Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Άντε αφού δεν επιμένεις θα σε κάνω να γελασεις Hellenic Vanagon.....

Σίγουρα θα θέλεις να μάθεις ότι ... Το ρεκόρ για το 2013 για το pikes peak το κέρδισε αυτό

....και ναι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 4x4!!!!! ( κερδισες για φέτος !!!! αλλά λίγο φροντιστήριο χρειάζεσαι ....)

Καταπληκτικό βίντεο !! Ειδικά το αλτιμετρο! Επίσης το pug έχει ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΑΝΑ ΙΠΠΟ !!!!!!!! 840 kg 840hp

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Άντε αφού δεν επιμένεις θα σε κάνω να γελασεις Hellenic Vanagon.....

Σίγουρα θα θέλεις να μάθεις ότι ... Το ρεκόρ για το 2013 για το pikes peak το κέρδισε αυτό

....και ναι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 4x4!!!!! ( κερδισες για φέτος !!!! αλλά λίγο φροντιστήριο χρειάζεσαι ....)

Καταπληκτικό βίντεο !! Ειδικά το αλτιμετρο! Επίσης το pug έχει ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΑΝΑ ΙΠΠΟ !!!!!!!! 840 kg 840hp

Aγαπητέ Rocky, PDK, θέλω να πω, PhD έχω στα SYNCRO, (έτσι θεωρώ, το πολύ να βάλω και εισαγωγικά, δεν δέχομαι άλλα μέτρα), και όχι στα PORSCHE.

 

H μελέτη και η αύξηση γνώσης γενικότερα και στο αντικείμενο πάντα ευπρόσδεκτη!

 

Όσο για σύγκριση 2WD VS 4WD PORSCHE, δες μερικά εδώ, αλλά να τονίσω πως τα λεγόμενα είναι από ένα πολύ στενό οπτικό πρίσμα και θα εξηγήσω το γιατί παρακάτω. (Άσε που είπα πως δεν θα επανέλθω...).

 

"Carrera S with PDK here.. Speaking from personal experience and preference, I definitely prefer the rear wheel drive models. I wanted a C2S specifically, and had no interest in the C4S.

The "4" models offer greater stability, pretty much negating the position of the engine in turns and gives the 911 a more grand tourer feeling, and thus it makes sense that the Targa and Turbo models are also AWD. The added safety and confidence from having AWD is a good match for the Turbo, which is often seen as a high-end GT car even with the tiny rear seats.

The Porsche AWD system and PTM is great and it lets you eat up the road. It offers a couple of advantages in safety on varying road conditions with a few disadvantages, including added weight and not being able to swing the car around (which, for the average car driver, would actually be an advantage). It's just that the on-rails ride of the 911 4's would probably feel unnatural to me. On a Turbo, it would certainly be okay.. but on a 4 or 4S, it would be too "easy to drive" for me, perhaps. Purists definitely prefer RWD but I am told that on a lot of models, "most people" don't drive the car hard enough for it to feel different.

I know a lot of people chide the 911 for having a rear weight bias, but I have had so much fun flinging the car around, taking turns like a maniac and letting the back end slip out a little. Learning how to do that well was a challenge at first, but I took to it as part of the 911 experience and enjoyed it. I would miss doing that if I were in an AWD model.

There's a good reason why the pure motor sport derived GT3 and GT3 RS are RWD, as well as the GT2 - other than the fact that the AWD systems add more weight to the car. And, if I recall correctly, the new PTM on the next gen 911 Turbo can put more power to the rear wheels than the front to retain that 911 feel.

In the most basic sense, I think the difference between the "2's" and 4's" is a difference between purity/rawness/simplicity and safety/stability/confidence." (Bold δικά μου).

 

http://www.planet-9.com/club-911-general-discussion/35728-997-2-awd-vs-2wd.html

 

Εδώ λοιπόν η σύγκριση είναι από την οπτική ενός κατόχου PORSCHE, που ούτε εκτός δρόμου έχει καμία διάθεση να πάει, όπως ας πούμε πάω επιστρέφοντας σπίτι με την Passatίtsa

 

 

ούτε να τραβήξει ρυμουλκούμενο θέλει,

 

(όπως τραβάει η Passatitsa σχεδόν 2 τόνους)P6210008_zpsf372f589.jpg

 

 RhoUpsilonMuOmicronUpsilonLambdaKappaOmi

 

RhoUpsilonMuOmicronUpsilonLambdaKappaOmi

 

 

και γενικότερα οι απαιτήσεις ενός ιδιοκτήτη PORSCHE, ως προς την ενδεχόμενη τετρακίνηση, είναι περιορισμένες σε σχέση με τις απαιτήσεις που θα μπορούσε να έχει κάποιος από ένα πολυμορφικών απαιτήσεων όχημα.

 

Και πάλι όμως το συμπέρασμα είναι υπέρ του 4wd, εξ΄ου άλλωστε και οι τετρακίνητες εκδόσεις PORSCHE αλλά και το CAYENNE.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η απάντηση στο syncro και οτιδήποτε 4x4 λέγεται πίσω σύστημα διεύθυνσης .... Παπαλα τα 4χ4.... :)

Το καλύτερο handling... Σε άσφαλτο ( όπως ουδείς άσφαλτος)

Δες και θα καταλάβεις ....

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Και τώρα η απάντηση στο syncro και οτιδήποτε 4x4 λέγεται πίσω σύστημα διεύθυνσης .... Παπαλα τα 4χ4.... :)

Το καλύτερο handling... Σε άσφαλτο ( όπως ουδείς άσφαλτος)

Δες και θα καταλάβεις ....

 

1)Καταπληκτικό αυτοκίνητο! (Και λίγα λέω, αλλά πως να το εκφράσω καλύτερα...)

 

2)Το active 4WS είναι παλιά υπόθεση, δεκαετίας '80, σε Ιαπωνικά, κυρίως, αυτοκίνητα.

 

3)Κάπου με τα ηλεκτρονικά βοηθήματα είπανε πως...περιττεύει, όπως και το...πολύ 4WD, (μιλάμε πάντα για τον...average Joe).

 

4)Για μας τους παλιούς, (αλλά όχι και...παμπάλαιους), το όριο PORSCHE λέγεται 4WD 959, ψάχνω κάποια σύγκριση και θα ποστάρω.

 

5)Ευχαριστούμε το vwclub για..ευνόητους λόγους, μήπως όμως το παρακάναμε και θα έπρεπε να μετακομίσουμε σε άλλο thread;

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

.σκεψου δηλαδή να με πιάσει τρέλα και να κάνω το 7αρι 300+ ....μιας και είναι ελαφρυτερο και με XDS θα σας κερνάω ...ice Tea !! :)

Το 7άρι με το μοτέρ που έχει αν το κάνεις 300+ σφύρα μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα σημερα ειδα επιλεκτηκα σε γτι 5 μπροστινη κινηση και επιλεκτικα τετρακινηση....με διακοπτη...αναλογα την κοντρα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Και τώρα η απάντηση στο syncro και οτιδήποτε 4x4 λέγεται πίσω σύστημα διεύθυνσης .... Παπαλα τα 4χ4.... :)

 

Όμως...

 

στην παρακάτω εικόνα 

 

10.jpg

 

εξηγείται πως οι φυσικοί νόμοι της κατανομής ροπής :4 στο έδαφος, είναι, σε κάθε περίπτωση, ένα πλεονέκτημα.

 

Από αυτό το πρίσμα, θεωρώ την δήλωση σου, τουλάχιστον, υπερβολική...

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

να πω κατι...επειδη βλεπω οτι το χουμε ψοφησει το θεμα μιας και ειναι για κοντρες και οχι για τετρακουνες και πασσατ τεχνολογιας πανω στην τετρακινηση γιατι το γα@##μενο δεν φτιαχνεται ενα θεμα να τα γραφουμε εκει....θελω να δω μια κοντρα επιτελους!!!αμα ηθελα να δω για τετρακινηση θα εμπαινα στο sport audi club που το εχουν κανει επιστημη το θεμα...με σκασατε...και εγω θελω ναμαθω πανω σε αυτα αλλα θελω να δω και κοντρες!!!

 

και υπερβολιλη ξευπερβολικη ειναι πανω σε demo car του συνεργειου για συγκρισεις με αλλα ισοδυναμα αμαξια της κατηγοριας του και υποθετω ισως και για οικονομια μιας και καιει παραπανω σαν 4χ4

πχ οταν βαλω προγραμμα πανω θα δω ποσα καροτσια με αφηνει στα 500 αλογα πισω με 2χ2 και ποσα με 4χ4 ....

Edited by quicksilver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=UaXDt8fPTC8    τρανη αποδειξη οτι το cayman ειναι πολλλλλυυυυυυ γαργαλημενο.επισης παραθετω αυτο

σε σχεση με το δικο μου στο 1,35 με φουλ ντεποζιτο.

 

Στρόφαλο πόσα έχεις στο 1,35 σταθερή που λές. Αναφέρεις 235WHP

Είναι λίγο αργό για υβρίδιο βάσει του κοντέρ που βλέπω..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

4χ4 (ΑUDI QUATTRO) VS PORSCHE GT3 RS


 

Κάτι σε 959, που έλεγα, δεν βρίσκω αλλά και έτσι συνεννοούμαστε,  νομίζω...

 

Εκεί που οι συνθήκες προβάλουν ιδιαίτερα την ανάγκη του 4x4, στην βρεγμένη άσφαλτο.

(Kι αυτή άσφαλτος δεν είναι ; ).

Edited by hellenic vanagon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon
Σίγουρα λείπει από την GT3 RS και ας μην το λέει ο reviewer...

 

"Slam the right pedal into the carpet, and 

the 3000-pound 959 launches like an F/A-18 

offthe USS Ronald Reagan. Under full boost 

of both turbochargers, the front tires rip at the 

pavement as the rear wheels struggle in their 

path. (Thoughtfully, the passengers are able 

to observe the mechanical violence through 

a dash-mounted gauge displaying front/rear 

torque split – the needles spin wildly under 

acceleration.)"

 

Απόσπασμα από το άρθρο του Μichael C. Harley "959 Τhe Porsche Supercar"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στρόφαλο πόσα έχεις στο 1,35 σταθερή που λές. Αναφέρεις 235WHP

Είναι λίγο αργό για υβρίδιο βάσει του κοντέρ που βλέπω..

225 αναφερω κ αν υπολογισεις 17 τις εκατο απωλιες που εχουμε παει καπου στα 263 κ κατι κ δεν ειπα σταθερη 1,35 σταθερη ειναι 1,2 στον κοφτη δλδ. στο 1,55 με 1,4 στον κοφτη, στραφαλο παει 299 κ κατι.

μια χαρα παει το golfακι κ χωρις αντλια κ κουλερ ;)

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αντλία ; Δουλεύεις μεθανόλες ; Ορίσετε για αυτούς που δεν θέλουν να βάλουν άξονα κι αντλίας 2.0 TFSI

 

δουλευα της kmd αλλα εκανε γρατζουνιες κ δε κραταγε πιεση ψηλα οποτε η λυση ηταν μεθανολες αλλα η μαμα αντλια πεφτει λιγη για πατημενη 5η στο 1,55.... αλλα δε βαριεσαι δουλευουμε safe για καθημερινες μετακινησεις στο 1,35 κ αμα λαχει αλλαζουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

225 αναφερω κ αν υπολογισεις 17 τις εκατο απωλιες που εχουμε παει καπου στα 263 κ κατι κ δεν ειπα σταθερη 1,35 σταθερη ειναι 1,2 στον κοφτη δλδ. στο 1,55 με 1,4 στον κοφτη, στραφαλο παει 299 κ κατι.

 

Άλλο σταθερή άλλο πίεση στον κόφτη άλλο overboost.

Ανέφερες δουλεύεις στο 1,35 άρα σταθερή πίεση είναι αυτή η τιμή, αναφέρουμε τη σταθερή όχι overboost ή κόφτη. Γι'αυτό η παρεξήγηση.

Με 1,2bar στον κόφτη ή είσαι με 11,5afr τουλάχιστο ή/και τιμές advance αρκετά υψηλές για να βγάλεις 265ps.

Λογικό εφόσον έχεις σφυρίλατα +  meth , ο προγραμματιστής ακολούθησε άλλη φιλοσοφία στο πρόγραμμά σου.

Τη γνώμη μου για τους χρόνους την είπα, τσέκαρέ το λίγο.

Το βιντάκι σου τραβήχτηκε και με σχετικά δροσερό καιρό, το καλοκαίρι θα πέσει το αμάξι δεν σκεφτεσαι να βάλεις i/c (άσχετα από τις μεθανόλες ) ?

 

 

ΥΓ. Θα παρακαλέσω το μέλος Hellenic Vanagon να μην γεμίσει άλλο με offtopic και άσχετα ποσταρίσματα το τοπικ.

      Αν θες άνοιξε ένα νέο τοπικ και γράφε αυτά που θες.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο σταθερή άλλο πίεση στον κόφτη άλλο overboost.

Ανέφερες δουλεύεις στο 1,35 άρα σταθερή πίεση είναι αυτή η τιμή, αναφέρουμε τη σταθερή όχι overboost ή κόφτη. Γι'αυτό η παρεξήγηση.

Με 1,2bar στον κόφτη ή είσαι με 11,5afr τουλάχιστο ή/και τιμές advance αρκετά υψηλές για να βγάλεις 265ps.

Λογικό εφόσον έχεις σφυρίλατα +  meth , ο προγραμματιστής ακολούθησε άλλη φιλοσοφία στο πρόγραμμά σου.

Τη γνώμη μου για τους χρόνους την είπα, τσέκαρέ το λίγο.

Το βιντάκι σου τραβήχτηκε και με σχετικά δροσερό καιρό, το καλοκαίρι θα πέσει το αμάξι δεν σκεφτεσαι να βάλεις i/c (άσχετα από τις μεθανόλες ) ?

 

 

ΥΓ. Θα παρακαλέσω το μέλος Hellenic Vanagon να μην γεμίσει άλλο με offtopic και άσχετα ποσταρίσματα το τοπικ.

      Αν θες άνοιξε ένα νέο τοπικ και γράφε αυτά που θες.

κοιτα με 265 οπως λες κ γραφει 14 φλατ στο δρομο με 2 ατομα το θεωρω ικανοποιητικοτατο.οντως ειναι αρκετα υψηλες εξου κ οι μεθανολη.το καλοκαιρι εχω το ψεκαζω οινοπνευμα στο κουλερ κ εχω θερμοκρασιες καλυτερες απο ενα μεγαλυτερο κουλερ.αλλα μονο οταν ψεκασω κ για κανα 20λεπτο μετα.απο κει κ περα δε το πιεζω πλεον οσο παλια γτ η 100αρα εχει κ 1,95 :(

το παρακατω εγινε κατακαλοκαιρο στη μαραθωνος παλι 2καβαλο

0-400 vcds

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για το 100-200 που ειδα στο βιντεο.

Εκει παει η παρατηρηση για τους χρονους.

Οπως και να χει να το χαιρεσαι..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η απάντηση στο syncro και οτιδήποτε 4x4 λέγεται πίσω σύστημα διεύθυνσης .... Παπαλα τα 4χ4.... :)

Το καλύτερο handling... Σε άσφαλτο ( όπως ουδείς άσφαλτος)

Δες και θα καταλάβεις ....

Πολύ όμορφη αλλά θα προτιμούσα μια Carrera 2.7rs του 1973 με την προυπόθεση να δίνω στη γυναίκα τα κλειδιά όταν βρέχει να τα φυλάει σε ασφαλές μέρος

4χ4 (ΑUDI QUATTRO) VS PORSCHE GT3 RS

 

Κάτι σε 959, που έλεγα, δεν βρίσκω αλλά και έτσι συνεννοούμαστε,  νομίζω...

 

Εκεί που οι συνθήκες προβάλουν ιδιαίτερα την ανάγκη του 4x4, στην βρεγμένη άσφαλτο.

(Kι αυτή άσφαλτος δεν είναι ; ).

700 άλογα με 400+?Και από ρεπρίζ που το παραπάνω βάρος του RS6 πάει περίπατο!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για το 100-200 που ειδα στο βιντεο.

Εκει παει η παρατηρηση για τους χρονους.

Οπως και να χει να το χαιρεσαι..

Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτο σου στελνω να δεις!που ειναι πιο αργο κατα 3 sec

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Ξημερωματα λοιπον,πετυχα ενα φιλο με bmw 316i.

Παταμε οταν ημουν 2 αμαξια πισω,2ες 60,με αποτελεσμα στα 160 να τον μαζεψω και να του ανοιγω 2 αμαξακια.

Link to comment
Share on other sites

Ξημερωματα λοιπον,πετυχα ενα φιλο με bmw 316i.

Παταμε οταν ημουν 2 αμαξια πισω,2ες 60,με αποτελεσμα στα 160 να τον μαζεψω και να του ανοιγω 2 αμαξακια.

Νεκροφόρες!Εγω άνοιξα με μια 36άρα 4πορτη από στάση μέχρι γεμίσματα 3ης έβλεπα 2 φώτα ίσα ίσα στο μεσαίο καθρέφτη!Κρίμα γιατί είχε κ αυτοκόλλητα M Power και τέτοια ο τύπος κ του την χάλασα!!!

Βέβαια βοηθάει κ το σασμανάκι μου που 1η,2α,3η είναι τόσο κοντό σα να έχω Golf 2 1.9 diesel

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Νεκροφόρες!Εγω άνοιξα με μια 36άρα 4πορτη από στάση μέχρι γεμίσματα 3ης έβλεπα 2 φώτα ίσα ίσα στο μεσαίο καθρέφτη!Κρίμα γιατί είχε κ αυτοκόλλητα M Power και τέτοια ο τύπος κ του την χάλασα!!!

Βέβαια βοηθάει κ το σασμανάκι μου που 1η,2α,3η είναι τόσο κοντό σα να έχω Golf 2 1.9 diesel

τι αμαξι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.