Jump to content
lebron

Scirocco 1.4 160ps Vs Astra Gtc 1.6 180ps

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα!!Ειμαι κατοχος ενος scirocco160,εχω 9.500χλμ.Το σαββατο ειπα να παω για ενα μπανακι χαλκιδικη με την κοπελα μου και ενα ζευγαρι ακομα(κουμπαροι μου,4 ατομα στο scirocco)πριν τη Θεσσαλονικη,μετα τα Μαλγαρα και λιγο πριν το φαναρι για περιφεριακο συναντησα ενα astra gtc turbo 180ps(2 ατομα στο astra)μπροστα μου,ειχε περιπου 120χλμ,ειπα να το δοκιμασω.Εκοψα ταχυτητα και τον κολλησα απο πισω στα 120χλμ. περιπου.Τσιμπησε και αρχισε να παταει.......πηγαμε μεχρι 210-215,αφησα 2-3 φορες το γκαζι γιατι θα τον πατουσα!!!!!!Πιστευα οτι παει πολυ καλητερα το astra και δεν περιμενα να το φευγω!!!!!Το αυτοκινητο=scirocco εχει πολυ δυναμη!!!!!! Ο κουμπαρος μου ειναι αναμεσα στο astra180ps και το insignia140ps (το astra180ps αρεσει στη γυναικα του) γυρισε μετα και την ειπε "ξεχνατο το astra".ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!!!!!!! ohmy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δν ισχυει....Με 4 ατομα εσυ και 2 ο αλλος και με 20 αλογα λιγοτερα και αφηνες γκαζι?Μαλλον μονος σου παταγες....φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

το scirocco ειναι 172+ αλογα και το astra λενε οτι ειναι λιγοτερα τα αλογα απο αυτα που λεει ο κατασκευαστης!

Link to comment
Share on other sites

κακες γλωσσες ειπανε οτι το αστρα εχει τροχο καπου στα 160 αλογα.τραγικο αν ειναι αληθεια

κ αυτο οτι ολα τα vw εχουν παραπανω αλογα...τελικα ισχυει?δεν μιλαμε για στροφαλο αλλα τροχο παντα

Link to comment
Share on other sites

κακες γλωσσες ειπανε οτι το αστρα εχει τροχο καπου στα 160 αλογα.τραγικο αν ειναι αληθεια

κ αυτο οτι ολα τα vw εχουν παραπανω αλογα...τελικα ισχυει?δεν μιλαμε για στροφαλο αλλα τροχο παντα

Δεν νομίζω το Αστρα να βγάζει λιγότερα άλλογα από τα ονομαστικά, θα τους πηγαίνανε στα δικαστήρια οι άλλες εταιρίες αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Αντίθετα το Scirocco βγάζει πράγματι περισσότερα άλογα από την ονομαστική τιμή σύμφωνα με τις δυναμομετρήσεις, και αυτό για λόγους φορολογίας στη Γερμανία.

Ανεξάρτητα από τα άλογα όμως, τα 2 αυτοκίνητα έχουν παραπλήσιες επιδόσεις σε επιτάχυνση και σε τελική, οι οποίες δεν αμφησβητούνται σε ιδανικές συνθήκες, και σε συνδυασμό με την ελαφρώς μεγαλύτερη ροπή που βγάζει το Scirocco, δεν μου φαίνεται απίθανό να υπερτερεί όταν τα 2 αυτοκίνητα είναι φορτωμένα ή όταν ο δρόμος είναι ελαφρώς ανηφορικός.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρω καποιες αμφιβολιες για το αποτελεσμα...εδω μαμα Golf GT παει μαζι με GTC Turbo και το Scirocco 160 οντας ελαφρως πιο αργο το περναει και με +2 ατομα??

Αν παντως ισχυει κατι τετοιο ειναι αλλη μια μεγαλοπρεπης ηττα της συμπαθους κατα τα αλλα Popel.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το άνοιγμα έγινε από τα 120 και πάνω παίζει μεγάλο ρόλο ότι ήσουν κολλημένος πίσω του και σου κοβε αέρα.

Κάνει πολύ μεγάλη διαφορά.

Και γω παλιότερα με Peugeot 206 1.4 με 75 άλογα κοντραριζόμουν με φίλο με Corolla 1.4 με 97 άλογα και ενώ κανονικά δεν είχα ελπίδα όταν χωνώμουν από πίσω του πιάναμε μαζί τα 170-180 και μετά άφηνα γκάζι για να μην ανέβω πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα!!Ειμαι κατοχος ενος scirocco160,εχω 9.500χλμ.Το σαββατο ειπα να παω για ενα μπανακι χαλκιδικη με την κοπελα μου και ενα ζευγαρι ακομα(κουμπαροι μου,4 ατομα στο scirocco)πριν τη Θεσσαλονικη,μετα τα Μαλγαρα και λιγο πριν το φαναρι για περιφεριακο συναντησα ενα astra gtc turbo 180ps(2 ατομα στο astra)μπροστα μου,ειχε περιπου 120χλμ,ειπα να το δοκιμασω.Εκοψα ταχυτητα και τον κολλησα απο πισω στα 120χλμ. περιπου.Τσιμπησε και αρχισε να παταει.......πηγαμε μεχρι 210-215,αφησα 2-3 φορες το γκαζι γιατι θα τον πατουσα!!!!!!Πιστευα οτι παει πολυ καλητερα το astra και δεν περιμενα να το φευγω!!!!!Το αυτοκινητο=scirocco εχει πολυ δυναμη!!!!!! Ο κουμπαρος μου ειναι αναμεσα στο astra180ps και το insignia140ps (το astra180ps αρεσει στη γυναικα του) γυρισε μετα και την ειπε "ξεχνατο το astra".ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!!!!!!! ohmy.gif

Τα 2 αυτοκινητα , ασχετα με το τι ανακοινωνει ο κατασκυαστης , εχουν παραπλησια ισχυ (175 περιπου το Scirocco , 185 περιπου το GTC). Λεπτομερειες (πχ αν εισαι πισω , που κερδιζεις αεροδυναμικα κλπ) μπορουν να καθορισουν την οποια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... το Scirocco έχει αρκετή δύναμη... αλλά στην ευθεία το ASTRA έχει περισσότερη... και εγώ το 160άρι έχω... και γνωστός μου έχει το ASTRA 1.6 180hp...

1. Είσαι από πίσω του και κολλημένος... με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύεσαι την αεροδυναμική και λιγότερη πίεση από τον αέρα

2. Αν τα βάλετε δίπλα δίπλα... σε ρεπρίζ θα σε φάει το ASTRA... σε ευθεία και με σταδιακό γκάζωμα όλα τα αμάξια αυτής της κατηγορίας πιάνουν 215κμ και λογικό είναι να είστε μαζί...

3. Λογικά δεν σανίδωσε από την αρχή το γκάζι το ASTRA... και όταν το πάτησε....(λογικά μετά τα 160κμ ήταν πλέον αργά για να μπορέσει να πάρει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 215κμ

Link to comment
Share on other sites

3. Λογικά δεν σανίδωσε από την αρχή το γκάζι το ASTRA... και όταν το πάτησε....(λογικά μετά τα 160κμ ήταν πλέον αργά για να μπορέσει να πάρει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 215κμ

Με εκοβε ειπα,αφησα 2-3 φορες το γκαζι γιατι δεν εκανε ακρη!!!!!!Και μη πεις οτι δεν πατουσε.....γιατι μετα κοψαμε και με χαιρετησε (οπως και εγω).Οχι δεν με πηρε μεγαλη διαφορα(δες το ξανα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... το Scirocco έχει αρκετή δύναμη... αλλά στην ευθεία το ASTRA έχει περισσότερη... και εγώ το 160άρι έχω... και γνωστός μου έχει το ASTRA 1.6 180hp...

1. Είσαι από πίσω του και κολλημένος... με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύεσαι την αεροδυναμική και λιγότερη πίεση από τον αέρα

2. Αν τα βάλετε δίπλα δίπλα... σε ρεπρίζ θα σε φάει το ASTRA... σε ευθεία και με σταδιακό γκάζωμα όλα τα αμάξια αυτής της κατηγορίας πιάνουν 215κμ και λογικό είναι να είστε μαζί...

3. Λογικά δεν σανίδωσε από την αρχή το γκάζι το ASTRA... και όταν το πάτησε....(λογικά μετά τα 160κμ ήταν πλέον αργά για να μπορέσει να πάρει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 215κμ

Σωστός ο solaris....και μην ξεχνάμε ότι τίθεται και θέμα οδηγού....

1. Μπορεί ο οδηγός του Astra να μήν είχε όρεξη να το πατήσει άλλο ή να φοβήθηκε απο κάποιο σημείο κ μετά.

2. Απ'οτι κατάλαβα ήταν μαζί με γυναίκα οπότε παίζει να έπεσε και η γνωστή μουρμούρα "πως πάς έτσι...και μην τρέχεις, θα σκοτωθούμε" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

2. Απ'οτι κατάλαβα ήταν μαζί με γυναίκα οπότε παίζει να έπεσε και η γνωστή μουρμούρα "πως πάς έτσι...και μην τρέχεις, θα σκοτωθούμε" κτλ.

;):rolleyes: ΜΠΟΡΕΙ :rolleyes::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

To Αστρα GTC 180 HP ειναι πιο αργο απο το GT 170 hp νομίζω μεχρι τα 180-190 km/hr. Απο εκει και μετα το Astra καλύπτει την διαφορά και περναει μπροστα.

Το Scirooco υπερτερει σε σχήμα σε και ίσως σε κράτημα και επειδή είναι πιο νέο μοντέλο.

Αν το δεις ομως πιο ρεαλιστικά αγοραζεις Astra gtc γιατι ειναι πιο γρήγορο καλύτερα φρένα πιο αξιόπιστο (αφου εχει κινητηρα πιο συμβατικο) και πιο οικονομικο σαν τιμη αγοράς.

Μην το υποτιματε τοσο πολυ εσυ και ο κουμπάρος.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

To Αστρα GTC 180 HP ειναι πιο αργο απο το GT 170 hp νομίζω μεχρι τα 180-190 km/hr. Απο εκει και μετα το Astra καλύπτει την διαφορά και περναει μπροστα.

Το Scirooco υπερτερει σε σχήμα σε και ίσως σε κράτημα και επειδή είναι πιο νέο μοντέλο.

Αν το δεις ομως πιο ρεαλιστικά αγοραζεις Astra gtc γιατι ειναι πιο γρήγορο καλύτερα φρένα πιο αξιόπιστο (αφου εχει κινητηρα πιο συμβατικο) και πιο οικονομικο σαν τιμη αγοράς.

Μην το υποτιματε τοσο πολυ εσυ και ο κουμπάρος.

Φιλικα.

;) Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο αμαξι.Ο κουμπαρος μου εξαλου θελει το insigmia και με αφορμη αυτο ειπε"ξεχνα το astra".Ουτε αυτος ειπε οτι δεν ειναι καλο :) .Μην ξεχναμε οτι ειπα την εμπειρια μου!!!Μπορει καποιος αλλος να ζεισει το αντιθετο ;)

Link to comment
Share on other sites

κακες γλωσσες ειπανε οτι το αστρα εχει τροχο καπου στα 160 αλογα.τραγικο αν ειναι αληθεια

κ αυτο οτι ολα τα vw εχουν παραπανω αλογα...τελικα ισχυει?δεν μιλαμε για στροφαλο αλλα τροχο παντα

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα 160 άλογα τροχό είναι κάπου 180 άλογα στρόφαλο.

Τραγικό...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα 160 άλογα τροχό είναι κάπου 180 άλογα στρόφαλο.

Τραγικό...!!

ασε τον στροφαλο αυτα ειναι ιστοριες χωρις τελος τροχο μιλαμε παντα οπου κ τα vw βγαζουν παραπανω αν το θετεις ετσι

αλλα στην τελικη

λες να με νοιαζει?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

To Αστρα GTC 180 HP ειναι πιο αργο απο το GT 170 hp νομίζω μεχρι τα 180-190 km/hr. Απο εκει και μετα το Astra καλύπτει την διαφορά και περναει μπροστα.

Το Scirooco υπερτερει σε σχήμα σε και ίσως σε κράτημα και επειδή είναι πιο νέο μοντέλο.

Αν το δεις ομως πιο ρεαλιστικά αγοραζεις Astra gtc γιατι ειναι πιο γρήγορο καλύτερα φρένα πιο αξιόπιστο (αφου εχει κινητηρα πιο συμβατικο) και πιο οικονομικο σαν τιμη αγοράς.

Μην το υποτιματε τοσο πολυ εσυ και ο κουμπάρος.

Φιλικα.

μας επεισες φιλε

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

To Αστρα GTC 180 HP ειναι πιο αργο απο το GT 170 hp νομίζω μεχρι τα 180-190 km/hr. Απο εκει και μετα το Astra καλύπτει την διαφορά και περναει μπροστα.

Αν το δεις ομως πιο ρεαλιστικά αγοραζεις Astra gtc γιατι ειναι πιο γρήγορο καλύτερα φρένα πιο αξιόπιστο (αφου εχει κινητηρα πιο συμβατικο) και πιο οικονομικο σαν τιμη αγοράς.

Αν ειναι να το περναω το GTC 1.6T ως τα 200χιλ/ωρα τι να το κανω μετα?? να με περναει αυτο απο τα 200 μεχρι τα 220-230??? :D το ειπες μονος σου ποιο ειναι πιο γρηγορο ουσιαστικα.

Ευτυχως δεν το ειδα ρεαλιστικα κι εγω και πολλοι αλλοι και ευτυχως δεν αγορασαμε GTC 1.6T. <_<

Ευτυχως που δεν θελησα να αγορασω ενα μελλοντικο Fiat....το οποιο ναι μεν θα πληρωνα 3 χιλιαρικα λιγοτερα αλλα στη μεταπωληση του αυτα τα χρηματα θα τα εχανα σιγουρα.

Οσο για την αξιοπιστια ασε να εχω καποιες αμφιβολιες.

Link to comment
Share on other sites

ασε τον στροφαλο αυτα ειναι ιστοριες χωρις τελος τροχο μιλαμε παντα οπου κ τα vw βγαζουν παραπανω αν το θετεις ετσι

αλλα στην τελικη

λες να με νοιαζει?

Αξιοπιστη συγκριση ιπποδυναμης ειναι μονο στον στροφαλο. Αυτα για τον τον τροχο ειναι ιστοριες χωρις τελος.

Το gt ειναι πιο γρηγορο (με μικρη διαφορα) μεχρι τα 180-190 km/hr. Το scirocco ειναι πιο αργο.

Το gtc στροφαλο περιπου 190 hp.

Οσο για μεταπωληση τα ειδα και το gt και το gti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.