτλ γιατί θα βρώ κανα χοντρό και θα του τον βάλω συνοδηγό :p

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Apr γι αυτό θα προτιμούσα ο άλλος να φοράω άλλη εταιρία για να συγκρίνουμε, επίσης το αμάξι είναι χειροκίνητο

ξανά ΥΓ: Μη μου ρθει κανας τρελός με ξηλωμένα καθίσματα ρεζέρβες κτλ γιατί θα βρώ κανα χοντρό και θα του τον βάλω συνοδηγό :p

+100000000000000000000000000000000 εγραψες λεμε...λολ

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς με 160αρι stage 1 ή με gti μαμά που να θέλει να ανοίξουμε?Θέλω απλά για σύγκριση για να δω που βρίσκομαι, ακόμα αν είναι κάποιος με 160αρι μαμά να μου πει και αυτός για να δω διαφορές πριν και μετά :p

ΥΓ: Φοράω εισαγωγή, ic, πρόγραμμα

Άμα ανοίξεις με ολοκληρωμένο πρώτο στάδιο θα αρπάξεις 2 αυτοκινητάκια στο νερό λόγω εξάτμισης;)

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙς τελειωσε η συγκριση του δικου μου με ενα επετειακο ιδιο γτι

αυτος εχει

18 αρες εγω 17

προγραμμα gt evolution εγω κριτωνα

χουανη και οι δυο

εξατμιση και οι δυο 80 σε 70 με καταλυτη 100 και ενα τελικο .ιδια!

δικαβαλοι και οι δυο μας!

σ3 μπεκ και τα δυο

το πργματακι αποτα audi και οι δυο για ταμπεκ...

αντλια υψηλης και οι δυο αλλαγμενες!

αυτος εχει ιντερκοολερ forge και το μαμα παραλληλα εγω εχω σ3..

αυτος δουλευει πιεση 1.9-1.4 σταθερο με τερμα σφιγμενη την wastegate.Εγω δουλευω στο δυναμομετρο 1.8-1.3 σταθερη(στο οργανο βλεπω 1.4 αλλα ισως χανει?)

αυτος εχει βαλει προγραμμα dsg και εχει αλλαγες ποιο καργαρισμενες και ???δεν ξερω τι παιζει...

αποτελεσματα

πρωτη φορα απο σταση με launch control κανω μαλακια και δεν αφηνω το φρενο κατα 1 δευτευρολεπτο και μου φευγει 2 αυτοκινητα μπροστα,μετα 3-4-5-6 τον μαζευω στα 140 και του ριχνω αλλες δυο καροτσες!!!! καλυψα 4 αυτοκινητα και μου ελεγε οτι εκανα και αλλο...

το παληκαρι ειναι φιλαρακι

δευτερη φορα

απο δευτερες με 4000 στροφες και οι δυο γυρω στα 60 παμε με κορνες μου φευγει σε μπαμ μεχρι 3 και τον μαζευω παλι στα τελιωματα της 3ης αλλα λογω κινησης δεν συνεχισαμε....

το δικο μου απο ρολλαριστες δεν κανει....

καταλαβαμε οτι εμενα μαλλον ειναι ποιο γραμμικο το προγραμμα μου και διατηρει την δυναμη και ψηλα ενω αυτος εχει περισσοτερο μπαμ στα μεσαια και χαμηλα αλλα κρεμαει στα ψηλα

παει για αλλαγη προγραμματος σε κριτωνα απο βδομαδα και μαλλον θα μου ζητησει ξανα...χαχα βεβαια αυτος εχεο προτερημα οτι εχει ποιο δυνατες μπιελες και δεν φοβαται να σηκωσει πιεση.

εγω παλι ο κριτωνας μου ειχε πει οτι καλα ειναι εκει με τα μαμα εντοσθια....

εγω αναρωτιεμαι ανα σφιξω wastregate θα εχω το μπαμ το δικο του???

πηγαμε 800-1000 μετρα εγω εβγαλα στον δρομο 275 και εκει καπου μου ετρεμε και το τιμονι!!!θα το κοιταξω....

παω και για πολλαπλασιαστες εντος εβδομαδος okada να βελτιωσω καπως την κατασταση....

πως σταθηκε????

αναρωτιοτανε πως αφου εχει παραπανω πιεση απο μενα δεν μου φευγει...μου ελεγε λογω 18 αρας χανει στα ψηλα και του λεω πως μαλλον και για αυτο πατας καλυτερα και φευγεις εκκινησεις. ....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια μονο η πιεση... μπορει να μην εχει πολλες μοιρες advance για παραδειγμα... πολλα μπορει!

Με αλλο παρομοιο setup εχεις ανοιξει?

Link to comment
Share on other sites

oxi...

εννοιειται οτι αν πηγαιναμε μονο κανα 400 μετρα μου ειχε φυγει...ειναι λες και ειναι ρυθμισμενο για κοντρες μεχρι καπου εκει...το δικο του

εγω τι κανω για να βελτιωσω το μπαμ??

λεω να αλλαξω πολλαπλασιαστε ςκαι να βαλω πλασμα να παρω κατι και απο εκει.στο σιτε τους σε φτιαγμενα οπως το δικομου δινει πολλη περισοοτερο απο ενα νορμαλ...τι λετε?η να σηκωσουμε πιεση απλα???

θα ριξω αλλα 700 και οι επιλογες ειναι:

1 ;qualife mploke 700

2.οκαδα 700

3.wastgate forge kai σηκωμα πιεσης...τικανουμε?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εκει που γεμιζουν οι δικιες σου πιο γραμμικα οι δικιες του δουλευουν πολυ πιο safe....

Εντομεταξυ την εταιρεια του ουτε που την εχω ξανακουσει.... :p

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει ο ποντικαρος???λολ!

εγω την εχω ξανακουσει την εταιρεια αυτη και εδω στα γιαννενα παιζει πολυ γιατι ο αντιπροσωπος ο τοπικος εχει γτι και ασχολειτααι παρα πολυ...

στελιο τιλες????

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μπλoκέ και πολλαπλασιαστές. :)

Υ.Γ. Μην το πιέζεις άλλο το αμάξι δεν χρειάζεται να είσαι ο πιο γρήγορος. Κοίτα να χαρείς τα άλογα που έχεις και να είναι safe γιατί η αξιοπιστία είναι πάνω απ' όλα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Άμα ανοίξεις με ολοκληρωμένο πρώτο στάδιο θα αρπάξεις 2 αυτοκινητάκια στο νερό λόγω εξάτμισης ;)

Με εξάτμιση δεν είναι stage 2?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνετε το πάτημα ήθελες να έχεις αυτό το μπαμ που έχει το παιδί στο δικό του αμάξι?Ή τώρα που ανοίξατε σου "έκατσε" στο μυαλό?

Για εμένα,αν το αμάξι σου δουλεύει σωστά και είσαι ευχαριστημένος ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ και πολύ ;)

Πολλα/ες να αλλάξεις μονο αν χρειάζεται...ή αν είναι παλιοί αυτοί που φοράς.

Ξαναλέω ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ αν δουλευει σωστά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι τωρα δουλευει σωστα αλλα και του αλλου νου δουλευει ακομη καλυτερα στα χαμηλα και μεσαια...επιτρεπετε να μου κανει 1 καροτσα διαφορα μεχρι την τριτη...οκ 1 καροτσα ηταν λαθος δικομου αλλα την αλλη την κανει γιατι ειναι ποιο δυνατο απτο δικο μου μεχρι τα 150...απο σταση...καλα απο ρολλαριστες γαματα δεν πιανεται μεχρι τα 150...

ναι το μπαμ το θελω μετα αφου ειδα το δικο του να πεταγεται και παλι καλα που εμενα εναι τραπεζι η καμπυλη οπως εχω στην παρουσιαση μου ενω αυτουνου μαλλον οχι απο οτι καταλαβαινω...αμα φορεσει το ιδιο προγραμμα θα πηγαινει ακομη καλυτερα το δικο του με παρομοια πραγματα...αυτο αναρωτιεμαι τι φταει στο δικο μου και δεν εχει το μπαμ στα χαμηλα και μεσαια...???το προγραμμα του dsg δεν πιστεω να κανει τοσο διαφορα ισως απο ρολλαριστες να κραταει περισοοτερο την δευτερα αλλα τι να το κανεις αφου στι 5200 δουλευουμε το μαξιμουμ σε αυτα τα μοτερ και οχι στις 7200!

για αυτο τολεω...θα αλλαξω μπουζια μιας και τα εχω 50000 κλμ και πολλαπλασιαστες και βλεπουμε που δεν θελουν επαναπρογραμματισμο ,θα ξανακανω δυναμομετρηση να δω τι πηρα για αρχη...

βασικα το προβλημα μου ειναι η εκκινηση οπου εξαφανιζεται το επετειακο

απο βδομαδα που θα μεταφερθει το εμβασμα θα εχουμε νεωτερα με τους πολλαπλασιαστες ...

εδω φαινεται οτι δινουν...http://www.audizine.com/forum/showthread.php/380485-review-Okada-vs.-OEM-rev-D-coilpacks-Bosch-FR5DTC-vs.-NGK-5238-spark-plugs?p=5560088#post5560088

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

http://www.cargate.g...evo-STAGE1.html

http://www.cargate.g...evo-STAGE2.html

Μη μου πεις τώρα ότι με ΦΠΕ βγάζει 215... το stage 2 ειναι ΦΠΕ

Stage 4944949 και μαλακίες.

Σου είπα,πρώτο στάδιο θεωρείται ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=102

Stage 1 (210hp στο στρόφαλο)

  • Αναπρογραμματισμός εγκεφάλου Stage 1
  • Προαιρετικά: Ελεύθερο φίλτρο αέρα μέσα στο εργοστασιακό φιλτροκούτι

Stage 2 (230hp στο στρόφαλο)

  • Αναπρογραμματισμός εγκεφάλου Stage 2
  • Εξάτμιση από καταλύτη και πίσω
  • Κιτ εισαγωγής κρύου αέρα

Stage 3 (250+ hp στο στρόφαλο)

  • Αναπρογραμματισμός εγκεφάλου Stage 3
  • Αναβάθμιση λογισμικού τετάρτου σταδίου
  • Αναβάθμιση τουρμπίνας
  • Αναβάθμιση αντλίας βενζίνης υψηλής πίεσης

Τώρα υπάρχει ή δεν υπάρχει stage 2?Και το stage 1 έχει ή δεν έχει εξάτμιση?Θα με κάνετε να ξεχάσω και αυτά που ξέρω εσείς ρε :p

Stage 4944949 και μαλακίες.

Σου είπα,πρώτο στάδιο θεωρείται ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ.

Επειδή το λες εσύ?Μου λέτε δεν υπάρχει σε επίσημο site και σας έδωσα 2...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το λες εσύ?Μου λέτε δεν υπάρχει σε επίσημο site και σας έδωσα 2...

Εγώ το λέω ρε?ακόμα και μια γιαγιά να ρωτήσεις ΦΠΕ είναι πρώτο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Revo Αγγλιας που ειναι η επισημη δεν εχει στους καταλογους Stage 2 και αν θυμαμαι καλα σε γειτονικό φορουμ ειχε γινει ντόρος οτι ειναι ελληνική πατέντα το stege 2

Η Απαντηση της Revo Hellas ηταν οτι επειδη πουλαει πολύ το 1.4 σε ορισμενες χωρες μονο εκει υπαρχει stage 2...

Stage 2 ειναι επαναπρογραμματισμος του εγκεφάλου λογω της εξατμισης και της εισαγωγης!!

Σε stage 1 κερδιζεις απο εξατμιση οτι κερδίζεις και σε ενα μαμα με φιλτρο εξατμιση

Stage 1 καμια εταιρια δεν λεει για εξατμιση, αν βαλεις εξταμιση ναι μεν θα κερδισεις αλλα αυτομάτος πασ να το κανεις και stage 2 (+100 ευρω αναλογα την εταιρια) για να παρεις τα μεγιστα απο την εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.