Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Δν εκανα update μονο ενα γρηγορο προγραμματισμο ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΟ επειδη δν ηθελα να το κυκλοφορω απρογραμματιστο..

Ακομα δν πηγα :p

 

Παντως ειχα δοκιμασει με ενα σιροκο παλια .. πρεπει να ειναι κ στο κλαμπ το παιδι.. 

160ρι μονο εισαγωγη με ειπε.. Αλλα βαλαμε σχεδον χιλιομετρο κ ημουν 3 αυτοκινητα σιγουρα πισω!

το ασπρο λες. στο δρομο του ΙΚΕΑ. ισχυει.  μόνο εισαγωγή είχε και συνεχίζει να έχει.  και είχε και αυξημένο βάρος λόγω ευτραφους κατασκευης-σωματότυπου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μπεκαμ καλημερα οχι δεν ειμαι ο τασος ο γκρουπα καμια σχεση

με τον τασο που ξες .παμε στο θεμα μας φιλε θες λοιπον να πεις οτι απο

0,95 οβερ που ειχες ανεβηκες στο 1,25 ωραια λοιπον αυτο ειναι ομως μονο

το οβερ δηλαδη κερδισες κατι στη ροπη για να κερδισεις αλογα πρεπει η

σταθερη να ανεβει 0,3 και οχι το οβερ με πιασες τι λεω δηλαδη π,χ εαν

απο 0,95 οβερ ανεβηκες στο 1,25 αλλα στις 5500 χιλ στροφες ειχες 1 μπαρ

και συνεχιζεις να εχεις 1 αλλα οχι 1,3 και στις 6000 ειχες 0,65 και

συνεχιζεις να  εχεις 0,65 αλλα οχι 0,95 τοτε δεν ανεβηκες καν σε αλογα

απλα κερδισες κατι στη ροπη .αυτα απο μενα γιαυτο σου ειπα ανεβασε και

ενα λογκ να δουμε πιεσεις για να συγκρινουμε με αλλα ατομα που εχουν και

αυτα προγραμμα

ελα φιλε μου ακου εγω θελω να κανω αλλη μια δυναμομετρηση στο αμαξι μου να δουμε οντως αν πηγε 150 αλογα το αμαξι αλλα εγω απο πριν σε σχεση με τωρα μπορω να πω οτι εχω παρει περισσοτερη ροπη απο πριν στο αμαξι ...οταν με το καλο κατεβω κατω στο αιγαλεω στο φιλο μου τον σαλια θα του πω να κανουμε μια δυναμομετρηση και αν μπορει να μου ρυθμιση το προγραμμα παλι να δουλευει με 100 αρα .... 

Εγω συμφωνω με τον μπεκαμ κ τα αλογα του κ τις ροπες του κ ολα..

Αλλα το λεον το 18ρι το τσι με τα 160(καμια 170ρια μεστο νερο) μηπως το οδηγαει λιγο αργα (εως πολυ αργα) ο φιλος π εβαλες κοντρα? Εγω που ειμαι φπε κ δοκιμασα με τετοιο αμαξι εκλαιγα τα λεφτα π εβαλα εξατμιση + φιλτρο μπας κ τα περασω αλλα @@!

Δλδ αν με περασει κ πολο 1.2 με τα ιδια πραγματα π φοραω να το πεταξω στη θαλασσα.. (ειναι κ ηδη χρωμα καρχαρια :p)

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια ...οχι εχω ανοιξει με 3 seat με 1.8 turbo απλα τα κερδιζω καθαρα λογω βαρος μεχρι τα 130-140 ειμαι μπροστα μετα μουλαρωνει το αμαξι μου...τωρα οτι και να σου πω ψεματα θα ειναι αφου ο ενας που τον περασα απο εκκινηση στο επομενο φαναρι μου λεει μεγαλε ασε που εισαι 1.2 tsi το gti εισαι ...και του λεω φυσικα και δεν ειμαι το gti ....αυτα φιλε μου dimake :-)

Link to comment
Share on other sites

το ασπρο λες. στο δρομο του ΙΚΕΑ. ισχυει.  μόνο εισαγωγή είχε και συνεχίζει να έχει.  και είχε και αυξημένο βάρος λόγω ευτραφους κατασκευης-σωματότυπου.

 

Εκει ησουν κ συ? Χμμμ... Εκει δν βαλαμε τπτ ρε συ.. 300 μετρα ψιλοανηφορα με πολυ κακη ασφαλτο και τον κοσμα απο πισω να με ενοχλει!

Μετα οταν εβαλα εξατμιση τα ξαναβαλα με το παιδι εκει σε ενα δρομο σαν περιφερειακος ηταν π μαζευεστε οι κακοι!Τοτε ηταν 3 αμαξια στο χιλιομετρο.

Υ.γ Το σιροκο ειναι πιο ελαφρυ.. αλλα επειδη ειδα οπως ειπες ευτραφη καταστευη σωματοτυπου τν ειπα γτ πιστευα θα ημασταν ιδια κιλα :D ΑΛΛΑ Η Κ03 ΔΝ ΠΙΑΝΕΤΕ ΑΠΟ 4η Κ ΜΕΤΑ! (Δουλευω 1.1 με 0.6-0.7 κοφτη)

Link to comment
Share on other sites

Δωστου χαιρετισματα !!! (αν σ κρεμασει τπτ ματακια τπτ χαντρες στον κεντρικο καθρεφτη βγαλτα... it's a trap)

Link to comment
Share on other sites

εχτες πριν τη βεροια ενα παλικαρι με ασημι 5αρι TSI απο κοζανη και ατοκολλητα του club στα  πλαινα παραθυρα γιατι με προκαλουσε?δεν ηξερε το αποτελεσμα?και τον αφησα πανω απο 500 μετρα για να παρει φορα......

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα ο μπουκου 1 αμαξι απο σταση. Απο ρολλ 2ες μαζι μεχρι τα 160-170 μαζι... ΕΛΑ ΜΠΕΚΑΜ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα ο μπουκου 1 αμαξι απο σταση. Απο ρολλ 2ες μαζι μεχρι τα 160-170 μαζι... ΕΛΑ ΜΠΕΚΑΜ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ!

1 αμάξι μόνο?Ατμοσφαιρικό πριόνι 940 κιλών?Τουλάχιστον 3-4 αμάξια.Από ρεπρίζ ίσων να ψιλοσφαχτούν αλλά πάλι θα πάρει κεφάλι ο mpoukou

Link to comment
Share on other sites

εχτες πριν τη βεροια ενα παλικαρι με ασημι 5αρι TSI απο κοζανη και ατοκολλητα του club στα  πλαινα παραθυρα γιατι με προκαλουσε?δεν ηξερε το αποτελεσμα?και τον αφησα πανω απο 500 μετρα για να παρει φορα......

Πέρασες από τα μέρη μου και δεν είπες τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες από τα μέρη μου και δεν είπες τιποτα.....

ηρθα με τρομερο αγχος και εφυγα με πολλα νευρα,ξεχασα να ζητησω και το τηλ. σου.δεν ειναι γραφτο να τα πουμε εδω εμεις,θα βρεθουμε στη παλιογερμανια :friends:  :friends:

Link to comment
Share on other sites

1 αμάξι μόνο?Ατμοσφαιρικό πριόνι 940 κιλών?Τουλάχιστον 3-4 αμάξια.Από ρεπρίζ ίσων να ψιλοσφαχτούν αλλά πάλι θα πάρει κεφάλι ο mpoukou

1) απο οτι εχω δει απο μερικα video me vw polo 1.2 tsi που εχει κανει δεν εχει καμια τρομερη διαφορα οποτε λιγο δυσκολο να μου ριξει 3-4 αυτοκινητα

2) το δικο του ειναι 940 κιλα και το δικο μου ειναι γυρω στα 1270 αν δεν κανω λαθος

3) το δικο του ειναι 16 βαλβιδο το οποιο σημαινει οτι απο εκκινηση δεν ανοιγει γρηγορα και το δικο μου 8 βαλβιδο το οποιο σημαινει οτι ανοιγει πιο γρηγορα στα πρωτα χιλιομετρα.

4)απο ρεπριζ πιστευω οτι θα ειναι μπροστα για τον παραπανω ακριβως λογο 

5)αυτα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

1) απο οτι εχω δει απο μερικα video me vw polo 1.2 tsi που εχει κανει δεν εχει καμια τρομερη διαφορα οποτε λιγο δυσκολο να μου ριξει 3-4 αυτοκινητα

2) το δικο του ειναι 940 κιλα και το δικο μου ειναι γυρω στα 1270 αν δεν κανω λαθος

3) το δικο του ειναι 16 βαλβιδο το οποιο σημαινει οτι απο εκκινηση δεν ανοιγει γρηγορα και το δικο μου 8 βαλβιδο το οποιο σημαινει οτι ανοιγει πιο γρηγορα στα πρωτα χιλιομετρα.

4)απο ρεπριζ πιστευω οτι θα ειναι μπροστα για τον παραπανω ακριβως λογο 

5)αυτα απο μενα...

Αδερφέ κάθε μετατροπή είναι διαφορετική!εσύ είσαι τουρμπάτος και λίγα κυβικά.Δεν αμφισβητώ καταρχήν τα άλογα σου αλλά το set-up σου είναι για να κάνεις γρήγορα,άνετα και οικονομικά χιλιόμετρα μιας και το αμάξι είναι καινούριο.Πότε δεν ήμουν υπέρμαχος της λογικής λίγα κυβικά και turbo γιατί "λαχανιάζεις" το μοτέρ όταν κάνεις ανοίγματα, οπότε δεν θεωρώ τα 1.2 και 1.4 TSI του group χαρά της βελτίωσης.Καμία σχέση με τα δίλιτρα σύνολα TFSI. Από την άλλη ο mpoukou είναι πιο ελαφύς και το μοτέρ του είναι πολύ σωστά εξελιγμένο ατμοσφαιρικά που στα ανοίγματα από στάση είναι στο στοιχείο του.

Link to comment
Share on other sites

ηρθα με τρομερο αγχος και εφυγα με πολλα νευρα,ξεχασα να ζητησω και το τηλ. σου.δεν ειναι γραφτο να τα πουμε εδω εμεις,θα βρεθουμε στη παλιογερμανια :friends:  :friends:

 

:drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :drinks:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:  :friends:

Link to comment
Share on other sites

Beckman,ο mpoukou ρίχνει σε peugeot 207 rc φίλτρο εξάτμιση (του πάρη :D) κάτι που νομίζω όπως ξέρεις δεν κάνεις εσύ.

 

Απο στάση αν ανοίξεις θα μαζέψεις κολώνα.

Απο πρώτες θα κάτσεις λίγο παραπάνω απο 2 αυτοκίνητα.

Απο δευτέρες ίσως είσαι μπροστά σε πάνω απο 400 μέτρα.

 

Σε κάθε περίπτωση,εγώ θα βρισκομουν να κάνω τον χαβαλέ μου μιας και βλέπεις οτι το κλίμα παράειναι φιλικο.

 

Φιλάκια

Γατάκι :heart:

Link to comment
Share on other sites

Tο 207rc φ.ε ξεπαρθενιαζει κ πολο gti... Αν το περναει αυτο ο μπουκου τοτε μην βαλετε κοντρα :p

Link to comment
Share on other sites

Tο 207rc φ.ε ξεπαρθενιαζει κ πολο gti... Αν το περναει αυτο ο μπουκου τοτε μην βαλετε κοντρα :p

 

Μαμά πολο και μαμα 207 είναι μπροστα το πολο  ;)

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ κάθε μετατροπή είναι διαφορετική!εσύ είσαι τουρμπάτος και λίγα κυβικά.Δεν αμφισβητώ καταρχήν τα άλογα σου αλλά το set-up σου είναι για να κάνεις γρήγορα,άνετα και οικονομικά χιλιόμετρα μιας και το αμάξι είναι καινούριο.Πότε δεν ήμουν υπέρμαχος της λογικής λίγα κυβικά και turbo γιατί "λαχανιάζεις" το μοτέρ όταν κάνεις ανοίγματα, οπότε δεν θεωρώ τα 1.2 και 1.4 TSI του group χαρά της βελτίωσης.Καμία σχέση με τα δίλιτρα σύνολα TFSI. Από την άλλη ο mpoukou είναι πιο ελαφύς και το μοτέρ του είναι πολύ σωστά εξελιγμένο ατμοσφαιρικά που στα ανοίγματα από στάση είναι στο στοιχείο του.

οσο αφορα το προγραμμα εγω του ειπα να μου το φτιαξει ετσι για να δινει απο χαμηλα πολυ ροπη :-) εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το αμαξι μου μιας και εχω ενα μικρο μοτερ που κανει πολλα μεχρι τα 160-170 αλογα :-)

Beckman,ο mpoukou ρίχνει σε peugeot 207 rc φίλτρο εξάτμιση (του πάρη :D) κάτι που νομίζω όπως ξέρεις δεν κάνεις εσύ.

 

Απο στάση αν ανοίξεις θα μαζέψεις κολώνα.

Απο πρώτες θα κάτσεις λίγο παραπάνω απο 2 αυτοκίνητα.

Απο δευτέρες ίσως είσαι μπροστά σε πάνω απο 400 μέτρα.

 

Σε κάθε περίπτωση,εγώ θα βρισκομουν να κάνω τον χαβαλέ μου μιας και βλέπεις οτι το κλίμα παράειναι φιλικο.

 

Φιλάκια

Γατάκι :heart:

δεν εχω ανοιξει ποτε με τετοιο γτ δεν βρισκω κανενα τετοιο οταν βγαινω στο δρομο για να δω αν μπορω να τον κοντραρω ομως ο μπουκου εχει ενα βιντεο με ενα vwpolotsi 1.2 που τρωει 3-4 αυτοκινιτα ...οπως λες απο σταση δεν νομιζω να τρωω κολονες γτ σου ξαναλεω ειναι 16 βαλβιδος το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι παρακολουθούμε το topic ελάτε να μαζέψουμε κανένα ψιλό(ότι έχει ο καθένας ευχαρίστηση) να τσοντάρουμε βενζίνες στον mpoukou να κατέβει Πάτρα μπας και πατήσουν, μιας και ο Beckman δεν ανοίγει Αθήνα!  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Τελείως κουλό αυτο με το δεν πατάω στην Αθήνα . Εξ αλλου ολη μια παρέα είμαστε δεν ανοίγουμε με λεφτά .
Τόσα κοντροστέκια εχει εδω αθηνα να πας μια μερα με την ησυχια σου να πατήσεις χωρις αστυνομια που φοβάσαι .
Αλλα οτι θέλει ο καθενας , δεν πιέζουμε ... Πάντως προσφέρομαι για δοκιμή 1.4 TSI 160hp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.