Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

απο εκκινησεις δεν πιανονται λογω χαμηλης ροπης και υψηλου στροφαρισματος δεν σπινιαρουν καθολου...σε ρεπριζ λογικο ειναι ενα τουρμπατο να φευγει

Link to comment
Share on other sites

εγω με golf gt δικαβαλος ανοιξα με type r new δικαβαβαλος και αυτος απο σταση μεχρι τα 130 ειμασταν σχεδον διπλα διπλα μετα αρχισε και μου ανοιγε συνεχεια...δυσκολα με περασε παντως ο τυπος τα ειχε δωσει ολα για να περασει ενα 1400 :) ...ψοφιμι το type το καινουργιο ενω το παλιο εραβε :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσi ρε τo GT!Που να βάλουμε και πρόγραμμα...

Στα του θέματος, χθες άνοιξα 3-4 φορές από στάση και από 2ες, με Astra προηγούμενης γενιάς.Το παιδί μου είπε ότι είναι το μοτέρ OPC με 160 άλογα, συν ΦΠΕ.

Τώρα πιο μοτέρ είναι αυτό δεν ξέρω, δεν ακουγόταν τουρμπάτο...

Από στάση και μέχρι τα 160 άνοιγα περίπου 2 αμάξια, από ρεπρίζ εύκολα 1 αμάξι σε κάθε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα πολυ δυνατο ανοιγμα χθες

ανοιξα με ενα παιδι απο το ibiza mania που εχει ενα ιμπιζα 2ο σταδιο.

το ιμπιζα φοραγε:

εκκεντρα 252-10.

υπερκυβισμενο 16αρη.

πολλαπλη εισαγωγη και σασμαν.

ειναι καπου στα 145 αλογα

εγω δεν ειχα πισω καθισματα.

και ειμασταν 2καβαλοι και οι 2.

απο 2ες και 3500 και κατι στροφες:

2ες και 4500 στροφες:

Link to comment
Share on other sites

εγω με golf gt δικαβαλος ανοιξα με type r new δικαβαβαλος και αυτος απο σταση μεχρι τα 130 ειμασταν σχεδον διπλα διπλα μετα αρχισε και μου ανοιγε συνεχεια...δυσκολα με περασε παντως ο τυπος τα ειχε δωσει ολα για να περασει ενα 1400 ;) ...ψοφιμι το type το καινουργιο ενω το παλιο εραβε ;)

Απο ρολαριστα που ανοίξατε (στο link που δινεις) εγώ δεν βλέπω να σε περνάει δύσκολα. Για 20 άλογα διαφορά και με την ροπή υπέρ σου στις μεσαίες, σου έφυγε πολύ καλά.

Το ψοφίμι που λες είναι πάρα πολύ υπερβολικο. Οταν κάνεις άνοιγμα τα δίνεις όλα ακομα και αν έχεις 100 hp παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απο ρολαριστα που ανοίξατε (στο link που δινεις) εγώ δεν βλέπω να σε περνάει δύσκολα. Για 20 άλογα διαφορά και με την ροπή υπέρ σου στις μεσαίες, σου έφυγε πολύ καλά.

Το ψοφίμι που λες είναι πάρα πολύ υπερβολικο. Οταν κάνεις άνοιγμα τα δίνεις όλα ακομα και αν έχεις 100 hp παραπάνω.

Στο βιντεακι δεν ειμαι εγω ειναι ασχετο νομιζω οτι ειναι και τουρκικο βιντεο!!..το εβαλα σαν παραδειγμα..

ανοιξαμε τυχαια σε ενα φαναρι και πρωτη δευτερα τριτη ειμασταν διπλα διπλα οταν αρχισαν τα χιλιομετρα να ειναι πανω απο 130 αρχισε και ανοιγε λογο κυβικων...δυσκολευτηκε με την εννοια οτι στο δρομο που ειμασταν ηταν κοντα τα φαναρια και αν μας επιαναν συνεχεια δεν θα μπορουσε να ξεφυγει πολυ..για το βαρος του τα κυβικα του το golf το οποιο ειναι και πενταθυρο εκατσε καλα πιστευω απεναντι σε ενα αυτοκινητο πιο δυνατο με κυβικα κοντες σχεσης κτλπ..δεν ειναι εξαλλου το gt για κοντρες..το παλιο type r ειναι πολυ πιο ελαφρυ και κατα πολλους πολυ πιο γρηγορο απο το καινουργιο...

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεακι δεν ειμαι εγω ειναι ασχετο νομιζω οτι ειναι και τουρκικο βιντεο!!..το εβαλα σαν παραδειγμα..

ανοιξαμε τυχαια σε ενα φαναρι και πρωτη δευτερα τριτη ειμασταν διπλα διπλα οταν αρχισαν τα χιλιομετρα να ειναι πανω απο 130 αρχισε και ανοιγε λογο κυβικων...δυσκολευτηκε με την εννοια οτι στο δρομο που ειμασταν ηταν κοντα τα φαναρια και αν μας επιαναν συνεχεια δεν θα μπορουσε να ξεφυγει πολυ..για το βαρος του τα κυβικα του το golf το οποιο ειναι και πενταθυρο εκατσε καλα πιστευω απεναντι σε ενα αυτοκινητο πιο δυνατο με κυβικα κοντες σχεσης κτλπ..δεν ειναι εξαλλου το gt για κοντρες..το παλιο type r ειναι πολυ πιο ελαφρυ και κατα πολλους πολυ πιο γρηγορο απο το καινουργιο...

Off Topic

Ένα άλλογο πιο δυνατό το καινούργιο και δεν έχει το σύστημα που στις στροφές πατάει στις 3 ρόδες όπως έκανε το παλιό!!!Αυτό το κάνει γρήγορο στις στροφές σε σχέση με το new!!!
Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Ρολλαριστα με BMW x3 3L Diesel turbo 4χ4 αυτοματο μοντελο @2007'

3ες απο 90 μεχρι 200 2 αμαξια μπροστα μου.

2ες μεχρι οσο παει ηταν αρκετα μπροστα μου..(σπινιαρα πολυ)

Ποσα αλογα εχει αυτο???

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πριν λίγο με citroen c3 2008. Αυτός δικάβαλος κι εγώ μόνος μου. Το παλικάρι δήλωνε στην αρχή 1.4 μετατροπή με turbo από smart που δούλευε στο 0.3 .... έπειτα μου είπε ότι είναι μαμά 1.4 με 90 άλογα με ανάρτηση κι ελατήρια και καθίσματα sparco . Πίσω έγραφε 1.6i 16v . Ανοίξαμε από ρολλ 20χλμ και μέχρι τα 110-115 ήμουν μπροστά 1 φτερό , στα 120-125(κούμπωμα 3ης) άρχισε ν' ανοίγει κι έφτασε η διαφορά μέχρι τα 140 στο ένα αμάξι μπροστά αυτός. Ανοίξαμε ξανά , και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα . Ανοίξαμε από 40χλμ δυο φορές και είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα . Δεν μπορεσα να βγάλω συμπέρασμα ...

edit: έλεγε πως έχει ανοίξει με 106gti και ήταν κόπιες , έλεγε οτι άνοιξε με primera φπε και ήταν 2 αμάξια μπροστά , έλεγε οτι ανοιξε με tt και μέχρι κούμπωμα 3ης ήταν μαζί , μετα τον έθαψε το tt ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

έτσι έμεινα κι εγώ μόλις είδα το 1 αμάξι διαφορά .... :o

του έλεγα δεν μπορεί , κάτι φοράς .. μου λέει στην αρχή τουρμπο από smart στο 0,3 … μετά το πάτημα τον ξαναρώτησα και μου λέει τπτ , μαμά είμαι ... ε δεν τον πίστευα ... ανοίξαμε καπό και το μόνο που είχε ήταν ένα μπαρόμετρο στη εισαγωγή αέρα ... στα 20χλμ το αμάξι του σερνόταν έλεγε ! κι μετά μου είπε ν' ανοίξουμε από 40χλμ ...

Link to comment
Share on other sites

το χταποδι του φιανοταν μπας και εβλεπες κανενα σαλιγκαρο κολλημενο πανω του?

το σκηνικό έγινε γύρω στις 03:30-03:50 και δυστυχώς δεν μπορούσα να διακρίνω τπτ μέσα στη μαύρη πίσα που επικρατούσε ... μόνο τα κλασικά ..εισαγωγή μαμά , μπουζοκαλώδια , φίλτρο λαδιού κλπ , θα ζητήσω επανεξέταση του γραπτού μπας και καταφέρω να περάσω έστω και με βάση ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα!!Ειμαι κατοχος ενος scirocco160,εχω 9.500χλμ.Το σαββατο ειπα να παω για ενα μπανακι χαλκιδικη με την κοπελα μου και ενα ζευγαρι ακομα(κουμπαροι μου,4 ατομα στο scirocco)πριν τη Θεσσαλονικη,μετα τα Μαλγαρα και λιγο πριν το φαναρι για περιφεριακο συναντησα ενα astra gtc turbo 180ps(2 ατομα στο astra)μπροστα μου,ειχε περιπου 120χλμ,ειπα να το δοκιμασω.Εκοψα ταχυτητα και τον κολλησα απο πισω στα 120χλμ. περιπου.Τσιμπησε και αρχισε να παταει.......πηγαμε μεχρι 210-215,αφησα 2-3 φορες το γκαζι γιατι θα τον πατουσα!!!!!!Πιστευα οτι παει πολυ καλητερα το astra και δεν περιμενα να το φευγω!!!!!Το αυτοκινητο=scirocco εχει πολυ δυναμη!!!!!! Ο κουμπαρος μου ειναι αναμεσα στο astra180ps και το insignia140ps (το astra180ps αρεσει στη γυναικα του) γυρισε μετα και την ειπε "ξεχνατο το astra".ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!!!!!!! ohmy.gif

Σορρυ ρε φιλε αλλα αμα τον ειχες κολλησει και του επαιρνες τα κενα...λογικο ειναι να του παιζεις το γκαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιο πατημα να σας πρωτοπω..???

1)εγω vs corsa opc (0-400m) ειμια μπροστα κατα 1 αμαξι..

2)εγω vs 207 rc (0-400m) ειμαι μπροστα παλι...

3)εγω vs 106 rallye (καροτσα απο 1.3 με μοτερ απο 1.6+σκουπα+εξατμιση)...μπροστα εγω...

4)εγω vs golf mkv tsi+προγραμμα+εξατμιση+εισαγωγη...0-400μ μπροστα εγω ενα αμαξι...

εχω βαρεθει να τρεχω 0-400μ!!!

κοντρες που μ αρεσαν ηταν με golf gti mkv gti (με 17' ζαντολαστιχα...) διοτι πηγαιναμε αγκαλια παντου...

Link to comment
Share on other sites

ποιο πατημα να σας πρωτοπω..???

1)εγω vs corsa opc (0-400m) ειμια μπροστα κατα 1 αμαξι..

2)εγω vs 207 rc (0-400m) ειμαι μπροστα παλι...

3)εγω vs 106 rallye (καροτσα απο 1.3 με μοτερ απο 1.6+σκουπα+εξατμιση)...μπροστα εγω...

4)εγω vs golf mkv tsi+προγραμμα+εξατμιση+εισαγωγη...0-400μ μπροστα εγω ενα αμαξι...

εχω βαρεθει να τρεχω 0-400μ!!!

κοντρες που μ αρεσαν ηταν με golf gti mkv gti (με 17' ζαντολαστιχα...) διοτι πηγαιναμε αγκαλια παντου...

Το tsi που περιγραφεις ειναι πιο δυνατο στο 400αρι απο το gti μαμα.

Μ'αυτο εισαι ενα αμαξι μπροστα κ με το gti πας αγκαλια?(παιζει κ ο οδιγος βεβαια ρολο, χωρις αυτο να συμαινει οτι ο οδιγος του συγκεκριμενου tsi ηταν κουλος, μπορει να μη του μπικε μια σχεση καλα)

Ποσες φορες ανοιξατε?

Link to comment
Share on other sites

ποιο πατημα να σας πρωτοπω..???

1)εγω vs corsa opc (0-400m) ειμια μπροστα κατα 1 αμαξι..

2)εγω vs 207 rc (0-400m) ειμαι μπροστα παλι...

3)εγω vs 106 rallye (καροτσα απο 1.3 με μοτερ απο 1.6+σκουπα+εξατμιση)...μπροστα εγω...

4)εγω vs golf mkv tsi+προγραμμα+εξατμιση+εισαγωγη...0-400μ μπροστα εγω ενα αμαξι...

εχω βαρεθει να τρεχω 0-400μ!!!

κοντρες που μ αρεσαν ηταν με golf gti mkv gti (με 17' ζαντολαστιχα...) διοτι πηγαιναμε αγκαλια παντου...

ποσα βγαζει το δικο σου?? γτ αν εισαι μαμα λιγο δυσκολο να εριξες σε tsi stage 1 γτ παιζουν στα 230 και 30 κιλα ροπης!!

Link to comment
Share on other sites

Το tsi που περιγραφεις ειναι πιο δυνατο στο 400αρι απο το gti μαμα.

Μ'αυτο εισαι ενα αμαξι μπροστα κ με το gti πας αγκαλια?(παιζει κ ο οδιγος βεβαια ρολο, χωρις αυτο να συμαινει οτι ο οδιγος του συγκεκριμενου tsi ηταν κουλος, μπορει να μη του μπικε μια σχεση καλα)

Ποσες φορες ανοιξατε?

μια φορα ανοιξαμε...ποσες φορες κανεις εσυ πατηματα???

το tsi μ ειπε οτι ειναι στα 200ps μου ανακοινωσε και τις πιεσεις αλλα οτι και να σου πω...ψεματα θα σου πω..!

δικαιολογησε μου γιατι ειναι τα tsi πιο γρηγορα???δεν εχει να κανει ενα μοτερ μονο στο 0-400!

σκεψου ποσο πιο γρηγορο κιβωτιο εχει το gti,ποσο καλυτερο πατημα εχει το gti,ποσο πιο ομαλη δυναμη εχει το gti,δεν εχει ξεσπασματα,δεν σπινιαρει ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

δλδ στα dragster τα δυνατα αυτοκινητα δν εχουν καλους χρονους γτ ξεσπανε?? αυτο που περιγραφεις δν ειναι stage 1 tsi, γτ μονο με προγραμμα παιζουν στα 200+..

στα dragster εχουν και ωραια λαστιχακια...και ισως εχουν και καποια μετρα κολλα στην εκκινηση???

το tsi φορουσε αγελαδα-προγραμμα-εξατμιση!και μου ειπε ειμια κοντα στα 200ps!

τι αλλο να σου πω???πρεπει να σκεφτεις οτι εχω και ενα μπλοκε...εχω 225-40/18...δεν σπινιαρω σχεδον καθολου...

δεν εχω κατι με τα tsi...απεναντιας αν επαιρνα καινουριο αμαξι αυτο θα επαιρνα σιγουρα...αλλα 1.4 ειναι,ειναι καλο μεχρι καποια μετρα...και απο καποια μετρα και μετα...

π.χ. αν πηγαινα μαζι του απο ρολ 2ες 50km/h θα τον μαζευα,αν τον μαζευα στα 800+ μετρα..

Link to comment
Share on other sites

στα dragster εχουν και ωραια λαστιχακια...και ισως εχουν και καποια μετρα κολλα στην εκκινηση???

το tsi φορουσε αγελαδα-προγραμμα-εξατμιση!και μου ειπε ειμια κοντα στα 200ps!

τι αλλο να σου πω???πρεπει να σκεφτεις οτι εχω και ενα μπλοκε...εχω 225-40/18...δεν σπινιαρω σχεδον καθολου...

δεν εχω κατι με τα tsi...απεναντιας αν επαιρνα καινουριο αμαξι αυτο θα επαιρνα σιγουρα...αλλα 1.4 ειναι,ειναι καλο μεχρι καποια μετρα...και απο καποια μετρα και μετα...

π.χ. αν πηγαινα μαζι του απο ρολ 2ες 50km/h θα τον μαζευα,αν τον μαζευα στα 800+ μετρα..

Πόσα άλογα είσαι???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.