Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

kai βεβαια υπαρχει το ζαφιρα οπς και με 200 αλογατα μαλιστα....το εχει γνωστος μου και σπερνει...

Link to comment
Share on other sites

μμμ δεν κανει κοντρες ομως...ειναι γρηγορος οικογενειαρχης προς βουλα πλευρα...βεβαια δεν ξερω αν φοραει και αλλα ...αλλα πανε πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Κεράστηκε από VTi 160?Πόσα άλογα το VTi?

Από το GT λογικό να φάει.

Όχι και τόσο...Αν ήταν και DSG το GT θα ίδρωνε να τον περάσει...Γενικά απ'ότι έχω καταλάβει πάνω κάτω πάνε τα ίδια το 160άρι με το GT...Το VTi αν ήταν ΦΠΕ ρίχνει σε ένα 160άρι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τόσο...Αν ήταν και DSG το GT θα ίδρωνε να τον περάσει...Γενικά απ'ότι έχω καταλάβει πάνω κάτω πάνε τα ίδια το 160άρι με το GT...Το VTi αν ήταν ΦΠΕ ρίχνει σε ένα 160άρι...

το vti ηταν του γνωστου σου, μαμα ως γνωστων... το gt einai δικο μου με προγραμμα οποτε λογικο!!! για το vti το γραψα, πλ κλ εκατσε!!! 1,5 αυτοκινητο πρπ μπροστα και sedan κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ΦΠΕ σίγουρα...Απλά νομίζω ότι και μαμά να είναι το Χοντα, επειδή είναι ελαφρύ παίζει να πηγαίνουν κόπια.

Eπειδή έχω και GT στην οικογένεια, μου φαίνεται πιο δυνατό από το 160άρι μου.Ισως όμως φταίει ότι έχει 50.000 χλμ ενώ το δικό μου μόλις 8.500

Link to comment
Share on other sites

το vti μαμα ηταν, το gt ηταν μπροστα(προγραμμα μονο)... το vti 1.5 μπροστα απ το 6ari και εγω πλ μπροστα και απ τα 2 με το gt μου!!!

Ρε Πάνο το δικό σου είναι GT με πρόγραμμα ή TSi 140 με πρόγραμμα γιατί μπερδεύτηκα...

Πάντως ένα καλό 6άρι 160 δε πρέπει να είναι πίσω από το VTi του Γιώργου γιατί τότε είναι πίσω και από μένα...Και αυτό μου φαίνεται πολύ δύσκολο...Leon/Scirocco/Golf 160 τρίτες μου ανοίγουν τουλάχιστον από 0,5-1,5 αμάξι στις τρίτες, ανάλογα με το πόσο καλές αλλαγές κάνουν...Και αυτό αν ΔΕΝ είναι DSG, αν είναι DSG τρώω περισσότερο (δοκίμασα πρόσφατα με του Mark και όπως το είδα είναι μαζί με μαμά Golf GT 170)...

Link to comment
Share on other sites

με προγραμμα ειτε tsi ειτε gt το ιδιο ειναι(ιδιο μοτερ, αλλη χαρτογραφιση)... gt sport ειναι το δικο μου και εδειξε 210 και 29 κιλα ροπης στο maha!! και ομως ετσι εγιναν τα πραγματα! και μν ξεχνας πως του γιωργου ειναι ενα τελειως ανοιγμενο αμαξι και το golfaki αντε να χει 20000 χλμ το πλ, δν εχει ανοιξει ακομα το μοτερ του! και ο γιωργος ειναι και καλος οδηγος...

Link to comment
Share on other sites

με προγραμμα ειτε tsi ειτε gt το ιδιο ειναι(ιδιο μοτερ, αλλη χαρτογραφιση)... gt sport ειναι το δικο μου και εδειξε 210 και 29 κιλα ροπης στο maha!! και ομως ετσι εγιναν τα πραγματα! και μν ξεχνας πως του γιωργου ειναι ενα τελειως ανοιγμενο αμαξι και το golfaki αντε να χει 20000 χλμ το πλ, δν εχει ανοιξει ακομα το μοτερ του! και ο γιωργος ειναι και καλος οδηγος...

Αυτό το τελευταίο κρατάω γιατί ξέρω ότι ο Γιώργος το σπάει το VTi και κάνει καλές αλλαγές...Αν ο οδηγός του Golf άλλαζε πιό φυλαγμένα, τότε η διαφορά μπορεί να στέκει, ναι...

Katana, όταν είπα μου φεύγει 3ες, εννούσα πάτημα από στάση, απλά ότι στο κούμπωμα τρίτης αρχίζει να κάνει διαφορά, μετά τα 100 Km/h...Μέχρι εκεί είμαστε μαζί σχεδόν...Αλλά η δύναμη ενός αυτοκινήτου φαίνεται μετά τα 100 Km/h, οπότε λογικό είναι, άλλο 160 (στα χαρτιά, στη πραγματικότητα θα είναι σίγουρα 175 στρόφαλο) και άλλο 130 άλογα... new_killother.gif

Edited by i-VTec
Link to comment
Share on other sites

και για να λεμε την αληθεια ο γιωργος εχει ανοιξει και με mini cooper s r56 με προγραμμα, που δν υπαρχει συγκριση στα δυο αυτοκινητα και ηταν μπροστα μεχρι 3ες γτ το παιδι δν το χει, δν σημαινει οποιος εχει τα αλογα ξερει να το πηγαινει κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε ψιλοκίνηση στα γνωστά στέκια.

Προσωπικά είχα ένα πολύ ωραίο ανοιγματάκι με Fiat 500 SS, τόσο εν κινήσει όσο και από στάση.

Εν κινήσει από 3ες και μέχρι τα 170 περίπου μου έκανε στην αρχή 2 αμάξια απόσταση, κυρίως γιατί εγώ δεν άνοιξα γρήγορα. Από στάση και μέχρι τα 140++ πηγαίναμε κόπιες!Το παιδί μου είπε ότι το SS είχε 170 άλογα με πρόγραμμα και όσα είχε κερδίσει από αλλαγή εξάτμισης.Νομίζω ότι στάθηκε καλά το Golfάκι...

Επίσης έψηνα ένα 207 GT ψιλοφτιαγμένο να ανοίξει, αλλά δεν!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε ψιλοκίνηση στα γνωστά στέκια.

Προσωπικά είχα ένα πολύ ωραίο ανοιγματάκι με Fiat 500 SS, τόσο εν κινήσει όσο και από στάση.

Εν κινήσει από 3ες και μέχρι τα 170 περίπου μου έκανε στην αρχή 2 αμάξια απόσταση, κυρίως γιατί εγώ δεν άνοιξα γρήγορα. Από στάση και μέχρι τα 140++ πηγαίναμε κόπιες!Το παιδί μου είπε ότι το SS είχε 170 άλογα με πρόγραμμα και όσα είχε κερδίσει από αλλαγή εξάτμισης.Νομίζω ότι στάθηκε καλά το Golfάκι...

Επίσης έψηνα ένα 207 GT ψιλοφτιαγμένο να ανοίξει, αλλά δεν!

Technical Data

500 ABARTH ESSEESSE

Engine • 4 cylinders in line, 4 valves per cylinder, 1368 cc • Power output: 160 bhp (147 KW) at 5750 rpm. • Peak torque: 206 Nm (230 Nm sport mode) at 3000 rpm. • IHI RHF3 fixed-geometry turbocharger.

Trasmission • C510 5-speed gearbox.

Air Filter • Specific Abarth filter ‘powered by BMC’.

Steering • Electric power steering with ‘sport mode’.

Suspension System • Mc Pherson front setup with roll bar.

• Inter-connected rear setup with torsion beam.

Trim • Specific lower trim than the 500 Abarth 135 bhp.

Brakes • Perforated, ventilated front brake discs ø 284 mm x 22 mm. • Perforated rear brake discs ø 240 mm x 11 mm. • High-performance front brake discs.

Wheels • Specific Abarth ‘esseesse’ style 7” x 17” ET 35 wheels.

• 205/40 ZR17 P ZERO BLACK tyres.

Performance • Top speed: 211 Km/hr.

• Acceleration 0/100 m: 7.4 sec.

Wheels • 7 x 17” painted cast aluminium rims. • 205/50 ZR17 tyres.

Fuell Consumption • Urban cycle: 8.5 litres/100km. • Extra-urban cycle: 5.4 litres/100km. • Mixed cycle: 6.5 litres/100km.

Emissions • 155 g/km CO2 (complying with the Euro 5 CEE-F5 standard).

Specific Contents • Special ‘esseesse’ key cover. • Tyre pressure sensors. • ‘esseesse’ logo on rear door and engine cover.

Weight • 930 Kg.

Νομίζω πως με πρόγραμμα και εξάτμιση έπρεπε να ήταν κοντά στα 190 άλογα ... εμένα προσωπικά κάτι δεν μ' αρέσει στο συγκεκριμένο άνοιγμα .. μάλλον το παλικάρι δεν πρέπει να φορούσε πρόγραμμα ... εκτός κι αν εννοεί πρόγραμμα το πρόγραμμα της abarth όπου από τα 135 πάει στα 160 .... τεσπα το θέμα μας είναι ότι στάθηκες πολύ καλά για "μαμά" 160άρι κι αν φανταστείς το πόσο ελαφρύ είναι το 500αράκι (Golf 160:1271 kg) !!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα από Αbarth φορούσε, δλδ 160+ από πρόγραμμα συν ό,τι μπορεί να κέρδισε από την αλλαγή εξάτμισης(δεν είπε αν ήταν ολόσωμη).

Tnx!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο το δικό σου είναι GT με πρόγραμμα ή TSi 140 με πρόγραμμα γιατί μπερδεύτηκα...

Πάντως ένα καλό 6άρι 160 δε πρέπει να είναι πίσω από το VTi του Γιώργου γιατί τότε είναι πίσω και από μένα...Και αυτό μου φαίνεται πολύ δύσκολο...Leon/Scirocco/Golf 160 τρίτες μου ανοίγουν τουλάχιστον από 0,5-1,5 αμάξι στις τρίτες, ανάλογα με το πόσο καλές αλλαγές κάνουν...Και αυτό αν ΔΕΝ είναι DSG, αν είναι DSG τρώω περισσότερο (δοκίμασα πρόσφατα με του Mark και όπως το είδα είναι μαζί με μαμά Golf GT 170)...

μια μικρη διορθωση...το leon με τα 160 δεν ειναι 1.4 tsi αλλα 1.8 tsi... new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ανοιγματακια εγιναν χθες με το ivtec και οι 2 δικαβαλοι και εγω δεν ειχα καθισματα πισω.

ολα εγιναν απο ρολλαριστες 1ες.

στο 1ο πατημα μεχρι να βαλω 4η ημουν μισο μπροστα αλλα οταν φορτωνα 4η και μεχρι να τελειωσουμε το ανοιγμα ημουν μισο πισω.

στο 2ο πατημα εγινε σφαγη και πρεπει να ημουν απο οτι βλεπω απο το βιντεο ελαχιστα μπροστα μεχρι τα 160 χλμ

Link to comment
Share on other sites

2 ανοιγματακια εγιναν χθες με το ivtec και οι 2 δικαβαλοι και εγω δεν ειχα καθισματα πισω.

ολα εγιναν απο ρολλαριστες 1ες.

στο 1ο πατημα μεχρι να βαλω 4η ημουν μισο μπροστα αλλα οταν φορτωνα 4η και μεχρι να τελειωσουμε το ανοιγμα ημουν μισο πισω.

στο 2ο πατημα εγινε σφαγη και πρεπει να ημουν απο οτι βλεπω απο το βιντεο ελαχιστα μπροστα μεχρι τα 160 χλμ

Έτσι έγιναν, στο πρώτο λίγο εγώ μπροστά, στο δεύτερο κόπιες μέχρι τα 180...! Ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση στην αρχή γιατί στο παλιότερο πάτημα είχαμε σημαντική διαφορά αλλά μετά το καλοσκέφτηκα και η διαφορά βάρους μάλλον έπαιξε το ρόλο της...Χτες είχα συνοδηγό 90 κιλά και ο Γιώργος δεν είχε καθίσματα (πες -20 κιλά), οπότε η συνολική διαφορά μεταξύ των δύο πατημάτων είναι 110 κιλά χαχαχαχαχ...110 κιλά είναι 2,5 αυτοκίνητα σίγουρα....

Πριν απ'το Γιώργο πάτησα και με το Clio ενός φίλου πού είναι 1.6 Φ-Π-Ε και εκκεντροφόρους, παλιότερα και με αυτόν δικάβαλο είχα κάνει διαφορά περίπου 2 αμάξια και χτες πού ήταν μόνος του με κόπιαρε...Στην αρχή σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά στο αμάξι αλλά προχτές βράδυ πάτησα με ένα TSi 140 φίλου και δεν είδα κάτι περίεργο στο αποτέλεσμα (μισό αμάξι εγώ μπροστά μέχρι τα 150, μέχρι τα 180 με μάζεψε), οπότε μιά χαρά είναι το αμάξι...Απλά να θυμηθώ να μην ξαναπάρω συνοδηγό μαζί μου σε πάτημα... ;D ;D

@poen: Όποτε θέλεις μπορούμε να βρεθούμε mate, αυτή ή την άλλη βδομάδα (εκτός από Σάββατο βράδυ) :)

Edited by i-VTec
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγιναν, στο πρώτο λίγο εγώ μπροστά, στο δεύτερο κόπιες μέχρι τα 180...! Ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση στην αρχή γιατί στο παλιότερο πάτημα είχαμε σημαντική διαφορά αλλά μετά το καλοσκέφτηκα και η διαφορά βάρους μάλλον έπαιξε το ρόλο της...Χτες είχα συνοδηγό 90 κιλά και ο Γιώργος δεν είχε καθίσματα (πες -20 κιλά), οπότε η συνολική διαφορά μεταξύ των δύο πατημάτων είναι 110 κιλά χαχαχαχαχ...110 κιλά είναι 2,5 αυτοκίνητα σίγουρα....

Πριν απ'το Γιώργο πάτησα και με το Clio ενός φίλου πού είναι 1.6 Φ-Π-Ε και εκκεντροφόρους, παλιότερα και με αυτόν δικάβαλο είχα κάνει διαφορά περίπου 2 αμάξια και χτες πού ήταν μόνος του με κόπιαρε...Στην αρχή σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά στο αμάξι αλλά προχτές βράδυ πάτησα με ένα TSi 140 φίλου και δεν είδα κάτι περίεργο στο αποτέλεσμα (μισό αμάξι εγώ μπροστά μέχρι τα 150), οπότε μιά χαρά είναι το αμάξι...Απλά να θυμηθώ να μην ξαναπάρω συνοδηγό μαζί μου σε πάτημα... ;D ;D

@poen: Όποτε θέλεις μπορούμε να βρεθούμε mate, αυτή ή την άλλη βδομάδα (εκτός από Σάββατο βράδυ) :)

το προγραμματακι που ελεγες το βαλες??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.