Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Guest Κωστας VR6

...αμα ραβει ασχημα....να μη του παω κατι υφασματα που θελω κουστουμακι να φτιαξω... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

mpoukou22,μπραβο στο πολακι σου.παει πολυ καλα. εμενα ενας φιλος ειχε παλια ενα 6n ΦΠΕ και πηγαινε μαζι με 'πειραγμενα' ραλλακια...

katana,τωρα που το σκαλισες το γκολφακι εχεις γινει ατακτουλης ε? :good:

να'σαι καλα φιλε,σ'ευχαριστω πολυ.

δυσκολο αυτο που λες με το ραλλακι....

τουλαχιστιν το δικο μου με 16V ραλι σκουπα-τελικο ειναι πολυ πισω

Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί έτσι ο κινητήρας.

Δεν αυξάνεις έτσι απλά τη βενζίνη για να αυξησεις την ιπποδύναμη, ποσο μάλιστα να το κάνει μονος του ο εγκεφαλος αν του βαλεις 100αρα. Το μιγμα, δηλαδη η αναλογια καυσιμου-αερα ειναι προκαθορισμενο και ο εγκεφαλος προσπαθει να το κραταει σταθερο.

Πρεπει να μπει περισσότερος αέρας και μαζί με αυτόν περισσότερο κάυσιμο ώστε να παραχθεί μεγαλύτερη ισχυς. Αν εσύ (με καποιον τρόπο) βαλεις περισσοτερη βενζινη χωρις να αυξησεις και τον αερα, θα εμπλουτισεις το μιγμα και η δυναμη θα πεσει!

Σε αυτοκινητα με προγραμμα αυτες οι παραμετροι (αβανς/παροχη κλπ) ρυθμιζονται.

Οπως και να εχει ακομα και σε στοκ καταστασεις οταν ο εγκεφαλος διαβαζει 'πυρακια' αυτοματα κανει απαραιτητες προσαρμογες φυσικα εις βαρος της αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. τα πράγματα έχουν γίνει απίστευτα δραματικά. Σήμερα που γύριζα σπίτι όλη η Βουλιαγμένης (από βούτα μέχρι λιμανάκια) γεμάτη μπλέ ανθρωπάκια με μηχανές. Σταμάταγαν μέχρι και τις μύγες.

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ακολουθήσουμε τον nick2009 στα μέγαρα.

Γενικά δύσκολες οι εποχές για γκαζάκιδες - κοντράκηδες!

Βενζίνη στα ύψη, στρουμφάκια παντού τα βράδια.....

¶λλωστε αυτός είναι ο λόγος που έχουν μειωθεί τα δυστυχήματα. Χαμηλότερες ταχύτητες για χαμηλότερη κατανάλωση.

Τα τρελά αυτοκινητα τα κρύβουν οι κάτοχοι τους λόγω ΣΔΟΕ οπότε πάει το άθλημα....

Το μόνο που έχω να πω ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλους, γράφουν ασταμάτητα και ξηλώνουν πινακίδες....

Link to comment
Share on other sites

Nαι...

Προχθές παρατήρησα στο φανάρι της Ολυμπιακής 2 περιπολικά κρυμμένα μέσα στα δέντρα και αστυνομικούς με ασυρμάτους να μιλάνε...Προφανώς κάποιος θα στήνεται στα προηγούμενα φανάρια και θα δίνει σήμα για να τους μαζέψουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω την πατησα με γραψανε προχτες το απογευμα στην περιμετρικη της Πατρας..ειχαν ρανταρ και με επιασε στα 160 με οριο 100 ευτυχως την γλυτωσα με 110 ευρω γιατι μου εκοψε 30 χιλιομετρα...και γαμωτο ηταν κλασικο σημειο αλλα ειχα ξεχαστει :) ...περιττο να πω οτι ειχαν σταματησει αλλους 5 οσο ημουν εκει τους εραβαν καλα κουστουμακια...φοροεισπρακτικα μετρα ειναι μου φανηκαν....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με εγραψαν πριν 10 μερες κοντα στη Λαμια στη Εθνικη καθως ερχομουν Λαρισα.

το radar τους εγραψε 188 χιλιομετρα το δικο μου δεν θυμαμαι :)

ηθελε να μου παρει πινακιδες διπλωμα να με γραψει για τα φιμε και γενικα το πραγμα ξεφυγε..

τελικα μου εβαλαν 100 ευρο.

πληρωσα 50 μετα απο 2 μερες..

το αστειο ειναι οτι μου εκαναν σημα να σταματησω και μπροστα μου ηταν με αλαρμ ενα V gti κοκκινο με φιμε και τα σχετικα με οδηγο οχι πανο απο 25

και πισω απο εμενα την ωρα που εφυγα σταματησαν ενα golf 6 tsi λευκο.

κανεις απο εδω? χαχαχαα με τα vw τα ειχαν βαλει?

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

ωραιο και ζεστο τσαι κερασαμε απο φαναρι σε φαναρι..corsa gsi εγραφε...Υπαρχει τετοιο???παντως υπαρχει δεν υπαρχει....το ιπιε το τσαι του!!ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ OPEL ΠΛΕΟΝ!!VW GROUP!!

pissopelnr3.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιο και ζεστο τσαι κερασαμε απο φαναρι σε φαναρι..corsa gsi εγραφε...Υπαρχει τετοιο???παντως υπαρχει δεν υπαρχει....το ιπιε το τσαι του!!ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ OPEL ΠΛΕΟΝ!!VW GROUP!!

pissopelnr3.jpg

ναι υπαρχει και ειναι 150 αλογα ιδιο με το μοτερ του opc...σαν να λεμε seat ibiza fr

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει και ειναι 150 αλογα ιδιο με το μοτερ του opc...σαν να λεμε seat ibiza fr

;):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ποσα εχει?? παντως παιδες το(ν) ιπιε (το τσαγακι του) πολυ χαλαρα...τωρα παιζει να ειναι και λογο dsg ή οτι απο τα χρονια τα αλογα του εγιναν....μουλαρια!!! sillyhorse1rb5.gif

παρε μοτερ vw να δεις ασπρη μερα βρε ανθρωπε.....παρε..... :(

Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομάδα , περίπου με κυνηγούσε ένα μαύρο Octavia rs 5 , όταν καθότανε μπροστά μου σε σφήνες δεν του κόλλαγα στον προφυλακτήρα , του άφηνα ένα κενό για να μην κολλάει τα μάτια του στον καθρέφτη , και έρθουμε σε δυσάρεστη θέση , κάποια στιγμή τον περιμένω να ανοίξουμε και πατάμε από δευτέρες .. δεν έχει σημασία εάν του έριξα η εάν μου έριξε , ήταν αστυνομικός και είχε δώσει σήμα στο φανάρι της παραλιακής να με σταματήσουν ,,, έτσι έγινε , αυτοσχέδιος αγώνας , επίδειξη ικανοτήτων , κατά 140 χιλιόμετρα πάνω από το όριο ,

6 μήνες το δίπλωμα και δικαστήριο με πρόστιμο ,, όλα αυτά δεν έγιναν όμως υπάρχουν και μπάτσοι που δεν τους κάνουν τα ρούχα εξουσία , αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η κακία του κόσμου όταν με είδαν σταματημένο .. ο αλήτης , ο δολοφόνος , στο εκτελεστικό απόσπασμα φώναζε ο άλλος , βαρέθηκα να έχω ένα αυτοκίνητο το οποίο καιει 10 στο ταξίδι , -13 στην πόλη και 16-17 στο πλάκωμα.. επίσης τις κλίσεις και τον άσχετο κόσμο που δεν ξέρει να κοιτάει τον καθρέφτη καλά καλά και έχει και άποψη

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ δεν ανοίγουμε με Octavia...ακόμη και να γράφει 1.6 MPi!

Επίσης, νομικά, η συγκεκριμένη τακτική των αστυνομικών είναι εν πολλοίς αμφισβητίσιμη και κανονικά, βάσει του Ποινικού Νομου, τιμωρούνται σαν ηθικοί αυτουργοί στο 1/4 της ποινής... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ δεν ανοίγουμε με Octavia...ακόμη και να γράφει 1.6 MPi!

Επίσης, νομικά, η συγκεκριμένη τακτική των αστυνομικών είναι εν πολλοίς αμφισβητίσιμη και κανονικά, βάσει του Ποινικού Νομου, τιμωρούνται σαν ηθικοί αυτουργοί στο 1/4 της ποινής... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

σε αλλες χωρες οχι στην Ελλαδα εδω δεν μπορουμε να πιασουμε τους αρχικλεφτες πολιτικους θα τιμωρηθει ο αστυνομικος...πρεπει να ηταν 1.8tsi οctavia απο τα καινουργια λετε να το εχω με το GT? :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ένα παρόμοιο περιστατικό με Octavia 5 RS το τελευταίο μοντέλο με το facelift σε άσπρο χρώμα. Προσπέρασα με μεγάλη ταχύτητα (άνω του ορίου) σε επαρχιακό δρόμο και αυτός που ήταν πίσω μου προσπερνάει 2 αυτοκίνητα μαζί και αρχίσει να με ακολουθάει. Κατευθείαν σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι αστυνομικό, πατάω φρένο και αρχίσω και κινούμε τέρμα δεξιά στο δρόμο με κανονική ταχύτητα ώστε να του δώσω χώρο να με περάσει. Τελικά δεν με πέρασε κάθισε από πίσω μέχρι που μπήκαμε στην πόλη. Ευτυχώς δεν με σταμάτησαν κάπου μετά, αλλά μπορεί και να ήταν της αστυνομίας και να προσπάθούσαν να με προκαλέσουν όπως τον nick2009 ώστε να με γράψουν. Για αυτό προσοχή με τα Octavia 5. :D

Υ.Γ. Έχω ακούσει και άλλη ιστορία με octavia 5 που είχε συμβατικές πινακίδες χωρίς διακριτικά της αστυνομίας.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

σε αλλες χωρες οχι στην Ελλαδα εδω δεν μπορουμε να πιασουμε τους αρχικλεφτες πολιτικους θα τιμωρηθει ο αστυνομικος...πρεπει να ηταν 1.8tsi οctavia απο τα καινουργια λετε να το εχω με το GT? :D

και στην Ελλάδα υπάρχουν .... αστυνομικά+συμβατικά Octavia 5 GT .... γι αυτό προσοχή !!!

Και εγώ είχα ένα παρόμοιο περιστατικό με Octavia 5 RS το τελευταίο μοντέλο με το facelift σε άσπρο χρώμα. Προσπέρασα με μεγάλη ταχύτητα (άνω του ορίου) σε επαρχιακό δρόμο και αυτός που ήταν πίσω μου προσπερνάει 2 αυτοκίνητα μαζί και αρχίσει να με ακολουθάει. Κατευθείαν σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι αστυνομικό, πατάω φρένο και αρχίσω και κινούμε τέρμα δεξιά στο δρόμο με κανονική ταχύτητα ώστε να του δώσω χώρο να με περάσει. Τελικά δεν με πέρασε κάθισε από πίσω μέχρι που μπήκαμε στην πόλη. Ευτυχώς δεν με σταμάτησαν κάπου μετά, αλλά μπορεί και να ήταν της αστυνομίας και να προσπάθούσαν να με προκαλέσουν όπως τον nick2009 ώστε να με γράψουν. Για αυτό προσοχή με τα Octavia 5. :ninja:

Υ.Γ. Έχω ακούσει και άλλη ιστορία με octavia 5 που είχε συμβατικές πινακίδες χωρίς διακριτικά της αστυνομίας.

Κόκκινο octavia στον περιφερειακό ;)

Edit: Ήθελα να ξερα ... πλέον που μπορούμε να χαρούμε τα αυτοκίνητα μας με τις τόσες κάμερες που έχουν φυτέψει , με τα τόσα συμβατικά αστυνομικά αυτοκίνητα με onboard φωτογραφικές κάμερες και γενικά με τόσα μετρά ???

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εφόσον είσαι παράνομος θα σε γράψουν και θα έχουν και δίκιο

Είτε είναι για ταχήτητα είτε παραβίαση σηματοδότη,ότι και να είναι δύσκολα στην χαρίζουν εκτός και αν έχεις κάποιο γνωστό να κάνεις δουλειά

Επίσης υπάρχει και η επιλογή της πίστας για όποιον θέλει να τρέξει αλλά και να μην είναι δημόσιος κίνδυνος για τους άλλους στον δρόμο

Μην χαλάμε το θέμα όμως με off topic

Ας σβηστεί και αυτό μαζί με τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εφόσον είσαι παράνομος θα σε γράψουν και θα έχουν και δίκιο

Είτε είναι για ταχήτητα είτε παραβίαση σηματοδότη,ότι και να είναι δύσκολα στην χαρίζουν εκτός και αν έχεις κάποιο γνωστό να κάνεις δουλειά

Επίσης υπάρχει και η επιλογή της πίστας για όποιον θέλει να τρέξει αλλά και να μην είναι δημόσιος κίνδυνος για τους άλλους στον δρόμο

Μην χαλάμε το θέμα όμως με off topic

Ας σβηστεί και αυτό μαζί με τα άλλα

οπως εδω στη θεσσαλονιη ας πουμε ποθ εχουμε τοσες πολλε πιστες που δεν ξερουμε σε ποια να παμε καθε φορα...φιλε μου ουτε πιστες υπαρχουναλλα και ετσι οπως παμε ουτε θα γινουν..το θεμα ειναι να χαρεις καπου το αυτοκινητο σου και να προκαλεσεις οσο το δυνατον λιγοτερο (αν δεν γινεται καθολου)οσο αναφορα τωρα τ στρουμφακια που σε κολλανε και μολισ του ραψεις κανα δυο φαναρια μετα καλου απο τον ασυρματο και σε σταματανε......τι να πω..αξιοι τις μοιρας τους! sorry για το off

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

πολλές φόρες τα of topic έχουν και την λογική τους , και σώνουν κάποιες καταστάσεις... πολλές φορές από κόντρες στον δρόμο έχω καταφέρει να περάσω το μήνυμα στον κοντρακια που δεν είναι μόνο της ευθείας ότι υπάρχει και το be the driver και αλλά πιο ανώτερα driving levels , και όσοι έχουν έρθει έχουν μείνει έκπληκτοι γιατί έχουν παρεξήγηση το θέμα οδηγώ σε πίστα ,

όλοι λενε ότι είναι ακριβά , ότι χαλάμε τα αυτοκίνητα μας ,,, ότι τρωμε τα ελαστικά , και τα φρένα μας μέσα στις πίστες

αυτά είναι δικαιολογίες που δεν πρέπει να τις σκεφτόμαστε καν .. το πρόβλημα μας είναι ο κομπλεξισμος .. που πήραμε αυτοκίνητο 20,000 εύρο και φοβόμαστε μην παμε στην πίστα και μας περάσει κανένα yugo ,,

αλλά και στην κόντρα βλέπεις yugo και δεν ξέρεις εάν φοράει μοτέρ από Deltona , για αυτό λεω ότι λεμε δικαιολογίες ,

μαθέ μέσα από την πίστα που είναι ένας αγωνιστικός στίβος που διαθέτει ασφάλεια , και αυτά που θα μάθεις , είναι μια αυτοάμυνα του μυαλού σου που ενστικτωδώς θα αντιδράσει για να σώσεις μια κατάσταση που , εάν δεν είχες μπει σε πίστα θα ήσουν θεατής στην καταστροφή της περιουσίας σου ,

έχω κάνει πάνω από 50 άτομα personal driving.. και οι 50 είναι η σε kart , η σε track day

άλλο είναι το be the driver , & άλλο το personal driving

όφελος δεν έχω να έρθει κάποιος στην πίστα , όφελος έχω και το λεω για αυτούς που ξέρουν ότι κάνω μαθήματα και μένουν πίσω από απόψεις άλλων που μειώνουν τις προσπάθειες μου και άλλων των παιδιών που κάνουν το ίδιο με εμένα

αυτά είχα να πω ,

Link to comment
Share on other sites

παραδιδεις και μαθηματα ωρε θηριο?

να δω εγω ποτε θα ξεμπλεξω με την κωλοδουλεια μου να ερθω στο μεγαρο να τα πουμε και απο κοντα!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα αυτα φιλε μου.και σε μεγαλο βαθμο τα αποδεχομαι.ομως οσο επικινδυνος ειμαι εγω που τρεχω στο δρομο και βαζω κοντρες (χωρις να εχω παει και ποτε σε πιστα προσωπικα) αλλο τοσο επικινδυνος ειναι και ο "καλος οδηγος" που εχει ερωτευθει παραφορα την αριστερη λωριδα και δεν την αφηνει με τιποτα...ουτε καν οταν οδηγει στην εγνατια οδο και με οριο 130 αυτος πηγαινει με 70 και 80.το θεμα μου λοιπον δεν ειναι αν φταιμε εμεις που δεν τα πλακωνουμε στις πιστες...αλλα οτι δεν φταιμε μονο εμεις για ολα τα στραβα και ασχημα που γινονται στους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα αυτα φιλε μου.και σε μεγαλο βαθμο τα αποδεχομαι.ομως οσο επικινδυνος ειμαι εγω που τρεχω στο δρομο και βαζω κοντρες (χωρις να εχω παει και ποτε σε πιστα προσωπικα) αλλο τοσο επικινδυνος ειναι και ο "καλος οδηγος" που εχει ερωτευθει παραφορα την αριστερη λωριδα και δεν την αφηνει με τιποτα...ουτε καν οταν οδηγει στην εγνατια οδο και με οριο 130 αυτος πηγαινει με 70 και 80.το θεμα μου λοιπον δεν ειναι αν φταιμε εμεις που δεν τα πλακωνουμε στις πιστες...αλλα οτι δεν φταιμε μονο εμεις για ολα τα στραβα και ασχημα που γινονται στους δρομους.

Φίλε εν μέρη έχεις δίκιο , από την δικιά μου την πλευρά είδα ότι το motorsport στην χώρα την οποία ζούμε είναι παρεξηγημένο , το έχω πλήρωση με χρήμα , και με ψυχή που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ εάν δεν το ζήσει ,

Τι εννοώ εδώ και 2 χρόνια πήγα να περάσω ένα βιβλίο στο υπουργείο ανάπτυξης και πολιτισμού , για το μάθημα της οδηγηκής παιδείας στην Ελλάδα , και η μίζα ήταν το νούμερο 1 θέμα , βαρέθηκα και σιχάθηκα όλο το παρασκήνιο που δουλεύει αυτό το σύστημα , το βιβλίο το έχω τελειώσει και το δίνω σε αυτός που θέλουν και πιστεύουν ότι είναι χαζομάρα να σκοτωθείς στον δρόμο και από *μη επιτρεπόμενη λέξη* αλλού ,

Μια παραγράφω μόνο δίνω

Καταρχήν μαθαίνουμε μέσα σε πίστα. Αυτό μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε λάθη τα οποία δεν θα μας στοιχίσουν σε ανθρώπινες ζωές και χρήματα υλικών ζημιών. Οι οδηγοί οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα του BE THE DRIVER , ξεκινούν από την θέση του οδηγού για να εξηγήσουν στους ενδιαφερόμενους τις λεπτομέρειες της κάθε άσκησης . οι ενδιαφερόμενοι παραμένουν στο κάθισμα του συνοδηγού μέχρι να καταλάβουν ότι ο φόβος δεν υπερισχύει όταν γνωρίζεις κάτι το οποίο το ζεις και είναι αληθινό

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εν μέρη έχεις δίκιο , από την δικιά μου την πλευρά είδα ότι το motorsport στην χώρα την οποία ζούμε είναι παρεξηγημένο , το έχω πλήρωση με χρήμα , και με ψυχή που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ εάν δεν το ζήσει ,

Τι εννοώ εδώ και 2 χρόνια πήγα να περάσω ένα βιβλίο στο υπουργείο ανάπτυξης και πολιτισμού , για το μάθημα της οδηγηκής παιδείας στην Ελλάδα , και η μίζα ήταν το νούμερο 1 θέμα , βαρέθηκα και σιχάθηκα όλο το παρασκήνιο που δουλεύει αυτό το σύστημα , το βιβλίο το έχω τελειώσει και το δίνω σε αυτός που θέλουν και πιστεύουν ότι είναι χαζομάρα να σκοτωθείς στον δρόμο και από *μη επιτρεπόμενη λέξη* αλλού ,

Μια παραγράφω μόνο δίνω

Καταρχήν μαθαίνουμε μέσα σε πίστα. Αυτό μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε λάθη τα οποία δεν θα μας στοιχίσουν σε ανθρώπινες ζωές και χρήματα υλικών ζημιών. Οι οδηγοί οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα του BE THE DRIVER , ξεκινούν από την θέση του οδηγού για να εξηγήσουν στους ενδιαφερόμενους τις λεπτομέρειες της κάθε άσκησης . οι ενδιαφερόμενοι παραμένουν στο κάθισμα του συνοδηγού μέχρι να καταλάβουν ότι ο φόβος δεν υπερισχύει όταν γνωρίζεις κάτι το οποίο το ζεις και είναι αληθινό

Φιλε γιατι δεν ανοιγεις ενα νεο topic για να μας πεις τα βασικα του βιβλιου που εχεις γραψει?ακουγεται πολυ ενδιαφερον!να μην γεμιζουμε και off topic το θεμα.

Edited by Andreas tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.